ezgif-1-ff200d5a3d

جاهای دیدنی قمصر کاشان پایتخت گلاب ایران

جاهای دیدنی قمصر کاشان
ezgif-1-eca2962dc6

جاذبه‌های گردشگری قمصر کاشان و جاهای دیدنی قمصر کاشان که به عنوان پایتخت گلاب ایران شناخته می‌شود، مقصد امروز ما در این تودی خواهد بود، هر ساله در اردیبهشت ماه مزارع گل های محمدی این منطقه مملو از گردشگران داخلی و خارجی می شود تا علاوه بر تماشای گل های زیبا، جشنواره گلاب گیری مشهور قمصر را هم مشاهده کنند، قمصر یک شهر باستانی می‌باشد که در کتب تاریخی با نام های کمسر و قمسر از آن یاد شده است، همراه ما باشید تا با ۱۴ تا از بهترین جاهای دیدنی قمصر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان آشنا شوید.

جاهای دیدنی قمصر کاشان

جاهای دیدنی قمصر

جاهای دیدنی قمصر کاشان فقط به مزارع گل های محمدی ختم نمی‌شود، سوغات و صنایع دستی قمصر علاوه بر گلاب شامل صابون، قالی های دستباف، گوجه سبز و آلو بخارا می باشد که در می توانید از آن‌ها برای خود یا اعضای خانواده تهیه کنید، در ادامه با لیست جاذبه‌های گردشگری قمصر آشنا خواهید شد.

منطقه حفاظت شده قمصرو برزک

۱- منطقه حفاظت شده قمصر و برزک

در ارتفاعات رشته کوه‌های کرکس از توابع کاشان و قمصر یک منطقه حفاظت شده قمصر و برزک دیده می‌شود که در آن یکی از زیباترین روستاهای ایران با نام روستای برزک هم قرار دارد، در این محل گونه‌های نادر جانوری و گیاهی از جمله گربه سانان پالاس زندگی می کنند، همچنین انواع گیاهان گون، درمنه و چوبک در این دشت وسیع رشد می‌کنند، باید دقت کنید اینجا یک منطقه شکار ممنوع بوده و برای برپایی پیک نیک در فصول گرم سال مناسب است.

برج حسن کر قمصر

۲- برج حسن کر جوشقان

یکی از جاذبه های تاریخی قمصر که قدمتش به سلسله قاجاریه در ایران بر می‌گردد، برج حسن کر در توابع جوشقان و کامو می‌باشد، اینجا از کاشان هشتاد و شش کیلومتر فاصله داشته که با توجه به اهمیتش در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است، نکته قابل توجه ارتفاع این برج می‌باشد که در بالاترین نقطه به ۷۵ متر افزایش پیدا می‌کند.

کاروانسرای شاه عباسی قمصر

۳- کاروانسرای شاه عباسی قمصر

از دیگر جاهای دیدنی قمصر کاشان کاروانسرای شاه عباسی قمصر می‌باشد که به گفته بومیان از دوران حکومت صفویان در این منطقه به جا مانده است، در روزگاری اینجا پادشاهان بزرگ ایرانی از جمله شاه عباس به آموزش و سخنرانی سربازان مشغول بودند.

چشمه آب صالح قمصر

۴- چشمه آب صالح

در بخش جاذبه های طبیعی قمصر به چشمه آب صالح می‌رسیم، در ارتفاعات کوه کمر اشک ( از کوه های مشهور قمصر ) این چشمه آب معدنی وجود دارد که برخی عقیده دارند آب آن مزایای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین رماتیسم مفصلی را داراست !

۵- مسجد جامع قمصر

مسجد جامع قمصر با یک درخت کهنسال ۵۰۰ ساله براحتی قابل دسترسی است، اینجا که در آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده با نمای آجری خود و یک حوضچه در ورودی‌اش مورد توجه علاقه مندان به اماکن مذهبی قرار دارد.

سوراخ وروو از جاهای دیدنی قمصر

۶- سوراخ وروو

بین جاده قمصر به شهر کاشان در توابع روستایی با نام مسلم آباد و در نزدیکی رودخانه خروشان قهرود یک خانه تاریخی با نام وروو دیده می‌شود که برخی بومیان آن را محل زندگی یکی از معروف‌ترین راهزن‌های ایرانی در دوران قاجار می‌دانند، این سوراخ امروزه به محل بازدیدهای تاریخی گردشگران بدل گردیده است.

سد قمصر

۷- سد قمصر

از کاشان سی کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید و یا از قمصر پنج کیلومتر به سمت شمال در نزدیکی رودخانه قمصر یک سد مشاهده می‌کند، این سد تاریخی که در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شد، سد قمصر، دست ساز با مصالح باستانی همچون ساروج ( نوعی سیمان باستانی ) ایجاد گردید تا همچنان بخش‌های زیادی از آن قابل بازدید باشد، ساخت سدی دست ساز با دریچه های خروج فوری آب در آن قرن ها نشان از نبوغ معماران ایرانی دارد!

امامزاده پیر داوود (ع) قمصر

۸- امامزاده پیر داوود (ع)

از اماکن مذهبی قمصر که خیلی مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، امامزاده پیر داوود (ع) می‌باشد، بنایی با وسعت هزار متر مربع در خیابان ولیعصر این شهر دیده می‌شود که با گنبدی مخروطی شکل اش براحتی قابل دسترس است، در حین گردش‌های خود می‌توانید، با مراجعه به این مکان دنج کمی استراحت و راز و نیاز نمایید.

امامزاده سلیمان (ع) قمصر

۹- امامزاده میر سلیمان (ع)

در خیابان پائین قمصر یکی دیگر از جاهای دیدنی قمصر کاشان با نام امامزاده میر سلیمان واقع شده است، اینجا با تزئیناتی زیبا، شیشه کاری و یک گنبد آبی رنگ قابل مشاهده می‌باشد که شبانه روزی از زوارین پذیرایی می‌کند.

۱۰- سرای خاتون قمصر

خانه تاریخی با نام سرای خاتون قمصر امروز ترند برتر گوگل شده است، این خانه که در فهرست میراث ملی ایران هم به ثبت رسیده است با سبک معماری خارق العاده‌اش و همچنین یک سفره خانه سنتی و فروشگاه صنایع دستی مورد توجه مسافران قمصر قرار دارد، یک حوض زیبا، طاق و ایوانی چشم نواز در کنار فضای سبز و آب نما جملگی نوید یک گردش به یاد ماندنی را می‌دهند.

موزه گلاب قمصر

۱۱- موزه گلاب قمصر

قطعا مهم‌ترین المان قمصر گلاب و گل‌های محمدی آن است که از همین رو موزه گلاب این شهر با لقب تنها موزه گلاب خاورمیانه فعالیت می‌کند، این موزه در یک خانه تاریخی مربوط به درواه قاجاریه با نام خانه ذاکری قرار دارد که در آن انواع وسایل گلاب گیری قدیمی تا امروزی، تصاویر مستند تاریخی و راهنمای گلاب گیری به نمایش عمومی در آمده است، اینجا همه روزه در بین ساعات ۹ الی ۱۷ برای بازدید عموم باز می‌باشد.

باغ پرندگان قمصر

۱۲- باغ پرندگان قمصر

از مهم ترین جاهای دیدنی قمصر کاشان باغ پرندگان قمصر آن است که در آن گونه‌های نادر جانوری همچون عقاب، شاهین، لینگ سوسیلینگ و تغچه نگهداری می‌شود، همچنین برای رفاه حال بازدید کنندگان یک کافه رستوران در این مکان فعالیت می‌کند.

هتل و اقامتگاه بوم گردی کوشک آقا محمد

۱۳- هتل و اقامتگاه بوم گردی کوشک آقا محمد

یکی از بهترین اقامتگاه‌های بوم گردی ایران در شهر قمصر با نام کوشک آقا محمد فعالیت می‌کند، اینجا یک هتل سنتی با امکاناتی مدرن همچون اینترنت، سیستم گرمایش و سرمایش خارق العاده است، همچنین در بخش فضای سبز دو باغ دیدنی با عناوین باغ زعفران و باغ گل‌های محمدی تعبیه شده تا یک اقامت به یاد ماندنی را تجربه کنید، این هتل در خیابان چمران، محله سادات واقع شده است.

باغ کیهان قمصر

۱۴- باغ کیهان قمصر

از بهترین جاهای دیدنی قمصر کاشان، باغ کیهان که به دست مرحوم مغفور سید کیهان لاجوردی قمصری ساخته شد می‌باشد، در سال ۱۳۵۲ شمسی این شخصیت زمین این مکان را با مساحت پنج هکتار خریداری کرد تا در طول سی سال با اضافه کردن امکانات رفاهی، کاشت فضای سبز و ساخت سازه های داخلی به یک جاذبه گردشگری در قمصر تبدیل شود، امروزه هم می‌توانید جشن گلاب گیری را در این باغ تماشا کنید و هم در صورت تمایل یک شب را در اتاق‌های زیبای آن اقامت داشته باشید، این باغ در محله میان ده در مقابل بلوار کمربندی و رشته کوه قبله قرار دارد.

امامزادگان محمد، احمد و عبدالله (ع)

۱۵- امامزادگان محمد، احمد و عبدالله (ع)

در روستای کامو از توابع نزدیک قمصر امامزادگان محمد، احمد و عبدالله (ع) واقع شده است که مردم از سراسر ایران برای حاجت روایی به این مکان مقدس سفر می کنند، دو شبستان زیبا در کنار ضریح تماشایی و فضای سبز از دیدنی‌های این محل است، برای رسیدن به اینجا به شهر کامو سفر کنید.

راهنمای گردشگری در قمصر

اگر قصد سفر به قمصر دارید باید بدانید اینجا در تابستان بسیار داغ و سوزان می‌شود، بهترین زمان سفر به این شهر فصول بهار و اوایل پاییز هر سال است، همچنین بازدید از همه جاهای دیدنی این شهر با توجه به وسعت کمش نهایتا دو روز برنامه سفر شما را بگیرد که می‌توانید برای اقامت از اقامتگاه های بوم گردی و یا هتل مطرح سنتی قمصر استفاده نمایید.

سخن پایانی

با توجه به نزدیکی قمصر به کاشان بهتر است برنامه سفر خود را ترکیبی بچینید و از جاهای دیدنی قمصر کاشان همزمان دیدن کنید، در بخش زیر می‌توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۶ رای
https://intoday.ir/?p=40421

سامیار علیپور

کل زندگی من شده گردشگری و سفر و همه برنامه هام طوریه که بتونم ماهی دو مرتبه گردشی هیجان انگیز داشته باشم.

مطالب مرتبط
مقبره مقبل کاشانی
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
میدان کمال الملک کاشان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
برج آجری منبع قدیمی آب کاشان
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
خانه کاج کاشان و موزه منوچهر شیبانی
شهره مقصودی
3 دیدگاه
آرامگاه محتشم کاشانی
شهره مقصودی
5 دیدگاه
خانه تاریخی حسینی و بنی کاظمی
مهدی خانی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس