مناطق بوم گردیجاذبه های گردشگری خراسان جنوبیروستاهای ایران

معرفی روستای نایبند طبس

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران ، استان خراسان جنوبی، ۲۲۵ کیلومتری جنوب شهر طبس، کنار جاده طبس- کرمان
مدت زمان بازدید
:
6 تا 48 ساعت
ساعت دسترسی
:
شبانه روزی
ورودی
:
رایگان
تفریحات
:
کوهنوردی , جنگل نوردی , پیاده روی , کمپینگ , شب گردی , عکاسی
امکانات
:
سرویس بهداشتی , رستوران , آنتن دهی موبایل
اماکن نزدیک
:
اقامتگاه بومگردی داخل روستا، فروشگاه داخل روستا، نانوایی داخل دهکده
نکات ضروری
:
فصل سفر : بهار و پاییز سختی مسیر : متوسط نیاز به پیاده روی : دارد مسیر خاکی : دارد مجوز برای بازدید : ندارد خطرات : ندارد
ثبت ها
:
در میراث ملی ایران در سال 1371 شمسی
افتخارات
:
سبک معماری زیبای سازه های روستا
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , کفش کوهنوردی , زیرانداز , چادر مسافرتی , کیسه خواب , عینک و کلاه آفتابی , کوله پشتی , آب آشامیدنی , کارت شناسایی , داروهای عمومی , کرم ضد آفتاب , هیزم , آتش افروز , پاور بانک , شارژر , وعده های غذایی , پلاستیک زباله , لوازم خواب , سوخت خودرو , تنظیم باد , لباس اضافه , لوازم سرگرمی
موقعیت روی نقشه گوگل
:

روستای نایبند طبس در بین علاقه مندان به دهگردی و بومگردی به عنوان تنها و زیباترین روستای پلکانی کویری ایران شناخته می شود و با سبک معماری سازه های تاریخی اش در بین گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است، این روستا از توابع شهر طبس در استان خراسان جنوبی می باشد.

در مقالات قبلی معرفی روستاهای توریستی ایران به معرفی کامل روستای اصفهک طبس ، روستای سرولات رودسر ، روستای برغان ساوجبلاغ و روستای فهرج یزد پرداختیم ، حال در این مقاله همراه با خبرنگار ویژه این تودی سری به روستای نایبند طبس زده ایم تا با زیبایی های این دهکده کویری بیشتز آشنا شوید ، همراه ما باشید.

تصاویر روستای نایبند طبس

روستای نایبند 

با نزدیک شدن به روستای نایبند طبس سرسبزی روستا و درختان نخل سر به فلک کشیده در باغ های آن تعجب شما را بر می انگیزد، روستایی در قلب کویر طبس در استان خراسان جنوبی چگونه چنین سرسبز می باشد ، علت آن وجود قنات ها و آب و هوای خوب حاکم بر نایبند است و همین موضوع باعث شده تا شرایط زندگی در آن برای بومیان محیا باشد.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

خانه های پلکانی در نایبند

خانه ها در روستای نایبند به گونه ای ساخته شده اند که شباهت فراوانی به روستاهای ماسوله گیلان و ابیانه در اصفهان دارد و البته شاید شیب این منازل پلکانی کمی کمتر نسبت به آنها باشد ، ولی دقیقا همانند آنها پشت بام خانه های زیرین به عنوان حیات خانه های بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

معماری ساباط در روستای نایبند

در کوچه پس کوچه های روستای نایبند طبس طاق هایی را مشاهده خواهید کرد که بومیان به آنها ساباط می گویند، ساباط کلمه ایست نزدیک به رباط که در این مناطق از روستا مردم برای ملاقات و گفتگو  با یکدیگر جمع می شوند تا از گزند هوای گرم و سرد دور باشند.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

برجک های نگهبانی روستای نایبند

با توجه به قدمت بالای روستای نایبند طبس در آن امروزه سه برجک نگهبانی از 4 برجک نگهبانی دیده می شود که در قرن های قبلی بومیان برای محافظت از خود و خانواده به صورت نوبتی شیفت می دادند و با گذشت سالها این برجک ها از چهره اصلی خود دور شده اند ، ولی همچنان می توانید انها را از نزدیک مشاهده کنید.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

امامزاده روستای نایبند

در نقطه بالایی کوه نایبند که خود یکی از دیدنی های طبیعی روستای نایبند است ، آرامگاه یکی از امامزاده های مهم قرار گرفته است و بومیان برای آن احترام ویژه ای قائل هستند و در روزهای انتهایی هفته برای زیارت به آن مقبره مراجعه می کنند.

تصاویر روستای نایبند طبس

آبگرم دیگ رستم نایبند

حتما نام آبگرم دیگ رستم طبس را شنیده اید ، یکی از شاخه های اصلی و پر آب این آب گرم در روستای نایبند طبس قرار دارد و در کنار چشمه ای دیگر به نام چشمه زردگاه قرار گرفته است و همین دو چشمه یکی از دلایل اصلی سرسبزی مزارع کشاورزی نایبند هستند.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

غارهای تاریخی روستای نایبند

در بخش هایی از کوهی که خانه های بافت قدیم روستای نایبند طبس در روی آن واقع شده است تعداد زیادی غار و سوراخ مشاهده می کنید که به گفته بومیان در قرن های خیلی دورتر مردم در آنها سکنا داشته اند و امروزه به عنوان تویله و انباری مورد استفاده قرار میگیرد.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

شغل بومیان روستای نایبند

یکی از شغل های اصلی مردم در روستای نایبند طبس باغداری درختان نخل می باشد و همانطور که در عکس ها تماشا می کنید درختان نخل بلند و سرسبزی در مناطق مختلف دهکده نایبند دیده می شود که خود از جاذبه های گردشگری روستاست، از دیگر جاذبه های طبیعی موجود در روستای نایبند طبس رشته کوه نایبند است که بلندترین قله آن 3000 متر ارتفاع دارد و با پیمودن آن می توانید دهکده های دوردست و کویر بزرگ لوت را با چشمان غیر مسلح تماشا کنید.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

منطقه حفاظت شده نایبند

منطقه حفاظت شده نایبند که در آن حیوانات نایابی همچون یوزپلنگ ایرانی ، گرگ و روباه های سیاه و سفید نگهداری می شوند خود از دیگر مراکز گردشگری نزدیک به روستا می باشد و شما می توانید از حیوانات داخل تصاویر زیبایی تهیه کنید.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

تفریحات روستای نایبند

اکثر گردشگرانی که به روستای نایبند طبس مراجعه می کنند بیشتر در محیط داخلی روستا قدم می زنند و با بومیان دهکده گفتگو می کنند تا بیشتر در جریان تاریخچه روستا قرار بگیرند و همچنین در صورت دارا بودن لوازم کمپینگ و کویرنوردی می توانید به ادامه کویر لوت که در همسایگی نایبند است سفری چند ساعته داشته باشید و لذت مشاهده کویر در غروب و طلوع آفتاب را تجربه کنید.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

سبک معماری نایبند 

سبک معماری روستای نایبند طبس یکی از ویژگی هایی است که باعث شده در فهرست میراث ملی ایران به ثبت برسد ، در واقع به علت عدم وجود خاک برای زراعت بومیان در گذشته مجبور به ساخت منازل به روی کوه شده اند تا بتوانند از زمین های نزدیک به چشمه و قنات ها برای تامین مخارج خود و مایحتاج زندگی استفاده نمایند، از همین رو ساخت منازل تابع قانون خاصی نبوده و به سبک معماری ایرانی و کویری بیشتر شباهت دارد و در همه آنها یک وجه اشتراک وجود دارد و آن عدم وجود حیات در همه خانه ها به علت عدم وجود فضای مناسب می باشد.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

شیوه زندگی بومیان در نایبند

بیش از نیمی از منازل تاریخی و پلکانی در روستای نایبند به علت عدم وجود فضا برای ساخت قسمت های خصوصی هر خانه، بخش هایی نظیر توالت و تنور را مشترکا استفاده می کنند، توالت ها در این منازل به صورت دو طبقه ساخته شده اند که در طبقه اول آنها ارتفاعی 1 متری را برای جمع آوری خلا مشاهده می کنید.

با پر شدن این چاه ها کشاورزان آنها را برای استفاده در مزارع برداشت می کنند ، در بخش زیبای دیگری از این خانه بادگیرهایی مشاهده می کنید که همانند بادگیرهای شهر یزد هستند، این بادگیرها در فصول گرم و سرد سال اب و هوای داخل منزل را تصفیه می کند و در واقع نقش کولر و بخاری را به صورت سنتی ایفا می کند، در برخی منازل هم که در گذشته به دست سران روستا بوده است در دیوارهای آجری و خشتی آنها نقوش مینیاتوری و آیاتی از قرآن کریم مشاهده می شود که در نوع خود کم نظیر هستند.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

بافت جدید روستای نایبند

وجود اینکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی شاهد کاهش جمعیت در نایبند هستیم اما در بخش هایی که بافت جدید روستا به چشم میخورد ساخت و سازهای مدرنی صورت گرفته و بومیان در آنها همچنان زندگی می کنند، روستائیان مایحتاج زندگی خود را از راه دامداری، باغداری و کشاورزی زمین های گندم، جو و درختان نخل بدست می آورند.

قدمت برخی منازل واقع در روستای نایبند طبس به 1000 سال می رسد و قدمت خود روستا همانطور که در جدول مشخصات آن در بالا عرض به سال 150 هجری قمری بر میگردد جایی که مردم برای عبور و مرور از کویر لوت از این روستا برای استراحت در بین راه استفاده می کردند و کم کم راه زندگی در آن هموار گشت.

تصاویر روستای نایبند طبس تصاویر روستای نایبند طبس

شرایط آب و هوایی

نایبند در منطقه ای کویری و در حاشیه کویر لوت ایران قرار گرفته است و جز گرم ترین نقاط ایران محسوب می گردد، به غیر از فصل تابستان در هر فصلی می توانید سفر به نایبند را برنامه ریزی کنید و بهترین فصل سفر از نظر کارشناسی و آب و هوای خنک ماه های مهر تا دی هر سال می باشد.

مراکز اقامتی 

چنانچه تمایل داشته باشید شب را در دل کویر و این مکان سپری کنید می توانید از منازل روستائیان برای استراحت در شب اجاره کنید و در صورت دارا بودن تجهیزات کمپینگ که در بالا عنوان شد می توانید کمپ خود را در کویر نزدیک به نایبند برپا کنید.

امکانات رفاهی

در نزدیکی نایبند هیچگونه پمپ بنزینی یافت نمی شود و بهتر است با سوخت کامل به این دهکده کویری مراجعه کنید و از امکانات رفاهی موجود در نایبند می توان به مسجد ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، فروشگاه ، غرفه فروش صنایع دستی و آنتن دهی اپراتورهای اول و دوم اشاره کرد.

چگونه به نایبند برویم ؟

برای مراجعه به این دهکده مسیر سختی در پیش رو دارید ، این روستا از خود شهر طبس 220 و از شهر دیهوک 130 کیلومتر فاصله دارد و در حاشیه جاده شهر طبس به سمت کرمان قرار گرفته است ، با ورود به این جاده و عبور از کیلومترها مسیر آسفالته با تابلوی ورودی نایبند روبرو می شوید .

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را درباره این روستا در استان خراسان جنوبی در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا