خانه / آرامگاه خیام نیشابوری

آرامگاه خیام نیشابوری

آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

آرامگاه خیام نیشابوری یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی مشهد در شهر نیشابور می باشد، شما می توانید در هنگام سفر خود به مشهد مسافت ۱۴۰ کیلومتری بین شهرهای مشهد نیشابور را طی کنید و از این مقبره و دیدنی های داخل آن بازدید نمایید، نام اصلی این شاعر و دانشمند برجسته ایرانی حکیم ابوالفتح عمرابن خیام می باشد که در شهر نیشابور زندگی می کرده است.

مقبره خیام

از شاخه های اصلی و دانش های وی می توان به دانش ریاضی، دانش نجوم،  نویسندگی و شعر اشاره کرد، در نگاه اول همه مردم خیام را شاعری برجسته می دانند اما حقیقت آن است که در سطح بین الملل دانش ریاضی، نجوم و پزشکی وی بیشتر مورد توجه قرار میگیرد تا اشعار و رباعیات او، البته اشعار وی جز برترین اثار حوزه شعر و ادب در کشور ایران محسوب می گردد. آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

آرامگاه خیام نیشابوری 

در سالیان اخیر و پس از انقلاب با شکوه اسلامی آرامگاه خیام نیشابوری مورد توجه ویژه مسوولین بخت میراث فرهنگی قرار گرفت و از آن سالها تا به امروز امکانات رفاهی و توریستی فراوانی به این مقبره افزوده شد که در قالب مجموعه فرهنگی و ادبی خیام نیشابوری شناخته می شود، جایی که سالیانه ۵ میلیون گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید به عمل می آورند، در این مجموعه علاوه بر آرامگاه خیام نیشابوری ، موزه، کتابخانه و غرفه های فروش صنایع دستی و کلی امکانات رفاهی دیگر قرار دارد تا گردشگران به بهترین شکل ممکن بتوانند در این نقطه توریستی به تفریح بپردازند.

آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

زندگی نامه خیام نیشابوری 

خیام نیشابوری شاعر و ریاضیدان برجسته ایرانی در قرن پنجم هجری قمری بود، خیام با درمان مرضی فرزند سلطان سنجر توانست اولین فرد در دنیا شد که مرض آبله را درمان می کند و به شهرت برسد، در سال ۵۱۰ هجری قمری حکیم بزرگ نیشابوری دار فانی را وداع گفت و در قبرستان عمومی شهر نیشابور بدون هیچ گرامی داشتی به خاک سپرده شد.آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

معمار آرامگاه خیام نیشابوری

تا سال ۱۳۳۶ هجری شمسی این مقبره هیچگونه سر در و مشخصه ای نداشت تا اینکه معماری برجسته ایرانی قرن حاضر هوشنگ سیحون که در آن سالها به مرمت و بازسازی آثار ملی ایرانی مشغول بود تصمیم به ساخت یه ارمگاه در خور این شاعر و دانشمند بزرگ نیشابوری گرفت، وی با تیم مهندسی خود طی مدت زمان ۳ سال پروژه ساخت آرامگاه خیام نیشابوری را به اتمام رساند و در سال ۴۱ شمسی برای اولین مرتبه بازدید آن برای عموم مردم آزاد گردید، این بنا دارای اسکلتی فلزی بوده و توسط ۱۰ ستون و ۵ پایه طرح ریزی شده است.

آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

اصول معماری مقبره خیام نیشابوری

بنای اصلی که دقیقا بر روی سنگ قبر خیام ساخته شد به شکل کاملا متقارن و چهار وجهی می باشد و بر روی آن یکی از اشعار ملک الشعرای بهار با خط زیبای فارسی سلیس درج شده است، بنای اصلی این آرامگاه با ۱۰ ستون به یکدیگر متصل شده است و همچنین طول این مقبره ۱۸ متر می باشد، تمامی اصول معماری به کار رفته در ساخت مقبره خیام نیشابوری مرتبط با علوم ریاضی و هندسی که خود خیام کشف کرده بوده که در نوع خود بی نظیر است، برای تزئینات و زیبا سازی در این مقبره از کاشی های آبی رنگ فیروزه ای منقش  به اشعار و رباعیات خیام استفاده شده و کل این مجموعه در باغی به مساحت ۲۱ هزار متر مربع قرار دارد.

آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur آرامگاه خیام نیشابوری | Mausoleum of Omar Khayyám Nishapur

الهامات در ساخت آرامگاه خیام نیشابوری

مهندس هوشنگ سیحون در گفتگویی در آن سالها با یکی از روزنامه های قدیمی ایرانی گفت که به علت اینکه خیام نیشابوری دارای سه خصیصه بارز است سعنی منجم، ریاضیدان و شاعر باید بنا و آرامگاه خیام نیشابوری را طوری بسازیم که نشان دهنده هر سه مورد باشد، آرامگاه از دور شبیه به یک خیمه می باشد که در تصاویر مشاهده می کنید.

اعداد و ارقام مقبره خیام 

در واقع در مقبره شما با ۱۰ ستون روبرو می شوید و شکل ظاهری خود مقبره به روی زمین به شکل عدد ۰ است که نشان دهنده عدد ۱۰ می باشد و منظور خود این عدد است، اولین عدد ۲ رقمی در دانش ریاضی می باشدف همچنین ستون های مورب این این مقبره زیبا توسط یک پایه عمود بر زمین نگه داشته شده است و دارای تورفتگی های بیرونی متقارن با تمام ۹ ستون دیگر است، در سقف این آرامگاه با مصالح بنایی تصویر یک ستاره با پنج تیغه دیده می شود که نشان دهنده علم نجوم شناسی حکیم عمر خیام می باشد.

نقوش مینیاتوری آرامگاه خیام نیشابوری

در آرامگاه خیام نیشابوری شما به تعداد زیادی آثار نقاشی، کاشی های تزئینی و دیوارنویسی های با خط نستعلیق پارسی از اشعار و رباعیات خیام روبرو می شود، در آن دوره که سیحون مشغول به ساخت این مقبره زیبا بود، یکی از نامی ترین خطاط های دوره پهلوی دوم به نام استاد مرتضی عبدالرسولی تمامی اشعار انتخاب شده توسط استاد جلال همایی را با زیباترین شکل ممکن به روی کاشی ها و دیوارهای مقبره درج کرد، همچنین از درون مقبره شما با نقاشی هایی از گل ها، حیوانات، پرندگان و … روبرو می شوید که همگی برگرفته از رباعیات خیام نیشابوری می باشند.

هفت خیمه 

در ابتدای ورود به آرامگاه خیام نیشابوری چندین حوض زیبا توجه شما را جلب کند، در واقع این ها هفت خیمه سنگی می باشند که از زیر هر کدام دارای یک حوض بی نظیر هستند، این هفت خیمه نشان دهنده هفت آسمان، هفت فلک و هفت تپه می باشد که همگی مربوط به علم ستاره شناسی خیام می شود.

آرامگاه خیام نمایش دهنده علم خیام

در مجموعه آرامگاه خیام نیشابوری یکی از مهم ترین سازه های مهندسی قرن حاضر شمسی می باشد که در آن شما می توانید ادغام منحصر به فرد علم ستاره شناسی، ریاضی و شعر را با معماری تماشا کنید و در کنار مقبره های موجود همچون حافظیه و آرامگاه فردوسی در شهرهای شیراز و مشهد مقدس یکی دیگر از آرامگاه های زیبا دارای سبک مهندسی خاص می باشد، این مکان در سال ۵۴ شمسی با شماره ۱۱۷۵ به عضویت اثار ملی ایرانی در آمد.

معرفی موزه خیام

موزه تخصصی خیام در سال ۸۰ شمسی پس از ۴ سال تلاش بی وقفه مهندسین بخت، برای بازدید عموم گردشگران ایرانی و خارجی افتتاح گردید، در این موزه شما می توانید با ابزارهای ستاره شناسی و علم کیهانی، تندیس هایی زیبا از خیام، شرح زندگی خیام، کتب دست نویس خیام و رباعیات قدیمی وی بیشتر آشنا شوید، در مجموع موزه خیام دارای ۴ قسمت دیدنی مختلف است که در قسمت اول آن ابزار آلات ستاره شناسی، در قسمت دوم ظرف های و لوازم شخصی خیام، در قسمت سوم ظروف کشف شده در منطقه نیشابور کنونی مربوط به قرن های دور و در بخش چهارم این موزه دست خط ، دست نوشته ها و کتب شخصی این دانشمند برجسته ایرانی نمایش داده می شود.

  • هزینه ووردی به موزه : ایرانی ۵ هزار تومان و خارجی ۲۰ هزار تومان
  • ساعات بازدید : ۹ صبح الی ۱۸ 
  • روزهای تعطیل : تاسوعا، عاشورا، ۲۱ رمضان، ۲۸ صفر و ۱۴ خرداد

کتابخانه آرامگاه خیام 

یکی دیگر از دیدنی های موجود در مجموعه تفریحی خیام کتابخانه این مجموعه می باشد، شما می توانید در این کتابخانه از آرشیو ۱۰ هزرا جلدی کتب مختلف که اکثر آنها مربوط این دانشمند مشهور نیشابوری می باشد استفاده کنید.

امکانات رفاهی موجود در آرامگاه خیام

در این محل امکانات رفاهی دیگری جهت رفاه حال مسافران در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به پارکینگ این مجموعه با ظرفیت ۲ هزار خودرو شخصی، سرویس بهداشتی، مسجد و نمازخانه، فروشگاه، رستوران های متعدد، کافی شاپ، هایپرمارکت، استراحتگاه ویژه مسافران اشاره کرد که همه این ها در بخش های مختلف این باغ ۲۱ هزار متر مربعی قرار دارند.

چگونه به آرامگاه خیام نیشابوری بروم

برای مراجعه به این آرامگاه اگر در مشهد قرار دارید می توانید بوسیله تاکسی یا خودرو شخصی خود را به میدان گاراژدار ها برسانید و پس از آن وارد اتوبان مشهد تهران شوید، بعد از عبور از این اتوبان ۴۰ کیلومتری با تابلوی راهنمای شهر نیشابوری روبرو می شوید و پس از طی کردن مسافتی به میزان ۱۰۰ کیلومتر به شهر نیشابور می رسید،  در شهر نیشابور تابلوهای راهنمایی به سمت خیابان خیام را دنبال کنید، پس از وارد شدن به این خیابان تا انتها آن را طی کنید تا با آرامگاه و مقبره خیام روبرو شوید، اگر از شهر تهران به صورت زمینی به سوی مشهد در حرکت هستید می توانید قبل از ورود به مشهد در شهر نیشابور استراحت کنید و از این مقبره زیبا در میانه سفر خود بازدید نمایید.

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات، سوالات و نظرات خود را درباره این جاذبه در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=9029

الهه شاکردوست

با هشت سال سابقه کار در آژانس های هواپیمایی متعدد تهران بیکار شدم ، از اونجایی که گردشگری از علایقم بود نا امید نشدم و با گروه این تودی آشنا شدم ، پیشنهاد می کنم چالش های زندگیتون رو با سفر کاهش بدید.

مطالب مرتبط
باغ تمشک طرقبه
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
بازار بزرگ مرکزی فاز 1 مشهد
مهری شاپوری
5 دیدگاه
آرامگاه شیخ نخودکی مشهد
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
بام مشهد
آیدا قوام
0 دیدگاه
پارک ساحلی آفتاب مشهد
ترلان کمیلی
5 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه

37 پاسخ

  1. واقعا زیباست به تمام گردشگران خارجی و داخلی پیشنهاد میکنم به شهر نیشابور شهر قلمدانهای مرصع و دیار خیام و عطار و شیخ حسن جوری و… سفر کنند و از جاذبه های تاریخی شهر زیبای من دیدن نمایند.

  2. شاعر بلند آوازه پاسی زبان و از مفاخر بزرگ ادبیات ایران امیدوامر بتوانم قبر این بزرگوار را به زودی زیارت کنم و آشنایی بیشتری با آثار ادبی ایشان پیدا کنم و درک صیحی از اندیشه و افکار ایشان پیدا کنم.
    روحش شاد و یادش گرامی

  3. یکی از زیباترین بناهاویادبودهای تاریخی در آرامگاه دانشمند بزرگ ایرانی حکیم خیام نیشابوری درصدساله گذشته ساخته شده و الحق مانندهنروشعرودانش ریاضیات بزرگمرد ایران زمین حکیم خیام بنای یادبودی است که برآرامگاه این دانشمندمشهورجهانی به زیبایی هرچه تمامتر ساخته شده است.

  4. عالیه باید حتما رفت تا از معماری ایرانی فرهنگ و اینکه در این شهر چه سنگ قیمتی داره استخراج میشه از نزدیک اشنا شد پیشنهاد میکنم حتما وقت بزارید

  5. محلی خاص با طرحی خاص برای بزگ مردی که مایه افتخار هر ایرانی میباشد در مکانی باصفا و باغی دلنشین وبا صفا . حتما بازدید کنید بسیار جالب توجه میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس