خانه / حمام شاه اصفهان

حمام شاه اصفهان

Shah Historical Bath

حمام شاه که یکی ز جاذبه های گردشگری و از حمام های تاریخی ایران می باشد که در دوران صفویه و به دستور شاه عباس اول ساخته شد.

ویژگی ها

ژان شاردن که یک جهانگرد و جواهر فروش فرانسوی بود، کتابی ۱۰ جلدی در مورد سفرهای خود به نگارش در آورد و در مورد ایران و خاور نزدیک در آن مطالب جالبی نوشته است. یکب از قسمت های جذاب این کتاب در مورد این حمام است.

ژان شاردر در سفر نامه اش بیان می کند که شاه عباس اول، این حمام را برای استحمام خود می سازد و در برخی از روزها به عموم مردم اجازه می داد تا از آن استفاده کرده و در ان حمام کنند.

Shah Historical Bath

همچنین گفته می شود که این حمام و مدرسه کنار او یعنی مدرسه ملا عبدالله به صورت همزمان ساخته شده اند. به علاوه گفته می شود که کسی در مورد سازندگان حمام شاه اطلاعی ندارد. جالب است بدانید که این حمام در چندین سال پیش مرمت شده و تا چند سال پیش مردم از آن استفاده می کردند. حمام شاه به دلیل ویژگی های تاریخی و معماری اش در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۶۴۹ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

Shah Historical Bath

معماری

حمام شاه هم مانند اغلب حمام ها از دو قسمت اصلی سربینه یا رختکن و گرم خانه تشکیل شده است و فضای چال حوض در کنار گرم خانه، بخش عمده ای از بنا را فرا گرفته است. در شمال شرقی گرم خانه شما می توانید قسمت کیسه کش خانه را ببینید، جالب است بدانید که آب مصرفی این قسمت از حوض بزرگی  که در کنار آن قرار دارد، تامین می شود.

حمام شاه عباس صفوی از لحاظ فضا و دارا بودن سردر ورودی، سربینه یا رختکن، گرم خانه، چاه منبع آب و استخر که این فضا ها بیشتر در حمام های شاهی مشاهده شده است، حمام کاملی به شمار می رود.

Shah Historical Bath

آدرس

حمام شاه در میدان امام، بازار مخلص و جنب بانک سپه واقع است.

سخن آخر

در گوشه گوشه ی شهر اصفهان که به حق به آن نصف جهان می گویند، شما می توانید آثار تاریخی مختلفی را ببینید که برای نام بردن آنها نیاز به زمان زیادی دارید. مکان های تاریخی چون مقبره شاهزادگان صفوی، خانه ی امین التجار، پل بزرگمهر، قلعه شاه دژ و.. فقط قسمت کوچکی از این آثار و میراث تاریخی هستند. اگر علاقمند هستید بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان بدانید، می توانید از این تودی کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=70315

مریم عظیمی

مطالب مرتبط
پارک آبی سرزمین موج‌های دریایی اصفهان
ترلان کمیلی
9 دیدگاه
خانه مشیرالملک اصفهان
ترلان کمیلی
6 دیدگاه
زمین بازی کودکان پارک کوروش اصفهان
آیدا قوام
0 دیدگاه
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
پارک ناژوان اصفهان
بهنام خیریه
6 دیدگاه
پارک آبی ناژوان
مهری شاپوری
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس