ezgif-1-ff200d5a3d

زندان سلیمان یا برج سنگی پاسارگاد

Stone Tower Passargad
زندان سلیمان یا برج سنگی پاسارگاد ( مقبره کمبوجیه )
ezgif-1-eca2962dc6

زندان سلیمان یا برج سنگی پاسارگاد از جاهای دیدنی محوطه باستانی پاسارگاد که ثبت میراث جهانی یونسکو است، می باشد، برخی معتقدند اینجا مقبره کمبوجیه بوده و عده ای دیگر آن را به زندان دوران هخامنشیان نسبت می دهند که فقط یک برج از آن سالم مانده است، این برج سنگی در فاصله ۴۸۵ متری از کاخ اختصاصی کوروش کبیر واقع شده و تا امروزه کاربری اصلی آن در آن دوران باستانی مشخص نشده است. در این ایرانگردی، می‌توانید از آرامگاه کوروش بزرگ در بخش ورودی این مجموعه جهانی و کاروانسرای مظفری هم دیدن کنید.

برج سنگی پاسارگاد

يکي از بناهای بسيار زيبای مجموعه پاسارگاد برج سنگی است که ساخت آن مربوط به آغاز دوره هخامنشيان است. بنایي چهار گوش برج مانند که اکنون تنها يک ديواره از آن باقي مانده است. ارتفاع برج نزديک به ۱۴ متر و قاعده آن ۲۳/۷ * ۲۷/۷ متر است که بر سکويي سه پله اي قرار گرفته است. ورودي بنا به سوی شمال غربي تعبيه شده و نزديک به ۵۰/۷ متر از سطح زمين ارتفاع دارد که با يک پلکان ۲۹ پله­ اي به اتاق بالاي برج دسترسی داشته‌­اند.

معماری برج سنگی

این بنا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه­کارهای مهندسان و هنرمندان هخامنشی به شمار می‌ آید. بلوک‌های سنگی به گونه ­ای روی هم قرار گرفته­‌اند که در برخی از رج‌ها به سختی می‌­توان دو بلوک را از هم تشخیص داد. سنگ‌های به کار رفته در ساخت بنا از گونه سنگ‌های سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند آورده شده­‌اند. مقداری هم سنگ سیاه آهکی در پنجره‌های کور استفاده شده است.

زندان سلیمان یا مقبره کمبوجیه!

نمای دیواره دارای تعداد زیادی تو رفتگی مستطیل شکل است که احتمالا جهت زیباسازی یا در ارتباط با کارکرد بنا بوده است. ۱۰ عدد گودي پنجره مانند که (پنجره کور) ناميده مي‌شده، در دیوارهای آن در آورده‌اند و اين پنجره‌ها را با سنگ‌هاي سياه قاب گرفته‌اند. در مورد کاربری بنا نظرهای گوناگونی مطرح است. گروهي آن را مقبره کمبوجيه پسر و جانشين کوروش مي‌دانند و بعضي هم آن را آتشکده يا نيايشگاه بشمار مي‌آورند و برخي نیز آن را (گنج خانه کوروش) خوانده‌اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی بایگانی می­‌شده است.

به احتمال زیاد این بنا با توجه نقشه و معماری آن کارکردی آیینی داشته است. نمونه ای از این بنا در نقش رستم با نام کعبه زرتشت وجود دارد که از روی این بنا الگو­­­­­برداری شده است. این بنا در دوره اسلامی به نام زندان سلیمان معروف بوده است. با کمک نقشه برج سنگی پاسارگاد در ابتدای مطلب، خیلی آسان این سایت باستانی را کمک نقشه بلد، نشان یا گوگل مپ، مسیریابی کنید و نظرات خود را در بخش زیر کامنت نمایید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=68611

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
آرامگاه سعدی یا سعدیه
شیما محمدیان
0 دیدگاه
بوستان پردیس تخت جمشید
شیما محمدیان
0 دیدگاه
آرامگاه اردشیر سوم تخت جمشید
شیما محمدیان
0 دیدگاه
کاخ تچر تخت جمشید
فاطیما علیزاده
0 دیدگاه
کاخ آپادانا تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
دروازه ملل تخت جمشید
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
ساعت دسترسی : 08:30 تا 19:30
هزینه ورودی : 5.000 تومان
ثبت شده در : 
ثبت شده در : میراث ملی ایران - میراث جهانی یونسکو در سال 2004 میلادی
قدمت این مکان : هخامنشیان
نوع کاربری : مقبره کمبوجیه - زندان سلیمان - گنج‌خانه کوروش کبیر
توضیحات بیشتر
موارد تفریحی : پیاده روی، عکاسی
امکانات رفاهی : اطلاعات، سرویس بهداشتی، پارکینگ، راهنما، آنتن دهی موبایل، دسترسی به اینترنت، غرفه صنایع دستی
ملزومات سفر : موبایل، کارت بانکی، کفش راحتی، عینک و کلاه آفتابی، آب آشامیدنی
اطلاعات تماس
آدرس : استان فارس، شهرستان پاسارگاد، بخش پاسارگاد، ضلع شمالی میراث جهانی پاسارگاد