نام شهر یا مکان
Generic filters
 
جاذبه های گردشگری هندکاخ

معرفی کامل تاج محل هندوستان | تاریخچه و راهنما

FavoriteLoadingافزودن به لیست علاقه مندی
مطالب مرتبط
رزرو هتل

تاج محل در سومین شهر پرجمعیت هندوستان یعنی آگره ( آگرا ) قرار دارد و از شهر دهلی نو تا این مکان، 200 کیلومتر فاصله دارید، برای ما ایرانی ها خیلی جالبترم میشه اگر بدانیم که بنای تاج محل برای یادبود و احترام یک زن ایرانی به اسم بانو ارجمند، همسر اصلی شاه جهان، پنجمین رئیس دولت سلسله گورکانیان هندوستان و به دستور شخص وی ساخته و بنا شد.

بانو ارجمند همسر این پادشاه در یکی از سفرهای کاری شاه جهان در یک زایمان طبیعی از دنیا رفت و به علت عشق زیاد شاه جهان به همسر ایرانی اش، تاج محل را به یادبود و احترام همسرش ایجاد کرد، البته شخص شاه جهان در چندین سال بعد فوت شد و طبق وصیت خودش در همان تاج محل و در کنار همسرش به خاک سپرده شد و در حقیقت بنای بر عشق و محبت ایجاد شد و امروزه میلیون ها توریست داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.

نوشته های مشابه
 • آدرس تاج محل : کره زمینريال قاره آسیا، هند، شهر آگرا، تاج محل
 • ساعات بازدید : 7 صبح الی 18 به غیر از جمعه ها
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 3 الی 5 ساعت
 • ویژگی های بارز : یکی از عجلیب هفتگانه دنیا
 • قیمت بلیت ورودی : 1100 روپیه هند
 • وب سایت رسمی تاج محل : لمس کنید
 • ثبت در یونسکو : 1985 میلادی
 • قدمت : 1632 میلادی
 • سبک معماری : هندی – بودایی
 • امتیاز در این تودی : 4.8 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی : مسجد تاج محل، کاشی کاری های زیبا، نقوش مینیاتوری، مناره های بی نظیر، مهمانخانه تاج محل، فضای سبز، موزه تاج محل، سرویس بهداشتی، صندلی، اتاق استراحت، صندوق امانات، ورودی ویلچر، راهنمای گردشگری، تاکسی سرویس
 • نکات منفی بازدید : ازدحام جمعیت در اکثر روزها
 • لوازم مورد نیاز : وجه نقد، کارت بانکی، کفش مناسب، عینک آفتابی، موبایل

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

تاج محل هند

پروژه ساخت و طراحی بنای تاج محل که نامی کاملا پارسی دارد، با استفاده از تجربه و هنر بیست هزار نفر طراح، مینیاتوریست، مهندسین و نقاشان برجسته ایرانی و اندکی هندو، ایجاد شد و تاج محل جز پرخرج ترین و گرانترین و زیباترین بناهای دوره خود و هم اکنون می باشد که در آن از ریشه های معماری و مهندسی ایرانی و اسلامی استفاده شده است.

در قرن 16 میلادی و دقیقا سال 1632 میلادی پس از مسیح، پروژه ساخت بنا استارت خورد و دقیقا بعد از گذشت 15 سال یعنی در سال 1647 به اتمام رسید.

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

هنر احمد لاهوری در تاج محل

در منابع نه چندان موثق اسم مهندس اصلی تاج محل استاد احمد لاهوری نوشته شده است، وی ایرانی تبار و در آن زمان ساکن استان افغانستان ایران بوده و با کمک برادرش استاد حمید لاهوری از مهندسین و طراحان ساختمان برجسته آن دوره این پروژه را به اتمام رسانده اند که البته برای مینیاتورها و کتیبه های نوشتاری در تاج محل احمد لاهوری از استاد عیسی خان شیرازی یکی خوشنویسان نامی آن دوره کمک گرفته و تمام متون نوشتاری در تاج محل به دست این استاد خوشنویس اهل شیراز کتیبه های ماندگاری در این مکان از خود به ججا گذاشت.

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

زندگی نامه شاه جهان و همسر ایرانی تبارش ارجمند بانو

شاه جهان که پادشاه آن دوره در کشور هندوستان بود پس از ازدواج با همسر وفادار ایرانی اش ممتاز بانو 14 فرزند به دنیا آورد و زندگی پر از عشق و اصالت برای خود و همسرش ایجاد کرد، در هندوستان از عشق این دو در ضرب المثل ها و اشعار بسیاری یاد شده و پایان دراماتیک عشق شاه جهان و ارجمند بانو باعث شد این محل بنایی تاریخی ایجاد شود.

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

وفات ممتاز بانو

پس از درگذشت همسر شاه جهان، وی یک سال روزانه در پی فوت همسرش سوگواری کرد و یکی از دلایل افسوس وی این بود که ممتاز بانو به علت وضع حمل جان خودش را در یکی از سفرهای جنگی شاه جهان از دست داد و تا پایان عمرش عذاب وجدان گرفت.

مقبره ممتاز بانو

شاه جهان پس از فوت ممتاز بانو طبق وصیت بانوی ایرانی اش همسری جایگزین نکرد و آرامگاهی تاریخی به یاد بود آن با کمک گرفتن از طراحان و مهندسین نامی دنیا و به خصوص ایرانی بنا کرد و در منابع قدیمی و موثق از این محل به عنوان ممتاز محل یاد شده که در پی گذشت سال ها به تاج محل تغییر نام پیدا کرده است.

سقوط شاه جهان

یکی از پسران شاه جهان به اسم اورنگ زیپ که بعدها ششمین پادشاه هندوستان شد بر علیه پدر خودش یعنی شاه جهان لشکر کشی کرده و شاه جهان را پس از شکستی سنگین راهی زندان کرد که شاه جهان پس از گذشت سال ها در زندان جان سپرد و در کنار همسرش ممتاز بانو به خاک سپرده  شد و پایانی دراماتیک در تاریخ هندوستان رقم خورد.

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

خصوصیات کلی عمارت تاج محل

زیر بنای محل در یک محوطه بزرگ و باغ مانند به مساحت 18 هکتار ایجاد شد و ارتفاع برج اصلی کاخ تاج محل 58 متر در زیربنای 56 متر می باشد،همچنین بنای اصلی ممتاز محل دقیقا روی یک تخته سنگ از جنس مرمر به مساحت 100 متر در صد متر بنا شده است.

اصول طراحی این باغ دقیقا کپی برداری شده از باغ ها و عمارت های ایرانی بوده و از میان این باغ 18 هکتاری رودخانه ای که از رشته کوه های هیمالیا سرچشمه میگیرد عبور می کند، شاه جهان قصد داشت یک بنای دیگر با ظاهری کاملا سیاه ایجاد کند که پس از فوت خودش در آن محل دفن شود و این دو بنای سیاه و سفید را به معنای عشقی ابدی با یک پل به یکدیگر متصل گرداند که دست روزگار هرگز اجازه چنین کاری به او نداد.

تاج محل ثبت یونسکو

یونسکو در سال 1983 میلادی موفق شد این بنا و میراث تاریخی را عضو آثار باستانی یونسکو گرداند و در سال های اخیر طبق یک نظر سنجی بین المللی تاج محل هندوستان، جز یکی از هفت عجایب جدید جهان قرار گرفت.

مسجد اسلامی

در سمت چپ بنای اصلی یک مسجد اسلامی با سه گنبد که به رنگ قهوه ای می باشد به چشم میخورد و در سمت راست تاج محل یک بنای زیبای دیگر دیده می شود که به عنوان مهمان سرا از آن استفاده میشده است.

تاج محل با معماری ایرانیان

طراحان و معمارین و تاریخ نگاران از بنای تاج محل به عنوان یک کاخ و آرامگاه با شیوه و سلیقه معماری صفویان ایرانی یاد کرده و تاج محل را جز زیباترین آرامگاه ها که به دست پارسیان ساخته شده است می دانند.

تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان تصاویر کامل تاج محل در شهر آگرا هندوستان

معرفی ممتاز بانو همسر ایرانی شاه جهان

شاید برای شما سوال باشد که ممتاز بانو کیست و چگونه همسر یک شاه مشهور هندی شده است؟ در دوره صفویه زن هایی که کارهای هرز انجام میداده اند را تبعید میکردند، در آن سال یک زن ایرانی در هنگام تبعید به هندوستان نوزاد خودش که دختری زیباروی بوده است را دقیقا در کنار یک رودخانه گذاشته تا فرزندش جان سالم بدر برد از دست دشمنان و بزرگی خدا دوباره به همگان اثبات گردید، همان نوزاد در بزرگسالی همسر جهانگیر شاه شد.

پس از فوت ارجمند بانو شاه جهان در روی سنگ قبر همسرش جمله ای عاشقانه نوشت که نماد عشاق هندی شده است، جمله به هندی قدیم : مرقد منور ارجمند بانو بیگم مخاطب بممتاز محل متوفی سنه.

در پایان به شما مسافرین عزیز ایرانی که قصد سفر به کشور هندوستان و به خصوص شهر اگرا را در سر دارید باید بگم اگر عاشق کاخ ها، عمارت های قدیمی و پر از عشق با معماری های شگفت انگیز ایرانی هستید قطعا از عمارت و آرامگاه تاج محل دیدن نمایید.

آدرس تاج محل هند : کشو هندوستان، 200 کیلومتری جنوب دهلی نو، ایالت اوتار پرادش، نزدیکی شهر آگره یا اگرا، تاج محل

چگونه به تاج برویم ؟ خوب شما میتونید از تورهای بازدید استفاده کنید و با ون ها و اتوبوس های توریست های خارجی دسته جمعی از تاج محل دیدن نمایید و یا اینکه خودتون شخصا با ترانسفر تاکسی یا اتوبوس های موجود در اگرا از این محل دیدن کنید.

بیشتر بخوانید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا