جاذبه های گردشگری یزد

جاهای دیدنی میبد کجاست؟

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

جاهای دیدنی میبد از دیگر شهرهای توریستی استان یزد شاید در بین گردشگران کمتر شناخته شده باشد اما با مطالعه این مقاله دید شما نسبت به جاذبه های گردشگری میبد تغییر پیدا خواهد کرد، این شهر تاریخی با پیشینه ای باستانی دارای اماکن تاریخی متعدد در میراث ملی ایران می باشد، هتل های سنتی ایده آل، نزدیکی به کویر، اقامتگاه های بوم گردی و بومیانی خونگرم تنها بخشی از ویژگی های این سفر خواهد بود، میبد فاصله اندکی تا شهرهای یزد و اردکان دارد که می توانید در یک برنامه سفر چند روزه از هر سه شهر بازدید کنید، در این ایرانگردی همراه من در این تودی باشید تا با لیست بهترین جاهای دیدنی میبد آشنا شوید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

موزه سفال میبد

موزه سفال میبد

در نزدیکی کاروانسرای شاه عباسی میبد ، آب انبار حاج علی محمد از آثار تاریخی این شهر به چشم می خورد که امروزه با تغییر کاربری به محل دائمی موزه سفال میبد مورد توجه گردشگران این شهر می باشد، بیش از یکصد سفالینه، کوزه، اشیای سفالی تاریخی مربوط به دوره  های مهم این خطه از ایران به نمایش عمومی در آمده است، قدیمی ترین این اشیا به زمان مادها بر می گردد و جدیدترین آنها به حکومت قاجارها !

  • آدرس : خیابان شهید جعفری نژاد

چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد از مهم ترین جاذبه های تاریخی میبد ساخته شده در زمان قاجارها می باشد که امروزه در فهرست میراث ملی استان یزد به چشم می خورد، در آن قرن ها پول و اسناد دولتی در این محل نگهداری می شد که از همین رو سبک معماری آن بسیار مستحکم است، تعدادی اتاق برای کارمندان چاپارخانه تعبیه شده که امروزه لوازم مورد استفاده قدیمی، برخی تصاویر و اسناد مهم به نمایش عمومی در آمد اند.

  • آدرس : بلوار قاضی میرحسین، جنب کاروانسرای شاه عباسی

عکس یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد یکی از عجیب ترین سازه های تاریخی است که در عصر حاضر دلیل علمی برای ساخت آن درج نشده ، ایرانیان باستان با ساخت چنین مکانهای خشتی و سرد در فصول گرم سال خوراکی های فاسد شدنی و از همه مهمتر آب را در آن سرد نگاه می داشتند ، شما با ورود به این شاهکار مات شیوه کارگرد آن خواهید شد ، تصور اینکه آب قناتی به سازه های در عمل 8 متری زمین هدایت شود تا در حوض های مختلف شروع به یخ زدن کند از تصور مردم بدور می باشد .

  • آدرس : بلوار قاضی میر حسین

موزه زیلو میبد

موزه زیلو میبد

موزه زیلو میبد امروزه با لقب اولین موزه زیلوی ایران و در اصل تنها موزه زیلوی کشور در بین گردشگران شناخته می شود، در لیست جاذبه های دیدنی میبد نام این موزه برای گردشگران محبوب تر است، این محل درون کاروانسرای شاه عباسی میبد واقع شده و قدیمی ترین زیلوهای ایرانی در آن به نمایش در آمده است، زیلو یکی از آثار صنعتی و معونی این خطه از کشور می باشد که نقش پر رنگی در زندگی بومیان دارد.

نوشته های مشابه
  • آدرس : بلوار قاضی میر حسین، کاروانسرای میبد

قلعه مهرجرد میبد

قلعه مهرجرد میبد

قلعه مهرجرد میبد از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری میبد یزد می باشد که از زمان حکومت زندیه در این منطقه به جا مانده است؛ علاوه بر ثبت ملی این سازه تاریخی، باید بدانید از معدود قلعه های طبقاتی ایران همین مکان می باشد، در آن قرن ها این قلعه با کاربری نظامی ساخته شد و بومیان در حین جنگ به آن پناه می بردند تا سربازان زندیه از بالای برجک های نگهبانی از آنان دفاع نمایند.

  • آدرس : خیابان آیت‌ الله حانری

مسجد جامع میبد

مسجد جامع میبد

مسجد جامع میبد از آثار ملی ایران در این شهر می باشد که مجموعه ای متشکل از چندین مسجد تاریخی می باشد، اینجا از مهم ترین جاذبه های دیدنی میبد در استان یزد است، مسجد امام حسن (ع) در کنار مسجد حسنعلی از دیگر مکان های تاریخی این مجموعه هستند که هر کدام دارای تعدادی شبستان، ایوان، کتیبه و گنبد می باشند.

  • آدرس : بلوار امام، میدان مرکزی شارستان قدیم

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد یکی از مهم ترین جاهای دیدنی میبد در استان یزد می باشد از در بین محافل معماری از مهم ترین ها محسوب می شود، این مکان در واقع یکی از هزار کاروانسرایی است که سلسله صفویان در ایران ساخت و هدف از اسخت این محل ایجاد یک مکان برای استراحت مردم، مسافرین و تاجرین بود، اینجا متشکل از یکصد حجره زیبا به دوری حیاطی مستطیل شکل است که درنقطه مرکزی آن یک حوض زیبا تعبیه شده که خود متصل به قناتی تاریخیست.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران
  • آدرس : بلوار قاضی میر حسین

عکس برج کبوترخانه میبد

برج کبوترخانه میبد

برج کبوترخانه میبد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان یزد می باشد که در قرن های پیشین محل زندگی 4 هزار کبوتر بوده است ، شاید از خود بپرسید دلیل ساخت چنین مکانی در گذشته چه بوده است ؟ جواب سوال بسیار هوشمندانست ، در قرن های قبلی با توجه به عدم وجود تکنولوژی در کشاورزی نیاز مبرمی به کود حیوانی بود که از همین رو کبوترخانه های متعددی در جای جای ایران زمین ساخته شد که بهترین آنها در حال حاضر واقع در شهر میبد می باشد.

  • آدرس : میدان کوزه، جنب فرمانداری میبد

عکس نارین قلعه میبد

نارین قلعه میبد

نارین قلعه میبد یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی میبد می باشد که با توجه به قدمت و اهمیت بالایش در سال 1354 خورشیدی و با شماره 1086 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید ، این قلعه مربوط به دوره حکومت ایلخانیان می باشد که همچنان با عجیب ترین شیوه معماری پا برجاست، موقعیت مکانی قلعه طوریست که ار بالاترین نقطه می توانید بافت تاریخی و قدیمی شهر میبد را تماشا کنید .

  • آدرس : خیابان میدان شهرداری، بلوار امام

قلعه بارجین

قلعه بارجین میبد یکی از مهم ترین جاهای دیدنی میبد در استان یزد می باشد که با سبک معماری فوق مستحکمش در بین قلعه های تاریخی ایران از همه ایمن تر است، در دوران قاجارها این مکان برای در امان ماندن بومیان در حین حملات دشمنان ایجاد گردید که نام آن از یک بانی زرتشتی گرفته شده است، این محل همانند اکثر جاذبه های تاریخی داخل کشور با مصالحی همچون آجر، سنگ و ملات ساروج ساخته شد و همچنان پا برجاست.

  • آدرس : خیابان سلمان فارسی، خیابان امام حسین

سخن پایانی

حال که با بهترین جاهای دیدنی میبد آشنا شدید در بخش زیر می توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را درباره این شهر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا