نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری زنجانموزه

رختشویخانه زنجان با تاریخچه ، آدرس | راهنمای بازدید

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط
رزرو هتل

رختشویخانه زنجان را بارها از شبکه های اجتماعی نامش را شنیده اید، این مکان در واقع یکی از مشکلات مهم بومیان شهری زنجان را در سالهای قدیم مرتفع کرد، این شهر سردسیر که تقریبا نیم بیشتر سال را از رطوبت و سرمای زیادی برخوردار بوده و از همین رو مسوولین بخت زنجان با ایده رختشویخانه یکی از مشکلات مهم مردم این شهر را مرتفع کردند، در این مقاله همراه این تودی باشید تا در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران با تاریخچه، آدرس، تصاویر و معماری رختشویخانه زنجان آشنا شوید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی
 • آدرس رختشویخانه زنجان : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان زنجان، شهر زنجان، خیابان سعدی، کوچه رختشویخانه، موزه رختشویخانه زنجان
 • ساعات بازدید : 9 الی 18 همه روزه به غیر از تاسوعا و عاشورای حسینی، 25 شوال، 21 رمضان، 14 خرداد و 28 صفر
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 1 الی 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : مهم ترین جاذبه گردشگری زنجان
 • قدمت : 1307 هجری شمسی
 • سبک معماری : قجری – اسلامی
 • مهندسین معمار : مشهدی اسماعیل ، مشهدی اکبر
 • ثبت میراث ملی و یونسکو : در ایران با شماره 1747
 • وب سایت رسمی رختشویخانه : لمس کنید
 • شماره تماس اطلاعات : 02433326020
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 15 هزار تومان
 • امتیاز در این تودی : 4.7 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : سرویس بهداشتی، پارکینگ ، آنتن دهی اینترنت و موبایل، غرفه صنایع دستی، فروشگاه، بازارچه، موزه مردم شناسی، راهنمای گردشگری، سفره خانه سنتی، تاکسی سرویس
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، کفش راحتی و موبایل
 • AddressRakhtshoykhaneh alley, Sadi Avenue, Zanjan, Zanjan Province, Iran

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

رختشویخانه زنجان

رختشویخانه زنجان که در بین زنجانی ها به گازرگاه شهرت دارد و برای شستشو البسه در سالهای قدیم استفاده می شده است، یعنی زنان خانه دار زنجانی رخت های خود را برای نظافت و خشکاندن به این محل مراجعه می کردند، این محل با شماره 1747 در میراث ملی ایران به ثبت رسید.

امروزه این ساختمان تاریخی به موزه مردم شناسی زنجان مبدل شده است و در کنار آنها غرفه های متعدد صنایع دستی و گردشگری وجود دارد که گردشگران می توانند از آنها خرید های خود را انجام دهند.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

تاریخچه رختشویخانه زنجان

در قرن های قبلی مردم زنجان برای شستشو البسه خود دچار مشکل بودند، سرمای هوا به قدری بود که لباس ها خشک نمی شد و همچنین برای آنها باید به چشمه های آب و رودخانه مراجعه می کردند که این خود در فصول سرد سال خطرناک بود، چون در نزدیکی این چشمه های اب حیوانات درنده نظیر گرگ ها وجود داشتند و بارها زنان مورد حمله گرگ ها قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

از همین رو مسوولین شهر زینجان تصمیم به ساخت مکانی گرفتند تا زنان و دختران زنجانی به دور از هوای سرد و در یک محیط سرپوشیده لباس های خود را نظافت کنند و در همان محل اقدام به خشکاندن نمایند، در بخش هایی از سالن حوضچه های اب گرم طراحی شدند و در کنار آنها یک زمین بازی خردسالان تعبیه شد تا بانوان با خیالی راحت همراه با کودکان خود لباس و فرض های خانه خود را شستشو نمایند.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

ایده ساخت رختشویخانه

اولین شهردار رسمی شهر زنجان اقای علی اکبر توفیقی در یکی از سفرهایش به کشور آذربایجان و مشاهده رختشویخانه زنانه ایده ساخت چنین مکانی برای رفاه حال بانوان زنجانی به ذهنش رسید، وی با خرید یک زمین بزرگ در مرکز شهر زنجان را خریداری کرد و با کمک از دو معمار برجسته مشهدی با نام های مشهدی اسماعیل و اکبر در سال 1307 شمسی افتتاح کرد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

برای ورود به این رختشویخانه هزینه ای پرداخت نمی شد و فقط برخی از بانوان مرفه مبلغ ده شاهی یا مقداری گندم و نان به معصومه خانم همسر شهردار بخت که مدیر این سازه بود پرداخت می کردند تا هزینه های جانبی آن تامین شود.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجانتصاویر رختشویخانه زنجان

سبک معماری رختشویخانه زنجان

بیشترین مصالحی که در ساخت این مجموعه بکار رفته سنگ، چوب و آجرهای خشتی هستند که در مقابل آب بسیار مقاوم می باشد، همچنین محلی با نام عرقچین طراحی شده تا رطوبت اب گرم به بیرون منتقل کند و البسه به راحتی خشک شوند، در مجموع این بنا به صورت جنوبی و شمالی ساخته شده و بیشترین مقاومت را در برابر هوای سرد بیرون دارد تا وارد ساختمان نشود.

سالن اصلی رختشویخانه زنجان با مساحت 863 متر بزرگ ترین بخش سازه می باشد و تقریبا 2 متر از سطح خیابان پایین تر طراحی شده است، خزینه مجموعه از جنس ساروج و با طول 55*17 متر ابعاد آن بوده که در بالاترین نقطه ارتفاع آن به هشت متر می رسد.

در سالن شاه نشین چندین شومینه وجود دارد که حکم گرمایش سالن و خشک شدن البسه را به عهده داشتند و حیاط این مکان تاریخی با مساحت چهارصد متر مربع دارای فضای سبز و یک حوض زیبا در مرکز خودش است.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

روش شستشو در رختشویخانه

در این مکان فقط بحث شستشوی البسه نبود، بلکه شستشو مواد غذایی و فرش هم صورت می گرفت، از همین رو مسوولین بخت بخش های مختلفی را با توجه به میزان کثیفی تعبیه کردند، به طوری که بخش آب آشامیدنی و شستشوی مواد غذایی در ابتدای ورودی اب قرار داشت و از آن به بعد اب به دو مسیر تقسیم می شد.

حوضچه شماره دو ویژه شستشوی ظروف بود ،حوضچه سوم برای نظافت پوشاک و از آن به بعد اضافه آب به حوضچه بعدی که برای شستن لباس های خیلی کثیف بود منتقل می شد و در انتها آب وارد کانال های فاضلاب شهری می شد که برخی از آن برای زمین های کشاورزی استفاده می کردند.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

دیدنی های رختشویخانه زنجان

رختشویخانه زنجان دارای بخش های دیدنی فراوانیست که در ادامه این مقاله به معرفی تک تک آنها می پردازیم ، همچنان همراه ما باشید :

سالن هدایای رجبعلی مقدم

حاج رجبعلی مقدم یکی از خیرین و هنرمندان زنجانی بود که در طول زندگی خود کمک های بسیاری به مردم زنجان کرد، این هنرمند ظروف مسی، خنجر ، قفل های فلزی و خیلی اشیای دست ساز دیگری به موزه مردم شناسی زنجان اهدا کرد که امروزه می توان از همه آنها در رختشویخانه زنجان بازدید به عمل آورید.

سالن داخلی رختشویخانه زنجان

در سالن داخلی شما مجسمه های زیبای مومی از زنان زنجانی را مشاهده خواهید کرد که با بهترین شیوه های ممکن طراحی شده اند و با پوشاک اصیل زنجانی تزئین شده ، در این سالن شما با شیوه شستشوی البسه و گرم کردن آب در ظروف های ذغالی به طور کامل اشنا خواهید شد.

اتاق نگهبانی

یکی دیگر از بخش های دیدنی رختشویخانه زنجان اتقا نگهبان مجموعه می باشد که با مساحت چهارصد متر مربع امروزه به موزه تاریخی زنجان تغییر کاربری داده است، در گذشته این محل نگهبان مجموعه زندگی می کرده است و پس از اتمام ساعت کاری سالن های رختشویخانه را نظافت کرده تا برای روز بعد آماده باشد.

تصاویر رختشویخانه زنجان تصاویر رختشویخانه زنجان

سالن شاه نشین

این سالن دو کاربری بوده یکی برای نظارت مدیریت مجموعه در شیوه شستشوی البسه بوده و دیگری برای استراحت بانوان ثروتمند شهر بوده که به شستشوی کارگرانشان نظارت داشته باشند، امروزه این بخش از این جاذبه گردشگری به غرفه فروش صنایع دستی و کفش های سنتی زنجانی اختصاص داده شده است.

خزینه آب

آب رختشویخانه زنجان در آن سالها از قنات میربهاالدین تامین می شده است ، ابتدا آب وارد یک خزینه با ارتفاع 4 متر می شده که پس از آن آب وارد انشعابات مختلفی که در بالا عنوان شد می شد، نگهبان مجموعه وظیفه پر اب کردن خزینه را بر عهده داشت و در طول سال چندین مرتبه خود خزینه مورد نظافت قرار می گرفت.

سفره خانه سنتی

در رختشویخانه زنجان یک سفره خانه سنتی به نام شربتخانه فعال  می باشد که گردشگران برای استراحت و میل غذا و نوشیدنی حین بازدید می توانند از خوراکی های آن مجموعه استفاده نمایند.

بازارچه رختشویخانه

تعداد 25 غرفه فروش صنایع دستی در جوار رختشویخانه زنجان در یک سالن بزرگ بازارچه مانند فعال هستند که سوغات و صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نظیر گلیم بافی، ملیله کاری، قلم زنی و مینا کاری را با بهترین کیفیت به علاقه مندان عرضه می کنند.

امکانات رفاهی

رختشویخانه زنجان دارای امکانات رفاهی نظیر سرویس های بهداشتی، پارکینگ خودروهای سواری، بازارچه صنایع دستی، سفره خانه سنتی، موزه مردم شناسی، موزه تاریخی، مجسمه های مومی و راهنمای گردشگری می باشد.

چگونه به رختشویخانه زنجان بروم

برای مراجعه به رختشویخانه زنجان در این شهر از خیابان بهشتی وارد خیابان امام صدر شده و از آنجا وارد خیابان امام خمینی و سعدی شوید تا با درب ورودی این مجموعه روبرو شوید.

[mappress mapid=”415″]

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره رختشویخانه زنجان در بخش زیر کامنت کنید .

بیشتر بخوانید

از مجموع ۱

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا