کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / داستان عاشقانه تاج محل و نکات جالب

داستان عاشقانه تاج محل و نکات جالب

داستان عاشقانه تاج محل و نکات جالب

تاج محل بنایی است با شکوه، ساخته شده بدست نقاشان و طراحان و سنگ طراشان و خطاطان و کارگرانی که همه زیر نظر معمار متبحر ایرانی است که زمان شروع ساخت آن تا پایان کار حدود ۲۲ سال طول کشید. این بنای زیبا و پر عظمت به دستور شاه جهان پادشاه گورکانی به عنوان مقبره همسرش که عاشقانه دوستش داشت ساخته شده است.

داستان عشق شاه جهان و همسرش

داستان عشق شاه جهان و همسرشگفته می شود ارجمند بانو که یک بانوی ایرانی بوده و نام هندی او ممتاز محل بوده است، همسر شاه جهان بوده است. ایشان( شاه جهان) عشق و علاقه ی بسیار خاص و زیادی به همسرش ممتاز محل داشته؛ روزی در یکی از سفر های جنگی شاه همسرش که ۱۴همین بچه را باردار بوده همراش بوده است که در همان زمان و در حین بدنیا آوردن فرزندش جان خود را از دست می دهد.

شاه گورکان از عشق و علاقه ی زیادی که به همسرش داشته تا یکسال به عزای او نشسته بوده طوری که تمام موهای سیاهش سپیده شده بود. بع از گذشت یکسال، شاه با تصور اینکه همسرش ممتاز محل دیگر در بهشت قرار دارد دستور می دهد تا مقبره ای برای او بسازند به زیبایی بهشت.

شگفتی های تاج محل

شگفتی های تاج محلبنای تاج محل چنان متقارن و زیبا ساخته شده و همچنین قرار گرفتن مناره های اطراف آن جوری دقیق و اصولی است که در صورت بروز هرگونه حادثه ای، این مناره ها بروی ساختمان اصلی فرود نمی آیند و آسیبی به آن نمی زنند. بخاطر همین معماری عجیب و زیبا و باشکوه است که تاج محل از عجایب هفتگانه دنیا به شمار می آید.

سنگ نوشته ها و دکور تاج محل

سنگ نوشته ها و دکور تاج محلاین بنای با شکوه از انواع سنگ های مرمر و سنگ قرمز و سنگ های لاجوردی ساخته شده است. که همین سنگ های رنگی باعث شده که بنای خاص تاج محل در ساعات مختلف شبانه روز و باچرخش خورشید به این سنگ ها، به رنگهای مختلفی در آید. که به اعتقاد برخی افراد، تغییر رنگ تاج محل بخاطر تغییر خلق و خوی زنان در ساعات و روزهای مختلف است و معتقدند که این به خلق و خوی ممتاز بانو نیز ربط دارد.

بنای با عظمتی که بر مقبره ممتاز محل اشعاری در وصف ایشان نوشته شده و بر کتیبه های اطراف نیز ایات مقدس و اشعار گوناگون دیده می شود و از دیگر نکته های آن بکار بردن ۹۹ نام از اسامی خداوند بر روی سنگ نوشته ها و کتیبه های تاج محل است.

در هیاهوی شورش سال ۱۸۵۷تاج محل مورد حمله قرار گرفت و ساختما و محوطه اطراف تاج محل تاحدودی آسیب دید، در این حمله حتی سربازها به سنگ های قیمتی تاج محل آسیب زده و از آن سنگها برای خود بر می داشتند. اما بعد ها به دستور لورد کورزون نایب السلطنه پیشین هندوستان، این خرابی ها برطرف شده و تاج محل بازسازی شد و در محوطع بیرون هم فضایی از درختان به شکل چهار باغ ساختند.

تاج محل و معبد شیوا

یک نویسنده هندی می گوید که تاج محل در حقیقت معبد شیوا بوده است اما حقایق و ظاهر بنای تاج محل این موضوع را تکذیب می کند زیرا تاج محل به شکل معماری هندی – ایرانی اسلامی ساخته شده است.

بازدید از تاج محل

تاج محل بنایی بجای مانده از شاه جهان و نماد عشق و داستان عاشقانه ایشان با همسرش است. گفته می شود شاه جهان به وصیت همسرش بعد از مرگ او دیگر ازدواج نکرد و در پایان هم خود را به این مقبره رسانده و در کنار او آرمیده است.

حالا سالانه حدود ۸ میلین گردشگر و مسافر از سراسر دنیا به تاج محل می روند برای تماشای این بنای باشکوه که نشانه عشق می باشد و مکانی زیبا و جذاب از لحاظ معماری و عظمت ساختمان محسوب می شود.

از دیگر نکات عجیب درباره تاج محل

  • گفته می شود در سال ۲۰۰۰ یک شعبده باز مشهور با تبحر خود توانسته بنای تاج محل را از دید تماشاچیان و حاضرین غیب کند.
  • گفته می شود از لحاظ معماری بنای تاج محل طوری ساخته شده که هرچه به ساختمان نزدیکتر می شود گنبد بالای ساختمان کوچکتر و هر چه از آن دورتر می شوید گنبد بزرگتر می شود.
  • ودیگر اینکه برای ورود به تاج محل فقط از کفش های مخصوصی که برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده می توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
https://intoday.ir/?p=73949

رضوان فارق

مطالب مرتبط
داروخانه شبانه روزی رامسر
شهره مقصودی
1 دیدگاه
فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی دهلی
آیدا قوام
0 دیدگاه
جاهای دیدنی جیپور
آیدا قوام
0 دیدگاه
با بهترین جاهای دیدنی آگرا آشنا شوید
آیدا قوام
0 دیدگاه
تحصیل در کانادا بهتر است یا آمریکا
مریم عبداللهی
0 دیدگاه
نمایندگی اپل در قطر
مهسا مطهری
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس