خانه / کاخ مظفری دارآباد

کاخ مظفری دارآباد

کاخ مظفری دارآباد

کاخ مظفری یا کاخ دارآباد که به آن کاخ شاه هم می گفتند، یکی از خانه های تاریخی تهران است که دیدن آن جذابیت های خاص خود را دارد. البته باید به این نکته توجه کنید که دیدن این مکان به همین راحتی ها نیست، چون این مکان اکنون در داخل یک بیمارستان قرار دارد. من فکر می کنم بسیاری از شما تعجب کردید، اما خوب واقعیت دارد.

این کاخ مانند سایر کاخ های تهران معماری بسیار جذاب و دیدنی دارد، که شما با دیدن آن به وجد می آیید. در این مقاله من می خواهم در مورد ویژگی‌های معماری کاخ مظفری و همچنین تاریخچه ی این مکان صحبت کنم، پس با این تودی  همراه باشید.

کاخ مظفری دارآباد

تاریخچه

شاید برای شما شنیدن تاریخی که پشت این کاخ تاریخی است، جذاب و شنیدنی باشد. حکایت کاخ مظفر از زمانی شروع شد که مظفرالدین شاه در شهر تبریز مبتلا به بیماری سل شد، پادشاه برای درمان بیماری اش باید در جایی خوش آب‌وهوا زندگی می کرد. بنابراین به فرمان وزیر دربار محمدخان حکیم ‌الملک و در سال ۱۲۷۳ باغی در روستای دارآباد و در محله شمیران با مساحت ۶۰ هزار مترمربع خریداری و در آن کاخ مظفری یا کاخ دارآباد بنا شد.

جالبست بدانید این قصر زیبا بعد از مرگ مظفرالدین شاه به آسایشگاهی برای معلولین تبدیل شد. همچنین بعد از پایان حکومت قاجار کاخ مظفری بلااستفاده و متروکه ماند. اما به دستور رضاشاه کاخ مظفری و باغ اطراف آن در سال ۱۳۱۰ تبدیل به بیمارستان ‌مسیح‌ دانشوری شد.

کاخ مظفری دارآباد

معماری

کاخ مظفری دارآباد ساختمانی دو طبقه با سقفی بیضی شکل است. این کاخ بسیار زیبا که در مجموعه ی باغ موزه و کاخ های تهران قرار می گیرد، از معماری به سبک فرانسوی بهره می برد. هر طبقه از کاخ دیوارهایی با سرستون‌های پلکانی و گچبری‌های گلویی دارد. همچنین تزیینات چوبی که به صورت لمه کوبی در طبقه دوم و پنجره‌های طبقه پایین وجود دارند شما را متحیر می‌کنند.

کاخ مظفری دارآباد

البته زیبایی های این کاخ زیبا به همین جا ختم نمی شود، آبنمای آبی رنگی حیاط که به شکل کلاه خود جنگی است یکی دیگر از جاذبه های این خانه ی قدیمی است. در این میان نباید آینه‌کاری‌ها و گچبری‌ های این بنا را که با هنرمندی و چیره دستی ساخته شده اند را فراموش کنیم.

شومینه‌های مرمری، سقف چوبی پر نقش و نگار و ستون ‌های اطراف پلکان نمونه ‌ای از زیبایی های معماری این بنا است.

بازدید

در حال حاضر با توجه به اینکه ارگان های دولتی از کاخ مظفری دارآباد استفاده می کنند، بنابراین امکام بازدید بخصوص در ساعات کاری وجود ندارد. البته در صورتی که بخواهید در ساعات خارج از ساعت اداری از این مکان دیدن کنید، باید معرفی نامه معتبر همراه داشته باشید و همچنین با حراست و روابط عمومی بیمارستان هماهنگی های لازم را انجام دهید.

کاخ مظفری دارآباد

دسترسی

برای دسترسی به این کاخ می توانید از مترو استفاده کنید، برای این کار در آخرین ایستگاه خط یک مترو یعنی ایستگاه تجریش پیاده شوید. پس از آن سوار اتوبوس خط ۲۹۸ شده و با کمی پیاده ‌روی به بیمارستان مسیح دانشوری برسید. داخل این بیمارستان کاخ مظفری دارآباد قرار دارد.

علاوه بر این شما می‌توانید از تاکسی ‌های خط تجریش – نیاوران – دارآباد استفاده کنید. در انتهای مسیر این خط پیاده شوید، سپس با کمی پیاده‌روی به بیمارستان مسیح دانشوری خواهید رسید.

کاخ مظفری دارآباد

در صورتی از وسیله ی نقلیه استفاده می کنید، برای پارک وسیله نقلیه خود باید در حاشیه خیابان پور ابتهاج یا دارآباد و در مجاورت ورودی بیمارستان، وسیله نقلیه خود را پارک کنید.

آدرس

تهران، میدان باهنر، انتهای خیابان پور ابتهاج(دارآباد)، بیمارستان مسیح دانشور


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=70805

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
فودکورت باغ کتاب
زهرا هاشم زاده
8 دیدگاه
پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
باغ علم نوجوان باغ کتاب
مهسا مطهری
7 دیدگاه
باغ هنر یا باغ عاشقی تهران
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
مجموعه آبی ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
تالار آیینه ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس