موزه و باغ نگارستان تهران با آدرس تاریخچه و تصاویر

موزه و باغ نگارستان تهران یکی از مشهورترین باغ موزه های تهران می باشد که امروزه علاوه بر سازه های تاریخی یک کافه رستوران سنتی در آن فعال است و گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند، در این مقاله به صورت ویژه با تاریخچه، معماری ، آدرس و راهنمای گردشگری باغ نگارستان اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس باغ نگارستان : تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع
 • ساعات بازدید : 9 الی 19 همه روزه به غیر از تاسوعا، عاشورا، 19 و 21 رمضان، 20 و 28 صفر، 25 شوال، 14 رخداد
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : یکی از زیباترین باغ های قجری تهران
 • تاریخچه : 1222 هجری قمری ( دوره فتحعلی شاه قاجار)
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 20 هزار تومان
 • سبک معماری : ایرانی – روسی
 • شماره تماس اطلاعات : ۳۳۱۱۹۵۸۶
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : موزه کمال الملک ، گلخانه، موزه ملک شعرای بهار، عمارت های تاریخی، فضای سبز، تندیس فردوسی، حوض های تاریخی، اطلاعات، غرفه صنایع دستی، نمایشگاه سفال، سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، معماری قجری، پارکینگ
 • نکات منفی بازدید : عدم اطلاع رسانی بازدیدها
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، کفش پیاده روی، دوربین عکاسی
 • دیدنی های نزدیک : ساختمان مجلس
 • Address: Shariatmadar Rafi, Daneshsara, Baharestan Sq, Tehran

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهرانتصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

باغ نگارستان تهران

باغ نگارستان تهران در سال 1222 هجری قمری با دستور شخص فتحعلی شاه قاجار در محل جغرافیایی کنونی ساخته شد، یکی از دلایلی که نام این باغ تاریخی نگارستان است ، اشکال و نقاشی هایی بود که در دوره فتحعلی شاه به وفور در جای جای باغ دیده می شدند و پس از آن بیش از نیمی از آن ها از بین رفتند.

این باغ برای اقامت تابستانه فتحعلی شاه قاجار در تهران ساخته شد ، این باغ در ابتدا دارای سازه های مختلفی نظیر تالار سلام، تالار آئینه ، تالار قلمدان، تالار دلگشا ، چندین حوض زیبا همراه با نقاشی ها، آثار مینیاتوری و خطوط قرآنی فراوانی طراحی و اجرا گردید.

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

تاریخچه باغ نگارستان

پس از فوت فتحعلی شاه قاجار و روی کار آمدن مظفرالدین شاه قاجار ، این باغ به یک موزه و کتب خانه هنری تغییر کاربری داده شد، این پادشاه قجری ریاست این پروژه را به کمال الملک نقاش مشهور ایرانی سپرد تا علاوه بر جذب هنرمندان جوان ، موزه ای از آثار خودش را با نام موزه مکتب در همین باغ دایر کرد.

پس از آن و در طول سالها موزه و باغ نگارستان تهران شاهد وقایع تاریخی مهمی بود، از دسیسه ناصرالدین شاه و احمد شاه تا میهمانی های متعدد پادشاهان قجری همراه با همسرانشان و همچنین انقلاب مشروطه که از همین رو به تدریج بناهای زیبای آن رو به تخریب گام نهادند.

در مجموع در این باغ و دانشسرای و دارلمعلمین آن افراد مشهوری همچون پروفسور حسابی، کمال الملک، پروین اعتصامی و ملک شعرای بهار به تحصیل و تدریس پرداختند، در ادامه با تعدادی از روایت های تاریخی نگارستان اشنا خواهید شد :

 • این باغ محل قتل قائم مقام فراهانی می باشد که در حوض آن به قتل رسید.
 • سرسره مشهور فتحعلی شاه در این باغ وجود داشت که امروزه تخریب شد.

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

باغ نگارستان در دوره پهلوی

با روی کار آمدن پهلوی ها در ایران ، نگارستان به دستور پهلوی اول با همکاری یک معمار مشهور روسی با نام ویلادیمیر شیاخوف و یک معمار ایرانی با نام استاد علی اکبر باغبان مورد مرمت قرار گرفت ، این اتفاق در سال 1309 هجری خورشیدی رقم خورد که طی آن یک بنای دیگر به عنوان مدرسه نوین تهران در داخل باغ احداث گردید.

