aad0f3ad-933f-4034-8baa-493de507a385

کاخ بار عام پاسارگاد

Pasargad Reception Palace
کاخ بار عام پاسارگاد
ezgif-1-eca2962dc6

کاخ بار عام پاسارگاد یکی از کاخ‌های کوروز کبیر در محوطه باستانی پاسارگاد در ۱۳۶ کیلومتری شیراز و نزدیک آرامگاه کوروش بزرگ قرار دارد، کاخ پذیرایی کوروش نام دیگر کاخ بار عام در دوران با شکوه هخامنشیان بوده که در آن از سران ایالت‌های دیگر ایران، سیاسیون کشورهای خارجی و افراد مهم پذیرایی می‌شده و به نوعی، همچون یک تالار همایش امروزی کاربری داشته است.

کاخ بار عام

کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی کوروش، وسعت این کاخ ۲۴۷۲ متر مربع است که در محور شمال غربی ـ جنوب شرقی ساخته شده‌اند. این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون، که وسعت آن ۷۰۵ متر مربع است. چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستون‌هایی کوچکتر و دو اتاق، دیگر قسمت‌های اصلی بنا را تشکیل می­‌دهد.

معماری کاخ بار عام

ارتفاع تالار کاخ به گونه‌ای بوده که چند متر از سقف ایوان‌های اطراف بالاتر بوده است. از هشت ستون این تالار تنها یک ستون آن پابرجاست که ارتفاع کنونی این ستون به ۱۰/۱۳ متر می‌رسد. زیر ستون‌ها و سر ستون‌های تالار مرکزی از سنگ سیاه و قلمه ستون‌ها از سنگ سفید ساخته شده است. دیگر ستون های تالار، در زمان اتابکان برای ساختن مسجدی در اطراف آرامگاه کوروش به آنجا منتقل شده بود که هم اکنون به جای اصلی بازگردانده شده است.

تالار مرکزی از چهار درگاه به چهار ایوان کاخ ارتباط دارد. درگاه‌ها و ستون‌های ایوان‌ها از سنگ سیاه بوده است. درگاه شمال غربی، با نقش پای انسان و عقاب به ایوان ۱۶ ستونی شمال غربی ارتباط دارد و درگاه شمال شرقی نیز به بزرگترین ایوان کاخ، که ۴۸ ستون داشته ارتباط دارد. درگاه جنوب شرقی با نقش ترکیبی انسان، ماهی و گاو به یک ایوان ۱۶ ستونی راه دارد.

حکاکی عیلامی و بابلی کاخ بار عام

درگاه جنوب غربی با نقش پای انسان و حیوان به ایوانی ۲۸ ستونی راه دارد. ظاهراً این نقوش درگاه‌ها از سنن آشوری و دیگر ملل الهام گرفته است، اما ایرانیان به آنها معانی متناسب با روحیات و باورهای خود داده‌اند. در دو سوی این ایوان، دو اتاق وسیع قرار داشته است. در این کاخ قسمت‌هایی از سه جرز سنگی باقی مانده که بر بلندای جرز جنوبی یکی از کهن‌ترین سنگ نبشته‌های میخی بر آن حک شده است. این سنگ نبشته به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده و متن آن چنین است:

«آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»

«من کوروش شاه هخامنشی( ام) »

کاربری کاخ بار عام

 کاخ بار عام کوروش مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند، پذیرایی می­‌کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می­‌کرده‌اند. “تالار بارعام نخستین مقر سازمان ملل است که در بیست و پنج قرن پیش اندیشه‌های والای انسانی، حقوق بشر و آزادی و برابری انسان‌ها در آن مطرح شد و به تمامی جهان آن روز گسترش یافت.” آدرس و نقشه کاخ بار عام پاسارگاد برای مسیریابی با بلد، نشان یا گوگل مپ در ابتدای مقاله درج شده است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=89080
banner1

کیوان ناصر

مطالب مرتبط
موزه مشاهیر چهل مقام شیراز
آیدا قوام
0 دیدگاه
حمام ارگ کریم‌خان شیراز
آیدا قوام
2 دیدگاه
خانه نصیر الملک شیراز
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
خانه زینت الملک شیراز
آتنا بنی اسدی
11 دیدگاه
مقبره خواجه نظام الملک اصفهان
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
دره ستارگان قشم
امیر رضا شاهرخی
10 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : 08:30 تا 19:30
هزینه ورودی : 5.000 تومان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : میراث ملی ایران و میراث جهانی یونسکو در سال 2004 میلادی
قدمت این مکان : هخامنشیان
نوع کاربری : محل پذیرایی سیاسیون در دوران هخامنشیان
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی، پارکینگ، راهنما، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، آب آشامیدنی
اطلاعات تماس
آدرس : استان فارس، شهرستان پاسارگاد، بخش پاسارگاد، ضلع شرقی میراث جهانی پاسارگاد