جاذبه های گردشگری ازبکستان

جاهای دیدنی ازبکستان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
رزرو هتل

ازبکستان کشوری که فرهنگ، آداب، رسوم و تاریخ گهرباری را دارا می باشد. جاهای دیدنی ازبکستان، متعدد بوده که توریست های حرفه ای حتما از اینجا دیدن کرده اند. در یونسکو، سهم قابل توجهی از آثار ثبت شده دارد که در نوع خود جالب است. شهرهای ازبکستان در نزدیکی جاده ابریشم،جزو مناظق اقتصادی در قدیم بوده اند. در این مقاله شما را بهترین جاهای دیدنی ازبکستان آشنا می کنیم.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

جاهای دیدنی تاشکند

در ابتدا به سراغ پایتخت ازبکستان رفته ایم، تاشکند کشوری که آثار و بناهای تاریخی متعددی دارد. تاشکند در تاریخ خود مرکز مهم اقتصادی بوده که مورد توجه کمونیست ها نیز قرار داشت. متاسفانه آثار کهن تاشکند دچار آسیب های زیاد شده اند اما بقایای این بناها نیز ارزش حداقل یکبار دیدن را دارند. در زیر با جاذبه های تاریخی تاشکند آشنا می شوید:

کاخ رومانوف

کاخ رومانوف از دیدنی های تاشکند

کاخ رومانوف با تاریخچه ای روسی است که محل اقامت نیکلای کونستا نتینیو ویچ رومانوف در دوره حمله تزارهای روسی به ازبکستان در گذشته بود. درخت های زیبا و قد کشیده اطراف کاخ همچنین معماری نوین خود بنا نیز ارزش دیدن دارد، علاقه مندان به معماری و سازه های قدیمی روزانه از این مکان دیدن می کنند.

باغ ژاپنی تاشکند

باغ ژاپنی تاشکند

نوشته های مشابه

در بین جاذبه های طبیعی ازبکستان همیشه نام باغ ژاپنی در شهر تاشکند به چشم می خورد، معماری باغ کاملا الهام گرفته از فرهنگ ژاپنی ها می باشد، پس پیشنهاد می کنیم از این پارک رویایی حتما دیدن کنید.

میدان استقلال تاشکند

میدان استقلال تاشکند

میدان استقلال تاشکند یک میدان بسیار جنجالی و تاریخی است. در واقع بیشتر به پارک شباهت دارد؛ که نماد آن در زمان کمونیست، مجسمه لنین اما هنگام آزادی ازبکستان نماد کره زمین  مادر و فرزندی ازبکی جایگزین شده است، این میدان تا سال نود و دو میلادی با نام میدان سرخ در بین بومیان شناخته می شد.

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

میدان امیر تیمور

میدان امیر تیمور از جاهای دیدنی ازبکستان

میدان امیر تیمور، یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبکستان است که مجسمه های مختلفی در اینجا قرار داشتند. از مجسمه لنین گرفته، کارل مارکس تا امروز که مجسمه امیر تیمور قرار گرفته است. در اطراف میدان نیز جاهای دیدنی دیگری مانند کاخ فوروم و ساختمان ساعت وجود دارد که حتما دیدن فرمایید، این مکان بدست ژنرال روسی م. چرنیایف در سال 1891 میلادی ساخته شد که امروزه کتیبه مشهور قدرت در عدالت به چهار زبان مهم جهان در آن مشاهده می شود.

مدرسه باراک خان

مدرسه باراک خان از دیدنی های ازبکستان

مدرسه باراک خان، همانند بناهای دیگر تاشکند یک تاریخچه مخصوص به خود دارد. این مدرسه در نزدیکی میدان “هست امام” قرار گرفته که در آن یک جلد قران منسوب به عثمان وجود دارد، همچنین از غنی ترین کتابخانه های ملی این کشور در این محل واقع شده که در آن یکی از قدیمی ترین قرآن های اسلامی ساخته شده از پوست گوزن به نمایش عمومی در آمده است.

جاهای دیدنی سمرقند

سمرقند، شهری بسیار تاریخی در عین مدرن بودنش است. قدمت 4 هزار ساله داشته، که چنگیز مغول و اسکندر مقدونی نیز این شهر زیبا را فتح کرده اند. جاذبه های تاریخی زیادی دارد که همه اینها سمرقند را به یکی از جاهای دیدنی ازبکستان بدل کرده است:

مسجد بی بی خانم

مسجد بی بی خانم از اماکن مذهبی ازبکستان

مسجد بی بی خانم، روزی وسیع ترین مسجد جهان لقب داشت. به فرمان تیمور برای یادمان بی بی خانم ساخته شد، نام دیگر آن مسجد بی بی خاتون نیز هست. در نزدیکی میدان ریگستان بوده، در سر در آن قرانی از جنس مرمر بسیار باشکوه است. مسافران داخلی و خارجی زیادی سالانه برای دیدن مسجد بی بی خانم می آیند.

رصد خانه الغ بیگ

رصد خانه الغ بیگ از دیدنی های ازبکستان

رصد خانه الغ بیگ، مکانی مناسب برای علاقمندان به نجوم می باشد. یک رصد خانه تاریخی که با تاریخ ایران نیز ارتباط دارد. ساخت آن به دست الغ بیگ انجام شده که مادر او گوهرشاد، مسجد گوهرشاد را در مشهد بنا کرده است. این رصدخانه به صورت دایره ای بنا شده که دلیل آن با جغرافیا گره خورده است، امکانات این مکان به قدری عالی بود که اشخاص معروفی در زمینه ستاره شناسی همچون قاضی‌زاده رومی، غیاث‌الدین جمشید کاشانی و علی قوشچی برای تفحص و تحقیق از این رصدخانه سال ها استفاده داشتند.

گور امیر

گور امیر از جاذبه های گردشگری ازبکستان

گور امیر، آرامگاه تیمور گورکانی بنیانگذار سلسله تیموریان می باشد که جایگاه والایی در بین ازبکی ها دارد. معمار این گور یک ایرانی معروف بوده که طراحی بسیار زیبا و کاشی کاری ها محسور کننده ای انجام داده است، استفاده از کاشی کاری های چند رنگ و آثار مینیاتوری چشم نواز اینجا را به یکی از جاذبه های گردشگری ازبکستان تبدیل کرده است.

میدان ریگستان

میدان ریگستان

میدان ریگستان، اما میدانی معروف در سمرقند است که جزو آثار یونسکو قرار دارد. مدارس و آثار تاریخی زیادی در حوالی میدان ریگستان وجود داشته که آن را به میدانی شلوغ برای توریستها تبدیل کرده است. میدان ریگستان یکی از جاهای دیدنی ازبکستان می باشد، سه مدرسه تاریخی با نام های الغ بیگ، طلاکاری و سیردار حول این مکان مشاهده می شوند.

کاخ خدایار خان

کاخ خدایار خان ازبکستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی ازبکستان، که معماری زیبایی دارد. این کاخ در شهر خوقند قرار داشته که موزه ای آثار تاریخی نیز در این کاخ برپا شده است. کاخ خدایار به وسیله آخرین خان خوقند بنا شد که بر روی خرابه های ارگ قرار دارد، استفاده از تزئیناتی نظیر کاشی کاری، آئینه کاری، شیشه های رنگی، ارسی و آثار مینیاتوری در چهار حیاط اصلی و نوزده اتاق از ویژگی های مهم این محل تاریخی است.

جاهای دیدنی بخارا

زادگاه ابوعلی سینا، بخارا یکی از زیباترین شهرهای ازبکستان است. بخارا، شهری که تلفیقی از آثار علمی، تاریخی و فرهنگی را در خود دارا می باشد. بخارا در گذشته جزو خاک ایران بوده و بخشی از تاریخ ما ایرانیان نیز در اینجا وجود دارد.

مقبره سامانی ها

مقبره سامانی ها بخارا

مقبره سامانی ها، کهن ترین بنای تاریخی مسلمانان در ازبکستان است. این مقبره نسبت به باقی آثار تاریخ ازبکستان کمتر آسیب دیده 11 قرن بدون مرمت همجنان باقیست که همیشه نامش در لیست جاهای دیدنی ازبکستان رویت می شود، شباهت زیاد این محل به آتشکده های ایرانی در زمان ساسانیان اولین چیزی خواهد بود که چشم مسافران ایرانی را به خود مجذوب می کند.

مناره کالیان

مناره کالیان از جاهای دیدنی ازبکستان

مناره کالیان از زیباترین جاهای دیدنی ازبکستان  در بخاراست که به صورت مارپیچ به بالا می روید. در شرق بخاراست که نمادی برای شهر می باشد. محل اعدام در قرن های اخیر بوده، که به نام  برج مرگ نیز شناخته می شود که گناهکاران در دوره ای از نقطه بالای آن به پایین پرتاب می شدند! این مناره نیز به عنوان دیدبانی و پاسبانی نیز کاربری داشته است که در سلسله آل افراسیاب ساخته شد و امروزه به المان شهر بخارا بدل شده است،

حوض لیابی

حوض لیابی

حوض لیابی در سال 1620 میلادی توسط فردی به نام دیوان بیگی طراحی و ایجاد شد، نمونه چنین حوض هایی در شهر بخارا در یک قرن گذشته بالغ بر دویست عدد بود که هدف از ایجاد آنها استفاده و بهبود زندگی بومیان بود، در دوره ای از آنجا که آب این حوض ها راکد بود بیماری های بدی در شهر رسوخ کرد که از همین رو دولت بخت حوض ها را به طور کلی تخلیه کرد و امروزه فقط این حوض پر آب رویت می شود.

مدرسه چهار منار

مدرسه چهار منار از دیدنی های بخارا

مدرسه چهار منار، در شهر بخارا یک مدرسه قدیمی که در اطراف آن دکه های سوغاتی وجود دارد. پیشنهاد می کنیم از این مدرسه حتما دیدن کنید که معماری سانسکریتی دارد، این معماری از خاص ترین اصول مهندسی در ایران باستان بوده که امروزه از این نوع سبک در دنیا کمتر به چشم می خورد، اگر دوست داشته باشید از پشت بام دیدنی این مدرسه دیدن کنید با پرداخت هزینه ای چهار هزار سوم می توانید این کار انجام دهید!

قلعه ایچان

قلعه ایچان

قلعه ایچان در شهر خیوه درون خود آثار تاریخی زیادی دارد که در خانه های متعدد آن قرار گرفته است. مسجد جامع در این قلعه و دیوار های آجری بسیار زیبا با استفاده از هنر معمارین ازبکی هزاران گردشگر را در طول سال به خود جذب می کند، از آنجا که این مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو ازبکستان به ثبت رسیده است باید بدانید داخل آن بالغ بر 250 عمارت و پنجاه اثر تاریخی دیگر قرار دارد که حداقل یک روز کامل بازدید از آنها زمان شما را می گیرد.

سخن پایانی

علاقه مندان به تاریخ، به جاهای دیدنی ازبکستان بسیار علاقمند هستند، این کشور آثار تاریخی زیادی دارد که شما را به تاریخچه ما ایرانی ها نیز آشنا می کند، اگر تجربه سفر به این کشور دارید و یا سوالی در این زمینه، در بخش زیر برای ما و سایر گردشگران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا