کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / جاهای دیدنی اطراف شیراز کجاست؟

جاهای دیدنی اطراف شیراز کجاست؟

جاهای دیدنی اطراف شیراز

وقتی به لیست بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز نگاه می کنیم برای نخستین مرتبه شوکه می شویم! جاهای دیدنی استان فارس و مناطق گردشگری اطراف شیراز در نوع خود کم نظیر هستند، خیلی از اماکن تاریخی اطراف شیراز ثبت میراث جهانی یونسکو و آثار ملی ایران شده اند و تعداد زیادی دیگری در صف ثبت شدن می باشند! ما در بخش ایرانگردی جاذبه های گردشگری شیراز به طور ویژه تک به تک همراه با آدرس، ساعات بازدید، نقشه و تصاویر معرفی کردیم، در این قسمت با تا ۲۰ جاهای دیدنی اطراف شیراز شما را اشنا می کنیم، همراه من در این تودی باشید.

تنگ بستانک شیراز

تنگ بستانک

تنگ بستانک استان فارس یکی از بهترین مناطق پیک نیک و بیرون شهر در روزهای گرم سال برای گردشگران است، بستانک یک منطقه حفاظت شده با نام بهشت گمشده می باشد که با ارتفاع دو هزار متری از سطح اب های آزاد آب و هوای بسیار خنکی در نیمه اول سال داراست، تعدادی آبشار، رودخانه، دریاچه درودزن، گونه های نادر گیاهی و جانوری از ویژگی های منطقه بشمار می آیند.

 • آدرس : جاده شیراز به یاسوج، بیضا، منطقه کامفیروز

عمارت عباسقلی خان آباده

عمارت عباسقلی خان

عمارت عباسقلی خان آباده از بهترین جاهای دیدنی آباده می باشد، این خانه که تا سال ۱۳۹۵ در شرف نابودی بود با یک مرمت به موقع به محل موزه مردم شناسی آباده و سفره خانه سنتی تبدیل شد، این عمارت در دوره پهلوی اول احداث شد و دارای دو بخش تابستانی و زمستانی است، کل خانه در دو طبقه با یک ایوان چوبی زیبا، یک حوض در مرکز حیاط و بخش شاه نشین بنا گردید.

 • آدرس : شهر آباده، خیابان ۱۷ شهریور

دریاچه مهارلو فارس

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو فارس از مهم ترین جاذبه های طبیعی استان فارس در نزدیکی شهر شیراز می باشد، این دریاچه با رنگ سرخ پیش زمینه همه تصاویر گردشگری شیراز است، در فصل مهاجرت ، فلامینگوها به این مکان سفر می کنند و جلوه گاه نابی برای مسافران ایجاد می شود،این محل گاهی به رنگ سرخ و گاهی سبز و گاهی بی رنگ در می آید!

 • آدرس : جاده شیراز به فسا، روستای مهارلو

روستای تنگ براق استان فارس

تنگ براق

روستای تنگ براق از توابع سده در استان فارس امروزه به بهترین روستای شیراز تبدیل شده است که یکی از مهم ترین دلایل آن جاذبه های طبیعی فوق العاده در کنار آب و هوای ایده آل در فصل بهار و تابستان به پاتوق طبیعت گردان تبدیل می شود، تنگ براق نه تنها بهترین روستای شیراز بلکه یکی از زیباترین روستاهای ایران قلمداد می شود.

 • آدرس : شمال غربی شیراز،  بیست کیلومتری شهر سده ( فاصله از یاسوج ۷۰ کیلومتر )

تنگه هایقر فیروز آباد گرند کنیون ایران

تنگه هایقر

تنگه هایقر فیروز آباد ملقب به گرند کنیون ایران در استان فارس یکی از باستانی ترین جاذبه های طبیعی ایران زمین می باشد که در قرن های دورتر جنگ های خونینی بین سرابازن متجاوز انگلیسی با دلیر مردان قشقایی در آن رخ داده است، این دره خارق العاده با چشم انداز متحیر کننده همان ابتدای سفر چشم شما را مات خود خواهد کرد، کافیست چه چه پرنده ای رخ دهد تا صدای آن همانند اکویی بهشت گونه به گوش شما برسد، البته پیشمایش تنگه هایقر نیاز به استقامت بدنی خوب دارد و در غیر اینصورت باید به مناطق پایین دست تنگه اکتفا کنید.

 • آدرس : ۳۵ کیلومتری جنوب غرب فیروزآباد، جاده قیر-فیروزآباد، تنگه هایقر

روستای قلات شیراز

روستای قلات

روستای قلات شیراز یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز می باشد که در استان فارس واقع شده است ، این دهکده علاوه بر جاذبه های طبیعی زیبا دارای جاذبه های تاریخی متعددیست که از آن دست می توان به کلیسای ۲ هزار ساله و معماری قدیمی منازل مسکونی وجود اشاره کرد ، امروزه گردشگران از سراسر کشور برای استفاده از اب و هوای عالی منطقه و بازدید از جاهای دیدنی به این روستا سفر می کنند .

 • آدرس : ۳۵ کیلومتری شمال غرب شیراز ، جاده یاسوج – شیراز

پارک ملی بمو شیراز

پارک ملی بمو

پارک ملی بمو زرقان در استان فارس و در نزدیکی شیراز سومین منطقه حیات وحض محافظت شده پهناور ایران لقب دارد که با دارا بودن گونه های نادر گیاهی و جانوری انتخاب همیشگی عاشقان حیات وحش کشور است ، این منطقه در بین رشته کوه های زاگرس و در اتوبان شیراز به اصفهان قرار گرفته و با ۴۸ هزار هکتار یک انتخاب ایده آل برای تفریحی خاص بشمار می رود.

 • آدرس : ۳۰ کیلومتری شمال شرق شیراز ، بخش زرقان ، بزرگراه شیراز – مرودشت

تصاویر کاخ سروستان

کاخ سروستان

کاخ سروستان در استان فارس یکی از باستانی ترین عمارت های سلسله ساسانیان می باشد که دارای بخش هایی نظیر آتشکده زرتشتیان ، زیارتگاه، اتاق های استراحت و شاه نشین است، ، این عمارت در کتاب های مختلف تاریخی با نام های قصر ساسان یا چهارتاقی شناخته می شود و از زیباترین عمارت های باستانی ایران می باشد .

 • آدرس : جاده شیراز-بندرعباس، جاده خاوران-سروستان

عکس شهر بیشاپور استان فارس

شهر بیشاپور

شهر بیشاپور یکی دیگر از شهرهای باستانی استان فارس می باشد که به دستور شاپور یکم ساخته شد، ساسانیان از مشهورترین سلسله های حکومتی ایران باستان بودند که شاپور اول با رسیدن به تخت پادشاهی شهر کازرون فعلی و بیشاپور  را برای محل حکمرانی خود برگزید ، امروزه در این شهر کتیبه های متعدد تاریخی ، قلعه های نظامی و مسکونی، خانه های قدیمی و آبراههای مهندسی شده ساسانی دیده می شود و از همین رو خیلی مورد توجه باستان شناسان و گردشگران خارجی قرار دارد .

 • آدرس : شهر کازرون، جاده قائمیه کازرون، شهر باستانی بیشاپور

عکس سنگ نوشته اردشیر یکم فیروزآباد

سنگ نوشته اردشیر یکم

سنگ نوشته اردشیر یکم و پیروزی اش بر اردوان پنجم یکی از زیباترین و کهن ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز می باشد که در استان فارس و شهرستان فیروزآباد سالانه یکصد هزار گردشگر داخلی و خارجی را جذب می کند ، در واقع اردوان پنجم آخرین پادشاه سلسله حکومت اشکانیان می باشد که در جنگی توسط اردشیر یکم یا اردشیر بابکان شکست سنگینی خورد ، نکته قابل توجه این حکاکی آن است که بزرگترین سنگ نوشته باستانی ایران با طول ۱۸ و عرض ۴ متر می باشد.

 • آدرس : شهر فیروزکوه، جاده فیروزآباد -کوار

تصاویر قلعه دختر فیروزآباد

قلعه دختر

قلعه دختر فیروزآباد یکی دیگر از اماکن تاریخی مربوط به دوره حکومت ساسانیان و اردشیر یکم می باشد که همچنان پس از گذشت هزاران سال نیمه پابرجاست و ابهت خود را از دست نداده است، این قلعه نظامی برای جنگ عظیم اردشیر با اردوان پنجم ساخته شد که در نقطه ای مرتفع و مسلط به این محل ایجاد گردید.

 • آدرس : شهر فیروزآباد، جاده کوار به فیروزآباد

عکس باغ پاسارگاد شیراز

باغ پاسارگاد

باغ پاسارگاد شیراز یا باغ پردیس کوروش به عنوان قدیمی ترین باغ ایرانی در بین گردشگران شناخته می شود که به گفته محققین در آن قرن ها تعداد زیادی سازه ویژه پادشاهان و سربازان در آن ساخته شده بود که در فصول گرم سال محلی برای میهمانی و استراحت آنها باشد ، البته امروزه به غیر از خاک و خود باغ ، اثری از آن سازه ها دیده نمی شود و تنها با کند و کاوهای متعدد سیستم عجیب و پیشرفته آبرسانی به درختان و نقاط مختلف از زیر خاکها بیرون کشیده اند و می توانید آنها را از نزدیک بازدید کنید.

 • آدرس : شهرستان مرودشت ، مجموعه تاریخی پاسارگاد

عکس کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد

کاخ اردشیر

کاخ اردشیر فیروزآباد یکی از قدیمی ترین سازه های اقامتی پادشاهان ساسانی در ایران می باشد که در شهرستان فیروزآباد استان فارس واقع شده است، نام دیگر از مکان باستانی آتشکده اردشیر می باشد که کمی پس از شهر گور یا اردشیر خوره قرار گرفته و دارای معماری عجیبیست، این عمارت تاریخی محل اقامتی اصلی اردشیر بابکان بود که با توجه به امنیت بالای منطقه در آن زمان بدون حصار و دزهای نظامی ساخته شد .

 • آدرس : شهر فیروزآباد، جاده کوار-فیروزآباد

پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان

پارک ملی بختگان استان فارس یکی از بکرترین جاهای دیدنی اطراف شیراز می باشد که در آن علاوه بر وجود گونه های نادر جانوری همچون پلنگ، شیر، روباه، کفتار و خرس جاذبه های طبیعی از قبیل دریاچه بختگان، دریاچه طشک و تعداد دوازده چشمه آب طبیعی وجود دارد.

 • آدرس : شهرستان بختگان

پارک کوهستانی دراک شیراز

پارک کوهستانی دراک

پارک کوهستانی دراک شیراز بی شک از بهترین تفرجگاه های این شهر توریستی در استان فارس می باشد که میزبان طولانی ترین زیپ لاین ایران هم است ، این بوستان در سال ۱۳۹۵ با هدف ایجاد یک پارک تفریحی ویژه گردشگران تاسیس شد و خیلی زود در بین گردشگران به شهرت رسید ، زیپ لاین این مکان را در مطالب قبلی به طور کامل توضیح دادیم و در کنار آن تعدادی پل معلق هیجان انگیز هم طراحی شده تا ساعات هیجانی را تجربه کنید .

 • آدرس : شیراز ، بزرگراه حسینی الهاشمی

آبشار فدامی داراب

آبشار فدامی

آبشار فدامی داراب عجیب ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز می باشد که امروزه به عنوان بهترین جاذبه طبیعی ایران در بین طبیعت گردان شناخته می شود ، مهم ترین ویژگی این آب آن است که در طی فصل تابستان کاملا خنک و در فصل زمستان گرم بوده و همچنین در دو ررشته آب شور و شیرین به گودالی زلال فرو میریزد ، این جاذبه را می توان در هر چهار فصل سال بازدید کرد و از لحاظ جغرافیایی در ارتفاع ۸۲۵ متری از سطح اب های آزاد دریایی قرار گرفته است .

 • آدرس : شهرستان داراب ، روستای فدامی

شهر باستانی اردشیر خوره فیروزآباد

شهر باستانی اردشیر خوره

شهر باستانی اردشیر خوره فیروزآباد یا شهر گور یک شهر عجیب مربوط به دوره ساسانیان و حکومت اردشیر بابکان می باشد که با سیستم های جالب شهرنشینی را برای بومیان این شهر تاریخی فراهم آورده بود، این شهر مدور شکل دقیقا در محل باتلاقی ساخته شد که با هنر معماری ایرانیان باستان خشک گردید تا سازه های متعدد در آن ساخته شود، اردشیر خوره یک منطقه دایره مانند با قطر دو کیلومتر در شهرستان فیروزآباد از توابع استان فارس می باشد که دارای ۱۰ خیابان و تعداد زیادی قطعات مزارع کشاورزی است .

 • آدرس : شهر فیروزآباد

عکس سنگ نگاره تاجگذاری اردشیر فیروزآباد

سنگ نگاره تاجگذاری اردشیر

سنگ نگاره تاجگذاری اردشیر فیروزاباد یکی از جاذبه های تاریخی استان فارس می باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است ، این حکاکی با شکوه در سال ۲۲۴ پس از میلاد حضرت مسیح طراحی شد که در آن مراحل تاج گذاری اردشیر بابکان را به تصویر کشیده است، اردشیر بناینگذار سلسله حکومت ساسانیان در ایران باستان بود که تاج خود را از اهورامزدا دریافت کرد و یکی از بهترین پادشاهان ایرانی قدیم بشمار می رود.

 • آدرس : شهر فیروزآباد، یک کیلومتری قلعه دختر

عکس نقش رستم مرودشت

نقش رستم

نقش رستم مرودشت بی شک از زیباترین سنگ نگاشته های باستانی سلسله هخامنشیان در ایران می باشد که سالانه نیم میلیون گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند ، در واقع این منطقه محل دفن بزرگ ترین پادشاهان نه تنها ایران ، بلکه تاریخ کره زمین می باشد نظیر اردشیر دوم، خشایار شاه و داریوش دوم که در کنار خود حجاری های با شکوهی جای داده است ، در این جاذبه شما تصاویری از پادشاهان رومی باستان، اهورا مزدا ، شاپور و اردشیر دوم را مشاهده خواهید کرد .

 • آدرس : مرودشت، جاده مرودشت-ساروئی

عکس نقش رجب مرودشت

نقش رجب

نقش رجب مرودشت یکی از بهترین حجاری های باستانی مربوط به دوره حکومت ساسانیان در استان فارس می باشد که در فاصله سه کیلومتری تخت جمشید واقع شده است ، در نقش رجب شما با سه تصویر حکاکی شده زیبا از تاج گذاری اردشیر بابکان ، تاج گذاری شاپور اول و یکی از روحانیون زرتشتی روبرو خواهید شد که نبوغ ایرانیان باستان را داد می زند.

 • آدرس : جاده مرودشت- سارویی

تصاویر تخت جمشید - عکس پرسپولیس شیراز

تخت جمشید

بی شک تخت جمشید در شهرستان مرودشت استان فارس مهم ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز می باشد که با سبک معماری شگفت انگیز و تاریخچه اش همیشه زبانزد گردشگران ایرانی و خارجی بوده است، تخت جمشید شیراز که برخی آن را با نام پاسارگاد می شناسند از زیباترین سازه های تاریخی ایران می باشد.

 • آدرس : شهرستان مرودشت، مجموعه تخت جمشید

غار شاپور اول - مجسمه شاپور

غار شاپور اول

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف شیراز ، غار شاپور اول است که در آن مجسمه شاپور اول با ۷ متر ارتفاع و ۲ متر عرض خود نمایی می کند، این غار در شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد و امروزه مورد توجه ویژه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است، برای مراجعه و بازدید از غار شاپور اول باید به شهر تاریخی بیشاپور مراجعه کنید.

 • آدرس : ۱۴ کیلومتری شهر کازرون، بیشاپور، روستای کشکولی، غار شاپور اول

تصاویر آبشار مارگون سپیدان

آبشار مارگون

آبشار مارگون سپیدان در استان فارس به عنوان بزرگ ترین آبشار چشمه ای قاره اسیا شناخته می شود که سالانه گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند، ارتفاع این ابشار در بلندترین نقطه به هفتاد متر می رسد و دارای انشعبات صخره ای زیادی در طول خودش می باشد.

 • آدرس : شهر اردکان، جاده مارگون، آبشار مارگون

پاسارگاد شیراز، مقبره کوروش کبیر

مقبره کوروش

در روز هفتم آبان ماه هر سال مراسم گرامی داشت کوروش کبیر در محل پاسارگاد شهر شیراز و مقبره خود کوروش برگزار می شود و مردم سرزمینمان به حکم احترام و بزرگداشت این مرد بزرگ در این محل گرد هم می آیند، پاسارگاد محل دفن و مقبره کوروش کبیر می باشد که جز بزرگترین و برترین پادشاهان ایران و دنیا می باشد و پس از گذشت دو هزار و پانصد سال همچنان در یاد مردم سرزمینان می باشد.

 • آدرس : شهرستان پاسارگاد

تصاویر بند امیر شیراز

بند امیر

بند امیر شیراز یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی اطراف شیرازمی باشد که در سلسله دیلمیان در روستایی با همین اسم ساخته و طراحی شد ، این بند تاریخی ۱۲۰ متر طول داشته و روی آن یک پل با معماری ایرانی قرار دارد که دو سوی بند را به یکدیگر متصل کند ، در طول قرن ها این اب بند جلوی سیلاب های زیادی را گرفت و جان مردم را نجات داد تا اینکه با گسترش خشکسالی در منطقه استان فارس کم کم  به دست فراموشی سپرده شد و بخش های زیادی از آن از بین رفت .

 • آدرس : بخش زرقان، روستای بند امیر

سخن پایانی

حال که با بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز و مناطق گردشگری استان فارس آشنا شدید در بخش زیر نظرات، سوالات و پیشنهادات خود را درباره این مراکز توریستی کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۷ رای
https://intoday.ir/?p=47498

ترلان کمیلی

بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی

مطالب مرتبط
بازار پردیس 1 کیش
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
پنجره‌های صورتی مسجد نصیرالملک
مریم عبداللهی
13 دیدگاه
کلوب تفریحات دریایی فلای بورد کیش
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
ساحل شهربازی رامسر
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
سواحل بندرعباس را بشناسید!
مریم عبداللهی
0 دیدگاه

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید مطالب خوبه ولی ، تنگ براق روستای شیراز نیست ، روستای اقلیده .فقط جهت ثبت اطلاعات دقیق تر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس