کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / جاهای دیدنی آگرا

جاهای دیدنی آگرا

با بهترین جاهای دیدنی آگرا آشنا شوید

بهترین جاهای دیدنی آگرا همه جهان با تاج محل می شناسند! آگرا یکی از شهرهای توریستی هندوستان بوده که مورد توجه مسافران ایرانی در تور هند قرار دارد، فاصله آگرا تا دهلی نو پایتخت هندوستان ۲۰۶ کیلومتر به سمت جنوب این شهر است، معمولا مسافران در سفر به هند از شهرهای دهلی، جیپور و آگرا بازدید می کنند، در لیست جاهای دیدنی آگرا که در زیر آمده شما می توانید آنها را در یک روز از صبح تا شب بازدید کنید و به شهری که احیانا هتل گرفته‌اید، بازگردید، در ادامه شما را با ۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی آگرا هند آشنا می کنیم.

۱- معبد مانکامشوار – Mankameshwar Temple

1- معبد مانکامشوار - Mankameshwar Temple
۱- معبد مانکامشوار – Mankameshwar Temple

معبد مانکامشوار، نیز به عنوان یکی از جاذبه های آگرا به‌شمار می‌رود که در فاصله ۱ کیلومتری قلعه سرخ آگرا بنا شده است. این عبادتگاه باشکوه، یکی از معابد باستانی اختصاص داده شده به لرد شیوا است. جالب است بدانید که طبق اساطیر هندو؛ شیوا در داخل معبد مانکامشوار و توسط پروردگار شیوا به وجود آمده است. شما می‌توانید این بت زیبا را که از نقره ساخته شده است، در این معبد تماشا کنید.

۲- مسجد جامع آگرا – Agra Jama Masjid

2- مسجد جامع آگرا - Agra Jama Masjid
۲- مسجد جامع آگرا – Agra Jama Masjid

مسجد جامع آگرا که به مسجد جمعه نیز مشهور است، یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های آگرا است. این مسجد باشکوه که در قرن هفدهم بنا شده، به دستور شاه جهان، از امپراتوری های بزرگ مغول، ساخته شده و در آن زمان به دلیل علاقه‌ی او به دخترش، جهان آرا بگوم، این بنا به وی اختصاص داده شده است. مسجد جامع آگرا، کاملا از سنگ ماسه قرمز و سنگ مرمر سفید ساخته شده است و نشان‌دهنده‌ی نبوغ و شکوه مغولان در آن سال‌ها می‌باشد. اگر قدم به داخل این مسجد با عظمت بگذارید، حتما می‌توانید متن های فارسی که شاه جهان در مدح و ستایش جهان آرا نوشته است را مشاهده کنید.  جالب است بدانید که امروزه نیز به طور مداوم، نماز جمعه در این مسجد برگزار می‌شود.

۳- مقبره اکبر – Tomb of Akbar

3- مقبره اکبر - Tomb of Akbar
۳- مقبره اکبر – Tomb of Akbar

مقبره اکبر، آرامگاه بزرگترین پادشاه هندوستان، به نام اکبر می‌باشد. معماری بی‌نظیر این مقبره که همچون اغلب آثار گورکانی از معماری ایرانی الهام گرفته شده، آن را به یکی از جذاب‌ترین جاذبه های آگرا تبدیل کرده است. این آرامگاه، در سیکاندرا واقع در حومه آگرا قرار دارد و قدمت آن، به سالهای ۱۶۰۵ تا ۱۶۱۸ برمی‌گردد. این بنای تاریخی و زیبا نیز، کاملا از ماسه سنگ و سنگ مرمر سفید ساخته شده است. چیزی که مقبره اکبر را از دیگر مقبره های پادشاهان مسلمان متمایز می‌کند، این است جهت آن به جای اینکه به سمت خانه کعبه باشد، به سمت طلوع خورشید می‌باشد.

۴- ورینداوان – Vrindavan

4- ورینداوان - Vrindavan
۴- ورینداوان – Vrindavan

یکی دیگر از جاذبه‌ های آگرا که در فاصله ۷۰ کیلومتری آن قرار دارد، ورینداوان نام دارد. این مکان که از محل های  مقدس محسوب می‌شود، یک مکان بزرگ زیارتی برای هندوها و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور هندوستان می‌باشد. به شما توصیه می‌کنیم برای بازدید از ورینداوان، در ماه اکتبر تا مارس اقدام کنید تا تجربه‌ی لذت بخشی را برای خود رقم بزنید.

۵- سیکاندرا – Sikandra

5- سیکاندرا - Sikandra
۵- سیکاندرا – Sikandra

سیکندرا  که به انگلیسی ” Sikandra ” نامیده می شود، نام شهرکی‌ است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع شده است و آرامگاه جلال الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند و همچنین مقبره اکبر، آرامگاه بزرگترین پادشاه هندوستان، در این شهر بنا شده است.

۶- چینی کا روضه – Chini ka Rauza

6- چینی کا روضه - Chini ka Rauza
۶- چینی کا روضه – Chini ka Rauza

در ساحل شرقی رودخانه یامونا، بنایی مسحور‌کننده به نام چینی کا روضه به جهت تقدیر از نخست وزیر دربار شاه جهان مغول، به نام علامه افضل ملا خان، ساخته شده است. سبک معماری این بنای با‌شکوه نیز تلفیقی از سبک معماری ایرانی و هندی می‌باشد، که می‌تواند هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. گردشگران می‌توانند پس از بازدید از مقبره اعتماد الدوله، از این بنا نیز دیدن کنند.

۷- ارامگاه اعتماد الدوله – Tomb of Itimad-ud-Daulah

7- ارامگاه اعتماد الدوله - Tomb of Itimad-ud-Daulah
۷- ارامگاه اعتماد الدوله – Tomb of Itimad-ud-Daulah

یکی دیگر از جاذبه های آگرا موجود در آگرا است که با عنوان کودک تاج محل نیز مشهور است، مقبره میر غیاث بگ، وزیر شاه جهان (که بعداً با نام اعتماد الدوله شناخته میشد) می‌باشد. این بنای زیبا، نخستین آرامگاهی است که در هند با استفاده از سنگ های قیمتی مرمر ساخته شده است. هنگامی قدم در این مقبره می‌گذارید، گویا قدم در تاریخ آگرا گذاشته اید؛ و این موضوع برای دوستداران تاریخ بسیار اعجاب انگیز و جالب می‌باشد.

۸ – فاتح پور سیکری – Fatehpur Sikri

8 - فاتح پور سیکری - Fatehpur Sikri
۸ – فاتح پور سیکری – Fatehpur Sikri

فاتح پور سیکری به معنی شهر پیروزی که یکی از جاذبه های آگرا در شهر متروکه امپراتور اکبر می باشد که در فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری شهر آگرا قرار گرفته است. این شهر در قرن شانزدهم میلادی، با استفاده از ماسه سنگ های قرمز ساخته شده است. این مکان، در اصل یک شهر مستحکم می‌باشد که بسیاری از بناهای موجود در آن؛ همچون پنج محل و بلند دروازه هنوز هم کاملا سالم هستند و همین امر سبب شده تا این مکان به یک میراث جهانی در یونسکو تبدیل شود. فاتح پور سیکری، در یک نگاه، خلاصه ای از نبوغ و عظمت معماری و همچنین اعتقادات مذهبی در هند است.

۹ – ارگ سرخ آگرا – Red Agra Fort

9 - ارگ سرخ آگرا - Red Agra Fort
۹ – ارگ سرخ آگرا – Red Agra Fort

ارگ آگرا که به خواهر تاج محل نیز مشهور می‌باشد در قرن ۱۶ میلادی به دست محبوب ترین امپراتور مغول، اکبر کبیر، در ناحیه آگرای هندوستان بنا شده است. از بناهای باشکوهی که در این قلعه وجود دارد می‌توان به ناژینا مسجد، کاخ اکبر، کاخ بنگالی و کاخ جهانگیر اشاره کرد. این قلعه‌ی عظیم تاریخی که با مساجد و قصر های مجلل خود افسانه های شرقی را برای میهمانان خود بازگو می‌کند، یکی از سه میراث جهانی یونسکو در آگرا است و به نام های لال کیلا و کیلا-ا-اکبری نیز معروف است، زیرا که در ساخت آن از سنگ ماسه و سنگ قرمز استفاده شده است. ساختمان های عظیم و با‌شکوهی که در این سازه‌ی با‌شکوه وجود دارند، اوج جلال و کمال امپراتوری مغولان را رخ جهانیان می‌کشند.

۱۰- تاج محل – Taj Mahal

10- تاج محل - Taj Mahal
۱۰- تاج محل – Taj Mahal

تاج محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و بنا به دستور پنجمین امپراتور گورکانی هند، شاه جهان، به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل، در قرن ۱۷ام ساخته شده است. در ساخت این بنای اعجاب‌انگیز، که بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی طراحی شده، کاملا از سنگ مرمر سفید استفاده شده و توسط یونسکو جزو میراث جهانی شناخته می‌شود. تاج محل در واقع به وسیله ۲۰.۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران ، شبه قاره هند ، آسیای میانه و آناتولی تاج محل ساخته شده که همین امر سبب شده تا یکی از عجایب هفتگانه دنیا نیز محسوب شود.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=79630

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

مطالب مرتبط
فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی دهلی
آیدا قوام
0 دیدگاه
جاهای دیدنی جیپور
آیدا قوام
0 دیدگاه
ساحل آگوندا گوا
آیدا قوام
0 دیدگاه
نقشه آنلاین شهر آگرا
بهنام خیریه
0 دیدگاه
نقشه آنلاین شهر جیپور
بهنام خیریه
0 دیدگاه
نقشه آنلاین شهر دهلی
بهنام خیریه
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس