تنگه واشی فیروزکوه با آدرس و تصاویر

تنگه واشی فیروزکوه بهترین منطقه ییلاقی استان تهران می باشد که در خود مجموعه ای جاذبه های طبیعی نظیر ابشار، رودخانه، کوه، درختان سرسبز را جای داده است، از قدیم الایام تهرانی ها در روزهای داغ تابستان به این منطقه از شهر سفر می کردند تا کمی خنکای هوا را لمس کنند، در این مقاله همراه این تودی با تاریخچه، دیدنی ها، راهنمای سفر و تصاویر تنگه واشی آشنا خواهید شد.

 • آدرس تنگه واشی : کره زمین، قاره اسیا، ایران، تهران، جاده فیروزکوه، جاده واشی، پس از روستای جلیزجند، تنگه واشی
 • ساعات بازدید : شبانه روزی به غیر روزهای تاسوعا، عاشورا، 14 خرداد، 25 شوال، 28 صفر
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 4 الی 5 ساعت
 • ویژگی های بارز : خنک ترین منطقه تهران در تابستان
 • قیمت بلیط ورودی : به ازای هر خودروی سواری 10 و اتوبوس 30 هزار تومان
 • ثبت در میراث طبیعی ملی : در سال 1353 شمسی با شماره 1025 در میراث طبیعی ملی ایران
 • امتیاز در این تودی : 4.7 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : تنگه ، رودخانه، طبیعت بکر، آبشار، قله سوادکوه، پوشش گیاهی کم نظیر، آب و هوای مطبوع و خنک، روستا ، فروشگاه، پارکینگ، غرفه تنقلات و خوراکی، غرفه لوازم بازی و شنا، سفره خانه سنتی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، اسب های اجاره ای، باغ های متعدد
 • نکات منفی بازدید : نا مناسب برای سالمندان ، آنتن دهی ضعیف موبایل
 • لوازم مورد نیاز سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، پاوربانک، زیر انداز، چادرمسافرتی، کفش کوهنوردی، دمپایی، لباس شنا، حوله، کوله پشتی، آب آشامیدنی، چای، آتش افروز، خوراکی، لوازم سرگرمی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی، پلاستیک زباله، غذا، میوه، تنقلات، لباس بادگیر و ضد آب
 • دیدنی های نزدیک : روستای هرانده ، غار بورنیک
 • AddressTangeh vashi, Jilzjand village, Firuzkuh Road, Tehran, Iran

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

تنگه واشی

تنگه واشی در قدیم محل شکار و خوش گذرانی پادشاهان قجری بود که امروزه به یکی از بهترین تفرجگاه های نزدیک تهران مبدل گردیده است، این منطقه در واقع شامل یک دشت پهناور بوده که در دو سمت آن دو تنگه به نام های واشی و سا وجود دارد.

طول بین این دو تنگه 265 متر می باشد و در انتهای این منطقه که در کل به ساواشی شهرت دارد یک آبشار زیبا و مرتفع لذت طبیعت گردی را دوچندان می کند، در کتب جغرافیایی تنگه به محلی گفته می شود که بین دریا قرار دارد مانند تنگه بسفر استانبول و نام صحیح آن تنگ می باشد ، اما با گذشت سالها مردم همه این دو پدیده طبیعی را تنگه صدا می زنند.

این اثر طبیعی با توجه به اهمیت بالایش در سال 1353 شمسی در فهرست میراث ملی و طبیعی ایران افزوده شد ، اگر قرار است سفری بیرون شهر به این ناحیه داشته باشید بهتر است کوله بار خود را مجهز ببندید، از کفش های کوهنوردی تا البسه ویژه شنا ، عینک آفتابی و حوله همراهتان باشد.

حال به ورود به تنگه اول دو انتخاب خواهید داشت یک پیمودن مسیر با پای پیاده و خیس شدن قطعی و دو اجاره یک اسب و الاغ و عبور بدون ذره ای خیس شدن البسه و بدنتان، اسب های اجاره ای بین 20 الی 100 هزار تومان به گردشگران عرضه می شوند تا مسیرهای دیدنی و رودخانه را طی نمایند.

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

تفریحات تنگه واشی

تنگه واشی علاوه بر جاذبه های طبیعی و تفریحی دارای یک جاذبه تاریخی مهم می باشد که در ادامه این مقاله به شما معرفی شده است ، در این بخش با دیدنی ها و تفریحات تنگه واشی فیروزکوه اشنا خواهید شد :

ورود به تنگه واشی

پس ورود به محل، خودروی سواری و نقلیه خود باید آن را در پارکینگ قرار دهید و کوله بار خود را برداشته تا به سمت اولین تنگه حرکت کنید، اولین جای دیدنی در این سفر تنگه واشی است که از پارکینگ تا آن 820 متر فاصله دارد، قطعا در طول مسیر خیس خواهید شد و از همین روز بهتر است البسه ویژه و کفش های مناسب همراه با کوله پشتی همراهتان باشد.

در برخی روزهای سال آب موجود در این رودخانه مسافران را تا کمر یا گردن به زیر آب می برد که البته نگران نباشید ، غرق شدنی در کار نیست و فقط باید به اصول پیاده روی در رودخانه های سنگی اشنا باشید تا دچار مشکل نشوید، با رسیدن به گلوگاهی باریک یعنی تنگه واشی مسیری پیش روی شماست به طول 249 متر که باید آن را با دقت و مراقبت از زانو و پاهایتان طی کنید.

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

کتیبه فتحعلی شاه قاجار

در میانه راه تنگه اول با گذر از دو سوم مسیر با یک کتیبه بزرگ 7 متری روبرو خواهید شد که مربوط به دروان حکومت فتحعلی شاه قاجار در ایران می باشد، این کتیبه شباهت زیادی به کتیبه چشمه علی شهر ری دارد و البته با توجه به ازدیاد جمعیت در طول سال بخش های زیرین آن مورد تخریب قرار گرفته است.

در مجموعه ابعاد کتیبه قاجاری تنگه واشی 7*6 متر می باشد که روی آن نقوش مینیاتوری سنگ تراشی شده نظیر اسب و چهره سرابان و پادشاه قاجار دیده می شود، یک تندیس سنگی در طول مدت زمان سه سال و به دستور شخص فتحعلی شاه به عنوان یادگاری در این ناحیه ساخته شد.

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

باغ ساواشی

با گذر از تنگه واشی یا تنگه اول وارد باغ های ساواشی خواهید شد، بهتر است در سفر خود عجله نکرده و در این دشت زیبا کمپ خود را برپا کنید و افرادی که مایل هستند مسیر تنگه دوم را هم طی کنند به مسیر خودشان پس از کمی استراحت ادامه دهند.

برای رسیدن به تنگه دوم باید یک کیلومتر و هفتصد متر را طولی طی کنید که بهتر است کلاه آفتابی، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی همراهتان باشد تا بدون سوختگی به تنگه دوم برسید .

بومیان ساکن این باغ ها از گردشگران برای نشستن هم هزینه هایی به دلخواه دریافت می کنند و تقریبا مرسوم شده است ، برای استراحت و پهن کردن زیرانداز خودتان در باغ های محلی های ساواشی باید مبلغی به آنها بدهید، همچنین در بخش های دیگر باغ خوراکی و غذاهای محلی توسط روستائیان به فروش می رسد که در صورت تمایل می توانید از آنها خرید کنید.

تنها امکانات رفاهی که در باغ ساواشی به چشم میخورد یک سرویس بهداشتی است که اکثر روزهای سال غیر قابل استفاده و خراب است و برای امور اورژانسی استفاده می شود ، اگر وسواس دارید باید تحمل نگهداری بدن خود تا 6 ساعت را داشته باشید( شرمنده خودم همین مشکلو داشتم ببخشید ولی مشکل بدیه واقعا ).

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

تنگه سا

خوب حال با عبور از باغ ساواشی به تنگه سا می رسیم، طول این تنگه هشتصد متر بوده و تنها تفاوت آن با تنگه واشی عریض تر بودن آن است، رودخانه ای همیشه خروشان با سنگ های بزرگ و کوچک انتظرا یک آب تنی دیگر می کشند تا دوباره تا کمر در آب فرو روید.

آبشار تنگه واشی فیروزکوه

با عبور از تنگه سا به مهم ترین پدیده و دیدنی تنگه واشی یعنی آبشار واشی خواهید رسید؛ یک ابشار 15 متری که آب را با عرض زیاد به روی سر گردشگران فرود می آورد ، زیر این آبشار یک محوطه طبیعی حوض مانند با مساحت 30 متر مربع قرار دارد که تقریبا آب های نزولی در آن جمع آوری می شوند و عمق آن بین 1 الی 1.60 سانتیمتر می باشد.

خنکی آب های این ابشار دل هر بیننده ای را برای خیس شدن وسوسه می کند و کمتر کسی آب تنی زیر آبشار از دست می دهد ، از همین رو باید آماده باشید که به طور کلی خیس شوید و هیچ نگران نباشید این تجربه ایست که شاید در سالهای دیگر با خشکسالی تهران هیچ یک از فرزندانتان نخواهند دید.

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

قله سوادکوه

برخی از ورزشکاران در این آبشار البسه خود را تعویض می کنند تا شروع به پیمودن ارتفاعات قله سوادکوه شوند، افراد عادی البته در این محدوده تمام انرژی خود را تخلیه می کنند و دیگر نایی برای کوهنوردیشان باقی نمانده است، از این محل هشتاد درصد جمعیت به باغ ساواشی بر می گردند و تعداد اندکی به مسیر ادامه می دهند تا پکیج طبیعت گردی خودشان را تکمیل نمایند.

راهنمای بازدید از تنگه واشی

دوستان عزیز تجربه را تجربه کردن خطاست ، بهتر است از تجربیات طبیعت گردان استفاده کنید تا سفری لذت بخش به تنگه واشی فیروزکوه داشته باشید، مهم ترین نکات در این سفر طبیعی به شرح زیر هستند :

 • موبایل و قطعات دیجیتالی همراه خود را در پلاستیک قرار دهید تا خیس نشوند.
 • همراه داشتن آب معدنی الزامیست .
 • از به پا کردن دمپایی شدیدا خود داری نمایید.
 • این مکان محلی برای افراد زیر 10 سال نمی باشد و بهتر است کودک همراه خودتان نیاورید.
 • در طول مسیر تنگه از شوخی بیجا با دوستان خود خودداری نمایید.
 • به علت تنگ بودن تنگه چنانچه خانم همراهتان است این نکته را مد نظر داشته باشید که برخورد در طول مسیر اجتناب ناپذیر است و از عصبانیت خودداری کنید.
 • کیسه زباله ، خوراکی و مونوپاد همراه گروه خود داشته باشید.

تصاویر تنگه واشی فیروزکوه

شرایط اب و هوایی تنگه

در مجموع این ناحیه جز سردترین مناطق تهران می باشد و بهتر است برنامه سفر خود را بین ماه های اردیبهشت تا شهریور تنظیم نمایید و البته در طول ماه های سرد سال در صورت همراه داشتن تجهیزات مناسب می توانید از زیبایی های موجود در این جاذبه گردشگری شمال تهران بازدید به عمل آورید.

امکانات رفاهی تنگه واشی

تنگه واشی فیروزکوه در طول فصول گرم سال دارای امکانات خوبیست اما هیچ کدام از آنها قطعی سرویس دهی نمی کنند، در ماه های پرترافیک و بویژه در فصل تابستان فروشگاه های محلی خوراکی، لوازم بازی ، شنا و تنقلات در جای جای تنگه واشی و باغ ساواشی به چشم میخورند که می توانید از آنها خریدهای خود را با نرخ های بالاتر انجام دهید.

همچنین سرویس بهداشتی، پارکینگ، سفره خانه های سنتی با الاچیق و یک نمازخانه کوچک برای رفاه حال گردشگران در ورودی و مرکز منطقه قرار گرفته است و در روستای جلیزجند تنها روستای نزدیک تنگه منازل اجاره ای و فروشگاه های متعددی وجود دارد که می توان از آنها هم خرید کرد.

چگونه به تنگه واشی فیروزکوه بروم

برای مراجعه به این منطقه ییلاقی از تهران وارد اتوبان فیروزکوه شوید با عبور از 138 کیلومتر در لاین مخالف اتوبان تابلوی تنگه واشی را مشاهده خواهید کر، با طی مسیری هشت کیلومتری به روستای جلیز جند و سپس با طی مسیری سه کیلومتری به ورودی تنگه خواهید رسید.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره تنگه واشی فیروزکوه در بخش زیر کامنت کنید و یا در انجمن گردشگری این تودی با دیگران به بحث و تبادل نظر بگذارید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما رزرو هتل

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری