نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری شیرازکاخ

باغ نارنجستان قوام شیراز و موزه اشیای پروفسور پوپ

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
کره زمین، قاره آسیا، استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
مدت زمان بازدید
:
2 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا 21:00
ورودی
:
15 هزارتومان
تفریحات
:
پیاده روی , شکم گردی , عکاسی
امکانات
:
اطلاعات , سرویس بهداشتی , پارکینگ , ترانسفر , کافه , رستوران , آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت , فضای سبز , غرفه صنایع دستی
اماکن نزدیک
:
50 متری خانه زینت الملک، 150 متری مسجد نصیرالملک، 5 کیلومتر تا باغ دلگشا، 6 کیلومتر آرامگاه سعدی
ثبت ها
:
در سال 1353 شمسی با شماره 1073 در ایران
افتخارات
:
زیباترین باغ شهر شیراز
تماس
:
07132227381
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی

باغ نارنجستان قوام شیراز بی شک یکی از زیباترین باغ های تاریخی ایران در استان فارس می باشد که در آن هفت هنر ایرانی بکار رفته است، این باغ کم نظیر یادگاری از دوره حکومت قاجارها در ایران می باشد که در این مقاله با تاریخچه، سبک معماری، دیدنی ها و آدرس آن اشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام شیراز در بافت تاریخی این شهر واقع شده است و از همین رو اهمیت آن برای میراث فرهنگی ایران دوچندان می باشد، این باغ مربوط به خانواده ای ثروتمند در دوره حکومت قاجارها با نام قوام بود که البته به غیر از این باغ دلگشای شیراز، خانه زینت الملوک و باغ کلانتر ، باغ عفیف اباد و حسینیه قوام هم از آن آنها بود، قدمت و زیبایی معماری باغ نارنجستان باعث شد که در سال 1353 هجری شمسی با شماره 1073 به فهرست میراث ملی ایران اضافه گردد.

معماری باغ نارنجستان

این باغ دارای تزئینات کم نظیری شامل : نقاشی های متعدد روی دیوار و ایوان های مجموعه، گچ بری های ایرانی و آجر های خشتی شطرنجی، حجاری هایی از تخت جمشید و هخامنشیان، کاشی کاری های فیروزه منقش به آیات قرآنی ، مناظر طبیعی و جنگ های مشهور ایرانیان باستان، آینه کاری های نادر و جزئی و معرق کاری روی چوب می باشند که برای بازدید از آنها ساعت ها چشم شما را درگیر خواهند کرد.

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

تاریخچه باغ نارنجستان قوام

حاج ابراهیم کلانتر حاکم شهر شیراز در دوره حکومت لطفعلی خان زند بود که با خیانت بزرگ به این پادشاه محبوب زندیه باعث شد حکومت زندیه ها به راحتی تحت تصرف قاجارها قرار گیرد، آقا محمد خان قاجار همدست ابراهیم کلانتر به تاج سلطنت رسید و ریاست همه شهرهای استان فارس را به وی و خاندانش سپرد.

نوشته های مشابه

این خوشی تا دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار ادامه پیدا کرد تا اینکه دنیا پاسخ خیانت ابراهیم کلانتر را داد و باعث شد همه خاندان او و خودش به دستور فتحعلی شاه قاجار به قتل رسیدند و تنها یکی از افراد خانواده اش به طور شگفت انگیزی زنده ماند و آن شخص علی اکبر خان قوام الملک بود که بعدها فتحعلی شاه با احضار ندامت از کشتار خانواده اش ، او را فرماندار فارس کرد.

با گسترش تعداد خاندان قوام هر کدام در یک سازه سکونت داشتند ، بانو زینت الملوک در خانه خودش ، برخی دیگر در باغ عفیف اباد ، برخی در باغ کلانتر و خود علی اکبر خان قوام در باغ نارنجستان سکونت داشت، این باغ زیبا در سال 1257 هجری شمسی ساخته شد ، یعنی دوره حکومت ناصرالدین شاه که فرزند چهارم قوام در آن سکنا گزید.

نارینجستان قوام در دوره پهلوی

با روی کار آمدن رضا خان تمام القاب از روی نام های ایرانیان برداشته شد و آخرین مالک این باغ آقای ابراهیم قوام با کاشت تعداد زیادی درخت نارنج در سال 1345 شمسی آن را به غعالیت علمی و هنری دانشگاه شیراز اختصاص داد، همچنین در ادامه و در بین سالهای 1348 الی 1358 هجری خورشیدی دانشگاه شیراز این باغ را به گروهی امریکایی تبار که فعالیت آنها در زمینه ایران شناسی بود اعطا کرد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

موزه اشیای پروفسور پوپ

این گروه طی 10 مرمت های بی نظیری در باغ انجام دادند و رئیس این پروژه علمی آقای آبراهام پوپ با ایده های خود دوباره رنگ و روی باغ قجری را برگرداند ، در سالی که پروژه به اتمام رسید او تمامی کتب ایران شناسی و تحقیقات خودش را به دانشگاه شیراز و باغ نارنجستان قوام اهدا کرد که امروزه تحت عنوان کتابخانه نارنجستان قابل رویت هستند، در طول جنگ تحمیلی با عراق باغ نارنجستان قوام محل آوارگان جنگی از استان های غربی کشور شده بود که در آن کمک های شایان ذکری به خانواده های جنگ زده شد ، البته در همین گیر و داد بخش های مختلفی از باغ تخریب شد.

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

تفریحات باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام شیراز دارای دیدنی های متعددیست ، مشهورترین آن کافه رستوران و سفره خانه سنتی نارنجستان است که در آن انواع غذا و نوشیدنی های سرد و گرم به گردشگران ارائه می شود، همچنین فضای سبز و بوی خوش نارنج ، استودیو عکاسی قجری و معماری کم نظیر قجری از بخش های دیگر و جذاب باغ هستند.

ورودی باغ دری از جنس چوب ساروج می باشد که شما را به یک هشتی زیبا هدایت می کند، خود این شهتی با کاشی کاری ، مقرنس کاری و اینه کاری تزئین شده است، همچنین چندین کتیبه که یکی از آنها منقش به ایات قرآن و دیگری تاریخ ساخت باغ که 1305 هجری قمری می باشد را نشان می دهد از بخش های دیدنی ورودی می باشند.

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

مشخصات عمارت باغ نارنجستان

عمارت اصلی باغ نارنجستان قوام دارای یک ایوان با عرض 9 متر و ارتفاع 6 متر دیده می شود، داخل این ساختمان تعداد بیست اتاق تعبیه شده که همگی آنها به یکدیگر متصل هستند، بخش زیر زمین عمارت در گذشته به عنوان اسلحه خانه و محل استقرار سربازان استفاده می شده است ، در مجموع کاشی کاری های قجری و زندیه ، گچ بری های ایرانی و آینه کاری در این عمارت با چشم هر بیننده ای بازی می کند.

4 اتقاق در طبقه بالایی مجموعه دیده می شود که برای اقامت مهمانان خاندان قوام تعبیه شده بودند و اتاق های پایینی برای کارگران و خود خانواده، بخش شاه نشین دسترسی خوبی به مناظر کل باغ دارد که تنها برای استفاده اهل خانواده بوده است، برای تزئینات داخلی از نقوش مینیاتوری از سربازان هخامنشی، اشعار مشهور فارسی، ایات قرانی ، تصاویری از مناظر طبیعی و نقاشی های دیگری از دوره های مختلف پادشاهان قجری و زندیه استفاده شده است.

در بخش شرقی عمارت اصلی یک سازه دیگر با تعدادی اتاق و یک حیات دیده می شود که برای استفاده کارگران ساخته شده است، در این بنا کاشی های کاری های فیروزه ای ، حوضی زیبا و مطبخ از بخش های دیدنی هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نمی باشند.

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

عمارت کار والی شیراز

یک بنای دیگر در بخش جنوبی باغ مشاهده می شود که دارای چندین ستون چوبی، دو راهرو منتهی به درب اصلی باغ ، 6 اتاق و یک ایوان می باشد ، به گفته مورخین این بخش محل کار والی شیراز در دوره های مختلف بوده که با عجیب ترین شکل ممکن و دسترسی خوب به عمارت اصلی و درب خروجی پیاده سازی شده است ، تزئینات کم نظیری در ساختمان دفتر کار به چشم میخورد که در تصاویر قابل مشاهده هستند، در این ساختمان تاریخی تصاویری از رستم و سهراب ، عکس هایی از مردم بومی شیراز و سربازان دوره قجری و زندیه به روی دیوارها و ایوان های آن نقش بسته اند که می توانید آنها را از نزدیک مشاهده نمایید.

حمام باغ نارنجستان

این حمام که البته جز معدود سازه های باغ نارنجستان می باشد که ممنوع البازدید است، اما در گذشته یک تونل بزرگ به حمام گچینه یکی از 5 حمام مهم شهر شیراز وجود داشته که البته بخش هایی از آن به صورت خصوصی ویژه خاندان قوام غرق می شده است که این حمام در سال 1371 ازز یک مالک قدیمی خریداری شد و به مجموعه نارنجستان اضافه شد.

این خانه هم که بازدید از آن در حال حاضر برای گردشگران ممنوع می باشد در دوره های قدیم برای عرق گیری های گیاهی استفاده می شده ، گیاهان دارویی که از بیابان های شیراز جمع آوری می شدند برای خاندان قوام در این خانه عرق گیری می شدند تا برای درمان بیماری ها استفاده شوند.

سرداب و تالار آینه نارنجستان

تعداد زیادی سرداب یا زیرزمین در باغ نارنجستان قوام شیراز وجود دارد که مهم ترین آن زیر تالار آینه و در ضلع غربی عمارت اصلی تعبیه شده است، سایر زیرزمین ها همگی به همدیگر راه داشتند تا در هنگام تهیه غذا دسترسی خوبی به انبار قلات و لبنیات داشته باشند، یکی از این زیرزمین ها در دوره ای برای پخت و پز کارگران استفاده می شد، تنها زیر زمینی که دارای تزئینات و گچ بری است همان زیرزمین اصلی و بخش شاه نشین سرداب می باشد.

پس از خروج گروه علمی پروفسور پوپ امریکایی از ایران تمامی اشیای عتیقه و کتاب های خودش را که طی مدت های مدید در ایران پیدا کرده بود به موزه باغ نارجستان اهدا کرد ، امروزه بازدید از این موزه برای عموم گردشگران آزاد می باشد و در آن اشیای مهم، سکه های باستانی و دفینه های عجیب همراه با کتاب های این پروفسور جمع آوری شده اند.

دقیقا در ما بین دو کاخ اصلی باغ نارنجستان قوام و ساختمان دفتر کار والی شیراز یک باغ درختکاری شده زیبا همراه با ابنما و آب رودخانه ای دیده می شود، برخی از درختان نخل این مسیر بیش از صد سال قدمت دارند و خود جز اثار طبیعی به جا مانده از آخرین خاندان قوام در شیراز هستند، همچنین تعداد زیادی درخت نارنج دقیقا در همسیاگی درختان نخل تزئینات و فضای سبز کم نظیری را در باغ ایجاد کرده اند.

تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز تصاویر باغ نارنجستان قوام شیراز

امکانات رفاهی و مسیر باغ نارنجستان

برای رفاه حال گردشگران در این باغ سرویس بهداشتی، تاکسی سرویس، سفره خانه سنتی، کافه رستوران، موزه، اطلاعات، راهنمای گردشگری، قهوه خانه ، آلاچیق و غرفه های صنایع دستی و گردشگری شیراز تعبیه شده است.

برای مراجعه به این جاذبه گردشگری زیبا در شهر شیراز با مترو و یا اتوبوس های شیراز در ایستگاه پایانه ولیعصر پیاده شوید تا با کمی پیاده روی به درب اصلی باغ برسید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره باغ نارنجستان قوام شیراز در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا