جاذبه های گردشگری گیلانروستاهای ایران

معرفی ماسوله گیلان به همراه جاهای دیدنی | تصاویر

مطالب مرتبط

ماسوله گیلان یکی از برترین و زیباترین روستاهای پلکانی دنیا می باشد که به علت جاذبه های تاریخی گردشگری آن همه آن ثبت میراث ملی ایران گردیده است، اگر به دنبال گردشی خاص هستید که در آن علاوه بر جاذبه های طبیعی ، جاذبه های تاریخی و فرهنگی را هم مشاهده کنید پیشنهاد ما به شما روستای ماسوله می باشد که در شهر تاریخی ماسوله استان گیلان قرار گرفته و سالانه یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید به عمل می آورند، بی شک ماسوله از بهترین جاذبه های گردشگری گیلان محسوب می شود که در این مطلب با آن اشنا خواهید شد، با این تودی همراه باشید.

  • آدرس ماسوله گیلان : آسیا، ایران، گیلان، شهرتاریخی ماسوله
  • ساعات بازدید : شبانه روزی
  • خصوصیت بارز  : پلکانی ترین روستای دنیا – نخستین روستای عضو میراث ملی
  • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 4 ساعت تا چند شبانه روز
  • میزان سختی مسیر : سخت – بیرون شهری
  • ثبت ملی و یونسکو : ثبت ملی در سال 1354 شمسی با شماره 1090 –
  • قدمت : 397 هجری شمسی
  • امتیاز این تودی : 5 از 5
  • امکانات رفاهی : محل اقامت – رستوران – کافی شاپ – مسجد – سرویس بهداشتی – فروشگاه – غرفه صنایع دستی و سوغاتی – هایپرمارکت – موزه – آبشار – چشمه – کوهستان – کافه سنتی- استودیو عکاسی – امامزاده – غار – تاکسی سرویس
  • لوازم مورد نیاز : وجه نقد – کارت بانکی – دوربین عکاسی – مونوپاد – پاوربانک – آتش افروز – چادر – زیرانداز – عینک آفتابی – لباس اضافه – حوله – مایو – کوله پشتی – کفش مناسب کوه نوردی – لباس مناسب – لباس گرم برای شب – پتوی مسافرتی – کیسه خواب

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

ماسوله گیلان | Masuleh

برای مراجعه به ماسوله گیلان باید خود را به جاده فومن در استان گیلان برسانید و دقیقا از لحظه ورود شما به این جاده گردش شما آغاز می شود، جاده ای که شاید تنها در رویاهایتان و یا فیلم تخیلی دیده باشید را می توانید با چشمان خود چند بعدی ببینید، این شهر تاریخی دقیقا در فاصله 60 کیلومتری رشت مرکز استان گیلان قرار گرفته و به گفته مورخین و اسناد موجود تاریخی قدمت آن به بیش از 1000 سال قبل یعنی سال  397 هجری شمسی برمیگردد.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

ارتفاع روستای ماسوله گیلان

از لحاظ جغرافیایی ماسوله گیلان در فاصله 1100 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته و از پایین ترین نقطه این روستا یعنی پایین ترین منزل این روستا تا بالاترین خانه روستا که به شکل طبقاتی تشکیل شده است 125 متر اختلاف ارتفاع می باشد، این منطقه طبیعی بی نظیر بی شک برترین جاذبه طبیعی ایران می باشد که دارای مراکز تفریحی و توریستی نظیر آبشار، چشمه، امام زاده، جنگل هایب ی شمار، کوه های مختلف و دره هایی زیبا و حتی جنگل ابر است که کمتر نقطه در دنیا پیدا می شود با چنین ظرفیت های گردشگری.

شاید باورتان نشود که همه این روستا به عضویت میراث ملی ایران در آمده است، این اتفاق در سال 1354 هجری شمسی در دوره پهلوی دوم رخ داد و شماره ثبت ماسوله گیلان 1090 در فهرست آثار ملی و گردشگری ایران می باشد.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

جاهای دیدنی ماسوله گیلان | Masuleh

خوب حال به معرفی جاهای دیدنی ماسوله گیلان خواهیم پرداخت تا اطلاعات بیشتری از این روستا قبل از سفر خود داشته باشید، همراه این تودی باشید.

خانه های پلکانی ماسوله

یکی از مهم ترین ویژگی های روستای ماسوله خانه های موجود در آن است که در واقع شیوه معماری کاملا کوهستانی بوده و حیات خانه ها ، پشت بام خانه زیریرن است و همین طور به ترتیب پشت بام خانه دیگری حیات خانه منزل بالایی است تا بالاترین نقطه که ارتفاع آن به 125 متر می رسد، یعنی یک برج 125 متری در دل کوه.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

بازار محلی ماسوله

حتما لازم نیست که دست به خرید بزنید ، همین که از بازاری عبور کنید که عمر آن بیش از 1000 سال است خود بسیار روح بخش می باشد ، مغازه هایی که به شیوه سنتی اقلام موجود نظیر میوه، نان و … را به فروش می رسانند، حتی می توانید یک چای و قلیان در سفره خانه سنتی این بازار استفاده کنید ، یا در یکی از کباب سراهای سنتی کبابی گیلانی و خوشمزه میل کنید ، اگر اهل لباس های سنتی باشید می توانید لباس های سنتی زنان مو مردان ماسوله ای را اجاره یا خریداری کنید و با آن لباس های در محیط روستا گردش کنید.

نمای منازل ماسوله

یک نکته جالب توجه دیگر درباره ماسوله گیلان ، تزئینات منازل روستائیان است ، بومیان خوش سلیقه این شهر در جلوی پنجره تمامی خانه های خود گلدان های زیبای شمعدانی را قرار داده اند و از نمای دور دقیقا همانند توصیف بهشت در کتب تاریخی می باشد.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

امامزاده های ماسوله

در ماسوله تعداد 5 امامزاده متبرک قرار دارد که برترنی و مهم ترین آنها امامزاده عون بن علی یکی از فرزندان امام علی (ع) می باشد و به علت اهمیت و قدمت آن این امامزاده هم به عضویت فهرست میراث ملی ایران در آمده است.

معرفی موزه های ماسوله

در ماسوله گیلان تعداد سه موزه قرار دارد که اگر اهل درک گذشته فرهنگی و تاریخی این منطقه بکر باشید انتخاب خوبی برای بازدید می باشد، اولین موزه موزه امامزاده عون بن علی می باشد که در آن آثار و اسناد مذهبی و تاریخی مربوط به دوره حکومت صفویان و تیموریان فرار دارد و بازدید از ان رایگان است و دقیقا در جوار امامزاده عون بن علی قرار دارد.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

سایر موزه های ماسوله گیلان

موزه دوم در محله کشه سر در خانه ای تاریخی قرار دارد و مربوط به میراث فرهنگی و صنایع دستی ماسوله می باشد که برای بازدید از آن باید هزینه ای 5 هزار تومانی پرداخت کنید، موزه سوم موزه حیات وحش ماسوله می باشد که در بازار ماسوله قرار دارد و در آن یم توانید حیوانات بومی این منطقه را تاکسی درمی شده مشاهده کنید، بلیت این موزه 5 هزار تومان است و برای بازدید از همه این موزه های می توانید در همه روزهای سال به غیر ا ایام شهادت اقدام کنید.

دیگر جاهای دیدنی ماسوله

به طور کلی در ماسوله جاهای دیدنی فراوانی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به پارک جنگلی ماسوله با وسعت 2400 هکتار در ارتفاعات دوهزار متری اشاره کرد و در آن رستوران، کافی شاپ و امکانات رفاهی ویژه گردشگران وجود دارد، از برترین آبشار های موجود در ماسوله گیلان می توان به آبشار ماسوله رودخان، ابشار لارچشمه، ابشار تریشوم، ابشار کوشم، ییلاق کوربار ماسوله اشاره کرد.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

قلل روستای ماسوله

همچنین می توانید قلل زیبا و سرشار از فضای سبز ماسوله به نام های قله شاه معلم؛ قله تریشوم و رودخانه های خروشان و همیشه پر آب این منطقه دیدن کنید و یا سری به غار باستانی بوزخانه با 3 هزار سال قدمت بزنید، همچنین از چشمه های همیشه آبدار ماسوله به نام های چشمه علی زاخونی، چشمه زمزمه هم دیدن و هم آبتنی کنید.

جاذبه های تاریخی ماسوله 

در ماسوله علاوه بر موزه می توانید از مساجد تاریخی موجود در روستا که 10 عدد هستند دیدن نمایید، مساجد مربوط به دوره های مختلف تاریخی از جمله مسجد صاحب الزمان مربوط به قرن 1170 هجری شمسی، مسجد قنبر آباد ساخت دوره زندیه و مسجد اسد محله مربوط به دوره صفویه اشاره کرد.

همچنین می توانید از کاروانسراهای تاریخی مربوط به دوره های قاجاریه و پهلوی به نام های کاروانسرای حاجی فیاض ، کاروانسرای میرزا بازدید به عمل آورید.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

کهنه ماسوله گیلان

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی ماسوله گیلان ، کهنه ماسوله می باشد منطقه 6 هکتاری و وسیع که در 5 کیلومتری روستا قرار دارد و اهمیت ان از این بابت است که در آن اولین آثار ذوب آهن دنیا کشف شده است و امروزه گردشگران برای بازدید از این منطقه تاریخی که عضو فرهست میراث ملی ایران شده روزانه به آن مراجعه می کنند ، در کهنه ماسوله آثاری از فلزسازی و فلز کاری های تاریخی باقی مانده که متحیر کننده است.

صبر کنید…

هنوز تموم نشده ، در ماسوله گیلان تعدادی آب انبار، حام های خزینه دار تاریخی و تعداد 25 منزل تاریخی وجود دارد که می توانید از آنها هم بازدید به عمل آورید.

عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh عکس ماسوله گیلان - Masuleh

تفریحات ماسوله 

خوب اکثر مردم در ماسوله خاطره انگیزترین پیک نیک های خودشون رو برگزار می کنند، شما می توانید لوازم پیک نیک را همراه خود ببرید و در بکرترین منطقه ایران روح خود را پرورش دهید ، اگر اهل کوه نوردی باشید بهترین انتخاب ماسوله می باشد البته به شرطی که شما از لحاظ بدنی و تجهیزات کامل باشید، یا میتونید در محیط خود روستا از رستوران ها و کافی شاپ های موجود خود مردم ماسوله حمایت کنید و در آنها بهترین نهار و شام عمرتان را میل کنید.

عاشقان عکاسی می توانند با دوربین عکاسی خود و یک شارژر همراه وارد محیط جنگلی و کوهستانی ماسوله شوند و بهترین تصاویر طبیعی را شکار کنند، حتی می تونید برنامه سفر خودتون رو چند شبه تنظیم کنید و در چادر و یا منازل خود روستائیان که به اجاره داده می شود اقامت داشته باشید.

بهترین فصل سفر به ماسوله

خوب از لجاظ آب و هوا این منطقه همیشه خنک است حتی در تابستان، پس بهتره برنامه سفر خود را در بین ماه های اردیبهشت تا شهریور تنظیم کنید، و در ماه های دیگر در این منطقه فقط برف را خواهید و لاغیر ، گرچه طبیعت زمستانی این منطقه زیبایی های خودش را داراست.

چگونه ماسوله گیلان برویم

ماسوله در  60 کیلومتری رشت ، جنوب شهر ماسال، شمال شهر طارم، غرب جنگل فومن و شرق شهر خلخال قرار دارد و برای مراجعه به آن می توانید بوسیله تاکسی یا خودرو شخصی، از شهر فومن وارد جاده فومن ماسوله شوید.

Center map

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات، سوالات و نظرات خود را از ماسوله گیلان در بخش زیر کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

1

1

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن