حرم شاهچراغ شیراز

حرم شاهچراغ شیراز فرزند امام موسی کاظم(ع) | راهنما

حرم شاهچراغ شیراز

شاید به جرات بتوان گفت که مردم حتی اگر به شیراز سفر نکرده باشند اما نام حرم شاهچراغ (ع) را بارها شنیده اند، یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی و توریستی شهر شیراز آرامگاه شاهچراغ می باشد که سالانه بالغ بر 2 میلیون نفر از این جاذبه بازدید می کنند.

بنا روایات و اعتقادات ما شیعیان و منابع رسمی شاهچراغ یا احمد ابن موسی کاظم فرزند بزرگ حضرت امام موسی ( ع) و برادر حضرت رضا (ع) از شخصیت های مهم مذهبی مسلمانان هستند که در شهر شیراز مدفون می باشند.

 • آدرس شاهچراغ : کره زمین ، قاره آسیا، ایران، استان فارس، شیراز، خیابان حضرتی
 • ساعات بازدید : شبانه روزی
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 الی 3 ساعت
 • ویژگی های بارز : مهم تین جاذبه مذهبی شیراز
 • امتیاز در این تودی : 4.4 از 5
 • امکانات رفاهی و تفریحی : رستوران، کافی شاپ، فست فود، سرویس بهداشتی، فضای سبز، بازار، پارکینگ، آنتن دهی خوب موبایل، بانک و خودپرداز، فروشگاه، غرفه های صنایع دستی و گردشگری شیراز، تاکسی سرویس، اتوبوس
 • نکات منفی بازدید : ندارد
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، لباس مناسب فصل، موبایل، کفش راحتی

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

حرم شاهچراغ

این بزرگوار در راه کمک به برادر خود یعنی امام رضا ( ع ) از عراق به دست افراد مامون عباسی در شهر شیراز شهید شدند و در همان محل دفن گردیدند و پس از مرگ ایشان در قرن پنجم هجری شمسی به دست فردی به نام اتابکان فارسی زمار ایشان ساخته شد و نقش و نگارهای زیبا، کاشی کاری های سنتی ایرانی و یک گنبد به آن افزوده شد.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

مرمت حرم شاهچراغ

همچنین در سال 1340 هجری شمسی مهم ترین بازسازی و مرمت در حرم شاه چراغ توسط استاد معمار مشهور عیسی بهادری صورت گرفت که در نوع خود بی نظیر است، در درون ساختمان اصلی شاهچراغ شیراز شما با آئینه کاری هایی روبرو خواهید شد که چشم نواز است و همچنین در نمای بیرونی کاشی کاری های تزئینی و هنرمندانه مشهود است.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

گنبد حرم شاهچراغ

گنبد اصلی حرم شاهچراغ (ع) از جنس نقره خالص می باشد و صحن اصلی این حرم دارای دو قسمت جنوب و شمال است که در میان اینها حوض ها و درختکاری های زیبایی به چشم میخورد و هر ساله این تزئینات افزوده می شود.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

همچنین در محیط بیرونی ساختمان اصلی مزار حضرت احمد بن موسی کاظم ایوان ها و ستون هایی منبت کاری شده بسیار زیبایی قابل مشاهده است و نمای بی نظیری ایجاد کرده است.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

تاریخچه حرم شاهچراغ

یکی از افرادی که در گسترش و مرمت حرم شاهچراغ سهم بسزایی داشت بانو ملکه تاشی خاتون بودند که در سالهای 680 تا 685 هجری شمسی با جمع آوری کمک های مردمی و هزینه های بسیار شخصی اقدام به ایجاد گنبدی زیبا و ساخت صحن های زیبا کرد و همچنین اکثر زمین ها و ملک های شخصی خودش را در اطراف این حرم را وقف امور خیرخواهانه خود کرد.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

ابن بطوطه در حرم شاهچراغ

یکی از مشهورترین جهانگردان جهانی به اسم ابن بطوطه در طی دومین سفر خودش به شهر شیراز به تعریف و تمجدید از این حرم چنین نوشت : 

مردم شیراز جهت توسل و تبرک هر روز به آرامگاه شاهچراغ می آیند و مادر پادشاه شیراز یعنی ملکه تاشی خاتون به آن ها غذای نذری می دهد و همچنین در شب های دوشنبه هر هفته مادر پادشاه در این محل حاضر می شود و همراه اکثر مردم شهر شیراز به دعا و راز و نیاز و خواندن قرآن مشغول می شوند و در بین مردم و زائرین میوه پخش می گردد.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

حرم شاهچراغ در دوره نادرشاه

پس از این دوره در لشکر کشی نادرشاه و آزاد سازی شهر شیراز از دست افغان ها به مرمت و بازسازی های بسیاری دست زد و بنا به گفته مناب موثق مبلغ 1500 تومان در آن زمان هزینه ساخت و بازسازی شاهچراغ کرد و یک لوستر آهنی با جنس طلای خالص وقف گنبد اصلی این حرم کرد.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

زلزله مخرب حرم شاهچراغ

در زلزه مهیب سال 1239 هجری قمری که شهر شیراز به کلی با خاک یکسان گردید حرم شاهچراغ تقریبا از ریشه خراب شد و گنبد آن فرو ریخت و مردم همان لوستر طلای اهدایی نادرشاه را جهت بازسازی و مرمت حرم احمد بن موسی فروختند تا هزینه های ساخت دوباره این مکان مذهبی تامین گردد.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

مرمت های حرم شاهچراغ

مهم ترین بازسازی در شاه چراغ شیراز در سال 1306 هجری شمسی صورت گرفت و گنبد اصلی این حرم تخریب و اولین گنبد با جنس کاملا فلزی طراحی و نصب گردید.

هم اکنون حرم حضرت شاهچراغ (ع) به دستور آیت الله خامنه ای در سال 1392 شمسی تولیت این حرم به آقای سید علی اصغر دستغیب واگذار گردید.

در سال 1386 هجری شمسی توسط شورای فرهنگی و تاریخی استان فارس یکی از ایام تقویم به روز شاهچراغ تعلق گرفت که این روز ششم ذیقعده یعنی بین تولد حضرت معصومه و تولد امام رضا (ع) که به عنوان دهه کرامت مردم می شناسند به عنوان روز ملی شاهچراغ نام گذاری گردید.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

علت نام گذاری آرامگاه احمد بن موسی به شاهچراغ چیست ؟

پس از شهادت فرزند بزرگ حضرت امام موسی کاظم (ع) به اسم احمد بن موسی و محمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) به دست حاکمان شهر شیراز و دستور خلیفه بخت مامون عباسی، این دو بزرگوار در همان محل دفن گردیدند و پس از گذشت چندین سال و گسترش شهر ها و خانه تقریبا مزار این بزرگوار بین خانه ها قابل مشاهده نبود و فقط در بالای مزار ایشان تلی از گل ایجاد شده بود و به گفته یکی از بانوان مذهبی ساکن شهر شیراز در آن دوره در شب های جمعه نوری از شب تا صبح به روی آن خاک میتابد و در صبح از بین می رود و این روند هر هفته ایجاد میشود.

پس از آنکه این خبر به گوش حاکان شهر شیراز رسید و هیچکس باور نکرد یک نفر مامور گردید تا شب را در آنجا باشد و گزارش این اتفاق را به سران شیراز بدهد که پس از آنکه دوباره این اتفاق و روشن شدن نوری بزرگ در بالای خاک ایشان صورت گرفت دوان دوان به مقر حاکمیت رفت و چندین مرتبه کلمه شاه چراغ، شاه چراغ، شاه چراغ را صدا زد و از همان زمان تا به اکنون مردم حرم احمد بن موسی را به اسم شاهچراغ می شناسند.

حرم شاهچراغ شیراز حرم شاهچراغ شیراز

دیدنی های حرم حضرت شاهچراغ شیراز

در حرم شاه چراغ موزه آثار فلزی، موزه نسخ خطی باستانی و موزه اشیا و آثار قدیمی موجود است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

افراد نامی مدفون در حرم شاهچراغ

 • آيت‌الله شهيد سيد عبدالحسين دستغيب، دومين شهيد محراب انقلاب اسلامی
 • حضرت آيت‌الله نجابت، از ياران آيت‌الله دستغيب
 • بسمل شيرازی، يكی از دانشمندان بزرگ شيراز
 • ميرزا ابوالقاسم سكوت، عارف مشهور قرن سيزدهم هجری
 • فرهنگ شيرازی، از شعرا و خوش‌نويسان شيراز
 • وصال شيرازی
 • صادق خان زند يكی از رجال مهم دوران حكومت زنديه و برادر كريمخان زند
 • حضرت آيت‌الله سيد محمد طاهری
 • حضرت آیت‌الله شیخ عبدالحسین حائری شیرازی

حرم شاهچراغ شیراز

سخن پایانی

حرم حضرت شاهچراغ در بین شیعیان از احترام خاصی برخوردار است و هم اکنون جز مهم ترین مراکز توریستی و گردشگری شهر شیراز و کشور ایران می باشد، اگر اهل زیارت هستین به آرامگاه شاه چراغ رفته و کمی از زرق و برق این دنیا فاصله بگیرید.

بیشتر بخوانید

1

شیما محمدیان

تو بازار مترجمی زبان بودم و تقریبا هیچ درآمدی نداشتم ، وقتی با مدیر گروه این تودی آشنا شدم مسیر زندگی من تغییر کرد و تونستم از رشته مترجمی خودم استفاده کنم در بخش توریستی .

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری شیراز