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

دارلمعلمین نگارستان

پس از ساخت دارالمعلمین با 164 اتاق درسی و معماری ایرانی اصیل ، تعداد زیادی از فرهیختگان ایرانی در محل این مدرسه رشد و نمو پیدا کردند ، در سال 1311 خورشیدی این مدرسه به دانشسرای عالی تغییر کاربری پیدا کرد، همچنین پروین اعتصامی در سال 1315 هجری شمسی با همکاری اداره فرهنگ بخت با ساخت کتابخانه ای مجهز ، ریاست این کتابخانه را در جوار دانشسرای عالی بر عهده گرفت.

دیدنی های باغ نگارستان تهران

امروزه با ورود به باغ نگارستان تهران دیدنی های زیادی پیش روی شماست، یکی از برترین ویژگی های باغ فضای سبز و حوض های آن می باشد، همچنین گالری ها ، موزه ها و سازه های تاریخی متعددی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم :

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

نمایشگاه سفال 

نمایشگاه دائمی سفال در ضلع شرقی باغ نگارستان تهران برپا می باشد که در آن علاوه بر کلاس های آموزشی ، سفال های زیبا و دست ساز به مشتاقان به فروش می رسد و همه روزه بین ساعات 8 صبح الی 13 فعال است.

تالار روح الامینی

یکی دیگر از بخش های دینی نگارستان موزه مردم شناسی و تالار تصاویر تاریخی دکتر روح الامینی می باشد که در انتهای باغ قرار گرفته است.

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

گلخانه نگارستان

در همان ابتدای ورودی موزه نگارستان ، گلخانه ای زیبا در نزدیکی نمایشگاه سفال برقرار می باشد که در آن گل های نادر و کم یابی پرورش داده می شوند و به فروش می رسند.

کافه روحی باغ نگارستان

کافه روحی باغ نگارستان تهران یکی از محبوب ترین تفریحات داخلی آن می باشد که در آن هر نوع نوشیدنی های سرد و گرم و غذاهای سبک ارائه می شود، این کافه همزمان با ساعات کاری موزه نگارستان فعال است که می توانید از آن استفاده کنید :

موزه نگارستان

در این باغ تعدادی موزه فعال می باشد که از بخش دیدنی آن بشمار می رود، موزه مکتب کمال الملک دارای آثاری از خود او و شاگردانش است که در واقع به پیروان راه کمال الملک شهرت داشتند، موزه ای دیگر با نام موزه آثار علی اسفرجانی در گوشه ای دیگر از باغ فعال بوده که در آن آثاری مینیاتوری ، نقاشی و معرق کاری های این هنرمند برجسته ایرانی به نمایش در آمده اند.

موزه ای دیگر که در آن آثاری از ملک شعرای بهار به نمایش در آمده اند فعال است، اشعار، تعدادی دست نوشته و نماهای دیجیتال از دیدنی های این بخش بشمار می روند ، مجموعه ای کوچک تر با نام مجموعه استاد جهانگیر ارجمند دیده می شود و در آخر مجموعه ای با نام مردم نگاری از دکتر روح الامینی دیده می شود که در آن شیوه زندگی مردم بومی آن سالها به تصویر کشیده شده است.

تصاویر موزه و باغ نگارستان تهران

تندیس فردوسی

در محوطه اصلی باغ نگارستان تهران یک تندیس زیبا از فردوسی دیده می شود که توسط دانشجوی ایرانی مقیم کشور فرانسه با همکاری تنی چند از اساتید مجسمه سازی فرانسوی با زیباترین شکل ممکن ساخته شد، این مجسمه در سال 1313 هجری خورشیدی با همکاری بیش از 400 دانشجو و استاد ایرانی – فرانسوی ساخته شد.

چگونه به باغ نگارستان بروم

با سوار شدن به خط دوی متروی تهران و پیاده شدن در ایستگاه بهارستان و کمی پیاده روی به درب اصلی مجموعه خواهید رسید، همچنین با خودروی شخصی آدرس ابتدای مقاله را دنبال کنید .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره باغ موزه نگارستان در بخش زیر کامنت کنید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما رزرو هتل

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری