نام شهر یا مکان
Generic filters
ایرانگردی

قدیمی ترین کلیساهای ایران کدامند؟

مطالب مرتبط

اینکه اولین کلیسای دنیا در ایران قرار دارد به کنار و از سویی دیگر قدیمی ترین کلیساهای ایران در نوع خود شگفت انگیز هستند، از آنجایی که قبل از ورود اسلام مناطق مهمی از کشور پیرو دین مسیحیت با شاخه های ارمنی، کاتولیک و ارتدکس بوده اند باعث شده تا نمونه های متعددی از این نوع اماکن مذهبی امروزه مشاهده کنیم، در لیست بهترین جاذبه های گردشگری ایران همیشه نام این کلیساهای تاریخی به چشم می خورد، در ادامه بخش ایرانگردی با لیست بهترین و قدیمی ترین کلیساهای ایران همراه با آدرس و عکس آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان

همانند اکثر جاذبه های تاریخی اصفهان کلیسای وانک مربوط به دوره صفویان می باشد و در زمان پادشاهی شاه عباس دوم ساخته شد، این کلیسا در بین ارمنه به کلیسای آمنا پرکیج مقدس هم شهرت دارد، در دوره جنگ شاه عباس دوم با عثمانی های غارت گر شاه عباس در هنگام عقب نشینی ارامنه های مقیم اطراف اصفهان و غرب کشور را با خود به منطقه جلفا آورد تا از گزند مهاجمین ترک تبار در امان بمانند و پس از گذشت چندین سال این ارامنه به ساخت کلیسا و امور مرتبط با مسیحیان مشغول گردیدند.

  • آدرس : اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه وانک

عکس قره کلیسا چالدران آذربایجان غربی

قره کلیسا

قره کلیسا چالدران در استان آذربایجان غربی یکی از مهم ترین قدیمی ترین کلیساهای ایران می باشد که به علت اهمیت بالای آن ثبت میراث ملی و یونسکو شده است، قره کلیسا به عنوان اولین کلیسای جامع مسیحیت در دنیا شناخته می شود و در نزدیکی شهر چالدران آذربایجان غربی قرار دارد.

  • آدرس : آذربایجان غربی، 20 کیلومتری چالدران
بخوانید  بهترین شهرهای گردشگری ایران کدامند ؟

عکس کلیسای گئورگ مقدس اصفهان

کلیسای گئورک مقدس اصفهان

کلیسای گئورگ مقدس اصفهان یکی از معدود کلیساهای تاریخی و فعال کاتولیک های ارمنی مقیم ایران می باشد که در سال 1611 میلادی و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد تا ارمنی های آن دوره بدون دردسر آداب و رسوم مذهبی خود را انجام دهند ، این مکان مذهبی با معماری بی نظیر و بخش های دیدنی متنوع امروزه میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانیست .

  • آدرس : استان اصفهان، اصفهان، محله جلفا، خیابان حکیم نظامی

کلیسای بیت اللحم اصفهان

کلیسای بیت اللحم اصفهان

کلیسای بیت اللحم اصفهان یکی از مهم ترین جاذبه های مذهبی ایران می باشد که با توجه به اهمیت بالایش در سال 1381 شمسی با شماره 7643 به فهرست میراث ملی ایران اضافه گردید ، در بین گردشگران این مکان های با نام های دیگری نظیر بیت الحم یا بتلهم هم خطاب می شود ، امروزه برای بازدی از این محل دیدنی و تاریخی باید خودتان را به خیابان نظری شرقی برسانید .

  • آدرس : استان اصفهان ، شهر اصفهان ، خیابان نظر شرقی

کلیسای مارسرگیز ارومیه

کلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز یا کلیسای کوه سیر ارومیه از قدیمی ترین کلیساهای ایران و اماکن مذهبی آذربایجان غربی می باشد که در دامنه کوه سیر واقع شده است، جنس اصلی بدنه این مکان از سنگ و ملات ساروج می باشد که به گفته مورخین و مسیحیان قدمت این کلیسا به قبل از اسلام و زمان حکومت خسروپرویز بر می گردد، علاوه بر اینکه این محل ثبت میراث ملی ایرانه باید بدانید برای بازدید از کلیسای مارسرگیز باید میزان 2 کیلومتر کوهنوردی در دامنه کوه سیر انجام دهید و این مورد برای سالمندان و کودکان مناسب نیست.

  • آدرس : استان آذربایجان غربی، ۱۲ کیلومتری ارومیه، دامنه‌ی کوه سیر
بخوانید  روستاهای رویایی ایران کدامند ؟

کلیسای زور زور ماکو

کلیسای زور زور ماکو

کلیسای زور زور ماکو یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ایران می باشد که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است ، این کلیسا در دوره ای تاریخی توسط پیروان مسیحی خود به دلایل نا معلوم جا به جا شد و در واقع امروزه در محل اصلی خودش قرار ندارد اما با این وجود باز هم یکی از بهترین کلیساهای ارمنی های مقیم ایران می باشد که با معماری زیبا و چشم نوازش مورد توجه گردشگران قرار دارد .

  • آدرس :  استان آذربایجان غربی، شهرستان ماکو، روستای بارون، سد بارون

کلیسای سنت استپانوس

کلیسای سنت استپانوس جلفا

کلیسای سنت استپانوس جلفا یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران می باشد که در استان آذربایجان شرقی با قدمت زیادش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد ، همچنین این کلیسا در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید ، نام این مکان مذهبی برگرفته از شخصیتی با همین اسم می باشد که در راه ترویج دین مسیحیت به قتل رسید و امروزه در بین پیروان این دین از محبوبیت بالایی برخوردار است .

  • آدرس : آذربایجان شرقی ، جلفا ، 3 کیلومتری رود ارس

کلیسای سنت هریپ سیمه

کلیسای سنت هریپ سیمه موجومبار یا کلیسای سورپ هریپسیمه در روستای موجومبار از مشهورترین اماکن مذهبی استان آذربایجان شرقی می باشد که قدمت آن به سال 875 میلادی بر می گردد، این جاذبه تاری از لحاظ جغرافیایی در سی و پنج کیلومتری شهرستان تبریز و سی و نه کیلومتری شهر مرند از این استان واقع شده است، گرچه روستای موجومبار امروزه تقریبا خالی از سکنه شده است، اما طبیعت گردان و علاقه مندان به سفر از این دهکده زیبا بازدید می کنند.

  • آدرس : استان آذربایجان شرقی، 35 کیلومتری تبریز، روستای موجومبار
بخوانید  خنک ترین شهرهای ایران در تابستان کدامند ؟

کلیسای سنندج

کلیسای سنندج

کلیسای سنندج در بافت تاریخی سنندج واقع شده و به نوعی یادگاری از ارامنه تبعیدی فراری از دست عثمانی ها به این منطقه می باشد، کلیسای ارامنه سنندج از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری این شهر بوده که نامش در فهرست میراث ملی ایران هم به ثبت رسیده است، یک درب وسیع چوبی با شمعدانی ها در کنار تعدادی قندیل چشم هر بیننده ای را قبل از ورود به آن مات خود می کند!

  • آدرس : کردستان، آغازمان، خیابان نمکی، کوچه کلیسا

عکس کلیسای میناس مقدس اصفهان

کلیسای میناس مقدس اصفهان

کلیسای میناس مقدس اصفهان یکی از بهترین و قدیمی ترین کلیساهای ایران می باشد که برای ارمنی های مقیم جلفا در دوره حکومت شاه عباس ساخته شد ، با توجه به معماری و اهمیت بالای این سازه در سال 1382 خورشیدی با شماره 9078 به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید ، قدمت این کلیسا به سال 1655 میلادی بر می گردد و در سالهای اولیه مردم آن را با نام کلیسای مریم مقدس می شناختند .

  • آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان، محله جلفا، محله تبریزی ها، کوچه تبریزی ها

سخن پایانی

بازدید از کلیساهای قدیمی حس خاصی به شما می دهد، پیشنهاد می کنیم از بین این لیست که قدیمی ترین کلیساهای ایران و در عین حال زیباترین کلیساهای تاریخی ایران در آن گنجانده شده چند گزینه را برای بازدید انتخاب کنید، نظرات و سوالات خود را در بخش زیر برای سایر گردشگران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن