دانستنی های گردشگری

فرودگاه مکه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

فرودگاه مکه و اینکه چرا مکه فرودگاه ندارد، با توجه به اینکه این شهر هر ساله میزبان خیل عظیمی از زائران است. شاید برای بسیاری از مسافران و زائرین این یک سوال اساسی و بسیار مهم باشد. چرا که حمل و نقل و رفت و آمد برای افراد مختلف در صورتی که فرودگاه در شهر مکه باشد به مراتب آسان تر است. این یک نمونه از اهمیت وجود فرودگاه در مکه می باشد. با این حال تا کنون اقدامی در جهت ساخت فرودگاه صورت نگرفته است. در این مطلب به بررسی علل، عوامل و چرایی نبود فرودگاه در مکه می پردازیم.

چرا مکه فرودگاه ندارد؟

اینکه چرا مکه فرودگاه ندارد شاید سوال بسیاری از زائران و مسلمانان جهان و کشور عزیزمان ایران باشد. در این مقاله قصد داریم از این راز بزرگ پرده برداریم. علت عدم پرواز هواپیماها بر فراز شهر مکه و حتی عدم پرواز پرندگان در بالای کعبه را برای شما عزیزان بر ملا سازیم.فرودگاه مکه

چرا هیچ پرنده ای بر فراز کعبه پرواز نمی کند ؟

شاید برای شما عجیب باشد که چرا هیچ پرنده ای بر فراز مکه پرواز نمی کند و ذهنتان درگیر پاسخی منطقی برای این سوال باشد. بسیاری از نظریه ها و شواهد حاکی از این مساله می باشد که شهر مکه و به طور دقیق تر خانه کعبه، دقیقا در مرکز کره زمین واقع است و بارهای مغناطیسی موجود در ابرهای پیرامون شهر مکه و خانه کعبه، پرواز پرندگان و هواپیماها بر فرار مکه و کعبه را غیر ممکن می سازد.

شاید بخش اول این نظریه که خانه کعبه و شهر مکه در مرکز کره زمین قرار دارد و دارای یک میدان مغناطیسی قوی می باشد، درست باشد و علت عدم پرواز پرندگان در بالای کعبه همین باشد، اما آیا این میدان مغناطیسی به اندازه ای قوی است که مانع پرواز هواپیماها بر فراز مکه نیز بشود؟ برای پاسخ این سوال، شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کنیم.

چرا هیچ هواپیمایی از بالای کعبه عبور نمی کند ؟

اینکه چرا هیچ هواپیمایی از بالای کعبه عبور نمی کند؟ سوالی است که شاید یافتن پاسخ آن به ما بگوید که چرا مکه فرودگاه ندارد و این راز بزرگ را بر ملا سازد.  نکته مهم اینجاست که اگر در ابرهای پیرامون کعبه، یک میدان مغناطیسی قوی وجود داشته باشد که سبب اختلال در سیستم های رادار یک هواپیما گردد، چرا در بخشی از شهر مکه که هواپیماها نیازی به عبور از بالای کعبه نداشته باشند، یک فرودگاه احداث نشده است؟ و چرا زائران مجبورند با هواپیما به فرودگاه جده و از آنجا با اتوبوس به سمت مکه حر کت کنند؟

علت اصلی عدم پرواز هواپیما بر فراز کعبه چیست ؟

همه می دانند که شهر مکه در منطقه ای کاملا کوهستانی واقع و از همه جهات به جز یک سمت، توسط کوه های سر به فلک کشیده حجاز احاطه است. فاصله بین کوه های حجاز و دریای سرخ بیش از 60 کیلومتر است و مکه در وسط میان این دو قرار دارد. بنابراین توپوگرافی منطقه مانع از ساخت فرودگاه در شهر می شود.

فاصله فرودگاه جده تا مرکز شهر مکه تقریبا 100 کیلومتر است. در ترافیک عادی، مسافرانی که وارد فرودگاه جده می شوند، حدود یک ساعت و نیم برای رسیدن به مکه زمان نیاز دارند. از آنجایی که شهر مکه به یکی از جهانی ترین و متنوع ترین شهرها در جهان اسلام است. سالیانه بیش از 13 میلیون مسلمان برای زیارت حج به مکه می روند و این مساله نیاز به احداث یک فرودگاه مستقل در شهر مکه را بیش از پیش نمایان می کند.

کوه های مکه

به گفته یکی از مقامات سعودی، دلیل اصلی عدم وجود فرودگاه در مکه، میدان های مغناطیسی پیرامون کعبه نیست. کوهستانی بودن شهر مکه و فضای هوایی محدود آن برای اوج گیری هواپیما بر فراز شهر، دلیل اصلی آن می باشد. در این شرایط و به دلیل پروازهای پر شمار به سمت مکه در شبانه روز، احتمال افزایش ترافیک هوایی و بروز سوانح هوایی بر فراز منطقه کوهستانی مکه بسیار افزایش می یابد و این وضعیت ممکن است برای جان زائران تهدیدی جدی به شمار رود.

با توجه به توضیحات می توان به این جمع بندی رسید که شهر مکه مرکز کره زمین  است و دارای یک نیروی مغناطیسی قوی بر فراز ابرهای کعبه می باشد. اما عدم وجود فرودگاه در مکه به دلیل وجود این نیروی مغناطیسی نیست و کوهستانی بودن و محدودیت دید هوایی برای خلبان، اصلی ترین علت عدم احداث فرودگاه در شهر مکه می باشد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا