خانه / متل قو مازندران

متل قو مازندران

متل قو مازندران - سلمانشهر

شهر متل قو یا سلمانشهر مازندران یکی از برترین شهرهای توریستی شمال کشور می باشد، این بخش با دارا بودن تفریحات متنوع امروزه در میان گردشگران از شهرت خاصی برخوردار است، همچنین این شهر با دارا بودن یکی از پاک ترین و زیباترین سواحل استان مازندران در روزهای تعطیل سال جمعیت مسافران مقیم در این شهر به ۲۰ برابر جمعیت خود شهر می رسد، در ادامه با یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مازندران اشنا می شوید، با این تودی همراه باشید.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

متل قو سلمانشهر| motelghoo Salman Shahr

نام اصلی این شهر بر روی نقشه های جغرافیایی و ماهواره ای، سلمان شهر است، اما در بین گردشگران ایرانی به متل قو شهرت دارد، این شهر با دارار بودن تفریحات طبیعی فراوان همانند جنگل های پای کوه البرز، ساحل، رودخانه و غارهای متعدد محل مناسبی برای عاشقان طبیعت است، شهر متل قو مازندران با داشتن مساحتی بالغ بر ۷۶۰ هکتار از لحاظ موقعیت مکانی ما بین شهرهای مشهور دیگر این استان به نام های کلاراباد و عباس آباد قرار گرفته است.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

جاذبه های گردشگری سلمانشهر

این شهر توریستی دارای بخش های تفریحی و گردشگری فراوانیست که در این بخش به معرفی آنها پرداخته ایم :

سواحل متل قو 

یکی از برترین تفریحات موجود در شهر متل قو، سواحل آن است، بازدید از یکی از بهترین و پاک سواحل شمال کشور و همچنین در عین نزدیک بودن این ساحل به جنگل های دامنه کوه های البرز یکی از مناظر دیدنی توریستی را رقم زده است.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

جنگل های متل قو

دیگر جاذبه گردشگری موجود در شهر متل قو مازندران، جنگل های آن است، به جرات می توان گفت نظیر جنگل های موجود در سلمان شهر یا همان متل قو در هیچ کجای کشور نخواهید یافت، جنگل هایی با درختان متعدد و سر به فلک کشیده و درعین حال بسیار سرسبز دیگر جاذبه تفریحی موجود در این منطقه توریستی می باشد.

مجتمع قو الماس خاورمیانه

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید یک برج دوقلو در متل قو وجود دارد که نام مرکز توریستی تفریحی الماس خاورمیانه است، این برج ۲۵ طبقه دارای امکانات بی نظیری همچون هتل، مرکز خرید، مرکز ورزش های مختلف، استخر و رستوران می باشد، امروزه این برج مرتفع به یکی از مهم ترین نمادهای متل قو تبدیل شده.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

مجتمع های تجاری سلمانشهر

در این منطقه تعداد ۱۸ مرکز خرید بزرگ و کوچک وجود دارد که شما می توانید با بازدید از آنها هر نوع کالایی که مد نظرتون باشد را خریداری نمایید.

غار آبی دانیال

دیگر جاذبه طبیعی موجود در این منطقه، غار آبی دانیال است، این غار جز معدود غارهای آبی رشته کوه های البرز در ایران است همچنین دقیقا در میان جنگل های سر به فلک کشیده این شهر قرار دارد که بازدید از این غار خالی از لطف نیست.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

امکانات پلاژ ساحلی متل قو

دیگر جاذبه گردشگری مهم این شهر، پلاژ ساحلی متل قو می باشد، این پلاژ که در سالیان اخیر بسیار گسترش پیدا کرده دارای امکانات بی نظیر تفریحی همچون زمین فوتبال ساحلی، زمین والیبال ساحلی، اجاره جت اسکی، پاراسل سواری، قایق سواری، رستوران های متعدد، کافی شاپ و مسجد می باشد، یک چهارم جمعیت گردشگران این محل همیشه در این پلاژ مشغول تفریح می شوند.

سایر تفریحات

خوب دوستان تفریحات زیاد دیگری هم می توانید در این منطقه انجام دهید خارج از این موارد که به عنوان مثال می توان به پیاده روی در ساحل پاک ، پیاده روی در جنگل های سرسبز سلمان شهر، عکاسی و پیک نیک انتهای هفته اشاره کرد.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

اقامت در متل قو

خوب اگر برنامه سفر شما بیشتر از یک روز زمان خواهد برد هیچ نگران مراکز اقامتی نباشید، در این محل می توانید از بین هتل های یک تا ۵ ستاره با نرخ های مختلف و همچنین منازل و ویلاهای اجاره ای متعدد بر حسب بودجه خودتون یکی را انتخاب نمایید و چندین روز در شهر زیبا اقامت داشته باشد.

بهترین ماه سفر به سلمانشهر

خوب دوستان در مجموع آب و هوای استان مازندران بسیار نوسان دارد ولی همیشه در حالت گرم و شرجی قرار دارد، بهترین ماه برای انجام مسافرت بین ماه های اسفند تا مهر می باشد، در ماه های دیگر سال هم می توانید از این شهر توریستی بازدید به عمل آورید با این تفاوت که دمای هوا نسبت به فصول دیگر بسیار کاهش دارد.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

تاریخچه شهر متل قو 

تاریخچه این مکان بسیار حیرت انگیز است، این منطقه تفریحی که امروزه به یکی از برترین جاذبه های گردشگری ایران مبدل شده است حاصل دست رنج و زحمات فردی به نام مرحوم جمشید جوانشیر می باشد، این جوان که در کتاب خاطرات خود، داستان های سفر خود همراه با دوستان صمیمی اش را به منطقه نوشته بود.

این کتاب که در سال ۸۰ شمسی در یکی از برترین انتشارات شهر تهران به چاپ رسید جز پر فروش ترین ها تا چندین سال قرار داشت، این جوان تصمیم می گیرد که جنگل های مخروبه سلمان شهر را با کاشت درختان متعدد به یک زمین و باغ زیبا تبدیل کند، با وجود اینکه اکثر بومیان ساکن این منطقه به جوانشیر می گفتند که در این منطقه کشاورزی نمی توان کرد و علت آن هم خاک نا حاصلخیز این منطقه بود.

متل قو مازندران - سلمانشهر متل قو مازندران - سلمانشهر

متل قو در قبل از انقلاب اسلامی

اما جوانشیر دست از تلاش نکشید و شروع به کاشت درختان مرکب کرد، تمامی آن درختان به نتیجه نرسیدند و هیچگونه باروری نداشتند، در عین نا امیدی جوانشیر تصمیم به ساخت متل گرفت، به گفته خودش در آن دوره حتی نمیی دانست متل چیست و فکر می کرد متل یعنی هتلی که مسافران بتوانند خودروهای خود را تا درب اتاق محل اقامتشان ببرند.

این مورد و افتتاح این مکان با ظرفیت اولیه ۱۴ اتقاق و ۶ ویلا در سال ۳۸ شمسی انجام گرفت، هزینه رزرو این اتاق ها در آن سالها به ازای هر شب ۱۰ تومان و برای رزرو ویلا به ازای هر شب ۲۵ تومان بود، در واقع جوانشیر در منطقه متل را افتتاح کرد که هیچگونه شهری نبود، با گذشت سالها در این منطقه مردمان دیگری جهت کار و قعالیت گردشگری ساکن شدند و شهری ایجاد گردید به اسم متل قو.

ارتقا متل قو

خود جوانشیر که عاشق گردشگری شده بود، هر ساله امکانات فراوانی به متل قو اضافه می کرد که از جمله آنها می توان به برج قو، اسکله تفریحی ۵۰ متری و یک دروازه بزرگ فلزی اشاره کرد، باغ درختان مرکب جمشید جوانشیر به طور معجزه آسایی پس از چند سال شروع به باروری کرد و همین مورد باعث شد تا مردم و گردشگران لذت بیشتری از این شهر ببرند و آوازه اش در بین مردم ایران بپیچد.

یخبندان تاریخی

پس از اینکه در سال ۴۲ سنگین ترین بارش برف تاریخ استان مازندران در متل قوی جوانشیر رخ داد تقریبا تمامی باغ ها و درختان این شهر از بین رفتند و شکستی سنگین برای این تاجر رقم خورد، اما طبق معمول افراد بزرگ تاریخ، این مورد هم جلودار وی نبود و او با وارد شدن به بازار ساخت و ساز ویلا و فروش آنها در این مطنقه دوباره ورشکستگی خود را جبران کرد، این شهر را که خود جوانشیر ایجاد کرده بود در سال ۴۵ شمسی به نام ساقی کلایه در نقشه های جغرافیایی وارد گردید، ساقی نام دختر ارشد جوانشیر بود.

متل قو مازندران - سلمانشهر

تشکیل شهرداری

پس از گذشت چندین سال در سال ۴۹ شمسی شهر ساقی کلایه به همراه کلارآباد یک شهرداری مشترک تشکیل دادند و همسر مرحوم جوانشیر به عنوان شهردار این شهرداری انتخاب گردید، این بانو اولین زن شهردار تاریخ ایران لقب گرفت و باعث گسترش بیش از حد متل قو گردید، به طوری که گردشگران از کشورهای اروپایی برای تفریح به این ساحل زیبا مراجعه می کردند.

با انقلاب با شکوه اسلامی ، این منطقه رو به تخریب رفت و دیگر چیز خاصی از آن باقی نمانده بود تا اینکه در سال ۸۰ شمسی دوباره یکی از تاجران مشهور کشور پروژه ساخت متل قو و زنده سازی آن را کلید زد، نام این پروژه که دو برج ۲۵ طبقه ای امروزه از آن افتتاح گردیده قو الماس خاورمیانه می باشد.

چگونه به متل قو بروم؟

خوب برای مراجعه به شهر زیبا از شهرهای دیگری غیر از تهران، می توانید به ساری مرکز استان مازندران بروید و از آنجا با پیمودن مسیر ۱۹۰ کیلومتری به سلمان شهر که همان متل قوست برسید.

برای هموطنانمون ساکن پایتخت، شما می توانید از جاده چالوس به شهر چالوس رفته و از آنجا به راحتی با طی کردن مسیر ۱۱۵ کیلومتری به متل قو برسید و یا از اتوبان قزوین به رشت، وارد جاده لاهیجان شوید، از آنجا به رامسر مراجعه کنید و با دنبال نمودن تابلوهای سلمان شهر به این شهر توریستی زیبا برسید، همچنین در مسیری دیگر می توانید از جاده هراز به شهر محمود آباد بروید، از آنجا به چالوس و سپس به متل قو بروید.

سخن پایانی

حال که با یکی از زیباتترین شهرهای شمال کشور آشنا شدید شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات سفر خود را در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=8551

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

مطالب مرتبط
ساحل جزیره کیش
پروانه ماندگار
5 دیدگاه
پلاژ هالک مارماریس
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
پلاژ کنیالتی آنتالیا
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
اسکله قدیمی کیش
آیدا قوام
0 دیدگاه
ساحل اسبچین عباس آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه
پارک اسبچین عباس آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس