کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز

عکس دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز یکی از نوستالوژیک ترین جاذبه های گردشگری استان فارس می باشد که تقریبا نام آن را همه مردم ایرنیان شنیده اند، قدمت این دروازه به سال ۳۶۹ هجری قمری بر میگردد و البته در این ما بین این دروازه بارها تخریب و نوسازی شده است، در این مقاله همراه خبرنگار ویژه این تودی با یکی از قدیمی ترین دروازه های تاریخی ایران که از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز هم می باشد آشنا می شوید.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن

یکی از مهم ترین ورودی و خروجی های شیراز خروجی دروازه قرآن می باشد که در آن مسیر جاده شیراز به اصفهان قرار دارد، این دروازه زیبا دقیقا به روی تپه ای با نام تپه الله اکبر می باشد و منظره ای رو به کوه های چهل مقام و باباکوهی را داراست، از مهم ترین دلایلی که نام این دروازه به دروازه قرآن شهرت پیدا کرده است وجود یک قرآن تاریخی به روی سقف آن می باشد.

همچنین در جوار همین دروازه از مهم ترین مقبره های موجود در شهر شیراز یعنی خواجوی کرمانی قرار دارد و همه این مجموعه در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی به طور کل به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید، امروزه گردشگران داخلی و خود مردم شهر شیراز در اکثر روزهای آخر هفته و تعطیلات برای برپایی پیک نیک به دروازه قرآن و بوستان خواجوی کرمانی مراجعه می کنند.

همچنین عکاسان آماتور و حرفه ای زیادی بریا شکار تصاویر خارق العاده همراه با دوربین های حرفه ای به دروازه قرآن شیراز در استان فارس مراجعه می کنند، همچنین در نزدیکی دروازه قرآن یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران یعنی حافظیه واقع شده است که می توانید همزمان از ان هم بازدید به عمل آورید.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

تاریخچه دروازه قرآن

قدمت دروازه قرآن به سال ۳۶۹ هجری قمری و در دوره حکومت آل بویه در ایران بر میگردد، شیراز در آن سالها مرکز کشور ایران بود و فرمانده آن دوره این شهربه نام عضدالدوله دیلمی دستور ساخت یک دروازه زیبا برای شهر را صادر کرد، پس از ساخت دروازه وی دستوری صادر کرد که به روی آن قرآنی قرار داده شود تا مردم در هنگام عبور و مرور از زیر آن گذر کنند.

البته این دروازه پس از گذشت یک قرن به طور نیمه تمام تخریب شده بود که کریم خان زند دستور مرمت دروازه قرآن را دوباره به سربازانش داد که دوباره قرآن تاریخی دیگری به روی سقف آن قرار گرفت، در مجموع ساخت دروازه در آن سالها از اهمیت بالایی برخودار بود و بیشتر جنبه ایمنی در مقابل تهاجم دشمنان داشت.

امکانات دروازه قرآن

همچنین برای رفاه حال مسافران شهر شیراز در نزدیکی این دروازه دو ساختمان ویژه استراحت و یک آب انبار تعبیه گردید تا مردم در حین عبور و مرور از آنها استفاده می کردند، این موضوع تا سال ۱۳۱۵ ادامه پیدا کرد تا ایینکه مسوولان شهرداری شیراز تصمیم به تخریب کلی سازه گرفتند.

پس از تخریب تمام اشیا و قرآن های عتیقه مجموعه را به موزه ملی پارس جا به جا کردند تا اینکه در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی اعتماد التجار تصمیم به ساخت دوباره دروازه قرآن گرفت و البته این مرتبه با کمی فاصله نسبت به محل قبلی بنای زیبای جدید با سبک معماری قجری – اسلامی پیاده سازی شد.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

دیدنی های دروازه قرآن

در دروازه قرآن تعداد زیادی از قرآن های تاریخی با خطوط نستعلیق و ثلث را تا به امروز نگهداری کرده است که در ادامه این بخش به معرفی آنها می پردازیم :

یکی از مشهوترین قرآن های تاریخی که در دروازه قرآن قرار داشت قرآن هفده من بود که در روایت های مختلف آن را دست خط اصلی امام حسین (ع) یا حضرت عباس (ع) می دانند و البته برخی دیگر از مردم آن مربوط به سلطان ابراهیم می دانند، این قران خطی با خط مقوی و با قلم درشت نگاشته شده است و بی شک از زیباترنی قرآن های تاریخی دنیاست.

جنس کاغذ قرآن هفده من بلیغی می باشد و معنای نام آن از گذشته در روی آن مانده است جایی که مردم عقیده داشتند از هر جز آن ۱۷ من وزن داشته و این در صورتی است که هر جز آن ۵۰ گرم وزن دارد و با گذشت قرن ها وزن آن به ۲۰ گرم کاهش پیدا کرده است.

در حاشیه کاغذهای این قرآن دستخطی از افراد مشهور در طول تاریخ به چشم میخورد و تعداد کل برگه های آن ۶۰۰ برگه در قطر ۲۴.۸ سانتیمتر هستند، یکی از نکات جالب توجه درباره قرآن های هفده من آن است که در قرن های دور مردم اول هر ماه از زیر آن عبور می کردند تا از گزند بلایا در امان باشند و همچنین نادرشاه افشار در خیلی از جنگ های خود همیشه قرآن های هفده من را همراه خود به جنگ می برده تا در آنها پیروز شود.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

معماری دروازه قرآن

دروازه قرآن شیراز با سبک معماری قجری – اسلامی می باشد که در جایی جای آن ایات زیبای قرآن تراشیده شده به روی سنگ ها مشاهده می شود، این سازه تاریخی دارای یک قوس بزرگ در وسط و یک اتاق بزرگ در بالای خود می باشد که در آن قرآنها نگهداری می شدند.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

بوستان خواجوی

در نزدیکی دروازه قرآن مقبره و بوستان خواجوی کرمانی به چشم میخورد که در آن علاوه بر فضای سبز ، یک ابنمای زیبا و صندلی های ویژه استراحت وجود دارد تا گردشگران لحظاتی را در آن منطقه سپری کنند و خستگی سفر را از تن بیرون نمایند.

خود مقبره خواجوی کرمانی از شاعران برجسته ایرانی در این بوستان واقع شده است، وی البته متولد شهر کرمان بود که بیشتر عمر ادبی خود را در قرن هشتم در شیراز سپری کرد، برای گرامیداشت این بزرگ مرد ادبی ایرانی در بخش هایی از بوستان غزلیات زیبای وی به روی سگ تراشیده شده است.

در بوستان خواجوی کرمانی سه غار زیبای سنگی را مشاهده می کنید که از گذشته تا به امروز محل تجمع صوفیان و زاهدان در بوده است، در این غار تصاویر مشخص و نا مشخصی دیده می شود که به روی سنگ ها حکاکی شده اند و مهم ترین انها عکس فتحعلی شاه قاجار همراه با فرزندانش می باشد.

عکس دروازه قرآن شیراز عکس دروازه قرآن شیراز

عکس دروازه قرآن شیراز

در دروازه قرآن شیراز امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به سرویس های بهداشتی، نمازخانه، فضای سبز، بوستان، صندلی، فروشگاه، کافه رستوران، غرفه فروش صنایع دستی و گردشگری ، آنتن دهی خوب موبایل و پارکینگ اشاره کرد، برای مراجعه به دروازه قرآن در شهر شیراز از کمربندی امام خمینی به ورودی جاده شیراز مرودشت برسانید تا با دروازه قرآن روبرو شوید.

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات، نظرات و سوالات خود را درباره دروازه قرآن در بخش زیر کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=18317

سمیرا ابریشمی

دلیل خنده های هر روزه ام آشنایی با تیم این تودی و فرهنگ گردشگریه که البته تجربیات خود در سفرهای متعدد باعث شده زندگی روتین و شادی داشته باشم .

مطالب مرتبط
پنجره‌های صورتی مسجد نصیرالملک
مریم عبداللهی
13 دیدگاه
فرودگاه بین‌المللی دستغیب شیراز
مهری شاپوری
10 دیدگاه
آرامگاه سیبویه شیراز
شهره مقصودی
3 دیدگاه
آرامگاه وصال شیرازی
شهره مقصودی
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز
مهری شاپوری
5 دیدگاه
شهربازی لونا پارک شیراز
مهری شاپوری
6 دیدگاه

41 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس