جاذبه های گردشگری تهرانخیابان

گشتی در محله عودلاجان تهران و دانستنیها

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

بازدید از محله عودلاجان تهران را همین روزها در برنامه تهرانگردی خود بگنجانید، وقتی به جاذبه های محله عودلاجان و عکس های محله عودلاجان تهران نگاه می کنیم متوجه اهمیت این منطقه تاریخی می شویم، اینکه اینجا از دوره صفویان مسکونی بوده یک طرف! استارت پایتخت شدن تهران هم از عودلاجان بوده در حکومت قاجاریه که از همین رو امروزه با کلی اماکن تاریخی در این محدوده روبرو هستیم، ارگ، چال میدان، سنگلج و بازار از جنوب خیابان امیر کبیر در محدوده سرچشمه آغاز و تا شمال میدان مولوی امتداد پیدا می کند و محله های مهمی همچون محله امامزاده یحیی ، ناصر خسرو و پامنار را در بر می گیرد، در ادامه همراه من در این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

محله عودلاجان

جاذبه های محله عودلاجان

جاذبه های محله عودلاجان در بین همه مناطق چندگانه شهرداری جز بهترین هاست، گرچه بیشتر این موارد تاریخی یا دیدنی هستند اما چیزی از جذابیت آنها نمی کاهد، لیستی از جاذبه های گردشگری عودلاجان برای شما تهیه کرده ایم که به شرح زیر هستند.

بازارچه عودلاجان تهران

بازارچه عودلاجان

بازارچه عودلاجان امروزه به عنوان قلب تپنده تولید و فروش صنایع دستی استان تهران در بین گردشگران شناخته می شود ، این محل در واقع یک تیمچه تاریخی در بازار تهران می باشد که در دهه های گذشته رو به تخریب بود و بالاخره با تلاش اداره میراث فرهنگی این استان به زیباترین شکل ممکن مرمت گردید تا مرکزی شود برای عاشقان صنایع دستی ایران و امروزه به راحتی بتوان در آخر گردش و خرید کرد، چند دقیقه بعد از ایستگاه متروی 15 خرداد به ورودی این مرکز خرید خواهید رسید که در آن هر نوع کالاهای دست ساز و زیبا که در جستجویس هستید را می توان یافت کرد.

نوشته های مشابه

تیمچه اکبریان یا یهودیان در عودلاجان

تیمچه اکبریان یا یهودیان

تیمچه اکبریان در بازارچه عودلاجان با عنوان نخستین بانک ملی ایران در دوره ی قاجارها توسط شخصی کلیمی تبار با نام داوود کلیمی احداث شده است، این تیمچه دیدنی علاوه بر ثبت ملی امروزه به سفره خانه سنتی و رستوران طهرون قدیم تغییر کاربری پیدا کرده که دقیقا روبروی کوچه حکیم واقع شده است.

حمام کشوریه و سلیمانیه در عودلاجان

حمام کشوریه و سلیمانیه

از آنجایی که در قرن های دورتر تعداد زیادی از اقلیت های مذهبی یهودی در محله عودلاجان زندگی می کردند حمام کشوریه با لقب اولین حمام نمره کشور در آن ساخته شد، این حمام در دهه بیست شمسی با سبک معماری قجری و استفاده از گچ بری های فوق دیدنی طراحی شد و امروزه در بین مناطق سرچشمه و سیروس قرار دارد، دقت کنید بازدید از اماکن تاریخی مربوط به یهودیان نیاز به هماهنگی با انجمن کنیسه های ایران این اقلیت دارد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

کنیسه حاداش عودلاجان

کنیسه حاداش

از زیباترین کنیسه های عودلاجان ، کنیسه حاداش می باشد که تا دهه ها در آن علاوه بر اقلیت های مذهبی مهاجرات جنگ تحمیلی دفاع مقدس و مهارجران افغانی تبار در آن زندگی می کردند و ازهمین رو امروزه روی برخی دیوارهای آن آثار مینیاتوری به زبان عربی و عبری دیده می شود، امروزه بخش های زیادی از کنیسه حاداش تخریب شده است.

کنیسه عزرا یعقوب در عودلاجان

کنیسه عزرا یعقوب

کنیسه عزرا یعقوب با لقب قدیمی ترین کنیسه یهودیان ایران شناخته می شود که در زمان قاجارها ساخته شد، در طول جنگ های جهانی اول و دوم یهودیان لهستانی و روس های فراری در این مکان زندگی می کردند که امروزه در محدوده خیابان مصطفی خمینی واقع شده است.

مدرسه و مسجد معمارباشی در محله عودلاجان

مدرسه و مسجد معمارباشی

دز فاصله ی نزدیکی تا امامزاده یحیی مدرسه و مسجد معمارباشی قرار دارد، اینجا محل تحصیل میرزا کوچک خان جنگلی در دوره ای تاریخی بوده و جالبه بدانید اولین راهپیمایی مشروطیت هم در این محل اغاز شد، حاج ابوالحسن اصفهانی ملقب به معمارباشی این مجموعه زیبا را ساخت و امروزه علاوه بر ثبت ملی قابلیت بازدید برای گردشگران را داراست، این مدرسه در میدان باغ پسته واقع شده است.

امامزاده یحیی

امامزاده یحیی

یکی دیگر از دیدنی های محله عودلاجان تهران امامزاده یحیی می باشد که شاید نیازی به معرفی ندارد، این امامزاده در حکومت پهلوی جهت بازسازی تخریب شد و با پیروی از سبک معماری اولیه اش دوباره احیا گردید ، چنار کهنسال این محل با لقب قدیمی ترین درخت چنار تهران از دیدنی های صحن ورودی آن است تا امروزه به یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی تهران تبدیل شود.

حمام نواب تهران

حمام نواب

حمام نواب یکی از معدود حمام های تاریخی تهران می باشد که در طول سالها بنای آن سالم باقی مانده است و از همین رو امروزه به یکی از جاذبه های تاریخی پایتخت تبدیل شده است ، در دوره قاجارها با تغییر مرکز سیاسی ایران به تهران تعداد زیادی حمام به صورت خصوصی و دولتی در جای جای شهر ساخته شد که از مشهورترین آنها مجموعه بازارچه و حمام نواب می باشد ، این سازه به دست دو بانوی خیر در محله ای قدیمی ایجاد گردید که تعداد زیادی از فیلم و سریال های ایرانی در آن تصویربرداری شد.

خانه مهرانگیز کامبیز لوکیشن پدر سالار

خانه مهرانگیز کامبیز لوکیشن پدر سالار

محل لوکیشن فیل پدر سالار از مشهورترین های هنر هفتم در بین مردم ایران خانه مهرانگیز کامبیز در منطقه ی عودلاجان است، گرچه برخی این عمارت زیبا را با نام خانه آقا جلال تهرانی مالک پس از مهرانگیز خطاب می کنند اما اصل سازه توسط خانمی مذهبی همین نام احداث شد و در دوره پهلوی محل برپایی روضه های زنانه بود تا اینکه دست به دست چرخید و به شهرداری تهران رسید! این خانه در خیابان امیر کبیر واقع شده است.

خانه دبیرالملک تهران

خانه دبیرالملک

از دیگر جاذبه های محله عودلاجان تهران خانه دبیرالملک تهران یکی از بهترین جاذبه های تاریخی تهران می باشد که امروزه با تعبیه بخش های تفریحی و سرگرمی به پاتوق بومیان پایتخت و گردشگران تبدیل شده است ، امروزه بعد از ثبت ملی این مکان تاریخی با تغییر کاربری به خانه فراغت دبیرالملک این امکان را به شما می دهد که در کنار بازدید از سبک معماری فوق العاده اینجا ، همراه دوستان و اعضای خانواده ساعاتی را به سرگرمی و تفریح مشغول شوید، این عمارت در خیابان جاویدی واقع شده است.

عمارت سرای کاظمی و خانه موزه تهران قدیم

سرای کاظمی

عمارت سرای کاظمی یا خانه کاظمی تهران که امروزه محل موزه تهران قدیم می باشد از زیباترین اماکن تاریخی ایران با سبک معماری قجری است، چال میدون قدیم میزبان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران با نام خانه کاظمی می باشد، دقیقا اینجا مقابل امامزاده یحیی (ع) واقع شده که با پرچم های بزرگش براحتی قابل رویت است، قدمت این عمارت دیدنی به سال 1290 خورشیدی بر می گردد که در زمینی وسیع با مساحت هزار و دویست و پانزده متر پیاده سازی گردید.

خانه شهید مدرس در منطقه عودلاجان

خانه موزه مدرس

سید حسن طباطبائی زوارره ای کاشمری ملقب هبه مدرس نماینده مجلس ایران در دوران پهلوی اول که نقش پر رنگی در سیاست ایران داشت در این خانه قجری زندگی می کرد، امروزه خانه موزه مدرس در کوچه نصیرالدوله واقع شده و علاقه مندان به بازدید آن مراجعه می کنند.

مشاهیر محله عودلاجان

مشاهیر محله عودلاجان

از آنجایی که این منطقه ریشه غنی دارد مشاهیر متعددی از آن چشم به جهان گشودند و یا در عودلاجان زندگی خود را سپری کردند، از آن دست می توان به موراد زیر اشاره کرد :

 • خاندان قوام الدوله در دوره فتحعلی شاه
 • خاندان مستوفی در دوره ناصرالدین شاه
 • خاندان نصیرالدوله در دوره پهلوی اول
 • سید حسن مدرس نماینده مجلس شورای ملی
 • پروین اعتصامی شاعر معاصر ایرانی
 • ایت الله بهبهانی از رهبران مشروطیت
 • ملک الشعرای بهار
 • موتمن الاطبا پزشک دربار قاجار
 • امین نظام

محله  های تاریخی عودلاجان

محله های تاریخی عودلاجان

البته امروزه خیلی از اسامی محله های تاریخی عودلاجان تغییر پیدا کرده اند اما بر طبق نقشه ایران قدیم اسامی زیبای زیر به چشم می خورد که هنوز برخی بومیان آنها را به یاد دارند :

 • گذر حمام نواب
 • کوچه هادی خان
 • کوچه سهراب خان
 • گذر سردار
 • گذر شاه بیاتی
 • کوچه حاجی علی
 • کوچه نقاره چی
 • گذر شتر گلو
 • باغ نظام الدوله
 • کوچه مسجد حوض
 • کوچه محمد امیر خان تومان

نقشه محله عودلاجان

نقشه محله عودلاجان


دانستنی های محله عودلاجان

برخی دانستنیهای محله عودلاجان در این قسمت برای شما درج کرده ایم که داسنتن آنها خالی از لطف نیست :

 • بیشترین آمار مراسم های مذهبی، سوگواری و روضه خوانی در این محدوده بوده است.
 • عودلاجان در زبان تبری به معنای محله تقسیم آب رودخانه در زمان قاجاریه بوده است!
 • بیشترین آمار مسکونی یهودی نشین ایران در گذشته همین منطقه بوده است!

آدرس محله عودلاجان

بهترین مسیر برای دستری به این جا استفاده از مترو و ایستگاه 15 خرداد است، همچنین با خودروی سواری از ناصر خسرو، 15 خرداد و سرچشمه قابل دسترسی است.

سخن پایانی

حال که با محله عودلاجان تهران به طور ویژه در این تودی آشنا شدید در بخش زیر می توانید نظرات، سوالات و دانستنی های خودتان را کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا