جاذبه های گردشگری یونانکاخمجسمه

تندیس زئوس و معبد زئوس در المپیا یونان و علت تخریب

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
آدرس
:
اروپا، یونان، المپیا، معبد زئوس
مدت زمان بازدید
:
2 ساعت
ساعت دسترسی
:
08:00 تا 18:00
ورودی
:
10 یورو
تفریحات
:
عکاسی
اماکن نزدیک
:
معابد باستانی و سازه های تاریخی دیگر در نزدیکی
نکات ضروری
:
در ایام پیک کرونا تعطیل است!
ثبت ها
:
در سال 2007 میلادی (معبد زئوس ثبت گردید)
افتخارات
:
بزرگ ترین مجسمه ساخت دست بشر - عضو عجایب هفتگانه قدیم دنیا
تماس
:
302624022517
لوازم سفر
:
موبایل , وجه نقد , کارت بانکی , کفش راحتی , عینک و کلاه آفتابی
موقعیت روی نقشه گوگل
:
مطالب مرتبط

تندیس زئوس در کشور یونان یکی از باستانی ترین جاذبه های توریستی جهان لقب دارد که ت جز عجایب هفتگانه قدیمی جهان بود، زئوس یکی از برترین خدایان یونان باستان بوده که در بین مردم این کشور از احترام خاصی برخوردار است، شاید در اولین بازدید شما از این مجسمه تاریخی باورتان نشود که چنین تندیسی در آن سالها قابل اجرا بوده ، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری یونان همراه این تودی باشید تا با تندیس زئوس بیشتر آشنا شوید.

  • ارتفاع : 12 متر در عرض 6 متر

تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان

تندیس زئوس یونان – Statue of Zeus at Olympia

در داستان های اساطیری ، زئوس خدای خدایان در کره زمین بوده و همچنین پادشاه آسمان ها، زمین، ستاره ها و باد ، در زبان یونان باستان به دیوس شهرت داشته و قدرت وی از تمام خدایان آن دوره بیشتر بوده است، در کتب باستانی درج شده که زئوس فرزند ارشد کرونوس اولین خدای روی زمین بوده ، این خدا تمام فرزندان خودش را به قتل رسانده ولی در کشتن زئوس ناکام مانده و با گذشت سالها زئوس موفق به قتل کرونوس می شود.

پس از قتل کرونوس زئوس تمام برادران خودش را از شکم پدرش بیرون آورد و آنها به فرمانروایی بخش های مختلف کره زمین رهنمود کرد، تندیس زئوس المپیا در سال 435 میلادی قبل از میلاد حضرت مسیح توسط یکی از برترین مهندسین معمار آن دوره به نام فیدیاس بر پا شد.

تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان

موقعیت جغرافیایی تندیس زئوس

منطقه المپیا که امروزه در بخش جنوب کشور یونان قرار دارد جز مذهبی ترین و باستانی ترین مناطق جغرافیایی این کشور بوده و امروزه مجسمه زئوس در المپیا یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری اروپاست، اگر امروزه به این محل مراجعه کنید تنها بقایای این مجسمه را خواهید دید و اثری از تندیس نمی باشد.

نوشته های مشابه

ساخت تندیس زئوس

مردم یونان باستان برای بزرگداشت خدای خدایان زئوس تصمیم گرفتند که در المپیا معبدی بزرگ و عظیم برای وی ایجاد کنند و همین امر هم محقق گردید، پس از ساخت معبد زیبا مجسمه و تندیس زئوس با ارتفاع دوازده متر و عرض شش متر در داخل معبد طراحی شد، تندیس به طوری طراحی شده بود که دقیقا از کف معبد تا سقف ادامه پیدا می کرد و همچنین در بخش صورت وی از طلای خالص جهت زیبایی استفاده گردید.

در نقاشی های قدیمی از مجسمه زئوس یک عصا هم به چشم میخورد که جنس آن از طلا بوده و در دست چپ زئوس قرار داشته ، این مجسمه سرگذشت تلخی داشته ، به گفته مورخین در سال 300 پس از میلاد مسیح مجسمه به شهر استانبول ترکیه منتقل گردید و پس از گذشته 150 سال در سال 450 پس از میلاد در یک آتش سوزی به طور کامل از بین رفت.

ساخت با عاج فیل

یکی از دلایل عظمت و استحکام این مجسمه استفاده از عاج فیل برای ساخت آن بوده است که همین موضوع دلیلی شد تا مجسمه جز عجایب باستانی دنیا قرار گیرد، فیدیوس مجسمه ساز مشهور یونانی در آن دوره برای ساخت اسکلت درونی تندیس از چوب استفاده کرد و حول محورهای بیرونی را بوسیله گچ و طلا تزئین کرد.

تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان تندس زئوس - معبد زئوس یونان

معبد زئوس الپیا یونان – تندیس زئوس

تندیس زئوس در معبد زئوس قرار داشته که امروزه این معبد با تخریب 40% همچنان یکی از برترین جاذبه های تاریخی اروپا لقب دارد ، در محیط بیرونی معبد زئوس تعداد 72 ستون با سبک معماری یونانی قرار دارد و در محیط داخلی آن از سنگ های آهک برش خورده و بی نظیر برای تزئین استفاده شده ، در تصاویر هوایی این معبد دارای شش گوشه می باشد که قدمت آن به همان سال 470 پیش از میلاد مسیح برمیگردد ، یعنی کمی قبل از ساخت مجسمه ، معبد زئوس ایجاد شد.

تخریب معبد زئوس

معبد زئوس در یک زلزله محیب در سال 522 پس از میلاد حضرت عیسی از بین رفت و البته باستان شناسان با تلاش فراوان در قرن بیستم میلادی بقایای آن را از زیر خاک بیرون آوردند و تعدادی از ستون ها همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید سالم باقی مانده است.

سبک معماری معبد زئوس

سبک معماری معبد و مجسمه زئوس المپیای یونان که به دست فیدیاس ساخته شده الهام گرفته از اثر مشهور باستانی ایلیاد هومر می باشد که البته خود سازنده این معبد پس از سالها زجر در زندان اسکندریه جان سپرد.

تندیس زئوس چگونه از بین رفت

در کتب تاریخی درباره نابود شدن تندیس زئوس روایات مختلفی درج شده است که البته دو مورد از این داستان ها موثق تر بوده ، داستان اول اشاره به پادشاهی به اسم گایوس یولیوس دارد که دستور داد مجسمه به پایتخت روم باستان منتقل گرد و در همین رفت و آمد مجسمه به طور کامل شکسته شد و یا در طول مسیر طی حمله برخی افراد دچار آتش سوزی شد و از بین رفت.

روایت دیگر معبد

در روایت دیگری مورخین درج کرده اند در سال 403 پس ازمیلاد حضرت مسیح پادشاه یونان باستان به اسم فلاویوس دستور داد تمام بناها و آثار تاریخی موجود در المپیا به طور کلی از بین برود و علت آن هم این بود که این پادشاه مخالف سرسخت مجسمه پرستی در یونان بوده است.

ایده المپیک و بزرگداشت زئوس

همانطور که می دانید بازی های جهانی المپیک بزرگ ترین و قدیمی ترین رویداد ورزشی دنیاست که به دست یونانیان افتتاح گردید، برخی می گویند بازی های المپیک در المپیای کنونی برای اولین مرتبه انجام گردید به یادبود و بزرگداشت خدای خدایان زئوس برگزار شده که حتی تا به امرو این بازی ها در سراسر جهان در دوره های 4 ساله برگزار می شود.

دانستنی های تندیس زئوس

در این بخش برخی دانستنی های جالب درباره تندیس زئوس را برای شما درج کرده ایم :

  • برخی می گویند مجسمه خدای یونانیان آتنا برگرفته از تندیس زئوس می باشد.
  • بازی های المپیک تا قرن ها در یونان هر چهار سال یک مرتبه برگزار می شد.
  • مقبره فیدیاس در معبد زئوس قرار دارد.
  • یکی از دلایل از بین رفتن تندیس زئوس چوبی بودن اسکلت آن بوده است.
  • برخی می گویند کنستانتین دستور تخرییب تمام بت های یونان را داده است.
  • برخی کتب می گویند که تندیس برای نمایشی یه استانبول برده شده و در آنجا دچار آتش سوزی شده است.
  • مجسمه زئوس بزرگ ترین مجسمه باستانی ساخت دست بشر می باشد.

چگونه به بازدید تندیس زئوس برویم

خوب همانطور که در طول این مقاله عرض شد این مجسمه وجود خارجی ندارد و امکان بازدید از آن را ندارید ، اما معبد زئوس که در آن مجسمه زئوس قرار داشته یکی از جاذبه های توریستی المپیای یونان می باشد که برای مشاهده بقایای آن به آدرس زیر مراجعه کنید (همچنین می توانید در شهر آتن از بلیت تور بازدید از معبد زئوس برای خود تهیه کنید و همراه با دگیر گردشگران به بازدید از معبد بروید ) :

آدرس: یونان، المپیا، معبد زئوس.

.AddressOlympia ۲۷۰ ۶۵, Greece

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره تندیس زئوس در بخش زیر کامنت کنید .


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا