کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / کاخ سلطنت آباد تهران

کاخ سلطنت آباد تهران

کاخ سلطنت آباد تهران

کاخ سلطنت آباد نمونه ای بسیار جذاب و دیدنی از خانه های تاریخی تهران است. البته این مکان تاریخی در لیست باغ موزه و کاخ های تهران هم قرار می گیرد.

شهر تهران که امروز زیر آلودگی هوا، شلوغی و ترافیک دیده نمی شود، روزگاری جایی برای گشت و تفریح و تنفس هوای پاک بود.  تهران به دلیل جایگاه سیاسی اش، همواره محلی مناسب برای ساخت کاخ های مجلل بود. بسیاری از اتفاقات تاریخی و تصمیمات سیاسی مهم نیز درون کاخ‌ ها گرفته شدند.، که همین ویژگی می‌تواند جذابیتی مضاعف برای بازدید از این کاخ‌ها به وجود بیاورد. یکی از کاخ‌هایی که از جمله جاهای دیدنی تهران نیز به شمار می‌رود، کاخ سلطنت آباد است.

کاخ سلطنت آباد تهران

تاریخچه

کاخ سلطنت آباد را ناصرالدین شاه دستور ساختش را در سال ۱۲۷۴ قمری داد، از زمان شروع تا پایان کار این مجموعه ی زیبا حدود ۳۱ گذشت. البته برای ساخت چنین مجموعه ی بی نظیری با توجه به امکانات و تجهیزات آن دوره، طبیعی به نظر می رسد. این مکان سالها محلی برای تفریح و سرگرمی خانواده قجری بود تا اینکه حکومت جدید پا به عرصه ی سیاست گذاشت.

کاخ سلطنت آباد تهران

متاسفانه با تغییر حکومت در دوره ی رضاخان کاخ سلطنت آباد و بنای ارزشمند به کارخانه ی مهمات سازی ارتش تبدیل شد، البته اکنون نیز به همین منظور استفاده می گردد. جای تاسف دارد که از این مجموعه ی بسیار باشکوه تنها حوضخانه، تالار آینه و برج سلطنت آباد باقی مانده است.

جالبست بدانید که تاج گذاری احمد شاه و محاکمه ی دکتر مصدق در این مکان صورت گرفت. این کاخ در ۱۱ بهمن سال ۱۳۳۴ شمسی با شماره ۴۱۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

کاخ سلطنت آباد تهران

  معماری

فضا و محیط اطراف کاخ بسیار هنرمندانه طراحی و ساخته شده اند، از استخری که بر روی آن چند کرجی بوده تا تزئینات داخل ساختمان، همه و همه زیبایی خاصی دارند. کاخ سلطنت آباد مجموعه ای از عمارتی چند طبقه، حوضخانه، عمارت بیرونی، عمارت اندرونی، آبدارخانه و…می باشد.

جذابیت این مکان وقتی بیشتر می شود که شما در هر اتاق آینه کاری، کاشی کاری و همچنین گچبری می بینید.

کاخ سلطنت آباد تهران

دسترسی

در صورتی که بخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید باید بزرگراه صیاد شیرازی را تا انتها حرکت کنید و به طرف میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران بروید. کاخ سلطنت آباد داخل پادگان نظامي قرار دارد.

ایستگاه اتوبوس : خط ۶۲۱۶ م قدس- پایانه دستواره، تالار (خ پاسداران-نرسیده به میدان نو بنیاد- جنب تالار ساصد- جنوب به شمال)

ایستگاه مترو : چهارراه دلبخواه (خیابان کلاهدوز- نرسیده به خیابان اختیاریه- غرب به شرق)

آدرس

تهران، خیابان پاسداران، نرسیده به نو بنیاد، خیابان سلطنت آباد، کاخ سلطنت آباد


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=70930

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ رستوران لرد
آیدا قوام
5 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
پاساژ امجد تهران
مهدی خانی
9 دیدگاه
پاساژ عباسیان تهران
مهدی خانی
7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس