کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / بلندترین آبشارهای ایران کدامند؟

بلندترین آبشارهای ایران کدامند؟

tallest-waterfalls-in-iran

بلندترین آبشارهای ایران در استان های مختلف وجود دارند، در این پست ۱۲ مورد از بلندترین آبشارهای ایران که از ارتفاع ۷۰ متر آغاز و تا بیش از ۵۰۰ متر خاتمه می شوند را معرفی خواهیم کرد، ما در بخش جاذبه های طبیعی و دسته بندی آبشار تک تک این مکان های دیدنی را همراه با نقشه و مسیریابی معرفی کرده ایم، در ابتدای هر پاراگراف در ادامه مطلب لینک آبی را اگر لمس کنید وارد صفحه اصلی اطلاعات طبیعت گردی همان آبشار خواهید شد، در ادامه بخش ایرانگردی با دوازده تا از بلندترین آبشارهای ایران آشنا خواهیم شد، همراه من در این تودی باشید.

 1. آبشار برنجه ( ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر )
 2. آبشار وروار جیرفت ( ۱۷۴ متر )
 3. آبشار نشترود ( ۱۰۹.۵ متر )
 4. آبشار لاتون ( ۱۰۵ متر )
 5. آبشار سرانکوه ( ۹۹.۵ متر )
 6. آبشار دره عشق ( ۱۰۰ متر )
 7. آبشار پیران ( ۹۸ متر )
 8. آبشار شوی ( ۱۰۰ متر )
 9. آبشار نوژیان ( ۹۵ متر )
 10. آبشار تنگ زندان ( ۸۰ متر )
 11. آبشار مارگون ( ۸۰ متر )
 12. آبشار آب سفید ( ۷۰ متر )

۱- آبشار تاف یا برنجه

آبشار برنجه شول آباد لرستان

آبشار برنجه شول آباد از زیباترین جاذبه های طبیعی استان لرستان در روستایی با همین نام می باشد که امروزه با شروع فصل گرما میزبان علاقه مندان به طبیعت گردی و عکاسی می شود، ارتفاع آن در بلندترین نقطه هشتصد متر می باشد! رودخانه دائمی زز آبی که از بالا پرتاب می شود را به نقاط مختلف جنوب استان منتقل می کند، گونه های نادر گیاهی از جمله انجیر وحشی، گردو و انگور کوهی در کنار گونه های جانوری نظیر عقاب دم سفید، لینگ سوسیلینگ، زاغ، بلبل، خرس و گرگ در این منطقه زندگی می کنند.

 • آدرس آبشار برنجه : استان لرستان، ۹۷ کیلومتری شهرستان الیگودرز، منطقه ززوماهرو، روستا پیرامام، شول آباد، کوه برنجه

۲- آبشار وروار

آبشار وروار جیرفت

آبشار وروار با ارتفاع ۱۷۴ متر یکی از بلندترین آبشارهای ایران و بهترین جاذبه های طبیعی استان کرمان و مناطق طبیعت گردی اطراف جیرفت می باشد که در جنوب شرق فلات ایران از نادرترین آبشارها محسوب می شود، آب این مکان از رود فرق و قله علم شاه سرچشمه می گیرد و در بین ماه های فروردین تا اواسط خرداد خروشان ترین و زیباترین فصل سفر به آن است، با توجه به کاهش شدید بارندگی ها در سال های اخیر آب وروار کمتر شده که البته ارتفاع چشم گیر و مدهوش کننده آن هنوز هم اینجا را در لیست بهترین جاذبه های طبیعی ایران قرار می دهد.

 • آدرس آبشار وروار : کرمان، جیرفت، عنبرآباد

۳- آبشار نشترود

آبشار نشترود کرج

آبشار نشترود از جاهای دیدنی اطراف کرج در تابستان و جاذبه های طبیعی استان البرز و یکی از بلندترین آبشارهای ایران با ارتفاع ۱۰۹.۵ متر می باشد که با شروع ایام نوروز و بهار خروشان تر از همیشه می شود، روستای نشترود از روستاهای دیدنی اطراف کرج میزبان این جاذبه طبیعی کم نظیر بوده که معمولا مردم در روز سیزده بدر، تعطیلات آخر در فصل بهار و تابستان همراه با تجهیزات پیک نیک راهی این محل می شوند.

 • آدرس آبشار نشترود : البرز، کیلومتر ۳۵ جاده کرج چالوس، روستای نشترود

۴- آبشار لاتون

آبشار لاتون گیلان

آبشار لاتون گیلان با ۱۰۵ متر ارتفاع لقب بلندترین از نوع خود در بین آبشارهای ایرانی را یدک می کشد و همچنین در بین بهترین جاذبه های طبیعی ایران همیشه نامش دیده می شود ، از لحاظ جغرافیایی این مکان در شهر لوندویل و دهکده کوته کومه واقه شده است که برای مراجعه به آن باید حداقل ۳ ساعت پیاده روی مداوم در دل جنگل های استان گیلان داشته باشید .

 • آدرس آبشار لاتون : استان گیلان ، شهرستان آستارا ، لوندویل ، روستای کوته کومه

۵- آبشار سرانکوه

آبشار سرانکوه جبال بارز جیرفت

آبشار سرانکوه یکی از بلندترین آبشارهای ایران با ارتفاع ۱۴۹ متر در حوالی رشته کوه جبال بارز از جاذبه های طبیعی ایران و جاهای دیدنی اطراف جیرفت در تابستان بشمار می رود که البته مسیر پیمایش آن فقط برای افراد حرفه ای همراه لیدر و تجهیزات کوهنوردی مناسب است، دشت گل های شقایق و نرگس در فصل بهار و دو ماه اردیبهشت و خرداد چشم هر طبیعت گردی را در طول مسیر این آبشار جلا می دهد، از آنجایی که این مکان طبیعی در گوگل مپ به ثبت نرسیده بهتر است آدرس دقیق را از بومیان جویا شوید تا دچار مشکل نشوید.

 • آدرس آبشار سرنکوه :  استان کرمان، جیرفت، ۵۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت

۶- آبشار دره عشق

رود کارون در مسیر آبشار دره عشق

آبشار دره عشق با ارتفاع ۱۰۰ متر از بلندترین آبشارهای ایران و جاذبه های طبیعی چهارمحال و بختیاری و جاهای دیدنی اطراف لردگان بشمار می رود که با شروع فصل تابستان و بهار میزبان سیل عظیمی از علاقه مندان به طبیعت گردی می شود، مناظر دیدنی اطراف دره عشق متشکل از انواع گونه های گیاهی نظیر درختان بلوط با چشم هر بیننده ای بازی می کند! به جرات می توان آبشار دره عشق را خروشان ترین آبشار ایران نام نهاد که بهترین زمان سفر به آن بین ماه های فروردین تا خرداد است.

 • آدرس آبشار دره عشق : استان چهارمحال و بختیاری، شمال لردگان

۷- آبشار پیران

آبشار پیران ریجاب کرمانشاه

آبشار پیران از بلندترین آبشارهای ایران با ارتفاع ۹۹.۵ متر یکی از آثار طبیعی ایران و جاهای دیدنی اطراف سرپل ذهاب می باشد، ابشار پیران در دامنه رشته کوه زاگرس با زیبایی و شکوه هر چه تمام تر واقع شده که البته مسیر دسترسی به آن نیاز به استقامت بدنی بالا و تجهیزات طبیعت گردی خوب دارد، از مکان از مهم ترین جاذبه های طبیعی ایران بشمار می رود که برخی ارتفاع آن را تا ۱۸۰ متر تخمین می زنند ( اشتباه می کنند ).

۸- آبشار شوی

تفریحات آبشار شوی دزفول در نوع خود کم نظیر هستند، یعنی شما اینجا علاوه بر آب تنی می توانید با همراه داشتن تچهیزات مناسب کوهنوردی، جنگل نوردی، رودخانه نوردی، پیاده روی، پیک نیک یا کمپ شبانه را برگزار کنید، البته برخیی افراد حرفه ای و اشنا به رشته غارنوردی ، به غارهای اطراف می روند تا خود و بدنشان را به چالش بکشند، در اول همه این موارد باید بدانید که برای رسیدن به این منطقه حداقل سه ساعت پیاده روی در مسیر های صعب العبور در انتظار شما خواهد بود!

 • آدرس آبشار شوی : ۱۰۰ کیلومتری مرکز دزفول

۹- آبشار نوژیان

آبشار نوژیان لرستان بلندریتن آبشار این استان

امروزه از آبشار نوژیان خرم آباد با لقب بلندترین آبشار لرستان با ارتفاع ۹۵ متر یاد می شود، این مکان در بین بهترین جاذبه های طبیعی ایران قرار دارد در میراث طبیعی ملی ایران هم به ثبت رسیده است، مسیر رسیدن به نوژیان خود یک جاذبه به تمام معناست و نوید یک پیک نیک ایده آل در نیمه اول سال را می دهد، جاذبه های گردشگری ایران به قدری متنوع است که در هر روستای آن حداقل یک زیبایی چه تاریخی و چه طبیعی دیده می شود.

 • آدرس آبشار نوژیان : لرستان، ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

۱۰- آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان بروجن

آبشار تنگ زندان یکی از مناطق سخت و کوهستانی چهار محال و بختیاری با ١٢٠ متر ارتفاع بوده که بین شهرستان اردل، لردگان و بروجن قرار دارد. این جاذبه طبیعی که از دل یک صخره به وجود آمده است و به رودخانه سبز کوه و کره بس میپیوندد. حیواناتی چون پلنگ، گرگ، مار و خرس در دره تنگ وجود دارند اما به علت تردد احتمال رویارویی با انها کم می باشد. این مکان دیدنی ١٠ آبشار دارد که مهم ترین ان کردی کن می باشد. یکی دیگر از دلایلی که این مکان را دیدنی کرده وجود رشته کوه هزار دره و سبزه کوه است.

 • آدرس ابشار تنگ زندان : استان چهارمحال و بختیاری، لردگان، منطقه تنگ زندان

۱۱- آبشار مارگون

تصاویر آبشار مارگون سپیدان

آبشار مارگون سپیدان در استان فارس به عنوان بزرگ ترین آبشار چشمه ای قاره اسیا شناخته می شود که سالانه گردشگران فراوانی را به خود جذب می کند، ارتفاع این ابشار در بلندترین نقطه به هفتاد متر می رسد و دارای انشعبات صخره ای زیادی در طول خودش می باشد.

 • آدرس آبشار مارگون : استان فارس، شهر اردکان، جاده مارگون، آبشار مارگون

۱۲- آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز کجاست؟

اینکه به آبشار آب سفید الیگودرز لقب عروس آبشارهای ایران داده اند خود نشان دهنده اهمیت و زیبایی های این ابشار در استان ابشارها، لرستان می باشد، این منطقه فوق طبیعی و بکر و البته دست نخورده در شرق این استان قرار دارد که از دامنه های کوه اشترانکوه در نزدیکی کوه بلند قالی کوه سرچشمه می گیرد، نکته جالب توجه ارتفاع این آبشار است که به هفتاد متر می رسد ! از همین رو در صورت تمایل در ابتدا راهنمای بازدید از آبشار آب سفید الیگودرز را قرار داده ایم.

 • آدرس آبشار آب سفید : لرستان، ۵۰ كيلومتري شهر اليگودرز

سخن پایانی

توصیه می کنیم در این طبیعت گردی ها حافظ محیط زیست باشیم و هر چه با خود بردیم را با کیسه زباله برگردانیم، حال که با ۱۲ مورد از بلندترین آبشارهای ایران آشنا شدید می توانید نظرات، تجربیات و سوالات خود را درباره سایر ابشارهایی که از قلم افتاده اند کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=69556

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

مطالب مرتبط
بازار پردیس 1 کیش
زهرا هاشم زاده
0 دیدگاه
عمارت عالی قاپو اصفهان
مهسا مطهری
7 دیدگاه
پنجره‌های صورتی مسجد نصیرالملک
مریم عبداللهی
13 دیدگاه
کلوب تفریحات دریایی فلای بورد کیش
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
ساحل شهربازی رامسر
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
سواحل بندرعباس را بشناسید!
مریم عبداللهی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس