مدرسه سعادت بوشهر

داخل مدرسه سعادت بوشهر

مدرسه سعادت یکی دیگر از آثار به یاد ماندنی شهر بوشهر می باشد. بانی این بنا احمد خان دریا بیگی حکمران وقت بوشهر بوده همچنین این مدرسه توسط مظفر الدین شاه قاجارحمایت مالی می شده است. این بنا از معماری بی نظیری برخوردار است و دارای ۱۵۰۰ متر زیر بنا می باشد. نکته جالب دیگر این است که مردم بوشهر در ابتدا فرزندان خود را به این مدرسه نمی فرستادند و آن را خانه شیاطین می نامیدند اما با گذشت اندک زمانی تعداد دانش آموزان به ۴۵۰ نفر رسید. بسیاری از شاعران و دانشمندان و نویسندگان کشورعزیزمان از دانش آموختگان این مدرسه بودند.

مدرسه سعادت بوشهر

مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، خیابان امام، روبروی میدان معلم در محله کوتی قرار دارد که در سال ۱۲۷۸ تأسیس شده‌است.این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است اینک چند سالیست که سالروز تأسیس مدرسه سعادت به عنوان روز بوشهر جشن گرفته می‌شود .

مدرسه سعادت مظفری بوشهر

مدرسه سعادت بوشهر یکی از ۵ مدرسه‌ی دوران قاجار در ایران بوده که پس از دارالفنون تهران به طور همزمان تاسیس شدند، که از مهم ترین قطب‌ آموزشی جنوب کشور بود. تاسیس اولین مدرسه نوین در جنوب ایران در این بندر از تحولات مهم فرهنگی این منطقه بوده است. این مدرسه کهن و مشهور امروزه به مرکز فرهنگی تاریخی و از جاذبه‌های گردشگری در بوشهر تبدیل شده که سالانه افراد بسیاری از آن دیدن می‌کنند. ۱۸ اسفند سالروز تاسیس مدرسه سعادت، روز ملی بوشهر نام گرفته است.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=63804

فاطمه لایقی

مطالب مرتبط
ساعت بزرگ تهران
شهره مقصودی
0 دیدگاه
اسکله چوبی آبکنار
الناز ایل بیگی
5 دیدگاه
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
فاطمه سادات حسینی
11 دیدگاه
هتل لوله‌ای پازارلند شیرینو عسلویه
مهسا مطهری
11 دیدگاه
تالار آیینه ایران‌مال
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
ایوان اشراق ایران‌مال
ترلان کمیلی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس