مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز | جاذبه های گردشگری شیراز | این تودی

Shiraz
28°
few clouds
humidity: 21%
wind: 2m/s WNW
H 25 • L 22
37°
Thu
37°
Fri
37°
Sat
37°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز با تصاویر و آدرس

درود به همه همراهان عزیز، در این پست به صورت کاملا اختصاصی و ویژه در مورد مسجد نصیرالملک به شما اطلاعات ارائه میدهم.

مسجد نصیرالملک شیراز جز قدیمی ترین مساجد ایران و شیراز می باشد که با معماری و جلوه های زیبای استفاده شده در ساخت بنای این مسجد به شهرت رسیده است، یکی از زیباترین موارد مسجد نصیرالملک پنجره های شیشه ای در رنگ های مختلف است که باعث میشود در طی روز نور آفتاب به زیبایی در محیط داخلی این مسجد عبور کرده و منظره ای زیبا را برای بازدیدکنندگان و توریست ها فراهم می کند.

 • آدرس مسجد نصیرالملک : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
 • ساعات بازدید : 8 صبح الی 17 به غیر از روزهای تاسوعا و عاشورا، 25 شوال، 28 صفر ، 13 فروردین، عید سعید فطر، 14 خرداد و شهادت حضرت علی (ع)
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • قیمت بلیت ورودی : ایران 3 و خارجی 20 هزار تومان
 • قدمت : دوره قاجاریه 1293 هجری قمری
 • سبک معماری : ایرانی – قجری
 • شماره تماس اطلاعات مسجد : 07132241661
 • ثبت در میراث ملی و یونسکو : در سال 1369 شمسی در ایران
 • امتیاز در این تودی : 4.5 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : سرویس بهداشتی، راهنمای گردشگری، رستوران در نزدیکی، تاکسی و مترو، سفره خانه سنتی در نزدیکی، آنتن دهی خوب موبایل
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، کفش مناسب، موبایل و مونوپاد

جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز، مسجد نصیرالملک، دیدنی های شیرازمسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

تاریخچه مسجد نصیر الملک شیراز 

دوستان عزیز این مسجد با وجود اینکه در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد اما در دوره حکومت قاجاریه توسط حسنعلی خان قاجار طی 12 سال از 1255 تا 1267 هجری شمسی زحمت و کار هنری ساخته شد.

بعد از اینکه حکومت و قوم صفویه در کشور ایران به قدرت رسیدند فرقه دینی شیعه ، مذهب هم اکنون اکثر ما ایرانیان روی کار آمد و باعث شد که اندیشمندان و متفکران دینی و اجتماعی بسیاری با کمک به این حکومت باعث شدند بعد از دوره ی حکومت ساسانیان قبل از ورود اسلام به ایران ، صفویان اولین اقوامی بودند که قوانین و سنت های گذشته و کهن ایرانیان را با قوانین دین اسلام و مذهب شیعه درهم آمیختند و زیباترین جلوه ی یک حکومت متمدن و دیندار را پایه گذاری کردند از جمله در شهرهای اصفهان، مشهد و شیراز.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

معمار نصیرالملک

بنای این مسجد با معماری و مهندسی فردی توانمند و مشهور به اسم محمد حسن معمار طراحی شده است و البته ناگفته نماند که درب و پنجره های شیشه ای و رنگی این بنا در سال 1348 به دست استاد بزرگ حاج میرزا آیت ساخته شد و باعث شد این بنای رو به تخریب جلوه ای ویژه به خودش بگیرد.

کاشی کاری های نصیرالملک

در مسجد نصیرالملک از کاشی کاری های شگفت انگیز و بی نظیر در نوع خودش استفاده شده است و در مساحت 2890 متر مربع می باشد، این مسجد دارای یک ورودی و سر در اصلی میباشد که از کاشی کاری های 7 رنگ با تزئینات بسیار زیاد ساخته شده است.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

شبستان های مسجد نصیرالملک شیراز

این مسجد دارای دو شبستان زیبا می باشد یک شبستان به اسم شبستان غربی که برای استفاده در ماه های گرم سال بوده و شبستان شرقی برای فصل زمستان مورد استفاده قرار می مگرفته است،در پشت این شبستان ها دری بسیار بزرگ وجود دارد که به یک چاه بسیار بزرگ منتهی می شود که در آن زمان به این چاه ، چاه گاو می گفتند، که مردمی که از شهرهای دیگر و یا شیراز به این مسجد مراجعه می کردند حیوانات خود را به ان چاه می بستند و خودشان مشغول راز و نیاز و استراحت در مسجد بودند.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

شبستان غربی نصیرالملک

شبستان غربی مسجد نصیرالملک شیراز یکی از زیباترین شبستان های ایران می باشد و علت آن وجود نقاشی های بسیار هنری گل سرخ ، کاشی های فیروزه ای و تزئینات نوری بسیار زیبا میباشد.

ستون های موجود در این مسجد جز بهترین ستون های تاریخی و مذهبی موجود در ایران بوده و مکان بسیار مناسبی برای عاشقان معماری قدیم و گردشگران است.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

ساختمان های موجود در مسجد نصیرالملک شیراز

این مسجد به طور کلی شامل : شبستان، مسجد، رواق، ستون،آب انبار، منزل،حمام و … میباشد که موقعیت جغرافیایی هم اکنون مسجد نصیرالملک در محله ی قدیمی و کهن اسحاق بیگ شیراز می باشد.

متاسفانه قسمت های زیبایی از این مسجد برای تخریب و گسترش خیابان های شیراز از بین رفت و اما به همت اداره میراث فرهنگی شهر شیراز اتاقهای جدیدی همانند ظاهر قدیم طراحی شد، در واقع در این مسجد منزل خود سازنده و بانی یعنی نصیر الملک هم وجود دارد که این خانه شامل تالار اصلی، حیاط بیرونی منزل، حیاط اندرونی منزل و زیر زمین منزل است.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

دانستنی های مسجد نصیرالملک

این سوالی که شاید در ذهن هر فردی ایجاد شود، سومین پسر خانواده حاجی قوام الملک در شیراز به اسم حاج میرزا حسن علی خان نصیر الملک از سردم داران و سیاسیون استان فارس بود که انسانی بسیار مذهبی و خوش نام در شهر شیراز بوده و از همه مهمتر اسم نصیرالملک را همه با بنای مسجد نصیرالملک می شناسند و هنوز این خانواده در شهر شیراز و نیویورک امریکا زندگی و ادامه حیاط می دهند.

ایوان های مسجد نصیرالملک

منزل نصیرالملک دارای دو تالار که به صورت کاملا قرینه ی یکدیگر ساخته شده اند که در تصاویر گالری بالا می توانید خیلی دقیق مشاهده کنید.

این مسجد دارای دو ایوان می باشد یکی ایوان شمالی و دیگری ایوان جنوبی که در هر ایوان 4 غرفه وجود دارد که در همه دیوار این ایوان ها آیاتی از قران و اشعاری بسیار زیبا با خط نستعلیق بی نظیر نقش بسته است.

سقف این ایوان ها به سقف پنج کاسه ای معروف می باشد که تصاویر با کیفیت از ایوان ها را برای شما در گالری قرار دادم.

تاریخ ثبت در میراث ملی

مسجد زیبا و هنری نصیرالملک در سال 1358 هجری شمسی و دقیقا یک سال پس از انقلاب اسلامی ، ثبت آثار باستانی و ملی با شماره 396 گردید که این امر در آن زمان به دست اداره انجمن ملی و باستان شناسی ایران انجام شد.

مسجد نصیر الملک شیراز، تصاویر مسجد نصیرالملک شیراز

سخن پایانی

خوب دوستان عزیز که این پست را مطالعه کردین خیلی ممنونم ازتون ، اگر قصد سفر به شیراز به همراه تور و یا شخصی دارین ، پیشنهاد میکنم که حتما از مسجد نصیرالملک شیراز دیدن کنید و با آثار ایران قدیم، مهندسی ایران قدیم و روح مسجد ها و خانه های قدیمی آشنا بشین و البته ناگفته نمونه که این مسجد جز بهترین و ارزشمندترین مساجد ایرانه.

آدرس دقیق مسجد نصیر الملک شیراز : ایران، استان فارس، شیراز، محله گد عربان،جنوب خیابان لطفعلی خان زند، کوچه 27 ام

گردآوری شده در گروه گردشگری این تودی ( در امروز )

بیشتر بخوانید

1

مسجد نصیرالملک شیراز | جاذبه های گردشگری شیراز | این تودی
5 (100%) 2 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب