موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض

موزه مردم شناسی تهران | موزه های تهران | این تودی

Tehran
17°
broken clouds
humidity: 55%
wind: 4m/s WNW
H 14 • L 9
13°
Mon
12°
Tue
13°
Wed
14°
Thu
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری تهران

 کاخ ابیض گلستان موزه مردم شناسی تهران 

اگر به دنبال جاذبه های توریستی تهران هستید در این پست به معرفی یکی از برترین موزه های تهران پرداخته ایم، یعنی موزه مردم شناسی تهران که در دوران پهلوی ایجاد گردیده است، موزه مردم شناسی در سال 1314 شمسی افتتاح گردید و آثار موجود در این موزه مربوط به عوام مردم در شهرهای مختلف ایران در دوره قاجاریه و حال می باشد.

در سال 1347 موزه مردم شناسی تغییر مکانیت داشته و به کاخ گلستان هم اکنون منتقل گردید، موضوعات پرداخته شده در موزه مردم شناسی شامل خطاطی های زیبا، مجسمه سازی و عکس های بی نظیر قدیمی، نجاری های حرفه ای کهن، سالن کنفرانس و تعداد هفت واحد مردم شناسی سایر شهرستانهای ایران می باشد.

این موزه در میدون پانزدهم خرداد داخل محوطه کاخ گلستان قرار دارد.

موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض

معرفی کاخ ابیض

کاخ ابیض که یکی از کاخ های کاخ گلستان تهران می باشد به موزه مردم شناسی مشهور می باشد و تمام این آثار در همین کاخ ابیض قرار دارد.

علت نام گذاری این ساختمان به کاخ ابض شیوه معماری استفاده شده در آن دوره بوده است که از گچ بری های زیبا با رنگ سفید مربوط به قرن هجدهم میلادی در کشورهای اروپایی می باشد.

در ابتدای امر کاخ ابیض محل برگزاری مهمترین جلسات دولت وقت بوده است و این موضوع تا سال 1344 ادامه پیدا کرد که به دستور پادشاه دوم پهلوی از همان سال کاخ ابیض به محل جدید موزه مردم شناسی ایران تبدیل شد.

دوستان و گردشگران عزیز همانطور که از اسم این مجموعه مشخص می باشد شما با بازدید از موزه مردم شناسی می توانید با لباس های سنتی همه اقوام ایرانی از گذشته تا به اکنون آشنا شوید، این قسمت در طبقه دوم کاخ ابیض گلستان قرار دارد.

موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض

اسناد و آثار مشهور موزه مردم شناسی چیست ؟

در موزه اسناد مشهوری موجود است که از جمله آن می توان به سندهای ازدواج شاهزادگان دوره قاجاریه و سند ازدواج شخص حسنعلی میرزا و همسرش با مهریه نهصد تومان اشاره کرد.

همچنین لوازم مورد نیاز زندگی مردم در استان های مختلف ایران از گذشته تا به حال قابل نمایش است که بسیار جذاب می باشد.

در طبقه اول موزه  می توانید لباس های عروس و دامادهای دوره قاجاریه را با زیباترین کیفیت مشاهده نمایید همچنین در همان طبقه شبیه سازی دکان های قدیمی از قهوه خانه های آن دوره تا خرازی ها و بزازی ها را دیدن کنید.

از عکس های و تصاویر معروف کاخ ابیض گلستان می توان به تصاویر موجود از فتحعلی شاه قاجار اشاره کرد که با پارچه دوزی طراحی شده است.

موزه مردم شناسی تهران کاخ ابیض

قوانین عکاسی و فیلمبرداری  : 

عکس برداری و فیلمبداری بدون سه پایه و فلاش مجاز می باشد.

هزینه ورودی کاخ ابیض  :

  • هر نفر ایرانی 2500 تومان
  • هر نفر خارجی 10000 تومان
  • تلفن : 02133113335
  • ساعات بازدید : همه روزه به غیر از ایام عزاداری رسمی از ساعت 08:00 تا 17:00
  • آدرس موزه مردم شناسی تهران : ایران، تهران، میدان 15 خرداد، کاخ گلستان

بیشتر بخوانید

1

1

کوروش ابریشمی

اینکه رشته نرم افزار خوندم و هیچ کمکی تو زندگی بهم نکرد داشت نا امیدم می کرد تا بعد از آزمون و خطاهای متعدد با شغل گردشگری آمیخته شدم ، همین که به کارم علاقه دارم ایزد رو شکر می کنم هر روز.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب