حمام وکیل شیراز

تاریخچه حمام وکیل شیراز به همراه آدرس و تصاویر, این تودی

Shiraz
29°
few clouds
humidity: 20%
wind: 2m/s NNW
H 26 • L 22
37°
Thu
37°
Fri
37°
Sat
37°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری شیراز

معرفی کامل حمام وکیل شیراز از آثار دوره زندیه به همراه ادرس و عکس

شهر شیراز پر است از آثار تاریخی دوره حکومت زندیه در ایران و از مشهورترین بناهای تاریخی آن دوره می توان به بازار وکیل، مسجد وکیل و حمام وکیل اشاره کرد، همراه این تودی باشید تا در این پست اختصاصی شما را با حمام وکیل شیراز آشنا کنیم.

  • آدرس حمام وکیل شیراز : ایران، فارس، شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان طالقانی، جنب مسجد وکیل
  • ساعات بازدید از حمام وکیل : 9 الی 20
  • سال ساخت حمام وکیل : 1187 هجری قمری
  • سختی مسیر : آسان
  • مدت زمان پیشنهادی بازدید از حمام وکیل شیراز : 2 ساعت
  • هزینه بازدید از حمام وکیل : ایرانی 3 هزار تومان و خارجی 20 هزار تومان
  • امکانات رفاهی اطراف حمام وکیل : تاکسی سرویس – اتوبوس – مترو – سرویس بهداشتی – پارک – بازار وکیل – فروشگاه – کافی شاپ – رستوران – هایپرمارکت 

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

تاریخچه حمام وکیل شیراز

حمام وکیل که با دستور شخص کریم خان زند در مرکز شهر شیراز در مجاورت مسجد و بازار وکیل ایجاد شد یکی از بزرگترین و قدیمی ترین حمام های موجود کشور ایران می باشدف این حمام در سال 1187 هجری قمری ساخته شد و در نوع خود هنوز هم بی نظیر است.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

قدمت چند صد ساله این حمام باعث شده بود که در دوره های مختلف جنگی و بلایای طبیعی از بین تخریب شود ولی با تلاش اداره میراث فرهنگی استان فارس و شهر شیراز این بنای در دوره های مختلف از جمله سال های 73، 78، 85 و 92 شمسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و اصل ایمنی و مقاوم سازی در این حمام صورت گرفت.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

کریم خان زند جز معدود پادشاهان ایرانی بوده است که در راستای ساختن ایرانی هخامنشی و نوین تلاش های بسیاری کرد و از این قبیل اماکن تاریخی در جای جای ایران و به خصوص شهر شیراز ایجاد کرد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

سبک معماری و نقوش حمام وکیل 

در ابتدای ورود به حمام وکیل شیراز شما با دیوارهایی پر از نقاشی و اشعار اساطیری روبرو خواهید شد که نمونه آن را در هیچ کجا یافت نخواهید کرد، همچنین در ایران گذشته از حمام ها فقط به عنوان نظافت استفاده نمی شده است، بلکه مراسمات و جشن های باستانی بسیاری در حمام های اصلی شهر برگزار می شده.

که از جمله آن ها می توان به جشن زایش یا زایمان، جشن حنا بندان، جشن آشنایی و نومزدنگ دختران و پسران جوان اشاره کرد، که در حمام وکیل تمام این سالن ها وجود دارد و با کمک اداره میراث فرهنگی و هنرمندان شیرازی عروسک هایی جهت توضیح بهتر این اتاقک ها ساخته شده و در جای جای این حمام وجود دارد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

بخش های مختلف حمام وکیل

متراژ کلی حمام وکیل 11 هزار و هشتصد متر و زیر بنای اصلی خود حمام 8 هزار متر مربع در یک ساختمان با طول 122 متر و عرض 81 متر می باشد، سبک معماری این حمام به طوری است که در آن هوای گرم از آن خارج نمیشود و هوای سرد توسط زاویه هایی مهندسی دقیق و شیب های ملایم در نقاط مختلف حمام خارج شود.

سربینه یا سالن اصلی شستشوی حمام وکیل توسط هشت ستون سنگی و با نقوش ایرانی و مینیاتوری و یک گنبد زیبای هشت ضلعی ساخته شده است که در نوع خود واقعا بی نظیر می باشد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

گرم خانه حمام وکیل دقیقا در زیر سربینه یا سالن اصلی قرار دارد که باعث گرم شدن کفاین حمام می شده است، همچنین در بخش شرقی حمام وکیل دو دیگ بسیار عظیم وجود دارد که مسوول گرم کردن آب و منتقل کردن آن به سالن بودند.

آثار مینیاتوری حمام وکیل

در سقف و گنبدهای موجود حمام وکیل شما با نقاشی های زیادی روبرو می شوید که البته به گفته کارشناسان اکثر این نقوش مرتبط به دوره قاجاریه در ایران است.

دوره ای که تمام آثار باستانی دوران زندیه و ساسانیان از بین رفت و یکی از این موارد از بین بردن اهک بری های موجود در حمام وکیل توسط سربازان بی شرق قاجارها می باشد که به جای آن نقاشی هایی بی کیفیت از داستان های شاهنامه قرار گرفت.

در ادامه شما با چهار سالن کوچیک تر دیگر همراه با یک حوض و تخته سنگ هایی برای نشستن در اطراف آن روبرو می شوید که نشان از عظمت و بزرگی این حمام را می دهد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

در دوره حکومت پهلوی در ایران قسمتی از این حمام تغییر کاربری داده و به زورخانه تبدیل گردید و همچنین دیوار این بخش برداشته شد و دربی به خیابان طالقانی ایجاد گردید، که البته به لطف سازمان میراث فرهنگی امروزه این درب برداشته شده و دیوار اصلی جایگزین شده است و یکی دیگر از امور صورت گرفته در دوره پهلوی تخریب یکی از پنج سالن اصلی حمام و تغییر کاربری آن به حمام های خصوصی بوده است و امروزه می توان این تخریب بزرگ را به چشم دید.

تامین آب حمام وکیل شیراز توسط چاه آبی در قسمت غربی این  حمام انجام می شده است، همچنین طبق رسوم حمام های قدیمی و خزینه ها این حمام هم دارای دو سنگ بزرگ به عنوان جایگاه شاه نشین می باشد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

دانستنی های حمام وکیل

در اواخر حکومت پهلوی و اوایل انقلاب اسلامی ایران، در این حمام سفره خانه های سنتی و چای خانه هایی وجود داشت که باعث تخریب بیش از حد دیوارها و مناطق مختلف حمام وکیل شد که به لطف اداره میراث فرهنگی امروزه فقط به عنوان یک موزه تغییرکاربری داده شده است و در بخش هایی از این حمام می توانید لوازم شستشوی قدیمی ایرانی و شیوه شستشوی مردم قدیم را مشاهده کنید.

حمام وکیل شیراز در سال 1355 شمسی ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گردید و جز معدود آثار تاریخی باقی مانده دره حکومت زندیه می باشد.

حمام وکیل شیراز حمام وکیل شیراز

چگونه به حمام وکیل برویم 

خوب در شهر شیراز خیلی راحت می تونید به بازدید از حمام وکیل بروید، با استفاده از مترو ، اتوبوس و یا تاکسی خودتون رو به خیابان طالقانی برسونید و با درب اصلی گرمابه وکیل روبرو خواهید شد.

سخن پایانی

دوستان عزیزی که علاقه مند به سفرنامه نویسی و ارسال متون و تصاویر و منتشر شدن این مطالب به اسم خودشون هستند می تونید با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید

1

تاریخچه حمام وکیل شیراز به همراه آدرس و تصاویر, این تودی
4.5 (90%) 2 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب