کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / موزه میرعماد تهران

موزه میرعماد تهران

موزه میرعماد تهران

موزه میرعماد تهران یکی دیگر از مجموعه موزه های کاخ سعدآباد می باشد که در ساختمانی دو طبقه به نام استاد میرعماد الحسنی سیفی قزوینی یکی از مشهورترین خطاطان ایران قدیم افتتاح شده است، در این مکان که در سالهای قبل از انقلاب اسلامی مورد استفاده خاندان پهلوی دوم بود از سبک معماری اروپایی استفاده شده است که بعد از انقلاب اداره میراث فرهنگی با تخریب دیوارهای داخلی آن موزه خط و کتابت میرعماد را راه اندازی کرد.

با ورود به این محل در کاخ سعدآباد تهران آثاری مینیاتوری از ایران باستان، کتیبه های باستانی از دوره عیلامیان تا هخامنشیان مزین به خطوط میخی و نستعلیق مشاهده خواهید کرد که هر کدام روایت گر داستانی تاریخی از تمدن چند هزار ساله ایران زمین هستند، تنها نکته ای که در انجا مهم است دارا بودن عابر بانک برای پرداخت بلیت ورودی می باشد.

موزه میر عماد

موزه خط و کتابت میرعماد در یکی از بناهای قدیمی مجموعه فرهنگی و تاریخی سعد آباد قرار دارد . بنای موزه احتمالا متعلق به اواخر قرن ۱۳ و اوایل قرن ۱۴ ه.ق است . به دلیل شباهت این بنا با بناهای متعلق به اواخر دوره قاجار شیوه معماری آن شبیه به معماری دوره انتقال است که در اواخر قاجار و اوایل پهلوی شکل گرفت .ساختمان موزه میرعماد در گذشته محل زندگی دو تن از فرزندان محمد رضا پهلوی ( فرحناز وعلیرضا ) بود که در سال ۱۳۷۶ با نام مشهور ترین خوشنویس عصر صفوی  افتتاح گردید ه شامل ۱۰ قرن هنر خوشنویسی است  .

طبقه اول با زیر بنایی برابر ۱۹۶ مترمربع و متراژ اعیانی ۳۱۰ مترمربع بر روی سکویی به ارتفاع ۵/۱ متر احداث شده است . در موزه فوق بخشهای زیر موجود است : ۱- خطوط قبل از اسلام ۲- خطوط اسلامی ۳- خطوط تفننی ۴- اشیای کاربردی ۵- نسخ خطی ساختمان موزه شامل دو بخش مجزا است که در طبقه اول خطوط قبل از اسلام و بخشی از خطوط اسلامی به نمایش در آمده است .

۱- خطوط قبل از اسلام : در طبقه اول نمونه هایی از کتیبه های میخی عیلامی و کتیبه های پهلوی ساسانی و اوستایی نگهداری میشود . کتیبه میخی عیلامی بخط پروتو عیلامی نوشته شده و متعلق به معبد قدیمی چغازنبیل شوش خوزستان است . کتیبه های پهلوی ساسانی مربوط به اردشیر بابکان و بخشی از کتاب کارنامه اردشیر بابکان است و کتیبه اوستائی شرح متنی از اوستا میباشد .

۲- خطوط اسلامی : خطوط جامع این طبقه شامل اقلام شش گانه متعلق به ابن مقله شیرازی است که با خط کوفی شروع میشود و با خط محقق پایان مییابد . خطوط کوفی و ثلث و نسخ و توقیع و رقاع و ریحان بصورت قطعات متعلق به دوره های اسلامی در تالار طبقه اول به نمایش در آمده است از ارزنده ترین خطوط کوفی این تالار خط کوفی ایرانی روی پوست است که یکی از انواع تقسیم بندی های خط کوفی را نشان میدهد .خط ثلث بصورت مفردات نویسی و مشق خط و قطعه نویسی به نمایش در آمده و شامل خطوط منحصر بفردی از ثلث نویس معروف قرن ۷ ه.ق یاقوت مستعصمی است که از پیروان خطوط سته ابن مقله میباشد .

خط نسخ این بخش از تالار های این طبقه از موزه قر ار دارد که بصورت خطوط جامع و قطعات مختلف رنگین نویسی است و شامل برگزیده ترین آثار نسخ نویسان دوره های مختلف اسلامی ایران است و ارزنده ترین آن آثاری مانند زیر میباشد : احمد نیریزی – محمد ابراهیم قمی – احمد شاملو – وصال شیرازی – علی عسکر ارسنجانی است توقیع و رقاع – محقق و ریحان از خطوط انشعابی خط کوفی وثلث هستند که در طبقه اول موزه به نمایش در آمده اند . توقیع و رقاع شامل قطعات خوشنویسی دوره های اسلامی است و بیشتر از رقعه هایی از قرآن مجید – حرز – عقد نامه – فرمان ها بدست آمده اند و با خط توقیع و رقاع به نمایش در آمده اند .

نظرات مردمی

کامران احمدپور : ساختمان موزه میرعماد در گذشته محل زندگی دو تن از فرزندان محمد رضا پهلوی ( فرحناز وعلیرضا ) بود که در سال ۱۳۷۶ با نام مشهور ترین خوشنویس عصر صفوی  افتتاح گردید ه شامل ۱۰ قرن هنر خوشنویسی است  . طبقه اول با زیر بنایی برابر ۱۹۶ مترمربع و متراژ اعیانی ۳۱۰ مترمربع بر روی سکویی به ارتفاع ۵/۱ متر احداث شده است . در موزه فوق بخشهای زیر موجود است : ۱- خطوط قبل از اسلام ۲- خطوط اسلامی ۳- خطوط تفننی ۴- اشیای کاربردی ۵- نسخ خطی

 


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
https://intoday.ir/?p=30711

شیما محمدیان

تو بازار مترجمی زبان بودم و تقریبا هیچ درآمدی نداشتم ، وقتی با مدیر گروه این تودی آشنا شدم مسیر زندگی من تغییر کرد و تونستم از رشته مترجمی خودم استفاده کنم در بخش توریستی .

مطالب مرتبط
کاخ توپکاپی
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
جاهای دیدنی و تفریحی تهران برای کودکان
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
باغ رستوران لرد
آیدا قوام
5 دیدگاه
موزه شهاب سنگ ایران
آتنا بنی اسدی
0 دیدگاه
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
پاساژ امجد تهران
مهدی خانی
9 دیدگاه

7 پاسخ

  1. موزه استاد میرعماد در مجموعه کاخ های سعدآباد واقع شده است. استاد میرعماد یکی از خطاطان مشهور عهد صفوی مقارن با حکمرانی شاه عباس است. ایشان به فرمان شاه عباس کشته شد.

  2. این موزه، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد، قرار دارد. بنای این موزه، به دلیل شباهت به ساختمان‌های اواخر دوره قاجار و اوایل دوران پهلوی، به معماری دوره انتقال تعلق دارد. ساختمان موزه، دو طبقه دارد، که محل سکونت دو تن از فرزندان شاه (فرحناز و علیرضا) بود. پس از انقلاب ایران، ساختمان مذکور، به نمایش آثار خطی، اختصاص یافت، که سرانجام در سال ۱۳۷۶ خورشیدی، به نام مشهورترین استاد خوشنویسی قرن ۱۱ هجری قمری، یعنی میرعماد حسنی، تغییر نام یافت.

  3. موزه خط و کتابت میرعماد در یکی از بناهای قدیمی مجموعه فرهنگی و تاریخی سعد آباد قرار دارد . بنای موزه احتمالا متعلق به اواخر قرن ۱۳ و اوایل قرن ۱۴ ه.ق است . به دلیل شباهت این بنا با بناهای متعلق به اواخر دوره قاجار شیوه معماری آن شبیه به معماری دوره انتقال است که در اواخر قاجار و اوایل پهلوی شکل گرفت. ساختمان موزه میرعماد در گذشته محل زندگی دو تن از فرزندان محمد رضا پهلوی ( فرحناز و علیرضا ) بود .
    ساختمان موزه دارای دو طبقه است و با تلفیقی از معماری سنتی ایران و اروپا ساخته شده است که پس از انقلاب تا مدتها بدون استفاده بود تا زمانی که سیاست های سازمان میراث فرهنگی این بنا را محلی برای نمایش آثار خطی مناسب تشخیص داد و در نتیجه با تفکیک بخش های مختلف آن تغییراتی در کل ساختمان به وجود آمد و مرمت آن آغاز گردید .
    معمار داخلی بنا توسط خانم مهندس فیروزه اطهاری و طراحی خارجی آن توسط مهندس هومن صدر صورت پذیرفت . با حذف دیوارهای اضافی و تبدیل بنا به یک فضای مناسب موزه ایی ساختمان تبدیل به موزه خط و کتابت گردید و در سال ۱۳۷۶ ه.ق این موزه با نام بزرگترین استاد خوشنویسی قرن ۱۱ ه.ق میرعماد الحسنی سیفی قزوینی افتتاح گردید .

  4. موزه‌ی خط و کتابت میرعماد در یکی از ساختمان‌های قدیمی مجموعه سعدآباد که تاریخچه‌ی ساخت آن به قرن ۱۴-۱۳ هجری قمری برمی‌گردد واقع شده‌است. ساختمان موزه خط و کتابت در دوره پهلوی محل زندگی فرزندان محمدرضا پهلوی، به نام فرحناز و علیرضا بود که بعد از انقلاب تغییر کاربری داد و به موزه خط و کتابت میرعماد تبدیل گشت. ساختمان این موزه دو طبقه دارد که با تلفیقی از معماری سنتی ایران و اروپا ساخته شده و تا سال‌ها بعد از انقلاب اسلامی بدون استفاده مانده بود تا اینکه با سیاست‌های سازمان میراث فرهنگی تبدیل به محلی برای نمایش آثار خطی مناسب میرعماد تشخیص داده شد،

  5. برای یک علاقمند به خط, شاید خوب باشه که بره. البته موزه جامعی نیست. یک موزه کوچک است و ساختمانش هم چیز خاصی نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس