تصاویر کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین کوچک ترین کلیسای ایران با تاریخچه | این تودی

Qazvin
30°
scattered clouds
humidity: 33%
wind: 3m/s W
H 26 • L 18
32°
Thu
29°
Fri
28°
Sat
32°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری قزوین

کلیسای کانتور قزوین با آدرس و هر آنچه باید بدانید

کلیسای کانتور قزوین مکانی در دوره جنگ جهانی دوم در این شهر ساخته شد امروز به عنوان تنها کلیسای سرخ ایران و کوچک ترین کلیسای کشور ما را یدک می کشد، همچنین کانتور از معدود کلیساهای ارتودکس ایران زمین می باشد که امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری قزوین مبدل شده است، در این مقاله همراه این تودی باشید تا با تاریخچه، معماری ، آدرس و تصاویر این کلیسای تاریخی آشنا شوید.

 • آدرس کلیسای کانتور : کره زمین، قاره آسیا، ایران، استان قزوین، شهر قزوین، خیابان آیت ا… طالقانی، خیابان دارایی
 • ساعات بازدید : همه روزه از ساعت 9 الی 20
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 1 الی 2 ساعت
 • ویژگی های بارز : کوچک ترین کلیسای ایران ، تنها کلیسای سرخ رنگ ایران
 • قدمت : پهلوی اول
 • سبک معماری کانتور : معماری روسی
 • شماره تلفن اطلاعات : 02833234761
 • امتیاز در این تودی : 3.9 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : غرفه های فروش صنایع دستی، برج ناقوس، معماری روسی زیبا، بازارچه در نزدیکی، کافه رستوران در نزدیکی، سرویس بهداشتی، آنتن دهی خوب موبایل
 • نکات منفی بازدید : مشخص نبودن برنامه فعالیت کلیسا
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل
 • AddressDaraei St., Ayatollah Taleghani St., Qazvin, Qazvin Province. Iran

تصاویر کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین که به دست سربازان روسی در این شهر ساخته شد در بین مردم این شهر با کلیسای برج ناقوس هم شناخته می شود، حتی برخی هنوز به این کلیسا ، کلیسای روسی می گویند که البته به عنوان معدود کلیسایی در ایران می باشد که ارتودکس است.

READ  دریاچه آویدر نوشهر بهترین پلاژ تفریحی شمال با راهنمای بازدید | این تودی

امروزه این کلیسا فعالیت مذهبی نداشته و تنها به یک جاذبه تاریخی تبدیل شده که در آن غرفه های فروش صنایع دستی و گردشگری به فروش می رسد، در ادامه با تاریخچه کانتور اشنا خواهید شد.

تصاویر کلیسای کانتور قزوین تصاویر کلیسای کانتور قزوین

تاریخچه کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین که در خیابان طالقانی امروزه قرار دارد در دوره قاجاریه همین خیابان به دست سربازان روسی بود، در جنگ جهانی اکثر روس ها در این منطقه سکونت داشتند و حتی پس از اتمام جنگ خیلی از آنها در قزوین ماندند و به کشور خود بازنگشتند ، نام کلیسا یعنی کانتور در زبان روسی به معنای مرکز بوده که در جنگ جهانی این ساختمان مرکز سیاسی روس ها بود.

در بین سالهای 1320 الی 1325 ایران به اشغال روس ها و انگلیس ها در آمده بود ، اکثر گردان های روسی در قزوین و در همین خیابان طالقانی امروزه سکونت داشتند و برای تامین مایحتاج خود ساختمان های زیادی را ایجاد کردند، یکی از این سازه ها کلیسای کانتور بود که در آن دوره تنها کلیسای ارتودکس ایران به شمار می رفت.

البته پس از اتمام جنگ جهانی و تخلیه ایران این کلیسا تقریبا خالی از سکنه شد و به عنوان یک انبار از آن استفاده می شد تا اینکه کم کم مورد توجه گردشگران قرار گرفت و بازارچه صنایع دستی قزوین در آن راه اندازی شد.

تصاویر کلیسای کانتور قزوین تصاویر کلیسای کانتور قزوین

سبک معماری کلیسای کانتور

کلیسای کانتور قزوین با سبک معماری روسی می باشد که دقیقا شبیه به یک صلیب است، معماری نا منظم با استفاده ازمصالحی نظیر آجرهای خشتی قرمز رنگ و پنجره هایی مرتفع و باریک از خصیصه های این سبک معماری می باشد، یکی از دلایلی که این کلیسا بسیار کوچک بوده آن است که مدیران روسی قصد داشتند در سریع ترین زمان ممکن یک محل مذهبی را ایجاد کنند.

READ  بازار بزرگ سمنان با تاریخچه ، معماری و آنالیز گردشگری | این تودی

در ادامه با بخش های مختلف کلیسای کانتور قزوین بیشتر اشنا خواهید شد :

تصاویر کلیسای کانتور قزوین تصاویر کلیسای کانتور قزوین

برج ناقوس کلیسای کانتور قزوین

مهم ترین بخش دیدنی کانتور برج ناقوس آن است، این برج با ارتفاع یازده متر در سه طبقه طراحی شده است ، کل این برج به صورت 4 ضلعی بوده و هر چه به طبقه انتهایی نزدیک شوید از مساحت برج کاسته می شود، همچنین در دو طبقه اول و دوم 4 ستون تعبیه شده تا وزن برج زا به زمین منتقل کند.

تصاویر کلیسای کانتور قزوین تصاویر کلیسای کانتور قزوین

ورودی کلیسای کانتور

ورودی این کلیسا تنها جایی است که از مصالح آجر و سیمان در ساخت ان استفاده نشده و در یک نیم قوس با چهارچوب های چوبی را مشاهده خواهید کرد، در سردر مجموعه آرم صلیب ارتودکس ها را مشاهده خواهید کرد، صلیب این مذهب کمی متفاوت با کاتولیک هاست، در این صلیب یک خط اوریب در زیر دیده می شود که نشان دهنده پاهای حضرت عیسی (ع) می باشد و همچنین دور تا دور آن با یک دسته گل تزئین شده است.

تصاویر کلیسای کانتور قزوین

حیاط کلیسای کانتور

در حیاط کوچک این مجموعه تنها چیزی که دیده می شود یک سنگ قبر مشکی و زیباست که دو تن از سربازان روسی فوت شده در قزوین در آن محل مدفون هستند، البته نگ سرخ بیشتر از رنگ مشکی این مقبره در حییاط به کار رفته و با نرده های کوتاه و زیبا رو به خیابان در نوع خود کم نظیر هستند.

تصاویر کلیسای کانتور قزوین

محراب کلیسای کانتور

محراب در کلیساهای ارتودکس از اهمیت بالایی برخودار می باشد، در معماری این محراب ها در جهت طلوع خورشید ساخته می شوند و با تعدادی نورگیر فضای دلنشینی به خود گرفته اند، محراب کانتور با گچ سفید رنگ تزئین شده است.

READ  پارک علمی پروفسور بازیما مشهد, اولین پارک موضوعی علمی در ایران, این تودی

تصاویر کلیسای کانتور قزوین

داخل کلیسای کانتور 

در داخل کلیسای کانتور قزوین پس از درب ورودی یک فضای کوچک را مشاهده خواهید که دو اتاق در جهت شرق و غرب شما تعبیه شده است، اتاق سمت راست شما اتاقیست که در آن انواع غسل های تعمید انجام می گرفته است و اتاق سمت غرب شما مخصوص کشیش های کلیسا بوده و بیشتر برای تمیزی و تعویض لباس آنها قبل از برگزاری مراسم های مذهبی استفاده می شده است.

امکانات رفاهی

در این مجموعه برای رفاه حال بازدید کنندگان سرویس های بهداشتی، آنتن دهی خوب موبایل و راهنمای گردشگری وجود دارد ، همچنین در نزدیکی این کلیسا تعداد بازار ، کافه رستوران ، ایستگاه اتوبوس و دسترسی خوب به تاکسی سرویس وجود دارد.

چگونه به کلیسای کانتور بروم

برای مراجعه به این کلیسا در شهر قزوین وارد خیابان طالقانی شوید، از آن خیابان به خیابان دیگری با نام دارایی رفته تا با ورودی کلیسا روبرو شوید، حتما قبل از مراجعه با شماره تلفن کلیسا تماس حاصل فرمایید تا از فعال بودن آن اطلاع داشته باشید.

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را درباره کلیسای کانتور قزوین در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

بیشتر بخوانید

1

کلیسای کانتور قزوین کوچک ترین کلیسای ایران با تاریخچه | این تودی
5 (100%) 1 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب