جاذبه های گردشگری تهرانموزه

موزه ارتباطات تهران سفری به طهران قدیم با راهنما

نزدیکترین اماکن مهم
آدرس
:
700 متترو سیتی سنتر
گالری
:
مدت زمان بازدید
:
ساعت دسترسی
:
ورودی
:
ویژگی ها و امکانات
:
نقشه
:
لوازم سفر
:
مطالب مرتبط

موزه ارتباطات تهران یکی از خاص ترین موزه های پایتخت می باشد که در بازدید از آن به راحتی می توانید با تاریخچه ارتباطات و به طور کل طهران قدیم آشنا شوید ، در این سفر جذاب شما از نزدیک با قدمت پست و راه های ارتباطی کهن مانند کبوترهای نامه رسان اشنا خواهید شد،

موزه ارتباطات

ما در بخش جاذبه های گردشگری تهران شما را با دیدنی هایی نظیر مرکز خرید کوروش ، درکه تهران ، باغ نگارستان ، کاخ سبز و موزه حیات وحش دارآباد اشنا کردیم، حال در این مطلب با آدرس ، تصاویر ، دیدنیها و راهنمای گردشگری موزه ارتباطات تهران آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس موزه ارتباطات تهران : کره زمین، قاره آسیا، استان تهران، شهر تهران، خیابان امام خمینی
 • ساعات بازدید : همه روزه از 8 صبح الی 16 به غیر از روزهای شهادت تقویمی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : یکی از سه موزه برتر تهران
 • هزینه بلیط ورودی : ایرانی 3 هزار تومان ، خارجی 15 هزار تومان
 • تاریخ ساخت و قدمت : 1307 خورشیدی
 • تاریخ افتتاح : 1369 خورشیدی
 • وب سایت رسمی : لمس کنید
 • شماره تلفن اطلاعات : 02166700503
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • دیدنیها و امکانات رفاهی : تمبرهای قدیمی، تلفن های تاریخی، ماکت های قدیمی، بخش های شبیه ساز اداره های قدیمی، تندیس امیر کبیر، سالن اداره پست قدیم، سالن کنفرانس، سالن رادیوهای تاریخی، سالن مخابرات، سالن چاپار، نگارخانه، غرفه تصاویر روسای ارتباطی قدیم ایران، دفتر مرکزی پست ، شعبه پست بانک، کتابخانه، سیستم روشنایی مدرن، سرویس بهداشتی، اطلاعات، راهنمای گردشگری، آنتن دهی خوب موبایل، نیمکت
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد ، کارت بانکی، کفش پیاده روی، موبایل
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • دیدنیهای نزدیک : سردر باغ ملی در نزدیکی، استریت فود 30 تیر در 295 متری، موزه ملی ایران در 250 متری ، موزه عبرت تهران در 145 متری
 • Address : Imam Khomeini St, Tehran, Tehran Province
 • Center map

موزه ارتباطات تهران

موزه ارتباطات تهران

موزه ارتباطات تهران واقع در یکی از قدیمی ترین ساختمان های پایتخت مقصد گردشگری امروز ماست تا پس از معرفی شما همراه با دوستان و اعضای خانواده به بازدید آن مراجعه کنید ، از لحاظ موقعیت جغرافیایی در گذشته این سازه دقیقا در میدان مشق که توسط قاجارها به عنوان یک مرکز پادگانی استفاده می شد وجود دارد و امروزه همان میدان با تغییر کاربری به خیابان تاریخی امام خمینی تبدیل شده که در آن کلی موزه دیدنی قرار گرفته است .

بخوانید  پارک جمشیدیه تهران با آدرس ، تصاویر | راهنمای تفریحی

با ورود به این موزه دو طبقه شما با تاریخچه کلی ارتباطات و شیوه ارتباط انسان ها از قرن های دور تا امروز اشنا خواهید شد، مشاهده اولین تلگراف ایران در کنار عکس هایی تاریخی از کارمندان مخابراتی ، سیاسیون و وسایل ارتباطی نادر تنها گوشه ای از دیدنیهای این مکان می باشد .

موزه ارتباطات تهران

ساختمان وزارت خانه پست و تلگراف

در گذشته این محل که به میدان توپخانه شهرت داشت به ساختمان وزارت خانه پست و تلگراف در بین مردم تهران شناخته می شد که البته در سال 1348 خورشیدی این محل به طور کلی تخریب شد و به جای آن ساختمان اداره پست باغ ملی طهران افتتاح گردید ، البته باید بدانید که خود موزه ارتباطات از سال 1311 شمسی درب هایش را به روی گردشگران باز کرد و از نخستین موزه های ایران مسحوب می شود.

پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 خورشیدی موزه به مدت 10 سال تعطیل بود و با نام های موزه پست ، موزه پست و مخابرات و در آخر موزه ارتباطات تغییر نام پیدا کرد ، نمونه ای از این چنین جاذبه دیدنی در شهرهای دیگر ایران نظیر تبریز ، رشت ، چابهار و یزد افتتاح شده است .

موزه ارتباطات تهران

دیدنی های موزه ارتباطات

با ورود به موزه با حیاطی بزرگ که در آن تعدادی تندیس ، تصاویر ، تمبرهای تاریخی ، یک خودروی تاریخی که در گذشته به عنوان حمل و نقل پستی استفاده می شد دیده می شود که فضای نوستالوژیکی به خود گرفته است ، یک مهر بزرگ از اداره پست قدیم در کنار ماکت هواپیماهای حمل و نقل پاکت های پستی از قسمت های جذاب این مکان بشمار می رود که خیلی از گردشگران در کنار آنها تصاویر سفرشان را تهیه می کنند .

بخوانید  موزه برادران امیدوار تهران با راهنمای بازدید

موزه ارتباطات تهران

تندیس الکترونیکی امیرکبیر

شاید ندانید که امیرکبیر اولین شخصی بود که پست را در ایران راه اندازی کرد و البته ایده اولیه آن از سفرهای اروپایی ناصرالدین شاه نشعت می گرفت ، گرچه پست از دوره ایران باستان به شیوه سنتی وجود داشت اما در زمان امیرکبیر به صورت رسمی با نام چاپار فعالیت دولتی خودش را آغاز کرد ، این تندیس بزرگ از قطعات نا به کار الکترونیکی و به زیبایی هر چه تمام طراحی شده است .

موزه ارتباطات تهران

سالن تمبر و رادیو

ازجذاب ترین قسمت های دیدنی موزه ارتباطات تهران ، سالن تمبر آن است که در آن انواع تمبرهای تاریخی در دوره های مختلف سیاسی ایران به نمایش در آمده است ، همچنین تمبر کشورهای مختلف جهان را هم می توانید تماشا کنید تا کمی با فرهنگ و صالت آنها اشنا شوید ، در سالن رادیو هم انواع و اقسام رادیوهای سنتی و قدیمی را می توانید مشاهده کنید .

موزه ارتباطات تهران

سالن پست موزه ارتباطات

از بززرگترین بخش های دیدنی این موزه سالن پست می باشد که در آن فضای اداره های پست قدیم ایران بازسازی شده و تعداد زیادی عکس های قدیمی از اداره های مختلف پست در سراسر کشور ، صندوق های پستی تاریخی ، البسه قدیمی کارکنان پستی و نمونه ای از درب های منازل قدیمی ایران را از نزدیک مشاهده خواهید کرد.

موزه ارتباطات تهران

سالن مخابرات موزه ارتباطات

اولین ایستگاه هایی که در ایران توسط تلگراف به یکدیگر متصل شدند ایستگاه ماشین دودی لاله زار و شهرری بودند که در سال 1236 خورشیدی این اتفاق مهم رخ داد ، البته این سالن دو طبقه دارد که در طبقه اول شاهد ابزار آلات قدیمی و در طبقه دوم ابزار آلات مدرن امروزی را هم می توانید تماشا کنید .

بخوانید  حمام مهدی قلی بیک یا موزه مردم شناسی مشهد

موزه ارتباطات تهران

سالن کنفرانس و هدایا

در سالن هدایا همانطور که از نامش مشخص است شما با هدایایی روبرو خواهید شد که توسط سیاسیون کشورهای خارجه در دوره های مختلف تاریخی به ادراه تلگراف اهدا شده است ، یک سالن کنفرانس زیبا که محل برگزاری همایش ها و جشنواره های مربوط به ارتباطات می باشد هم وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست .

سایر بخش های موزه 

در بخش های دیگر دیدنی موجود می توانید از سالن هایی نظیر سالن لمینیت تمبر ، سالن نگارخانه دائمی ، سالن چاپار ، سالن نگارخانه هنری ، سالن غرفه وزرا ، سالن تمبر اصل همراه دوستان بازدید کنید ، همچنین در بخش دیگری می توانید به پست بانک مرکزی ایران مراجعه کنید تا مرسولات و خدمات ارزی را به گردشگران در همان لحظه انجام دهید ، کتابخانه ای ویژه تحقیقات اساتید و دانشجوهای علاقه مند ، سرویس های بهداشتی ، اطلاعات و نیمکت برای رفاه حال بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است .

موزه ارتباطات تهران

چگونه به موزه ارتباطات بروم ؟

بهترین روش مراجعه استفاده از متروی تهران می باشد که با پیاده شدن در ایستگاه امام خمینی و مقدار کمی پیاده روی به درب اصلی این مجموعه خواهید رسید ، همچنین با اتوبوس های خیابان امام خمینی در ایستگاه خیام پیاده شوید تا با درب اصلی موزه روبرو شوید و با خودروی سواری از هر نقطه شهر به آدرس ابتدای مقاله مراجعه کنید .

بیشتر بخوانید

2

مهری شاپوری

تا سال 95 یه زن خونه دار عادی بودم ، خیلی دوست داشتم کار کنم و همزمان به کار خونه برسم تا اینکه به تیم بزرگ این تودی آشنا شدم ، واقعا کار گردشگری بی نظیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن