ezgif-1-ff200d5a3d

قلعه شوش

عکس هوایی از قلعه شوش
ezgif-1-eca2962dc6

قلعه شوش از مهم ترین جاهای دیدنی شوش می باشد که فرانسوی ها در شوش با ریاست ژاک دمورگان در نزدیکی زیگورات چغازنبیل و تپه تاریخی آکروپال احداث کردند، این قلعه را فرانسوی ها در سال ۱۸۹۷ میلادی برای ایجاد یک مکان اقامتی دائم خود بنا کردن که امروزه در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است، شاید قدمت آن چندان زیاد نباشد، اما با توجه به سبک معماری قرون وسطی اش امروزه از جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود، در این مطلب با راهنمای بازدید از قلعه شوش آشنا می شوید، با این تودی همراه باشید.

قلعه شوش قلعه شوش

تاریخچه قلعه شوش

همانطور که گفته شد وقتی فرانسوی پی بردند چه منطقه غنی و باستانی را در شوش کشف کرده اند برای اقامت خود دست به ساخت این قلعه زدند، از همین رو در ساخت آن از برخی اشیا و آجرهای کشف در منطقه باستانی شوش استفاده کردند، برخی بومیان آن را با نام قلعه آکروپل می شناسند که منظور تپه باستانی آکروپل در جوار قلعه است، از آنجایی که در آن سالها امنیت جاده ها برقرار نبود و راهزن ها همیشه به غریبه ها حمله ور می شدند، دمورگان تصمیم گرفت قلعه را روی تپه ای با دید ۳۶۰ درجه بسازد تا دید خوبی به همه منطقه داشته باشد.

برجک نگهبانی قلعه شوش کتیبه قلعه شوش

معماری قلعه شوش

از تصاویر هوایی قلعه شوش دقیقا همانند یک ذوزنقه ساخته شد و ظاهر آن شباهت فراوانی به سازه های قرون وسطیی اروپائیان دارد، بیشترین مصالحی که در ساخت قلعه شوش بکار رفته شامل آجر می باشد و در برخی مکان های آن ایوان و هشتی هایی همچون قلعه های تاریخی دیگر ایران پیاده سازی شده است، در مجموعه این سازه دارای سه حیاط بزرگ با سه ورودی است که اکنون فقط دو ورودی آن باز می شود، تعداد ۴ برجک نگهبانی در چهار گوشه قلعه دیده می شود و روی برخی دیوارها و صقف این مجموعه آثار میانیاتوری و نقاشی ایرانی – اروپایی حک شده است.

داخل قلعه شوش آرجهای باستانی در قلعه شوش

دیدنی های قلعه شوش

حال که با تاریخچه و سبک معماری قلعه شوش اشنا شدید شاید از خود سوال کنید دیدنی های این محل دیگر چه مواردی هستند ؟ خوب مهم ترین بخش لوازم و وسایلی می باشند که باستان شناسان برای حفاری و کشفیات خود از آنها استفاده می کردند و امروزه به نمایش عمومی در آمده است، یک دستگاه لندروور اصل، جک دستی بالا بر؛ گاری های چهار چرخ، دستگاه های پرس و مته، دستگاه هایی برای تقطیر آب و تعداد زیادی بیل و بیلچه فرانسوی به یادگار باقی مانده است.

عکس قدیمی از قلعه شوش ابزار الات موزه آجر در قلعه شوش

فرانسوی ها در شوش

داستان حضور فرانسوی ها در شوش خیلی جالب است، با حضور یک گروه مجهز از این کشور در شهر شوش همزمان در ایران بیماری وبا واگیردار شد و مردم محلی آن بیماری را از بی حرمتی این اجنبی ها به مقبره دانیال می پنداشتند، البته این نکته را باید بدانید دو گروه فرانسوی در دو مقطع زمانی در این محل بودند، گروه اول در انتهاب دوره قاجراها بود که با به سرقت بردند ۲۵۰ صندوقچه کتیبه، طلا و جواهر از ایران گریختند و گروه دوم ژاک دمورگان بود که با پرداخت فقط ۵۰ هزار فرانک امتیاز حفاری طلا در کل ایران را از آن خود کرد!

قلعه شوش ابزار آلات باستان شناسی در قلعه شوش

در هر صورت هر دوی این گروها در حکومت قاجارها تا آخرین توان اشیای کشف شده را به سرقت بردند و به عهد خود وفا نکردند، این قلعه هم برای حفاظت از آن در مقابل بومیان ساخته شد تا کسی نتواند به آنها آسیبی وارد کند، از قدیم الایام فرانسوی در استعمار ید طولایی داشتند و در همین قرن ۲۱ اگر روی نقشه را بررسی کنید نیمی از قاره آفریقا تحت استعمار این کشور خبیث است.

موزه شوش گاری های فرانسوی در قلعه شوش

سخن پایانی

بازدید از این قلعه من را شوکه کرد، از یک طرف این قلعه بسیار زیبا و دیدنی بود و از سرفی دیگر با خود زمزمه می کردم چجوری یک گروه فرانسوی جلغوز توانسته در چندین سال با خیالی آسوده در این محل برای خود قلعه ای بسازد تا لوازم کشف شده را در آن پنهان کند و با خیالی راحت از کشور خارج کند ! در هر صورت می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را از قلعه شوش در بخش زیر کامنت کنید.

دیدنی های قلعه شوش معماری قرون وسطی قلعه شوش


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=40926

پروانه ماندگار

مطالب مرتبط
ارگ کهن‌دژ توس
مهری شاپوری
0 دیدگاه
برج ساعت مسجد جامع یزد
بهنام خیریه
0 دیدگاه
قلعه بیرجند
فاطمه سادات حسینی
0 دیدگاه
بافت تاریخی اردکان
آیدا قوام
5 دیدگاه
آسیاب وزیر یزد
امیر رضا شاهرخی
0 دیدگاه
ارگ شیخ بهایی نجف آباد
مهدی خانی
0 دیدگاه

17 پاسخ

 1. جای عالی با امکانات رفاهی خوب پرسنل عالی با توضیحات دقیق ، کلا بارها گفتم بازم میگم جنوبیها واقعا خونگرم هستن ، دمشون گرم ،

 2. یکی از زیبا ترین مکانهای تاریخی که البته به سبک اروپایی ساخته شده و بیشتر حس و حال قرون وسطایی القا میکنه

 3. یکی از بهترین مکان های دیدنی استان خوزستان که در کنار موزه شوش و بقایای کاخ آپادانای شوش که از دوره هخامنشیان به جای مانده هست.
  قلعهٔ شوش قلعه‌ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی بناشده‌است
  این قلعه دارای نقشه‌ای قرون ‌وسطایی است و توسط فرانسویها با استفاده از نیروی کار ایرانی و نظارت خاندان فیلی که امنیت ساخت را بر عهده داشتند و حاج مصطفی دزفولی ساخته شده‌است. ساخت قلعه با استفاده از آجرهای کاخ داریوش هخامنشی (کاخ آپادانای شوش) و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل که ناشی از تخریب قسمتهایی از این بناها بوده انجام شده‌است. پیگیری‌ها و مکاتبات دولت ایران برای بازپس‌گیری (اسناد و مدارک) قلعه فرانسوی‌ها که بر روی تپه آکروپل ساخته شده بود منجر به تحویل اسناد و مدارک این قلعه در سال ۱۳۷۳ از سوی دولت فرانسه به ایران شد.

  منبع: ویکی پدیا

 4. اگر اهل تاریخ و باستان شناسی باشه برات جذاب خواهد بود. برای من که بیشتر طبیعت گرد هستم «خوب حالا اینم دیدیم» بود

 5. این قلعه بر خلاف تصور همه بازدید کنندگان که فکر میکنند مربوط به همان دوره کاخ اپادانا و مجموعه باستانی شوش یعنی دوره هخامنشی هست قدمت زیدای نداره و باستان شناس معروف فرانسوی اقای مورگان در حدود سال ۱۲۷۰ شمسی برای خود و بقیه باستان شناسان ساخته و از اجرهای کاخ هخامنشی اپادانا استفاده کرده

 6. قدمت زیادی نداره و مربوط به دوران قاجار هست که توسط فرانسویا ساخته شده . تمام اتاق ها قفل هستن و فقط امکان بازدید از حیاط قلعه فراهم هست . انتظار داشتیم سازمان گردشگری حداقل امکان بازدید از اتاق ها و طبقات بالای قلعه هم فراهم کرده باشه

 7. این قلعه دارای نقشه‌ای قرون‌وسطایی است و توسط فرانسویها ساخته شده‌است. ساخت قلعه با استفاده از آجرهای کاخ داریوش هخامنشی و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل انجام شده‌است. نقشهٔ قلعه ذوزنقه‌شکل است، که قاعدهٔ کوچک آن در سمت شمال واقع شده و دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و چند ردیف اتاق به سمت حیاط، بر گِرد آن قرار گرفته‌است. برج شمال‌غربی قلعه مربع‌شکل و برج شمال‌شرقی، دایره‌شکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس