کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / خانه هنرمندان تبریز

خانه هنرمندان تبریز

خانه هنرمندان تبریز

خانه هنرمندان تبریز در محل عمارت و خانه ختائی از جاذبه های تاریخی تبریز می باشد که در خود موزه استاد بهتونی و موزه کاریکاتور را هم جای داده است، اینجا بنایی تاریخی مربوط به دوران صفوی می باشد که در شهر با اصالت تبریز می باشد. به تبریز که رسیدید به سمت خیابان ارتش جنوبی بروید و ازانجا کوچه صدر، بن بست ختائی ها و خانه مسیو؛ به خانه تاریخی زیبایی می رسید که در مساحت ۷۰۰ متری با معماری اصیل ایرانی ساخته شده است. خانه هنرمندان با نام خانه ختایی در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسیده و در سال ۱۳۸۹ توسط شهرداری تبریز خریداری شده و بنام خانه هنرمندان بازگشایی شد.

تاریخچه خانه ختائی

خانه ختائی ها، موزه استاد بهتونی و موزه کاریکاتور تبریزختائیان خانواده ای ثروتمند بودند که دراین خانه ساکن بودند و در تمام سال های جنگ و انقلاب آذربایجان، در این خانه از گزند دشمن در امان بودند تا بالاخره در محرم سال ۱۳۳۰ روس ها با حمله به این خانه و کشتن افراد ساکن آن که همگی قرآن به سر گرفته بودن، تمام اشیا و وسایل گران بهای آن را غارت کردند.

آشنایی با خانه هنرمندان

آشنایی با خانه هنرمندانخانه هنرمندان تبریز ساختمانی زیبا و با شکوه که معماری آن نشان اصالت و هنر ایرانی است . ورودی آن دری چوبی است وارد حیاط که شوید حوض آب بزرگ و زیر زمینی در یک سمت که آب انبار، تنور و اتاق های انباری در آن قرار دارد، در مرکز این خانه عمارتی ۲ طبقه را می بینید که یک طبقه آن تالارخانه ( اتاق مهمان ) و اتاق نشیمن قرار گرفته است.

موزه استاد بهتونی و موزه کاریکاتور تبریز

امروزه خانه ختائی ها یا همان خانه هنرمندان تبریز محلی برای تجمع هنرمندان و هنر دوستان شده، همچنین موزه استاد مجسمه، استاد بهتونی و موزه کاریکاتور که پنجمین موزه کاریکاتور جهان است، دراین خانه دایر می باشد. همچنین از خانه هنرمندان به عنوان مرکزی بای کتابخانه ملی تبریز نیز استفاده می شود. خانه هنرمندان مجموعه ای با شکوه و با اصالت و زیبا از تاریخ و هنر در یک مکان می باشد، منتظر نظرات و امتیاز شما هستیم.


بیشتربخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73341

مهدی خانی

مطالب مرتبط
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
باغ جهانی و موزه اکبریه بیرجند
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
خانه تاریخی ملاباشی
مهدی خانی
0 دیدگاه
موزه تاریخ طبیعی اردبیل
مهدی خانی
0 دیدگاه
خانه مشروطیت اصفهان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس