جاذبه های گردشگری کرمانشاهمجسمه

بیستون کرمانشاه

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
آسیا، ایران، کرمانشاه، شهر کرمانشاه، شهر بيستون، محوطه تاریخی بیستون، سنگ نوشته بیستون
مدت زمان بازدید
:
3 تا 6 ساعت
ساعت دسترسی
:
09:00 تا 17:00
ورودی
:
ایرانی 15 هزارتومان، خارجی 30 هزار تومان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , پارکینگ , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , غرفه صنایع دستی
اماکن نزدیک
:
1 کیلومتر تا پل خسرو، 3.5 کیلومتر تا مجتمع فرهنگی هنری بیستون، 7 کیلومتر تاپمپ بنزین، 37 کیلومتر تا کرمانشاه، 29 کیلومتر تا فرودگاه کرمانشاه
نکات ضروری
:
روزهای تعطیل : جمعه ها، سیزهم فروردین، عاشورا و تاسوعای حسینی، 29 اسفند، 14 و 15 خرداد ، 28 صفر
ثبت ها
:
ثبت ملی با شماره 6463 در سال 1381 شمسی - ثبت در یونسکو در سال 2006 میلادی با شماره 1222
افتخارات
:
بزرگترین کتیبه سنگی دنیا
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی

سنگ نوشته بیستون کرمانشاه که به دست داریوش اول نوشته شده است علاوه بر ثبت در فهرست آثار ملی ایران در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است و امروزه گردشگران فراوانی از سراسر دنیا به این منطقه باستانی سفر می کنند.

البته باید در نظر داشته باشید که در بیستون کرمانشاه شما فقط از یک کتیبه سنگی بازدید نمی کنید، بلکه می توانید از کلی جاذبه تاریخی دیگر مربوط به دوره های مختلف سیاسی در ایران بازدید نمایید، همراه این تودی باشید تا کتیبه بیستون کرمانشاه بیشتر آشنا شوید.تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

کتیبه سنگی بیستون 

بیستون کرمانشاه که در واقع در یک محیط بزرگ و پهناور به نام دشت بیستون قرار دارد یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد، در واقع این منطقه تاریخی یکی از مهم ترین مراکز جغرافیایی ایران قدیم بوده و در آن آثاری از زندگی انسان های اولیه ، نمایه هایی از جاده مشهور ابریشم و جاده باستانی ماد به بابل قدیم دیده می شود.

مجسمه هرکول بیستون

علاوه بر کتیبه بیستون کرمانشاه که به دست داریوش اول نوشته شده است مجسمه هرکول اول، کتیبه هایی از دوران اشکانیان و مجمسه هایی از دوره ساسانی در دشت بیستون به چشم میخورد که اهمیت این جاذبه توریستی کرمانشاه را دو چندان می کند.

تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

نوشته های مشابه

29 اثر ثبت میراث ملی در بیستون

در دشت بیستون کرمانشاه تعداد 130 اثر تاریخی و باستانی قرار دارد که از این تعداد تا به امروز 29 مورد آن به ثبت آثار ملی ایران در آمده است و خود سنگ نوشته بیستون در سال 2006 میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو در ایران در آمد، همچنین در ماه مهر سال 1381 شمسی همه مجوعه علاوه بر کتیبه با شماره 6463 به فهرست میراث ملی ایران افزوده شد.

معنای نام بیستون

بیستون کرمانشاه در کتب مختلف و معتبر تاریخی از کتب یونانیان باستان تا رومیان جز یکی از برترین مراکز فرهنگی آن دوره ها یاد شده است و در زبان ایران قدیم به معنای محل خدایان بوده، اگر برای اولین مرتبه به دشت بیستون کرمانشاه مراجعه کنید مات و مبهوت بزرگی ایران باستان و هخامنشیان خواهید ماند.

در روی این کتیبه سنگی به خط هخامنشی شرح پیروزی پر قدرت داریوش اول بر گئومات پادشاه یونانی را نشان می دهد، این کتیبه سنگی با طول 6 متر و عرض 3 متر در فاصله 32 کیلومتری از شهر کرمانشاه قرار دارد و در ارتفاع یکصد متری از شطح زمین حکاکی شده است.

تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

نقش برجسته داریوش در یبستون 

همچنین در جوار همین سنگ نوشته مجسمه ای از داریوش اول مشاهده خواهید کرد که با بهترین شکل ممکن به روی سنگ تراشیده شده است، در نقش برجسته مجسمه داریوش در کاخ بیستون دست داریوش به طرف فروهر دراز شده است و همانطور که می دانید فروهر نماد اهورا مزدا بوده و در بین ایرانیان از قداست خاصی برخوردار بوده و این طرح نشان می دهد که داریوش عقیده زیادی به اهورامزدا داشته است.

تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

کتیبه اهورا مزدا بیستون

در همین کتیبه ها شما مشاهده خواهید کرد که اهورا مزدا یک هدیه که شباهت فراوانی به حلقه دارد به سمت داریوش گرفته است و به معنای آن است که تمام امور این پادشاه بزرگ هخامنشی مورد تایید حضرت اهورا مزدا بوده است، همچنین در نقاشی های برجسته ادامه آن داریوش پای خود را به روی خرخره گئومات قرار داده است و آن پادشاه به حالت ملتماسنه از داریوش تقاشای عفو می کند.

ابعاد کتیبه داریوش در بیستون 

کتیبه داریوش به 4 زبان ایران باستان، میخی، ایلامی و بابلی نوشته شده است با طول 22 متر و عرض 8.8 متر خود نمایی می کند، سنگ نوشته به زبان فارسی باستانی 9 متر در 3 متر می باشد که شامل 414 خط است، سنگ نوشته کتیبه داریوش به خط ایلامی با طول 5.5 متر و عرض 3.8 متر شامل 593 خط می باشد، متن 112 خطی دیگری با زبان بابلی معنای همین کتیبه در زیر متون فارسی قرار گرفته است، همچنین در ادامه همین کتیبه ها تعداد 11 کتیبه نقاشی برجسته دیگر وجود دارد که از پیروزی های داریوش بر دشمنان ایران زمین الهام گرفته است.

تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

تاریخچه بیستون

کتیبه بیستون کرمانشاه به مدت هزار سال از یاد مردم رفته بود تا اینکه در سال 1835 میلادی جهانگرد بزرگ راولینسون با کمک یکی از نوجوانان کرمانشاهی بوسیله لوازم ابتدایی نظیر طناب و تخته چوب این کتیبه را پاکسازی کرد و متون نگاشته شده را از دل خاکها تمایز داد، این فعالیت وی که مشهور به بزرگ ترین پاکسازی تاریخی دنیا لقب گرفته است به مدت یکسال زمان برد.

وی پس از گذشت 9 سال دوباره به این منطقه باستانی مراجعه کرد و در عرض مدت 4 سال فعالیت تحقیقاتی و پاکسازی همه کتیبه ها و سنگ نوشته و مجسمه ها کتابی درباره خط میخی و ایلامی و زندگی داریوش اول هخامنشی نوشت که تا به امروز مورد استفاده خیلی از مورخین قرار گرفته است.

همچنین در سالهای 1903 و 1948 میلادی جهانگردان و مورخین امریکایی و کلمبیایی دیگری به این محل آمدند و علاوهبر کشف مجسمه هایی دیگر تلاش راولینسون را به اتمام رساندند و کاملترین متون این محل را کپی برداری کردند و در دانشگاه های برتر جهان شروع به کشف و معنای این متون کردند.

متون سنگ نوشته بیستون 

خوب در این بخش به معرفی و معنای کلی متون و سنگ نوشته داریوش در بیستون خواهیم پرداخت ، همراه ما باشید :

 • خط اول : در این خط نام پادشاه و آداب و رسوم سیاسی درج شده است.
 • خط دوم :در این خط قتل بردیا به دست بردارش کمبوجیه و تاج گذاری جانشین داریوش درج شده است.
 • خط سوم : در این خط شورش بابلیان درج شده و همچین اعدام تمام شورشیان.
 • خط چهارم : نام تمامی استان های آن دوره ایران زمین درج شده است.
 • خط پنجم : قیام مارتیا و شیوه اعدام وی درج شده است.
 • خط ششم : شورش فرورتیش در بخش ماد ها و اعدام آنها درج شده است.
 • خط هفتم : قتل شورشیان به دست پدر داریوش درج شده است.

و در سطرها و متون دیگر به همین منوال از شورش ها و درگیری های داریوش کبیر و جانشینانش درج شده است .

در مجموع در این خطوط سنگی از شیوه حکومت داریوش ، عدالت بی نظیر وی در حکومت، وجود امنیت و آرامش در میان مردم ایران زمین و نام تمام افراد شورشی و اقوام دشمن ایران و نحوه اعدام و مجازات آنها درج شده است.

تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه تصاویر کوه بیستون کرمانشاه

دیدنی های بیستون 

به غیر سنگ نوشته داریوش در بیستون کلی جاذبه و دیدنی دیگر قرار دارد که شما می توانید از آنها بازدید به عمل آورید ، از مهم ترین این جاهای دیدنی و تاریخی در دشت بیستون کرمانشاه می توان بخش های زیر اشاره کرد :

 • غار شکارچیان
 • غار مر خر
 • غار مر تاریک
 • غار مر خورشید
 • غار مردودر و طولانی
 • مجسمه نقش برجسته مهرداد دوم
 • کتیبه سنگی شیخ علیخان زنگنه
 • کتیبه نقش برجسته گودرز دوم
 • نقش برجسته بلاش پادشاه اشکانی
 • تندیس هرکول
 • نقش برجسته فراهاد عاشق مشهور تاریخی
 • سنگ های اشکالی مربوط به ساسانیان
 • صومعه سرای مادها
 • صومعه سرای پارت ها
 • بقایایی از شهر تاریخی پارت ها
 • پل باستانی خسرو
 • پل تاریخی بیستون
 • قلعه ماد ها
 • قلعه سرماج ها
 • کاروانسرای دوره عباسی
 • تپه نادرشاه کبیر
 • ساختمان های ساسانیان
 • خانه هایی با معماری دوره ایلخانیان
 • سراب و دریاچه بیستون
 • جاده شاهی یاجاده ماد به بابل
 • آب انبار گوردخمه
 • کوه بزرگ بیستون

تمام این مراکز تاریخی و باستانی دارای تابلوهای راهنمایی شامل تاریخ ایجاد و ارتباط آن به دوره های مختلف تاریخی به زبان های ایرانی و انگلیسی می باشد.

امکانات رفاهی بیستون 

بیستون کرمانشاه دارای امکانات رفاهی فراوانی ویژه گردشگران می باشد که از جمله آنها می توان به پارکینگ خودروهای سواری، سرویس بهداشتی، رستوران ، سفره خانه ، چایخانه سنتی، زمین بازی گودکان، فروشگاه، غرفه صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد.

همچنین باید در نظر داشته باشید در دشت بیستون کرمانشاه نمی توانید لوازم پیک نیک همراه خود داشته باشید و در هنگام بازدید از خیلی از کتیبه ها نمی توانید بازدید کنید چون شرایط بازدید از آنها با لوازم کوهنوردی امکان پذیر است و این برای گردشگران فراهم نشده است.

چگونه به بیستون برویم؟

برای مراجعه به دشت بیستون کرمانشاه باید با تاکسی و یا خودرو شخصی به 30 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه مراجعه کنید و در آن منطقه تابلوهای طاق بستان و بیستون را مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات ، نظرات و تجربیات خود را درباره بیستون کرمانشاه در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

‫22 دیدگاه ها

 1. مجموعه ای تاریخی ، باستانی ، تفریحی و گردشگری بسیار زیبا و دیدنی که خوبه هر گردشگر داخلی و خارجی از بیستون دیدن کند. کتیبه داریوش که ثبت جهانی شده و دریاچه ای زیبا هم در این محل قرار دارد.

 2. یکی از مکان های پر رفت و آمد و شلوغ در کرمانشاه ، بیستون میباشد
  کتیبه بیستون که به ثبت ملی و اگه اشتباه نکنم به ثبت جهانی هم رسیده
  اینجا هم فرهاد تراش رو داره هم کاروانسرای عباسی رو داره و هم مجسمه هرکول و هم امامزاده باقر عزیز در این مکان هست
  محیطش زیاد سر سبز نیست ولی جای خیلی خوبیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا