کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / جاهای دیدنی اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل

لیست جاهای دیدنی اردبیل

وقتی به لیست جاهای دیدنی اردبیل و جاذبه های گردشگری اردبیل نگاه می کنیم باورمان نمی شود که مجموعه ای از زیبایی ها در جای جای این استان قرار گرفته است! تفریحات اردبیل از گردنه حیران شروع می شود و به مناطق بکر اردبیل نظیر سرعین و مشگین شهر ختم می گردد، وجه تسمیه اردبیل در زبان ایران باستان به معنای شهر یا منطقه خیلی مقدس است و قدمت این استان به ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد، حال همراه این تودی باشید تا با مجموعه ای از بهترین جاذبه های گردشگری ایران در استان و شهر اردبیل آشنا گردید.

خانه های تاریخی اردبیل

خانه های تاریخی اردبیل

در دوران حکومت قاجارها ساخت خانه و عمارت های قجری رونق فراوانی گرفت، همانطور که در شهرهای توریستی دیگر ایران همچون کاشان، شیراز، تبریز، تهران و اردکان نمونه های متعددی از آنها ثبت میراث ملی ایران شده اند، در لیست جاهای دیدنی اردبیل هم تعدادی عمارت تاریخی دیده می شوند که به شرح زیر هستند :

 • عمارت آقازاده در میدان عالی قاپو
 • خانه مروج یا خلیل زاده در بلوار آیت الله طالقانی
 • خانه وکیل الرعایا در محله طاوار
 • خانه نوری زینال در میدان سرچشمه
 • خانه میر فتاحی در میدان امام حسین ، کوچه حسینی
 • خانه شریعت در کوچه آیت الله سعیدی
 • خانه رضازاده در محله اوچدگان
 • خانه خادم باشی در محله اوچدگان
 • خانه یوسف صادقی در محله اوچدگان
 • خانه خلیل زاده در خیابان سی متری

کاروانسراهای تاریخی اردبیل

کاروانسراهای تاریخی اردبیل

ساخت کاروانسراهای تاریخی زمانی آغاز شد که صفویان و قاجار ساخت بازار را شروع کردند، معمولا در آن قرن ها مردم و تاجرین برای استراحت در مسیرهای جاده ای مهم همچون جاده ابریشم نیاز به مکانی داشتند که کاروانسرا نامیده می شد، البته برخی از این مراکز قدمتشان به اوایل ورود اسلام به ایران بر می گردد و به طور کلی در لیست جاهای دیدنی اردبیل نام این مکان های دیدنی به چشم میخورد :

 • کاروانسرای شورگل از زمان اشکانیان
 • کاروانسرای سرباز وطن از دوره صفویان
 • کاروانسرای عباسی نقدی کندی از سلسله صفویه
 • کاروانسرای سنگی صائین در ۱۵ کیلومتری سراب

پل های تاریخی اردبیل

پل های تاریخی اردبیل

ساخت پل را ایرانیان ابداع کردند تا بومیان بتوانند براحتی از آن سوی رودخانه های خروشان به سمت دیگر مراجعه کنند، نمونه های متعددی از پل های تاریخی را در شهرهای شهرکرد، اصفهان، اهواز، بندر انزلی و طبس مشاهده می کنیم، در لیست جاهای دیدنی اردبیل تعدادی پل تاریخی با اسامی زیر که ثبت ملی شده اند مشاهده می شوند :

 • پل هفت چشمه از دوران صفوی در رودخانه بالیقلو
 • پل ابراهیم آباد از زمان صفوی در محله اوچدگان
 • پل یعقوبیه از زمان صفویان در رودخانه بالیق لی
 • پل نادری از زمان افشاریه
 • پل قرن سو از دوران ایلخانیان
 • پل سامیان از زمان ساسانیان
 • پل سید آباد از دوران قاجاریه

حمام های تاریخی اردبیل

حمام های تاریخی اردبیل

در ادامه معرفی اماکن تاریخی اردبیل به لیست حمام یا گرمابه های تاریخی این مرز و بوم می رسیم که به شرح زیر هستند :

 • حمام تاریخی اوچدگان در بافت قدیمی
 • حمام تاریخی یعقوبیه در بافت قدیمی
 • حمام سرچشمه در بافت قدیمی
 • حمام پیر در بافت قدیمی
 • حمام حاج محسن در بافت قدیمی
 • حمام قراد گنک در بافت قدیمی

بازار اردبیل

بازار اردبیل

در خود شهر اردبیل بازار تاریخی اردبیل دیده می شود که همچون سایر بازارهای شهرهای تاریخی ایران در شیراز و اصفهان سبک معماری چشم نواز و غرفه های سوغات و صنایع دستی متعددی در آن فعالیت دارند، این مکان را که شاه طهماسب صفوی بنا کرد دارای راسته های متعددی با نام های چاقوسازان، مسگران، کفاشان، پارچه فروشان، زرگران، پیر عبدالملک، علافان، قیصریه و آهنگران می باشد.

موزه های اردبیل

موزه های اردبیل

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی اردبیل ، موزه های این منطقه می باشند که بازدید از آنها کمک شایانی به گردشگران در شناخت بومیان و تاریخچه استان می کند، لیست این موزه ها در ادامه برایتان درج شده اند :

 • موزه مردم شناسی در گرمابه آقا نقی
 • موزه تاریخ طبیعی در اطراف شورابیل
 • موزه صنایع دستی در حمام شیخ
 • موزه مفاخر دینی در خانه تاریخی میر فتاحی
 • موزه مفاخر اردبیل در خانه میر فتاحی

منطقه گردشگری بولاغلار اردبیل

منطقه گردشگری بولاغلار

منطقه گردشگری بولاغلار یکی از بهترین تفرجگاه های درون شهری اردبیل می باشد که معمولا مردم و گردشگران در نیمه اول سال برای برپایی پیک نیک و طبیعت گردی به آن سفر می کنند، فضای سبز ایده آل، کافه رستوران، مناطق پیاده روی و کوهنوردی و چشمه های طبیعی از ویژگی های این منطقه توریستی محسوب می شوند، برای بازدید از این مکان تابلوهای بولاغلار را دنبال کنید.

تندیس سنگی بابا داوود عنبران

تندیس سنگی بابا داوود

تندیس سنگی بابا داوود در شهر عنبران شباهت زیادی به مجسمه ابوالهول در کشور مصر دارد، این پیکره باستانی با ارتفاع بیست متر از عجایب تاریخی ایران است که همچنان راز آن سر به مهر باقی مانده است، برای دیدن این جاذبه به عنبران در ۴۰ کیلومتری مرکز شهر اردبیل سفر کنید.

اسکی روی چمن فندقلو

اسکی روی چمن فندقلو

پیست اسکی روی چمن فندقلو از مجهزترین پیست های اسکی در این رشته ورزشی می باشد که در ارتفاع هزار و هقتصد متری از سطح آب های آزاد قرار دارد، برای بازدید از این محل تفریحی و البته کوهستانی به جنگل فندقلو در اطراف شهر اردبیل مراجعه کنید.

پیست اسکی آلوارس از جاهای دیدنی اردبیل

پیست اسکی آلوارس

در حوالی روستای آلوارس از زیباترین روستاهای ایران پیست اسکی زمستانی آلوارس دیده می شود که با تجهیزاتی مدرن همچون تله سیژ و بالابر اسکی بازان در فصول سرد سال مورد توجه علاقه مندان به تفریحات زمستانی قرار می گیرد، اینجا زکوردار بزرگ ترین پیست اسکی ایران هم می باشد که در دامنه رشته کوه های سبلان جا خوش کرده است.

جنگل فندقلو از جاذبه های طبیعی اردبیل

جنگل فندقلو

از زیباترین و پر تراکم ترین جنگل های طبیعی ایران ، جنگل فندقول می باشد که در آن گونه های نادری گیاهی و جانوری دیده می شود، تله کابین خارق العاده مجموعه توریستی حیران از روی این مکان عبور می کند و به طور کلی با رودخانه، چشمه، درختان کهنسال محل خوبی برای کوهنوردی و پیک نیک شما در ایام سیزده بدر یا تابستان است.

دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور

دریاچه نئور از بهترین دریاچه های طبیعی شمال غربی ایران است که نامش همیشه در لیست بهترین جاهای دیدنی اردبیل دیده می شود، در اطراف دریاچه دشت های گل متعدد دیده می شود و از همین رو زنبورداران در این حوالی عسل های ناب اردبیل را به فروش می رسانند، بازدید از این محل در نیمه اول سال براحتی صورت می گیرد که البته نیاز به تجهیزات کمپینگ خوب خواهید داشت.

رودخانه بالیقلو چای از جاهای دیدنی اردبیل

رودخانه بالیقلو چای

از مشهورترین جاذبه های طبیعی اردبیل در داخل شهر همین رودخانه بالیقلو چای است که از رشته کوه های سبلان سرچشمه می گیرد و پس از طی صدها کیلومتر از داخل شهر به سمت مزارع کشاورزی این استان عبور می کند.

دریاچه شورابیل از جاهای دیدنی اردبیل

دریاچه شورابیل

شاید در لیست جاهای دیدنی اردبیل به دنبال مکانی طبیعی در داخل این شهر باشید، خوب مستقیم به سراغ دریاچه شورابیل از قدیمی ترین دریاچه های تاریخی ایران بروید، اینجا یک منطقه نمونه گردشگری است که در نیمه اول سال امکانات تفریحی و رفاهی آن زبانزد مسافران می شود.

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع اردبیل در بخش جاذبه های مذهبی اردبیل در رده های نخست قرار دارد، این مکان مقدس قدمتش به زمان سلجوقیان در ایران بر می گردد و علاوه بر اینکه از آثار ملی کشور بشمار می رود امروزه همچنان پا برجا باقی مانده است، در آن قرن ها در جوار این مسجد یک آتشکده زرتشتی هم وجود داشته که امروزه اثری از آن دیده نمی شود!

بقعه شیخ امین الدین جبرئیل اردبیل

بقعه شیخ امین الدین جبرئیل

یکی از زیباترین مقبر های تاریخی ایران زمین ، مجموعه بقعه شیخ امین الدین جبرئیل می باشد که در زمان سلسله صفویه طراحی و اجرا گردید، اهل فن این آرامگاه را از زیباترین آثار دیدنی اسلامی می دانند که با ایوان های دیدنی، غرفه ها، رواق و مقبره میزبان گردشگران بیشماری می شود.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

در لیست میراث جهانی یونسکو در ایران نام بقعه و آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی دیده می شود، این آرامگاه بی شک زیباترین مقبره تاریخی ایران با کاشی کاری های چشم نواز، کتیبه های متعدد و در مجموعه سبک معماری خارق العاده می باشد که امروزه در این محل سه موزه با عناوین موزه سنگ، موزه باستان شناسی و موزه چینی خانه دایر است، بر طبق بربخی اسناد غیر رسمی طرح اصلی این مقبره را شیخ بهایی با دست خود رسم کرده است.

تپه نادری از جاهای دیدنی اردبیل

تپه نادری

در سه کیلوماری جاده مشهور این شهر به تبریز تپه نادری دیده می شود که قدمتش به زمالن نادر شاه افشار بر می گردد، این تپه از آنجایی اهمیت پیدا می کند که نادر به سربازانش دستور می دهد یک مکان مرتفع برای سخنرانی وی ایجاد کنند، از همین رو سربازان از ترس وی این تپه عجیب را می سازند( آن هم با دست خالی ! ) .

شهر باستانی یری در اردبیل

شهر باستانی یری

شهر باستانی یری یکی دیگر از مهم ترین جاهای دیدنی اردبیل در اطراف شهرستان مشگین شهر می باشد، این تپه باستانی قدمتش به ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و تا کنون از آن اشیای قیمتی و زینتی فراوانی کشف شده است، سنگ های عجیب و غریب در یری راز سر به مهر این جاذبه گردشگری هستند!

قلعه قهقهه

از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری اردبیل همین قلعه قهقهه می باشد که ثبت میراث ملی هم شده است، از آنجایی که در دوران صفویان اینجا محل زندان مجرمان و مخالفین بوده است داستان عجیب و غریبی درباره آن بیان می شود که البته موثق هم نیستند، این قلعه در هشتاد کیلومتری شرق مشگین شهر قرار گرفته است.

غار یخگان خلخال

غار یخگان خلخال

در بخش جاذبه های طبیعی استان اردبیل نام غار یخگان به چشم میخورد، این غار در ارتفاع دو هزار و چهارصد متری از زمین قرار دارد و در آن شاکال مختلف قندیلی به چشم میخورد که اگر شما سابقه سفر به غار ها ندارید به همین تصویر اکتفا کنید و از این محل خطرناک دیدن نکنید.

دشت مغان از جاهای دیدنی استان اردبیل

دشت مغان

شاید نام دشت مغان را در کتب تاریخی بارها شنیده باشید، این دشت وجود خارجی دارد و از بهترین جاهای دیدنی اردبیل محسوب می شود، در نوار جنوبی رودخانه مرزی ارس و اطراف پارس آباد این مکان فوق طبیعی واقع شده است که در نیمه اول سال بهترین زمان بازدید از آن است.

جنگل مشه از جاذبه های طبیعی اردبیل

جنگل مشه

از دیگر جاذبه های دیدنی اردبیل در نزدیکی شهرستان نمین جنگل مشه می باشد که در آن یک چشمه اب گرم با نام مشه سویی هم دیده می شود، این جنگل پر تراکم با دارا بودن رودخانه، آبشار و چشمه در فصل تابستان میزبان هزاران مسافر داخلی و خارجی می شود که برای رسیدن به آن به ده کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نمین سفر کنید.

سخن پایانی

سعی کردیم در این لیست جاهای دیدنی اردبیل نامی از جاذبه های گردشگری سرعین و چشمه های آب گرم آن نبریم، تعداد آنها به قدری زیاد هستند که از حوصله متن خارج می شوند، از همین رو پیشنهاد می کنیم تگ سرعین و مطالب گردشگری آن را مطالعه نمایید، در بخش زیر هم می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را برای دیگران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=41417

فاطیما علیزاده

در ابتدای نوجوونی بودم که با یک خانم گردشگر چند روزی سپری کردم ، همین مورد تلنگری به من زد و فهمیدم عاشق کار گردشگری و سفر هستم ، پیشنهاد می کنم هر هفته شده چند ساعت گردش کنید.

مطالب مرتبط
بازار پردیس 1 کیش
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
پنجره‌های صورتی مسجد نصیرالملک
مریم عبداللهی
13 دیدگاه
کلوب تفریحات دریایی فلای بورد کیش
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
ساحل شهربازی رامسر
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
سواحل بندرعباس را بشناسید!
مریم عبداللهی
0 دیدگاه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس