معرفی پارک جنگلی سراوان رشت و دیدنی هایش

در سری مقالات معرفی بهترین پارک های جنگلی شمال کشور به پارک جنگلی سراوان رشت در استان گیلان می رسیم، این پارک جنگلی بی نظیر دقیقا در بین مسیر شهرهای رشت و تهران قرار گرفته است و با جاذبه های طبیعی و تفریحاتش انتخاب ایده آلی برای عاشقان طبیعت گردی و بومگردی محسوب می گردد.

استان گیلان بی شک سرسبز ترین استان ایران می باشد و با دارا بودن جاذبه های طبیعی همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته است ، در این مقاله همراه این تودی باشید تا با بهترین پارک جنگلی این استان یعنی سراوان بیشتر اشنا شوید.

 • آدرس پارک جنگلی سراوان : گیلان، کیلومتر ۱۷ جاده رشت – تهران، سمت غرب جاده
 • ساعات بازدید  : شبانه روزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 5 ساعت
 • نرخ بلیت ورودی : هر خودرو 5 هزار تومان
 • وسعت پارک سراوان : 1487 هکتار
 • ارتفاع از دریا : 250 متر
 • شرایط زیست محیطی : بخش هایی از پارک زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان است
 • ویژگی های بارز : بزرگ ترین پارک جنگلی استان گیلان
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : جنگل ، دریاچه، رودخانه، کوه، چشمه، حیات وحش، پوشش گیاهی، سرویس بهداشتی، نمازخانه، تاکسی سرویس، آنتن دهی موبایل ، فروشگاه، پینت بال، زمین بازی، آلاچیق، کمپ های برپایی چادر، وسایل پخت و پز، پمپ بنزین و گاز در 15 کیلومتری پارک و مراکز اقامتی ، رستوران و سفره خانه در نزدیکی پارک.
 • نکات منفی بازدید : عدم آنتن دهی موبال در بخش هایی از پارک
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، کارت شناسایی، چادر مسافرتی، آتش افروز، کیسه خواب، کفش مناسب جنگل، لباس مناسب فصل، عینک آفتابی، خوراکی، لوازم سرگرمی، کوله پشتی، دوربین عکاسی، کلاه آفتابی، کرم ضد آفتاب، لباس اضافه، پلاستیک زباله

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

پارک جنگلی سراوان رشت

از زیباترین و سرسبزترین پاک های جنگلی در استان گیلان پارک جنگلی سراوان رشت می باشد که در فاصله 16.5 کیلومتری از شهر راشت در بین جنگل و کوه های البرز واقع شده است، به علت دارا بودن دریاچه، رودخانه و طبیعت بکر این پارک روزانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشد و همیشه از شلوغ ترین جاذبه های طبیعی شمال کشور است.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

مساحت کلی که این پارک به خود اختصاص داده است همانطور که در جدول بالا اعلام شد 1487 هکتار می باشد و بالغ بر نیمی از این مساحت زیر نظر اداره محیط زیست استان گیلان قرار دارد، ارتفاع پارک جنگلی سراوان رشت از دریا 250 متر بوده و از همین شرایط آب و هوایی حاکم بر آن کاملا متفاوت با سایر پارکهای جنگلی شمال کشور است.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

 • پوشش گیاهی سراوان : بیشترین درختانی که در این منطقه مشاهده خواهید کرد ، درختان توسکا، سفید پت، انجیلی، بید، بیدمشک، آلوچه، ممرز، بلوط، سرو می باشند.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

 • حیوانات وحشی داخل پارک : حیوانات ریز و درشت فراوانی در این منطقه زندگی می کنند که اگر شانس با شما یار باشد می توانید آنها ار از نزدیک مشاهده کنید، از جمله این حیوانات می توان به خرگوش، راسو، دارکوب، کبک، قرقاول، جغد، زاغ، روباه، خوک، گراز وحشی، اسب، گربه های ایرانی و حشرات مختلف اشاره کرد.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

لیست دیدنی های پارک جنگلی سراوان رشت

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

رودخانه پارک جنگلی سراوان

اولین دیدنی که به سراغ آن می رویم رودخانه پارک جنگلی سراوان می باشد که در همه روزهای سال پر از آب بوده و محل مناسبی برای بر پایی کمپ بومگردی و تفریحی شما همراه با دوستان و خانواده است.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

زمین بازی پینت بال پارک جنگلی سراوان

تنها و اولین زمین بازی پینت بال جنگلی در ایران زمین پینت بال سراوان می باشد که با بهترین و به روز ترین امکانات این بازی هیجان انگیز از تفریحات داخل پارک محسوب می گردد، نرخ بلیت ورودی به این زمین بازی به ازای هر نفر 30 هزار تومان است.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

دریاچه پارک جنگلی سراوان 

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید از زیباترین بخش های طبیعی داخل پارک سراوان دریاچه آن است که شما می توانید با اجاره قایق های تفریحی دو تا 4 نفره از کنار درختان سر به فلک کشیده سراوان عبور کنید، این موقعیت دیدنی در کمتر نقطه ای از جهان یافت می شود و حداقل قیمت بلیت ورودی برای اجاره قایق ها از 20 هزار تومان آغاز می شود.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

جاده داخل پارک جنگلی سراوان

در داخل جنگل های پر تراکم پارک جنگلی سراوان رشت تعدادی جاده جنگلی وجود دارد که می توانید آنها را پیاده ، دوچرخه و یا خودروی سواری طی کنید که این خود یکی از جاذبه ها و تفریحاتیست که مسافران انجام می دهند.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

سایر تفریحات پارک جنگلی سراوان رشت

طبیعت بکر این منطقه خود یکی از دلایل جذب مسافران می باشد ، در شمال و جنوب پارک سراوان رودخانه سفیدرود و سیاهرود قرار گرفته و از مرکز این پارک رودخانه سراوان عبور می کند، پوشش گیاهی کم نظیر این مناطق اکسیژن خالص را به ریه های هر گردشگر می رساند .

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

طوژه های عکاسی در پارک جنگلی سراوان رشت بسیار زیاد است، اگر به عکاسی علاقه دارید می توانید برترین سوژه های طبیعی از جنگل و حیوانات وحشی را با کمی تامل در این پارک به ثبت برسانید.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

همچنین می توانید وسایل یک پیک نیک و بیرون شهر را همراه خود بردارید و از آلاچیق ها و محل های تعبیه شده برای استراحت مسافران در سراوان استفاده نمایید.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

امکانات رفاهی پارک جنگلی سراوان 

برای رفاه حال گردشگران در داخل پارک امکانات رفاهی ایده آلی در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به سطل های زباله، سرویس های بهداشتی، میزها و صندلی های متعدد برای استراحت در مناطق مختلف پارک، سکوهای ویژه پخت و پز، زمین های بازی ویژه بزرگسالان و خردسالان، بخش انتظامات پارک، آلاچیق ویژه استراحت، بخش هایی برای برپایی کمپ و چادر ، نمازخانه، فروشگاه، رستوران های محلی و سفره خانه های سنتی اشاره کرد.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

مراکز اقامتی در پارک جنگلی سراوان رشت

چنانچه قصد دارید ب را در این منطقه زیبا سپری کنید می توانید وسایل بر پایی کمپ را همراه داشته باشید و در اطراف پارک کمپ خود را برپا نمایید و یا از منازل و ویلاهای موجود در بیرون پارک و روستاهای نزدیک سراوان اجاره کنید.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

شرایط آب و هوایی پارک جنگلی سراوان

خوب بی شک بهترین ماه ها برای سفر به این پارک زیبا و در کل شهر رشت بین ماه های خرداد تا آبان هر سال است، البته در سایر فصول هم این مناطق زیبایی های خاص خودش را داراست و دیدن آنها خالی از لطف نمی باشد.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

چگونه به پارک جنگلی سراوان بروم ؟

پس از ورود به شهر رشت وارد جاده رشت به تهران شوید و با طی 16 کیلومتر با تابلوهای ورودی پارک جنگلی سراوان روبرو خواهید شد.

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت

سخن پایانی

شما می توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود را درباره پارک جنگلی سراوان رشت گیلان در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری