معرفی مسجد شیخ لطف الله اصفهان همراه با آدرس و تاریخچه

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان قرار دارد ، در این مقاله به معرفی اختصاصی مسجد شیخ لطف الله اصفهان خواهیم پرداخت ، همراه این تودی باشید، مسجد شیخ لطف الله دارای یکی از برترین هنرهای معماری ایرانی اصیل می باشد که در آن برای اولین مرتبه شاهد عدم وجود مناره و صحن اختصاصی هستیم ، در واقع تنها مسجد دنیا که نه مناره دارد و نه صحن ، همچنین معماری به کار رفته در ساخت این مسجد و کاشی کاری های هنرمندانه چشم شما را در همان اول مات خود خواهد کرد.

 • آدرس مسجد شیخ لطف الله اصفهان : آسیا ، ایران ، اصفهان ،ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عمارت عالی قاپو
 • ساعات بازدید :  8 صبح الی 13 – 14.30 الی 18
 • روزهای تعطیل رسمی : ایام سوگواری شیعیان و هنگام اقامه نماز ظهر
 • خصوصیت بارز : مدورترین گنبد جهان ، تنها مسجد بدون مناره دنیا
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
 • هزینه بلیت ورودی به مسجد شیخ لطف الله : ایرانی 5 هزار تومان و خارجی 30 هزار تومان
 • ثبت ملی و یونسکو : ثبت میراث ملی با شماره 105 در سال 1310 شمسی
 • میزان سختی مسیر : آسان – درون شهری
 • قدمت : قرن یازدهم هجری قمری
 • امتیاز این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی : تاکسی سرویس – سرویس بهداشتی – آنتن دهی موبایل – آنتن دهی اینترنت – فروشگاه – مرکز خرید – خودپرداز
 • لوازم مورد نیاز جهت بازدید : وجه نقد – دوربین عکاسی 

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان | Sheikh Lotfollah Mosque

یکی دیگر از عجایب معماری در مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، تغییر رنگ گنبد آن در طول شبانه روز است که به سه رنگ صورتی ، خاکستری و کرم در می آید و گنبد این مسجد از لحاظ ریاضی گرد ترین گنبد در بین مساجد دنیاست.

مسجد شیخ لطف الله

تمامی این موارد دلیلی شد که مسجد شیخ لطف الله اصفهان جز اولین بناهای تاریخی باشد که به عضویت میراث ملی ایران در سال 1310 هجری شمسی در آمد و امروزه گردشگران داخلی و خارجی فراوای را به خود جذب می کند، در کتب تاریخی چندان اسمی از مسجد شیخ لطف الله نیست و علت آن هم این بوده که این مسجد ویژه شاه و درباریان ساخته شده بود یکی از دلایلی هم که در آن نه خبری از مناره است و نه صحن زیارتی همان است که این مسجد برای عوام مردم نبوده و فقط درباریان می توانستند از آن استفاده کنند، یکی دیگر از دلایل آن که اسمی از مسجد شیخ لطف الله اصفهان در تاریخ پر بار شهر اصفهان نیست وجود مسجد بزرگ و عظیم امام دقیقا در جوار همین مسجد است که در آن دوره این مسجد چندان به چشم گردشگران و مردم نمی آمده است.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

تقارن مسجد شیخ لطف الله

میدان نقش جهان که خود یکی از مشهوترین جاذبه های توریستی ایران در بین گردشگران خارجی دارای شهرت فراوانیست دارای تقارن دقیقی از لحاظ سازه های موجود در خود می باشد ، از همین رو این مسجد شیخ لطف الله اصفهان دقیقا روبروی کاخ عالی قاپو قرار گرفته است و شاید یکی از دلایلی که در آن صحن و مناره ای وجود ندارد رعایت تقارن در میدان نقش جهان بوده است .

پادشاهان و درباریان در دوره صفویه بیشتر در عمارت عالی قاپو ساکن بودند و برای همین امر به دستور شاه عباس یک راهروی زیرزمینی مخوف از این عمارت به سوی دیگر میدان نقش جهان ، یعنی مسجد شیخ لطف الله احداث شد تا پادشاه و خانواده اش بدون دردسر بتوانند وارد مسجد شوند که البته امروزه راهرو برای گردشگران آزاد نمی باشد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

سبک معماری مسجد شیخ لطف الله

در معماری مساجد تاریخی ایران ، یکی از نکات مهم در هنگام ساخت یک مسجد این بود که مسجد دقیقا در راستای قبله ساخته شود یعنی پس از ورود مردم به مسجد ، قبله دقیقا روبروی آنها قرار می گرفت، اما به علت وجود تقارن در این میدان ، در ابتدای ورودی مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، یک راهرو وجود دارد که مردم را به سمت چپ مسجد می برد و از آنجا می توان وارد مسجد شد ، دقیقا شما از ضلع غربی وارد می شوید و قبله در روبروی شما قرار می گیرد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله اصفهان | Sheikh Lotfollah Mosque

دوران شکوفایی شهر اصفهان به دوره حکومت صفویه برمیگردد ، مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از سازه های ساخته شده در آن دوره می باشد که در سال 1012 هجری قمری به دستور شاه عباس یکم شروع به ساخت شد و در سال 1027 هجری قمری پروژه ساخت آن به اتمام رسید ، نام این مسجد برای بزرگداشت مقام شخص شیخ لطف الله به نا وی نام گذاری شد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مصالح به کار رفته در مسجد شیخ لطف الله

در ساخت این مسجد از زیباترین آثار مینیاتوری و گچ بری های ایرانی همراه با برترین کاشی کاری های ایرانی استفاده گردید که در نوع خود یکی از زیباترین مساجد تاریخی دنیا لقب دارد، در دوره ای دیگر از تاریخ اصفهان این مسجد به نام مسجد صدر شناخته می شد و علت آن هم وجود عالمی برجسته به نام صدر در شهر اصفهان بود که البته پس از گذشت سالها دوباره مردم این مسجد را به نام شیخ لطف الله صدا می کردند.

شیخ لطف الله میسی زاده کشور لبنان بود و در آن دوره همانند اکثر علمای دیگر از کشورهای همسایه نظیر عراق ، هند و لبنان به ایران دعوت شدند و در راستای ترویج مذهب شیعه در بین مردم فعالیت خود را آغاز کردند ، از همین رو این مسجد به پاس بزرگداشت این شخص بنا شد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

بخش های دیدنی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

از بخش های دیدنی که بازدید از آنها خالی از لطف نیست ، درب ورودی این مسجد با قدمت چهارصد سال می باشد ، سردر ورودی زیبا ، گنبد بی نظیر ، پله های تاریخی، کتیبه ای تاریخی با خط ثلث ، دو کتیبه دیگر با خط نستعلیق ، کاشی کاری های 8 رنگ و تزئینات مینیاتوری اشاره کرد.

یکی از برترین دیدنی های این مسجد محراب یا پیشخوان نمازگزار می باشد که در آن ظریف ترین و دقیق ترین تزئینات کاشی کاری ، مینیاتوری و آیات قرآنی استفاده شده است و در بین محراب مساجد تاریخی دنیا جز برترین محراب ها می باشد.

دیگر شاهکاری مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، گنبد آن است ، این گنبد با ارتفاع 32 متر و نیم شعاع 12 متر طبق اصول مهندسی و ریاضی گردترین گنبد مسجدی دنیا لقب دارد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

سخن پایانی

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یکی از زیباتری مراکز توریستی اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان قرار دارد ، شما می توانید تجربیات ، سوالات و نظرات خود را درباره این مسجد در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران به بحث بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما

سایر دیدنی های اصفهان 

مسجد شیخ لطف الله اصفهان | مدورترین گنبد دنیا | این تودی
5 (100%) 1 vote[s]
اشتراک گذاری