نام شهر یا مکان
Generic filters
جهانگردیدانستنی های گردشگریسازه

بلندترین سدهای جهان

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی

بلندترین سدهای جهان و یا می توان گفت بزرگترین سدهای جهان به قدری عظمت دارند که برخی شایعات در بین کاربران فضای مجازی درباره تغییر سرعت چرخش کره ی زمین به واسطه این سدها زبان به زبان می چرخد، گرچه این جملات واهی و پوچ هستند اما چیزی از بزرگی این سدهای حیرت انگیز دنیا کم نمی کنند، در مطالب قبلی شما را با زیباترین آبشارهای جهان، زیباترین جنگل های جهان و سبزترین شهرهای جهان آشنا کردیم، در این مقاله که ترجمه شده از سایت ارث ورد است شما را با بلندترین سدهای جهان آشنا خواهیم کرد، در این جهانگردی همراه من در این تودی باشید.

لینک های پیشنهادیرزرو هتل کیش☀️ رزرو هتل استانبول☀️ رزرو هتل دبی

سد لاژیوا چین

سد لاژیوا چین سد لاژیوا چین

سد لاژیوا چین با ارتفاع 250 متری، این سد نیز در لیست بلندترین سدهای جهان قرار گرفته است. این سد بر روی رودخانه ی  زرد و در استان Qinghai (شمال غربی چین) واقع شده است. برای ساخت این سازه خارق العاده رودخانه ی زرد می بایستی از مسیر اصلی خود جابجا شده و قسمت های زیادی از زمین حفاری می شد. این سد در عرض 5 سال و بین سالهای 2004 تا 2009 ساخته شده است. این سد یکی از چندین سد احداث شده بر روی رودخانه ی زرد بوده و اختلالات قابل ملاحظه ای در الگوی جریان طبیعی رودخانه و تنوع زیستی اطراف آن ایجاد کرده است.

سد نورک تاجیکستان بلندترین سد جهان

سد نورک تاجیکستان بلندترین سد جهان سد نورک تاجیکستان بلندترین سد جهان

سد نورک بر روی رودخانه ی «وخش» در تاجیکستان ساخته شده و با ارتفاع 300 متر، بلندترین سد جهان به شمار می رود. این سد از نوع خاکی بوده و یکی از بزرگترین ذخایر آبی در تاجیکستان محسوب می شود. ساخت این سد زمانی که تاجیکستان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بوده، صورت گرفته و 19 سال طول کشیده است. ساخت این سد در سال 1961 آغاز و در نهایت در سال 1980 تکمیل شده است.

نوشته های مشابه

سد Mauvoisin در سوئیس

سد Mauvoisin در سوئیس سد Mauvoisin در سوئیس

سد ماوی سین یا Mauvoisin به انگلیسی لقب دومین سد مرتفع سوئیس به شمار رفته و 250 متر ارتفاع دارد و روی رود دره ی Bagnes ساخته شده است. عملیات ساخت این سازه در سال 1951 آغاز شد و در سال 1957 تکمیل گشت و تا سال 1991 نیز ارتفاع آن افزایش پیدا کرده است. این سد دارای مخزنی بزرگ بوده و از آن برای ذخیره ی آب در طول زمستان استفاده می شود. هدف اصلی از ساخت این سد تولید برق هیدروالکتریکی و تامین نیروی برق شهرهای بوده است. ساخت این سد از لحاظ تکنیکی بسیار چالش برانگیز بوده چرا که زمینه ی ساخت آن کوهستانی بوده است.

سد تهری هند

سد تهری هند سد تهری هند

لینک های پیشنهادیخرید بلیط اتوبوس☀️ خرید بلیط اتوبوس مشهد☀️ بلیط اتوبوس تهران

تهری ، لقب بلندترین سد هند که 260.5 متر ارتفاع داشته و بر روی رودخانه ی Bhagirathi نزدیک روستایی به نام تهری ساخته شده است. این سد به دلیل مشکلاتی که برای جنگل ها و روستاهای اطراف خود ایجاد کرد، با اعتراضات گسترده ای از طرف جوامع محلی و فعالان محیط زیست مواجه شد. مهم ترین هدف ساخت این سد، تولید برق، توزیع آب برای آبیاری و مصارف شهری بوده است. تهری یک سد خاکی و صخره ای بوده و در نوع خود جز بلندترین ها به حساب می آید.

سد نوژادو چین

سد نوژادو چین سد نوژادو چین

سد نوژادودومین گزینه از بلندترین سدهای جهان در چین می باشد که اتفاقا بر روی رودخانه ی مکونگ ساخته شده است. این سد در سال 2012 راه اندازی شده و تولید نیروی برق سالانه ی آن کمی کمتر از 24000 مگاوات و ذخیره ی آن 320 کیلومتر مربع است. به غیر از تولید برق، این سد همچنین برای آبیاری زمین های زراعی اطراف، کنترل سیل و مسیریابی در راستای رودخانه ی مکونگ مورد استفاده است. هرچند مخزن بزرگ این سد باعث زیر آب رفتن زمین های جنگلی و زراعی شده و منتقدانی را از جامعه ی بین المللی برانگیخته است.

سد مانوئل مورنو تورس مکزیک

سد مانوئل مورنو تورس مکزیک سد مانوئل مورنو تورس مکزیک

سد خاکی دارای ارتفاع 260 متری است و همین موضوع آن را در رده ی بلندترین سدهای جهان قرار می دهد. این سد بر روی رودخانه ی Grijalva و بین سالهای 1974 و 1980 ساخته شده است. این سد اخیرا بازسازی شده و در حال حاضر مرتفع ترین سد و بزرگترین نیروگاه برقی مکزیک به شمار می رود. این سد در یک منطقه ی متزلزل از نظر جغرافیایی ساخته شده و به همین دلیل طراحی آن متناسب با شرایط محیطی صورت گرفته است.

سد وایونت ایتالیا

سد وایونت ایتالیا سد وایونت ایتالیا

سد وایونت ایتالیا در 110 کیلومتری شمال شهر روی آب ونیز واقع شده و در سال 1959 ساخت آن تکمیل گشته است. هرچند به علت یک خطای طراحی، این سد امروز از نظر جغرافیایی ناپایدار بوده و استفاده نمی شود. در سال 1969 این سد باعث لغزش زمین شده و سیل ناشی از این پدیده باعث کشته شدن 2000 نفر و نابودی چندین روستا در دره ی پیاوه شد. ارتفاع این سد 261.6 متر بوده و با سد بعدی در این لیست تنها مقدار اندکی فاصله دارد.

سد اینگوری گرجستان

سد اینگوری گرجستان سد اینگوری گرجستان

مانند سد ژائووان، اینگوری نیز یک سد قوسی بتنی فوق دیدنی است و با ارتفاع 271.5 متر، دومین سد قوسی مرتفع دنیا به شمار می رود. این سد بر روی رودخانه ی اینگوری در ارتفاعات گرجستان و شمال شهری به نام Jvari ساخته شده و ذخیره ای عالی برای توزیع آب و تولید برق به شمار می رود. عملیات ساخت و ساز این سد در سال 1961 آغاز شده و در سال 1978 تکمیل گشته است.

سد گرنده دیکسنس سوئیس

سد گرنده دیکسنس سوئیس سد گرنده دیکسنس سوئیس

گرنده دیکسنس در سوئیس بر روی رودخانه ی دیکسنس در کوه های آلپ ساخته شده و دارای ارتفاع 285 متر است. هدف اصلی از ساخت این سد تولید برق هیدروالکتریکی بوده و می تواند انرژی برق بالغ بر 40 هزار خانه را تامین کرده و برق را به چهار نیروگاه توزیع کند. گرنده دیکسنس یک سد ثقلی بتنی بوده و در نوع خود مرتفع ترین در جهان به شمار می رود.

سد ژائووان چین

سد ژائووان چین سد ژائووان چین

یکی دیگر از بلندترین سدهای جهان در این کشور واقع شده است. ژائووان بر روی رودخانه ی مکونگ واقع شده و دارای ارتفاع 292 متری است. هدف از ساخت این سد در درجه ی اول تولید برق بوده و دارای ظرفیت 4200 مگاواتی می باشد. این سد بین سال های 2002 و 2010 ساخته شده و مرتفع ترین سد قوسی جهان است.

سخن پایانی

ما در ایران نمونه چنین سازه هایی زیاد داریم که در مقاله بهترین سدهای ایران به معرفی آنها پرداختیم، البته در دهه گذشته دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ساخت چنین سازه های عظیم باعث تخریب و تغییر الگوی محیط زیستی خواهد شد و به مرور زمان باعث ایجاد سیل های بد، خشکسالی و از بین رفتن گونه های جانوری می شوند، نظرات و سوالات خود را درباره بلندترین سدهای دنیا برای ما کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
earthnworld
مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا