ezgif-1-ff200d5a3d

گشتی در محله عودلاجان تهران و دانستنیها

Oudlajan
محله عودلاجان تهران
ezgif-1-eca2962dc6

بازدید از محله عودلاجان تهران را همین روزها در برنامه تهرانگردی خود بگنجانید، وقتی به جاذبه‌های محله عودلاجان و عکس‌های محله عودلاجان تهران نگاه می‌کنیم، متوجه اهمیت این منطقه تاریخی می‌شویم، اینکه اینجا از دوره صفویان مسکونی بوده یک طرف! استارت پایتخت شدن تهران هم از عودلاجان بوده در حکومت قاجاریه که از همین رو امروزه با کلی اماکن تاریخی در این محدوده روبرو هستیم، ارگ، چال میدان، سنگلج و بازار از جنوب خیابان امیر کبیر در محدوده سرچشمه آغاز و تا شمال میدان مولوی امتداد پیدا می‌کند و محله های مهمی همچون محله امامزاده یحیی ، ناصر خسرو و پامنار را در بر می‌گیرد، در ادامه همراه من در این تودی باشید.

محله عودلاجان

جاذبه‌های محله عودلاجان

جاذبه‌های محله عودلاجان در بین همه مناطق چندگانه شهرداری جز بهترین هاست، گرچه بیشتر این موارد تاریخی یا دیدنی هستند، اما چیزی از جذابیت آنها نمی‌کاهد، لیستی از جاذبه‌های گردشگری عودلاجان برای شما تهیه کرده‌ایم که به شرح زیر هستند.

بازارچه عودلاجان تهران

۱- بازارچه عودلاجان

بازارچه عودلاجان امروزه به عنوان قلب تپنده تولید و فروش صنایع دستی استان تهران در بین گردشگران شناخته می‌شود، این محل در واقع یک تیمچه تاریخی در بازار تهران می‌باشد که در دهه‌های گذشته رو به تخریب بود و بالاخره با تلاش اداره میراث فرهنگی این استان به زیباترین شکل ممکن مرمت گردید تا مرکزی شود برای عاشقان صنایع دستی ایران و امروزه به راحتی بتوان در آخر گردش و خرید کرد، چند دقیقه بعد از ایستگاه متروی ۱۵ خرداد به ورودی این مرکز خرید خواهید رسید که در آن هر نوع کالاهای دست ساز و زیبا که در جستجویش هستید را می‌توان یافت کرد.

تیمچه اکبریان یا یهودیان در عودلاجان

۲- تیمچه اکبریان یا یهودیان

تیمچه اکبریان در بازارچه عودلاجان با عنوان نخستین بانک ملی ایران در دوره ی قاجارها توسط شخصی کلیمی تبار با نام داوود کلیمی احداث شده است، این تیمچه دیدنی علاوه بر ثبت ملی امروزه به سفره خانه سنتی و رستوران طهرون قدیم تغییر کاربری پیدا کرده که دقیقا روبروی کوچه حکیم واقع شده است.

حمام کشوریه و سلیمانیه در عودلاجان

۳- حمام کشوریه و سلیمانیه

از آنجایی که در قرن‌های دورتر تعداد زیادی از اقلیت‌های مذهبی یهودی در محله عودلاجان زندگی می‌کردند، حمام کشوریه با لقب اولین حمام نمره کشور در آن ساخته شد، این حمام در دهه بیست شمسی با سبک معماری قجری و استفاده از گچ بری‌های فوق دیدنی طراحی شد و امروزه در بین مناطق سرچشمه و سیروس قرار دارد، دقت کنید بازدید از اماکن تاریخی مربوط به یهودیان نیاز به هماهنگی با انجمن کنیسه‌های ایران این اقلیت دارد.

کنیسه حاداش عودلاجان

۴- کنیسه حاداش

از زیباترین کنیسه‌های عودلاجان، کنیسه حاداش می‌باشد که تا دهه ها در آن علاوه بر اقلیت‌های مذهبی، مهاجران جنگ تحمیلی دفاع مقدس و مهارجران افغانی تبار در آن زندگی می‌کردند و ازهمین رو امروزه روی برخی دیوارهای آن آثار مینیاتوری به زبان عربی و عبری دیده می‌شود، امروزه بخش‌های زیادی از کنیسه حاداش تخریب شده است.

کنیسه عزرا یعقوب در عودلاجان

۵- کنیسه عزرا یعقوب

کنیسه عزرا یعقوب با لقب قدیمی‌ترین کنیسه یهودیان ایران شناخته می‌شود که در زمان قاجارها ساخته شد، در طول جنگ‌های جهانی اول و دوم یهودیان لهستانی و روس‌های فراری در این مکان زندگی می‌کردند که امروزه در محدوده خیابان مصطفی خمینی واقع شده است.

مدرسه و مسجد معمارباشی در محله عودلاجان

۶- مدرسه و مسجد معمارباشی

دز فاصله ی نزدیکی تا امامزاده یحیی مدرسه و مسجد معمارباشی قرار دارد، اینجا محل تحصیل میرزا کوچک خان جنگلی در دوره ای تاریخی بوده و جالبه بدانید اولین راهپیمایی مشروطیت هم در این محل اغاز شد، حاج ابوالحسن اصفهانی ملقب به معمارباشی این مجموعه زیبا را ساخت و امروزه علاوه بر ثبت ملی قابلیت بازدید برای گردشگران را داراست، این مدرسه در میدان باغ پسته واقع شده است.

امامزاده یحیی

۷- امامزاده یحیی

یکی دیگر از دیدنی‌های محله عودلاجان تهران امامزاده یحیی می‌باشد که شاید نیازی به معرفی ندارد، این امامزاده در حکومت پهلوی جهت بازسازی تخریب شد و با پیروی از سبک معماری اولیه‌اش دوباره احیا گردید، چنار کهنسال این محل با لقب قدیمی ترین درخت چنار تهران، از دیدنی‌های صحن ورودی آن است تا امروزه به یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی تهران تبدیل شود.

حمام نواب تهران

۸- حمام نواب

حمام نواب یکی از معدود حمام‌های تاریخی تهران است که در طول سال‌ها بنای آن سالم باقی مانده است و از همین رو امروزه به یکی از جاذبه‌های تاریخی پایتخت تبدیل شده است، در دوره قاجارها با تغییر مرکز سیاسی ایران به تهران تعداد زیادی حمام به صورت خصوصی و دولتی در جای جای شهر ساخته شد که از مشهورترین آنها مجموعه بازارچه و حمام نواب می‌باشد، این سازه به دست دو بانوی خیر در محله ای قدیمی ایجاد گردید که تعداد زیادی از فیلم و سریال‌های ایرانی در آن تصویربرداری شد.

خانه مهرانگیز کامبیز لوکیشن پدر سالار

۹- خانه مهرانگیز کامبیز لوکیشن پدر سالار

محل لوکیشن فیلم پدر سالار از مشهورترین‌های هنر هفتم در بین مردم ایران، خانه مهرانگیز کامبیز در منطقه‌ی عودلاجان است، گرچه برخی این عمارت زیبا را با نام خانه آقا جلال تهرانی مالک پس از مهرانگیز خطاب می‌کنند اما اصل سازه، توسط خانمی مذهبی همین نام احداث شد و در دوره پهلوی محل برپایی روضه‌های زنانه بود تا اینکه دست به دست چرخید و به شهرداری تهران رسید! این خانه در خیابان امیر کبیر واقع شده است.

خانه دبیرالملک تهران

۱۰- خانه دبیرالملک

از دیگر جاذبه‌های محله عودلاجان، خانه دبیرالملک یکی از بهترین جاذبه های تاریخی تهران است که امروزه با تعبیه بخش‌های تفریحی و سرگرمی به پاتوق بومیان پایتخت و گردشگران تبدیل شده است، امروزه بعد از ثبت ملی این مکان تاریخی با تغییر کاربری به خانه فراغت دبیرالملک این امکان را به شما می‌دهد که در کنار بازدید از سبک معماری فوق العاده اینجا، همراه دوستان و اعضای خانواده ساعاتی را به سرگرمی و تفریح مشغول شوید، این عمارت در خیابان جاویدی واقع شده است.

عمارت سرای کاظمی و خانه موزه تهران قدیم

۱۱- سرای کاظمی

عمارت سرای کاظمی یا خانه کاظمی که امروزه محل موزه تهران قدیم است از زیباترین اماکن تاریخی ایران با سبک معماری قجری است، چال میدون قدیم میزبان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری تهران با نام خانه کاظمی است، دقیقا اینجا مقابل امامزاده یحیی (ع) واقع شده که با پرچم‌های بزرگش براحتی قابل رویت است، قدمت این عمارت دیدنی به سال ۱۲۹۰ خورشیدی بر می‌گردد که در زمینی وسیع با مساحت هزار و دویست و پانزده متر پیاده سازی گردید.

خانه شهید مدرس در منطقه عودلاجان

۱۲- خانه موزه مدرس

سید حسن طباطبائی زوارره ای کاشمری، ملقب هبه مدرس نماینده مجلس ایران در دوران پهلوی اول که نقش پر رنگی در سیاست ایران داشت در این خانه قجری زندگی می‌کرد، امروزه خانه موزه مدرس در کوچه نصیرالدوله واقع شده و علاقه مندان به بازدید آن مراجعه می‌کنند.

مشاهیر محله عودلاجان

مشاهیر محله عودلاجان

از آنجایی که این منطقه ریشه غنی دارد، مشاهیر متعددی از آن چشم به جهان گشودند و یا در عودلاجان زندگی خود را سپری کردند، از آن دست می‌توان به موراد زیر اشاره کرد :

 • خاندان قوام الدوله در دوره فتحعلی شاه
 • خاندان مستوفی در دوره ناصرالدین شاه
 • خاندان نصیرالدوله در دوره پهلوی اول
 • سید حسن مدرس نماینده مجلس شورای ملی
 • پروین اعتصامی شاعر معاصر ایرانی
 • ایت الله بهبهانی از رهبران مشروطیت
 • ملک الشعرای بهار
 • موتمن الاطبا پزشک دربار قاجار
 • امین نظام

محله  های تاریخی عودلاجان

محله‌های تاریخی عودلاجان

البته امروزه خیلی از اسامی محله‌های تاریخی عودلاجان تغییر پیدا کرده‌اند، اما بر طبق نقشه ایران قدیم اسامی زیبای زیر به چشم می خورد که هنوز برخی بومیان آنها را به یاد دارند :

 • گذر حمام نواب
 • کوچه هادی خان
 • کوچه سهراب خان
 • گذر سردار
 • گذر شاه بیاتی
 • کوچه حاجی علی
 • کوچه نقاره چی
 • گذر شتر گلو
 • باغ نظام الدوله
 • کوچه مسجد حوض
 • کوچه محمد امیر خان تومان

نقشه محله عودلاجان

دانستنی‌های محله عودلاجان

برخی دانستنی‌های محله عودلاجان در این قسمت برای شما درج کرده‌ایم که داسنتن آن‌ها خالی از لطف نیست :

 • بیشترین آمار مراسم های مذهبی، سوگواری و روضه خوانی در این محدوده بوده است.
 • عودلاجان در زبان تبری به معنای محله تقسیم آب رودخانه در زمان قاجاریه بوده است!
 • بیشترین آمار مسکونی یهودی نشین ایران در گذشته همین منطقه بوده است!

آدرس محله عودلاجان کجاست؟

بهترین مسیر برای رسیدن به این جا استفاده از مترو و ایستگاه ۱۵ خرداد است، همچنین با خودروی سواری از ناصر خسرو، ۱۵ خرداد و سرچشمه قابل دسترسی است. نقشه محله عودلاجان یکی از جاهای دیدنی تهران در منطقه ۱۲ را در ابتدای مطلب با کمک نقشه نشان، بلد یا گوگل مپ باز کنید تا خیلی راحت این منطقه تاریخی را از هر منطقه‌ای که هستید، مسیریابی کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
https://intoday.ir/?p=47195

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

مطالب مرتبط
بهترین مراکز خرید پوشاک تهران کدامند؟
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه
پاساژ کمپانی تهران
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس تهران
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
بازار سید اسماعیل تهران
سردبیر ارشد
0 دیدگاه
امامزاده سید اسماعیل تهران
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
راهنمای بازار بزرگ تهران
زهرا هاشم زاده
20 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : شبانه روزی
ثبت شده در : از بهترین محله‌های تاریخی تهران
نوع کاربری : محله و بافت تاریخی در منطقه 12 تهران
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، شکم گردی، خرید، عکاسی
امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، کافه، رستوران، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی، کفش راحتی
اطلاعات تماس
آدرس : منطقه 12، شرق کاخ گلستان و بازار بزرگ تهران