شهرهای توریستیجاذبه های گردشگری تهران

شهر طالقان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

شهر طالقان با اقلیم و آب و هوایی خوش که طبیعت زیبا و سرسبزش مقصد سفر بسیاری از دوستداران طبیعت و گردشگران می باشد. طالقان از جاهای دنج، رومانتیک و خلوت اطراف تهران می باشد. قلعه های باستانی، آبشارها و یخچال های طبیعی در این جغرافیای بی نظیر یعنی طالقان شما را به وجد می آورد. این شهر توریستی با چشمه ها، صنایع دستی و همچنین حیات وحش جذاب و بسیار مهم و ارزشمندش یکی از مکان های مطلوب برای گذراندن تعطیلات است. شما فصل بهار و تابستان را برای سفر به طالقان از دست ندهید، در این فصول زیباترین چشم انداز های طبیعی و بی نظیر ترین محیط طبیعی را به چشم می بینید.

جالب است بدانید که حیات وحش طالقان را پستانداران و پرندگان وحشی همچون خرگوش، کفتار، گراز، خرس، عقاب، زاغچه، شغال، گرگ، کبک دری، قوش، دم جنبانک و… تشکیل داده است که در کوه‌ شاه‌ البرز زندگی می‌کنند. همچنین این منطقه از ایران را پوشش گیاهی متنوعی همچون باغ‌‌های میوه مانند گردو، زیتون، زرشک کوهی، بادام کوهی، سیب، گیلاس، گلابی، درختان چنار، ریواس، تره‌کوهی، کاسنی، آویشن، گل‌های شقایق و… به‌دلیل قرارگیری در رشته‌کوه‌های البرز، حضور چشمه‌های فراوان، بهره‌مندی از خاکی حاصلخیز و رطوبت فراوان در برگرفته است.

۱. کتیبه گردنه عسلک طالقان

در «روستای گراب» از توابع شهرستان طالقان، میراثی باقی‌مانده از دوران قاجار مشاهده می‌شود که به «سنگ‌نبشته گردنه عسلک» شهرت یافته است. این اثر تاریخی در سه کیلومتری جنوب غرب گردنه‌ عسلک و در دامنه ارتفاعات یخچال و میش‌چال قرار دارد. به نظر می‌رسد که شخصی به نام «ایوب میردفتر» در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، حکم به ساخت نهری می‌دهد. اما چشمه و مکانی که قرار بوده آب آن بواسطه این نهر به آن محل منتقل شود، معلوم نیست. این در حالی است که تعدادی از قدیمی‌‌های گراب از منتقل کردن آب دو چشمه زیر کوه یخچال به کرج حکایت می‌کنند. امری که باعث بروز درگیری و حتی کشته شدن چند تن می‌شود. سرانجام ساخت نهر متوقف می‌شود. با توجه به سخنان ایشان، کاوش‌هایی در نزدیکی و اطراف سنگ‌نبشته انجام و نهایتا، نهر مذکور کشف شد. جالب است بدانید که روی بخشی از سنگ‌نبشته چنین نوشته شده است:

نصر من الله و فتح قریب. بعهد ناصرالدین شاه شاهان که با امیران تورانش بچنگ است. به حکم میرزا ایوب میر دفتر که از بهر رعیت به ز گنج است. رضی بیک کرده جای آب این نهر، هزار و دویست به هشتاد پنج است.

طبق نظر کارشناسان باوجود وضوح کلمات سنگ‌نبشته، مضامین آن به روشنی قابل درک نیست.

نوشته های مشابه

۲. روستای زیبای میر

در ۴۰ کیلومتری از شهر طالقان، روستایی زیبا، با طبیعتی ناب و بکر قرار دارد که به «روستای میر» شهرت یافته است. تعداد نفرات ساکن در این روستای زیبا و توریستی نزدیک به ۲۹۰ نفر است که آب مورد نیاز خود را از طریق رودخانه‌ی شاهرود که از بخش پایینی طالقان وارد این روستا شده، تامین می‌کنند. دیدنی‌های طبیعی بکر و دست‌نخورده در این روستا، از ویژگی‌های بارز و ارزشمند این منطقه از طالقان است.شهر طالقان

۳. کوه‌های اطراف طالقان

یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان طالقان، کوه‌های این منطقه از ایران است که می‌توان به قله شاه‌ البرز با ارتفاعی بالغ بر ۴۲۰۰ متر اشاره کرد که در رفیع‌ترین قسمت از مرز مشترک الموت و طالقان قرار دارد. قله‌ سات، بام، زرینه‌ کوه، لشکرک، کلوان و کهار از دیگر قلل طالقان هستند که ارتفاع آن‌ها بین ۳۴۰۰ تا ۴۴۰۰ متر است.شهر طالقان

۴. آبشار و روستای اورازان

در ۱۲ کیلومتری شهرستان طالقان و در «روستای اورازان»که در قلب رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد، پدیده‌ای زیبا، طبیعی و خروشان مشاهده می‌شود که به «آبشار اورازان» شناخته می‌شود. جالب است بدانید که در بخش ورودی روستا، می‌توان تپه‌ای را مشاهده کرد که گفته می‌شود از قدمتی بالغ بر چهار هزار سال برخوردار است.از ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستا حضور چشمه‌ای همیشه جوشان حتی در زمان خشک‌سالی است که اهالی به آن اعتقاد ویژه داشته و آن را محترم می‌دانند. روستای اورازان که به نام «روستای آب‌ریزان» نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین و پرآب‌ترین مناطق شهرستان طالقان است که دارای باغ‌های گردو است.شهر طالقان

۵. ارژنگ قلعه

یکی از جاذبه‌های تاریخی در شهرستان طالقان، بنایی تاریخی و متعلق به دوران پس از اسلام است که در «روستای میناوند» این شهرستان قرار دارد. این اثر تاریخی که به «ارژنگ قلعه» شهرت دارد، در کوهی به همین نام که در جنوب روستای میناوند قرار دارد، بنا گردید. به نظر می‌‌رسد که این قلعه تاریخی در اواسط قرن ششم و به همت «امیر کیا محمد بزرگ امید» احداث شد. «ارژنگ قلعه» را با نام‌های دیگری همچون «دل جنگ» و «قلادوش» نیز می‌شناسند که به نظر می‌رسد در گذشته، یکی از قلعه‌های ارزشمند و مهم اسماعیلیان بود و امروزه تنها بخشی از آن باقی مانده که احتمالا برای جلوگیری از حملات احتمالی دشمنان ساختند.

امامزاده هارون

در نزدیکی «روستای جوستان» شهرستان طالقان، آرامگاهی متعلق به یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) قرار دارد که به نام «امامزاده هارون» شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد که در زمان حکومت صفویان، شاه عباس اول و شاه طهماسب اول دستور به مرمت بقعه دادند و سنگ مرمری سفید رنگ را که امروزه روی دیوار راهروی در ورودی مشاهده می‌شود، در زمان صفویان و بر مدفن این سادات بزرگوار قرار دادند.

سد و دریاچه‌ زیبای طالقان

یکی از سازه‌های زیبا و ارزشمند در شهر طالقان، سد زیبای این شهرستان است که روی «رودخانه شاهرود» که از کوه‌های مازندران سرچشمه می‌گیرد، احداث گردید. دریاچه‌ای که در پشت سد قرار دارد، تاثیر بزرگ و مهمی در زیباسازی و به وجود آمدن منظره‌ای چشم‌نواز داشته و منظره‌ ای طبیعی و در عین حال فوق‌العاده ای را به‌ دلیل ذخیره‌ ی آب به نمایش می گذارد. همچنین می‌توان از دیگر اثرات ارزشمند این سد، ایجاد شرایط اقلیمی مناسب و طبیعتی بکر در منطقه دانست که به جذب گردشگر و توریست از سراسر ایران و جهان، کمک بسزایی کرده است. این بخش از طالقان مکان مناسبی برای ماهیگیری است و علاقه‌مندان به این تفریح می‌توانند ماهی‌هایی همچون زردپر، قزل‌آلای رنگین کمان و کپور را صید کنند.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا