آرامگاه کمال الملک نیشابور با آدرس و عکس

در جوار مقبره های خیام و عطار نیشابوری ، آرامگاه کمال الملک نقاش برجسته ایرانی وجود دارد که با زیباترین سبک معماری اثر استاد هوشنگ سیحون خود نمایی می کند، در این مقاله سری به این مقبره زده ایم تا با تاریخچه ، سبک معماری ، آدرس ، تصاویر و راهنمای گردشگری آن به طور کامل آشنا خواهید شد، همراه این تودی باشید.

 • آدرس آرامگاه کمال الملک : کره زمین، قاره آسیا، ایران، خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، خیابان عرفان
 • ساعات بازدید : همه روزه از 8 صبح الی 20
 • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 1 ساعت
 • ویژگی های بارز : معماری با شکوه ایرانی
 • قیمت بلیط ورودی : ایرانی 3 و خارجی 15 هزار تومان
 • تاریخ ساخت : 1340 هجری شمسی
 • سبک معماری مقبره : ایرانی و – اسلامی
 • نام معمار سازه : مهندس هوشنگ سیحون
 • شماره تلفن اطلاعات مقبره : 05142224515
 • امتیاز در این تودی : 4.7 از 5
 • امکانات رفاهی و دیدنی ها : فضای سبز، معماری زیبا، صندلی، سرویس بهداشتی، پارکینگف تاکسی سرویس، اطلاعات، آنتن دهی موبایل، فروشگاه، کافه رستوران، نمازخانه
 • نکات منفی بازدید : عدم وجود سرویس های حمل و نقل شهری در این محل
 • لوازم مورد نیاز بازدید : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، مونوپاد، کفش راحتی
 • دیدنی های نزدیک : مقبره عطار ، مقبره خیام نیشابوری
 • Address : Mausoleum of Attar Neyshaburi, Erfan Ave., Neyshabur City, Khorasan Razavi Province, Iran

تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور

آرامگاه کمال الملک نیشابور

شهر نیشابور پس از مشهد مقدس ، توریستی ترین شهر استان خراسان رضوی می باشد که اکثر گردشگران این شهر را با مقبره های خیام و عطار می شناسند، در سال 1337 هجری خورشیدی ایده ساخت چنین مقبره ای به انجمن ملی فرهنگی بخت ایران توسط هوشنگ سیحون ارائه شد و از همان سال استارت ساخت آن خورده شد .

تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور

سبک معماری آرامگاه کمال الملک

این پروژه طی 5 سال از سال 1337 تا 1342 شمسی با کمک تعدادی هنرمند نیشابوری و زیر نظر مهندس سیحون ساخته شد، این مقبره زیبا در محیطی با مساحت بیست و هشت متر مربع با استفاده از کاشی کاری های فیروزه ای طراحی و اجرا گردید، این سازه دارای شش قوس نیم دایره ای می باشد که به روی پایه ای بتنی تشکیل شده است.

با توجه به این کمال الملک زاده شهر کاشان در استان اصفهان می باشد ، شیوه معماری این مقبره دقیقا کاشانی است که الهام گرفته از محل تولد این نقاش می باشد، همچنین این مقبره در یک محیط سرسبز و زیبا بنا شده که با ورود به آن خنکای هوای خوش را لمس خواهید کرد.

تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور

بیوگرافی کمال الملک

کمال الملک نقاش برجسته ایرانی در سال 1224 خورشیدی در شهر توریستی کاشان به دنیا آمد، وی برای ادامه تحصیلخود به شهر تهران و مدرسه دارالفنون مهاجرت کرد و در این مدرسه هنر وی به شکوفایی رسید، هنگامی که خبر شهرت این نقاش به گوش ناصرالدین شاه رسید این پادشاه قجری عمارت شمس العماره را به طور کل به کمال الملک تقدیم کرد تا آثار خودش را به براحتی طراحی و منتشر نماید.

نام اصلی کمال الملک ، محمد غفاری بود که این لقب را از ناصرالدین شاه دریافت کرد، وقتی که تابلوی مشهور تالار آینه را طراحی کرد ريال لقب کمال الملک به صورت اختصاصی به وی تعلق گرفت، وی برای ادامه تحصیل به کشور فرانسه مهاجرت کرد و در سال 1300 با بازگشت به ایران تصمیم به افتتاح مدرسه هنری با نام صنایع السلطنه گرفت ، کار او در این مدرسه سرانجامی نداشت و مجبور به ترک تهران و مهاجرت به شهر نیشابور شد.

کمال الملک در سال 1319 هجری خورشیدی و در پنجمین ماه سال دار فانی را وداع گفت و در همان شهر در جوار عطار به خاک سپرده شد، از برترین آثار وی می توان به تابلوی زرگر، تابلوی مظفرالدین شاه، تابلوی پشت بام صاحبقرانیه و تابلوی رمال بغدادی اشاره کرد.

تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این محل سرویس های بهداشتی، تاکسی سرویس، صندلی، فضای سبز، فروشگاه و کافه رستوران تعبیه شده است تا در صورت نیاز از آنها استفاده نمایید.

تصاویر آرامگاه کمال الملک نیشابور

چگونه به آرامگاه کمال الملک بروم

برای مراجعه به این مقبره در شهر نیشابور وارد خیابان عرفان شوید ، در انتهای همین خیابان یک باغ سرسبز مشاهده خواهید کرد که آرامگاه در همین محل قرار دارد، همچنین با تاکسی از هر نقطه شهر می توان به مقبره سفر کرد.

سخن پایانی

شما می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را درباره آرامگاه کمال الملک نیشابور در بخش زیر کامنت کنید.

منبع : این تودی بلیط هواپیما رزرو هتل

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری