ezgif-1-ff200d5a3d

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

سوغات و صنایع دستی هرمزگان
ezgif-1-eca2962dc6

سوغات و صنایع دستی هرمزگان از رنگی ترین سوغاتی های ایران در بین گردشگران شناخته می شود که با توجه به موقعیت جغرافیایی باستانی اش دارای تنوع بالایی است ، ایرانیان با آداب و رسوم فرهنگی خاص خودشان در هر سفر به نقاط مختلف به یادگار برای دوستان و اعضای خانواده شان سوغاتی آن محل را تهیه می کنند ، در ادامه معرفی صنایع دستی و سوغات و در این مقاله به طور کامل با لیست سوغات و صنایع دستی هرمزگان اشنا خواهید شد ، با این تودی همراه باشید .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

کلاه دوزی – سفال گردی

خیلی از مردم کلاه بافی را مربوط به استان بوشهر می دانند اما این اشتباه است ، این محصول با نخ های ابریشمی رنگی با زیباترین شکل ممکن ساخته می شود و در اکثر بازارهای استان هرمزگان عرضه می شود ، همچنین در روستاهای این منطقه اشیای گوناگون سفالگردی تهیه و ساخته می شود .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

گرگورسازی – توربافی

گرگورسازی یک تله نیم دایره شکل است که در شهرهای ساحلی ایران برای ماهیگیری استفاده می شود و توربافی همانطور که از نامش مشخص می باشد برای صید ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

چادرشب بافی – چنته بافی

دو سوغاتی مشهور استان هرمزگان شامل چادرشب بافی و چنته بافیست ، چادر شب که از نوستالوژی های متولیده دهه شصت شمسی می باشد که در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت و در رشته چنته بافی که شباهت فراوانی به قالیچه های تبریز دارد ، بانوان روستاهای مختلف هرمزگان با هنر دست خود به زیباترین شکل ممکن پادری و زیراندازهای نازک و مقرون به صرفه تری تولید می کنند.

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

شیریکی پیچ – خرسک بافی

روستای حاجی آباد هرمزگان مهد تولید شیریکی بافیست ، این محصول شباهت زیادی به جاجیم دارد و با کاربری زیرانداز ، رومیزی و تزئینی در منازل مورد استفاده قرار می گیرد ، خرسک بافی نوعی فرش اصیل هرمزگانی بوده که تفاون آن ارتفاع پرزهایش است .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

قالی بافی – قلاب بافی

قالی های هرمزگان بیشتر بابت نقش و نگارهای باستانی اش مورد توجه است ، این فرش های زیبا با نقوشی شامل دوره های تاریخی نظیر صفویه و ساسانیان نه تنها در ایران ، بلکه در دنیا زبانزد می باشد ، قلاب بافی با کاربری های گوناگون در اکثر بازارهای استان به فروش می رسد .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

بادله دوزی – کمه دوزی

قطعا در تصاویر بومیان این منطقه بانوان را با شلوارهای رنگی و زیبا مشاهده کرده اید ، این شلوارها با نام بادله در اکثر مراکز خرید بندرعباس ، کیش و قشم به فروش می رسد و در کنار کمه دوزی که نوعی تزئینات البسه زنانه است از محبوب ترین سوغاتی های هرمزگان بشمار می رود .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

شک بافی – خوس دوزی

شک دوزی هم نوعی هنر تزئینی به روی البسه مختلف ، آستین لباس ، روسری و مانتو های بومی می باشد که در کنار خوس دوزی که نوعی هنر تزئینی با ترکیب پلاستیک و نخ در نقش های متعدد است از بهترین صنایع دستی هرمزگان محسوب می شود .

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

گلابتون دوزی – سوزن دوزی

در هنر گلابتون دوزی با استفاده از طلا یا روکش های طلایی رنگ تزئینات زیبایی روی البسه نگاشته می شود ، این محصول بیشتر تولید شهرهای میناب ، بندرعباس و بندرلنگه بوده که در اکثر مراکز خرید عرضه می شوند ، در شهر بشاگرد از شهرهای بی نام و نشان این استان بهترین سوزن دوزی ها را می توانید تهیه و خرید کنید.

سوغات و صنایع دستی هرمزگان

حصیربافی

با چوب درختان نخل استان هرمزگان بهترین تولیدات حصیربافی عرضه می شود که با کاربردهای رواندازهای منازل مسکونی ، محافظ خورشید و زیرانداز مورد استفاده قرار می گیرد .

سخن پایانی

شما می توانید نظرات ، سوالات و تجربیات سفر خود را درباره سوغات و صنایع دستی هرمزگان در بخش زیر کامنت کنید .


میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=26938

آیدا قوام

اگر عطش دنیا شما رو از زندگی انداخته سفر کنید ، مهم نیست کجا ، دور یا نزدیک ، ارزون یا گرون ، با هتل یا بی هتل فقط سفر کنید.

مطالب مرتبط
گژل از سوغات روسیه
مریم عظیمی
0 دیدگاه
ظروف خولخوم روسی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
چکمه والنکی
مریم عظیمی
0 دیدگاه
چوخا چیست؟
سامیار علیپور
1 دیدگاه
صنایع دستی و سوغات اراک
شهره مقصودی
0 دیدگاه
15 تا از بهترین صنایع دستی و سوغات ارومیه
شهره مقصودی
2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس