نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری اصفهانمسجد

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
ایران ، اصفهان ،ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عمارت عالی قاپو
مدت زمان بازدید
:
1 ساعت
ساعت دسترسی
:
09:00 تا 12:30 - 14:00 تا 18:00
ورودی
:
5.000 تومان
تفریحات
:
عکاسی
امکانات
:
آنتن دهی موبایل , دسترسی به اینترنت
اماکن نزدیک
:
میدان نقش جهان در 20 متری، عمارت عالی قاپو در 100 متری، بازار مسگرها در 130 متری، پارکینگ عمومی میدان نقش جهان در 80 متری، سردر قیصریه در 100 متری، سفره خانه چاه حج میرزا در 40 متری
نکات ضروری
:
همه روزه دایر است!
ثبت ها
:
ثبت میراث ملی با شماره 105 در سال 1310 شمسی
افتخارات
:
مدورترین گنبد جهان ، تنها مسجد بدون مناره دنیا
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی
رزرو هتل

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان قرار دارد ، در این مقاله به معرفی اختصاصی مسجد شیخ لطف الله اصفهان خواهیم پرداخت ، همراه این تودی باشید، مسجد دارای یکی از برترین هنرهای معماری ایرانی اصیل می باشد که در آن برای اولین مرتبه شاهد عدم وجود مناره و صحن اختصاصی هستیم ، در واقع تنها مسجد دنیا که نه مناره دارد و نه صحن ، همچنین معماری به کار رفته در ساخت این مسجد و کاشی کاری های هنرمندانه چشم شما را در همان اول مات خود خواهد کرد، یکی دیگر از عجایب معماری در مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، تغییر رنگ گنبد آن در طول شبانه روز است که به سه رنگ صورتی ، خاکستری و کرم در می آید و گنبد این مسجد از لحاظ ریاضی گرد ترین گنبد در بین مساجد دنیاست.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

مسجد شیخ لطف الله اصفهانمسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

تمامی این موارد دلیلی شد که مسجد جز اولین بناهای تاریخی باشد که به عضویت میراث ملی ایران در سال 1310 هجری شمسی در آمد و امروزه گردشگران داخلی و خارجی فراوای را به خود جذب می کند، در کتب تاریخی چندان اسمی از مسجد شیخ لطف الله نیست و علت آن هم این بوده که این مسجد ویژه شاه و درباریان ساخته شده بود یکی از دلایلی هم که در آن نه خبری از مناره است و نه صحن زیارتی همان است که این مسجد برای عوام مردم نبوده و فقط درباریان می توانستند از آن استفاده کنند.

دانستنی های مسجد لطف الله

یکی دیگر از دلایل آن که اسمی از مسجد در تاریخ پر بار شهر اصفهان نیست وجود مسجد بزرگ و عظیم امام دقیقا در جوار همین مسجد است که در آن دوره این مسجد چندان به چشم گردشگران و مردم نمی آمده است.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

تقارن مسجد شیخ لطف الله

میدان نقش جهان که خود یکی از مشهوترین جاذبه های توریستی ایران در بین گردشگران خارجی دارای شهرت فراوانیست دارای تقارن دقیقی از لحاظ سازه های موجود در خود می باشد ، از همین رو این مسجد شیخ لطف الله اصفهان دقیقا روبروی کاخ عالی قاپو قرار گرفته است و شاید یکی از دلایلی که در آن صحن و مناره ای وجود ندارد رعایت تقارن در میدان نقش جهان بوده است .

نوشته های مشابه

راهروی مخفی مسجد

پادشاهان و درباریان در دوره صفویه بیشتر در عمارت عالی قاپو ساکن بودند و برای همین امر به دستور شاه عباس یک راهروی زیرزمینی مخوف از این عمارت به سوی دیگر میدان نقش جهان ، یعنی مسجد شیخ لطف الله احداث شد تا پادشاه و خانواده اش بدون دردسر بتوانند وارد مسجد شوند که البته امروزه راهرو برای گردشگران آزاد نمی باشد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

سبک معماری

در معماری مساجد تاریخی ایران ، یکی از نکات مهم در هنگام ساخت یک مسجد این بود که مسجد دقیقا در راستای قبله ساخته شود یعنی پس از ورود مردم به مسجد ، قبله دقیقا روبروی آنها قرار می گرفت، اما به علت وجود تقارن در این میدان ، در ابتدای ورودی مسجد ، یک راهرو وجود دارد که مردم را به سمت چپ مسجد می برد و از آنجا می توان وارد مسجد شد ، دقیقا شما از ضلع غربی وارد می شوید و قبله در روبروی شما قرار می گیرد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله

دوران شکوفایی شهر اصفهان به دوره حکومت صفویه برمیگردد ، مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از سازه های ساخته شده در آن دوره می باشد که در سال 1012 هجری قمری به دستور شاه عباس یکم شروع به ساخت شد و در سال 1027 هجری قمری پروژه ساخت آن به اتمام رسید ، نام این مسجد برای بزرگداشت مقام شخص شیخ لطف الله به نا وی نام گذاری شد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مصالح به کار رفته در مسجد

در ساخت این مسجد از زیباترین آثار مینیاتوری و گچ بری های ایرانی همراه با برترین کاشی کاری های ایرانی استفاده گردید که در نوع خود یکی از زیباترین مساجد تاریخی دنیا لقب دارد، در دوره ای دیگر از تاریخ اصفهان این مسجد به نام مسجد صدر شناخته می شد و علت آن هم وجود عالمی برجسته به نام صدر در شهر اصفهان بود که البته پس از گذشت سالها دوباره مردم این مسجد را به نام شیخ لطف الله صدا می کردند.

شیخ لطف الله میسی زاده کشور لبنان بود و در آن دوره همانند اکثر علمای دیگر از کشورهای همسایه نظیر عراق ، هند و لبنان به ایران دعوت شدند و در راستای ترویج مذهب شیعه در بین مردم فعالیت خود را آغاز کردند ، از همین رو این مسجد به پاس بزرگداشت این شخص بنا شد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

بخش های دیدنی

از بخش های دیدنی که بازدید از آنها خالی از لطف نیست ، درب ورودی این مسجد با قدمت چهارصد سال می باشد ، سردر ورودی زیبا ، گنبد بی نظیر ، پله های تاریخی، کتیبه ای تاریخی با خط ثلث ، دو کتیبه دیگر با خط نستعلیق ، کاشی کاری های 8 رنگ و تزئینات مینیاتوری اشاره کرد.

یکی از برترین دیدنی های این مسجد محراب یا پیشخوان نمازگزار می باشد که در آن ظریف ترین و دقیق ترین تزئینات کاشی کاری ، مینیاتوری و آیات قرآنی استفاده شده است و در بین محراب مساجد تاریخی دنیا جز برترین محراب ها می باشد، دیگر شاهکاری مسجد گنبد آن است ، این گنبد با ارتفاع 32 متر و نیم شعاع 12 متر طبق اصول مهندسی و ریاضی گردترین گنبد مسجدی دنیا لقب دارد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

سخن پایانی

این مسجد یکی از زیباتری مراکز توریستی اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان قرار دارد ، شما می توانید تجربیات ، سوالات و نظرات خود را درباره این مسجد در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
تالیف: این تودی
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا