ezgif-1-ff200d5a3d

پل جهان آرا خرمشهر ( پل جدید )

پل جهان آرا خرمشهر
ezgif-1-eca2962dc6

پل جهان آرا یا پل دوم خرمشهر از زیباترین پل های ایران از منظر سبک معماری قوسی می باشد و در لیست جاهای دیدنی خرمشهر در استان خوزستان قرار دارد، رود خروشان کارون پس از طی کیلومترها سرانجام در آخرین گام های خود از خرمشهر عبور و به اروندرود می ریزد. عبور کارون از داخل شهر تاریخی خرمشهر آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند که برای اتصال دو بخش شهر، به پل نیاز بوده است. خرمشهر دو پل روی کارون دارد: پل قدیم که از نمادهای استقامت در دوره اشغال خرمشهر بود و در زمان جنگ تخریب و بعد بازسازی شد .

معماری پل جهان آرا

پل دوم خرمشهر

این پل که بصورت معلق و قوسی طراحی شده، در سال ۱۳۸۰ خورشیدی و در بخش غربی شهر ساخته شد که به نام شهید جهان‌آرا نامگذاری شده است. پل جدید خرمشهر ۳۸۴ متر طول و ۱۵ متر عرض دارد که دهانه معلق و قوسی آن ۱۴۴ متر است. طراحی و ساخت پل توسط شرکت ماشین سازی اراک انجام شد که هزینه ساخت آن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در آن سال اعلام شد. در زمان افتتاح، پل جهان آرا بزرگترین پل معلق قوسی خاورمیانه بود. در سمت شمالی پل، موزه جنگ قرار دارد که از داخل آن می توان نمایی از پل را دید. همچنین بلوار ساحلی شمالی جای خوبی برای قدم زدن در غروب و تماشای غروب در کنار پل جهان آرای خرمشهر است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=67068

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
فاطمه سادات حسینی
11 دیدگاه
تالار آیینه ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
ایوان اشراق ایران‌مال
ترلان کمیلی
2 دیدگاه
باغ‌رستوران ملل ایران‌مال
ترلان کمیلی
4 دیدگاه
مرکز نمایشگاهی ایران‌مال
ترلان کمیلی
4 دیدگاه
باغ ماهان ایران‌مال
پروانه ماندگار
6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس