جاذبه های گردشگری اصفهانکاخ

منارجنبان اصفهان با آدرس ، تصاویر و علت لرزیدن این سازه

مطالب مرتبط

منارجنبان اصفهان در قرن هشتم هجری قمری تا به حال در حال لرزش می باشد و هیچگونه تخریبی را به خود ندیده است، نظیر این منار های جنبان در ایران چندین عدد دیگر وجود دارد منارجنبان اصفهان بهترین و مشهورترین آنهاست، برخی تاریخ نویسان این لرزیدن ها را منطقی ندانسته و حاصل یک تلقین می دانند، اما مگه میشه ساختمانی با قدمت 600 سال بلرزد و هیچ اتفاقی برای آن نیوفتد ؟ 

  • آدرس منارجنبان اصفهان : ایران، اصفهان، اصفهان، جاده آتشگاه به سوی نجف آباد، محله کارلادان در غرب شهر، منارجنبان
  • ساعات بازدید : 9 تا 21
  • مدت زمان پیشنهادی : 3 ساعت
  • هزینه ورودی  : هر نفر بزرگسال 5 هزار تومان ، توریست خارجی 20 هزار تومان
  • شماره تماس  : ۰۳۱۱-۷۷۱۶۰۶۶
  • سختی مسیر : بسیار آسان
  • آنتن دهی موبایل : دارد
  • آنتن دهی اینترنت : ضعیف
  • شماره ثبت در آثار ملی ایران : 349 در سال 1321
  • امکانات رفاهی  : رستوران – سرویس بهداشتی – ترانسفر – کافی شاپ – فروشگاه

منار جنبان اصفهان منار جنبان اصفهان

منارجنبان

دوباره اصفهان، مگه تموم میشه ؟ نه ، تموم نمیشه، جاذبه های گردشگری این شهر تموم شدنی نیست، نصف جهان که الکی نیست، سلام به شما دوستان عزیز، در پست های قبلی شما رو با جاذبه های مهم گردشگری اصفهان یعنی سی و سه پل، کلیسای وانک و میدان نقش جهان آشنا کردیم و در این پست به عرفی دیگر جای تاریخی و دیدنی این شهر یعنی منارجنبان خواهیم پرداخت، بنایی شگفت انگیز که در سطح بین الملل شهرت فراوانی دارد، همراه این تودی باشید.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

آشنایی با منارجنبان اصفهان

منارجنبان دارای یک سقف گنبدی بزرگ با طراحی مهندسین ایرانی آن دوره می باشد و همچنین از داخل برترین کاشی کاری های آبی و منقش به اشعار و تذهیب به چشم میخورد، همچنین علاوه بر این گنبد دو مناره در ورودی آن به ارتفاع 17.5 متر و عرض 9 متر وجود دارد.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

همچنین مزار فردی به اسم عبدالله با سنگ قبری سفید و زیبا و بسیار بزرگ در داخل ساختمان وجود دارد که توسط یک دیواره ی شیشه ای محافظت شده است.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

علت لرزش منارجنبان چیست

در حقیقت با تکان خوردن یکی از این مناره ها، فشاری به مناره ی دیگر وارد می شود و باعث لرزیدن آن و کل ساختمان می شود، در تصور عامیانه مردم بر این باورند که هر دو مناره میلرزد، ولی در اصل یکی از مناره ها که به لرزه میوفتد با تکان دادن آن مناره ی دیگر هم شروع به لرزش می کند و کمی بعد هم ساختمان اصلی به لرزه در می آید.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

اگر شما از نزدیک بخواهید این لرزش ها را با چشم مشاهده کنید خیلی سخت می توانید لرزیدن ساختمان را ببینید ولی لرزش مناره ها آن هم به لطف وجود زنگوله هایی در بالای هر یک از آن ها باعث سهولت در دیدن لرزش منارجنبان می شود.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

از نگاه علمی مهندسی به نام شاهین کشف کرد که یک دوره 40 ساله ساخت و ساز این بناهای لرزشی در ایران و به خصوص اصفهان باب شده است و پس از آن دیگر از رونق افتاده، علت لرزیدن این مناره ها از دید مهندسی متصل بودن همه ساختمان و مناره ها از زیر توسط یک خط افقی می باشد ولی به علت عدم تخریب این سازه ها کند و کاوی در این زمینه صورت نگرفته است.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

قسمت های مختلف منارجنبان اصفهان

دو مناره جنبان که زیبا که توسط خشت های آجری اصیل اصفهانی ساخته شده است و از داخل بوسیله یک پله های مدور رو به بالا می توان به نقطه مرتفع آن ها رسید، در سال های گذشته هر یک از گردشگران می توانستند خودشان به بالای مناره ها رفته و این برج ها را تکان دهند.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

اما به دلیل حفاظت بیشتر از این ساختمان تاریخی هم اکنون یک نفر مسوول لرزاندن این مناره ها می باشد و هر ساعت یک مرتبه به بالای برج مناره رفته و این بنا را تکان می دهد، ایوان ورودی منارجنبان که به زیبایی هر چه تمام توسط کاشی کاری های بی نظیر و خشت های آجری زیبا با ارتفاع 10 متر به چشم میخورد، هم اکنون در همان ایوان یک صفحه نمایش بزرگ نصب گردیده است و رد آن بخش های مختلف منار جنبان اصفهان به چند زبان زنده دنیا به گردشگرا معرفی می گردد.

مزار عمو عبدالله که در داخل این بنا وجود دارد و توسط سنگی سفید و زیبا منقش شده است اطلاعات زیادی از این شخصیت در تاریخ وجود ندارد و برخی مردم قدیمی اصفهان بر این باورند که علت لرزیدن منار جنبان بزرگی و روح عظیم این مرد می باشد.

منارجنبان اصفهان منارجنبان اصفهان

همچنین سنگ قبرهای فراوان دیگری در محوطه منار جنبان وجود دارد که علت آن وجود یک قبرستان در گذشته ای دور در این قسمت شهر اصفهان می باشد؛ یکی دیگر از بخش های منار جنبان چله خانه های آن است، دو چله خانه در منارجنبان وجود دارد که در گذشته مردم و روحانیون برای برگزاری چله های مذهبی و ریاضتی از این اتاقک ها استفاده می کردند.

چرا منارجنبان با لرزیدن تخریب نمی شود ؟

در تصاویر بالا می توانید وجود یک شیار بزرگ در بین منارها و ساختمان اصلی مشاهده کنید که همین از لحاظ مهندسی علتی شده است تا این ساختمان قدیمی فرو نریزد.

امکانات رفاهی منارجنبان

در منار جنبان اصفهان توسط سازمان میراث فرهنگی اصفهان فروشگاه ها و غرفه های فروش کتب تاریخی و صنایع دستی و سوغاتی شهر اصفهان در صحن اصلی این بنا برپا شده است که برای آشنایی هر چه بیشتر توریست ها با تاریخچه منارجنبان و شهر اصفهان می باشد.

Center map

سخن پایانی

منارجنبان از مرکز شهر اصفهان کیلومتر فاصله 6 دارد و شما می توانید با استفاده از اتوبوس و تاکسی خودتون رو به این منطقه برسونید، همچنین اگر تصاویر و سفر نامه ای در این رابطه دارید می توانید با نام خودتون در دانشنامه گردشگری آنلاین این تودی منتظر نمایید.

بیشتر بخوانید

2

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن