مقبره پیر پالاندوز مشهد

مقبره پیر پالاندوز مشهد , عضو میراث ملی ایران , این تودی

Mashhad
35°
clear sky
humidity: 17%
wind: 2m/s NW
H 37 • L 34
39°
Wed
39°
Thu
40°
Fri
39°
Sat
Weather from OpenWeatherMap

جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی مقبره پیر پالاندوز مشهد همراه با تاریخچه، عکس و آدرس

پیر پالاندوز بر گرفته از شغل این شخصیت بزرگ و عارف مشهدی که پاره دوزی می کرده می باشد، شیخ محمد عباسی در روستایی به اسم کارده در شهر مشهد مقدس چشم به جهان گشود، این شخصیت بزرگ فرهنگی علاوه بر پاره دوزی، هنرهای برجسته دیگری همچون خطاطی و مینیاتوری را با بهترین شکل ممکن انجام می داده است، همراه این تودی باشید تا با مقبره پیر پالاندوز و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید.

  • آدرس مقبره پیر پالاندوز :  آسیا، ایران، مشهد، حرم امام رضا، ضلع خیابان نواب صفوی
  • ساعات بازدید : 9 صبح الی 19
  • خصوصیت بارز : قدمت 400 ساله – یکی از کیمیاگران تاریخ
  • ثبت ملی و جهانی : ثبت ملی در سال 56 شمسی 
  • مدت زمان پیشنهادی بازدید : 2 ساعت
  • هزینه ورودی به مقبره پیر پالاندوز : رایگان
  • میزان سختی مسیر : آسان – درون شهری
  • امتیاز این تودی : 3.4 از 5
  • امکانات رفاهی داخلی و اطراف مقبره : تاکسی سرویس – اتوبوس – مترو – سرویس بهداشتی – رستوران – کافی شاپ – فروشگاه – هایپرمارکت – آنتن دهی اینترنت عالی – آنتن دهی موبایل عالی
  • لوازم مورد نیاز : دوربین عکاسی و فیلم برداری – مونوپاد – وجه نقد – کارت بانکی 

مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد

مقبره پیر پالاندوز | Tomb of Pir Palandouz

حاج شیخ محمد آقای عباسی ملقب به پیر پالالندوز یکی از عرفای قرن 10 ام هجری قمری در شهر مشهد بود، در این پست به معرفی مقبره پیر پالاندوز خواهیم پرداخت، در سال های قدیم، یه افرادی که کفش های کهنه را تعمیر می کردند پاره دوز می گفتند و به گذشت سالها این کلمه در لغات و گویش های مختلف به کفش دوز تغییر یافت.

مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد

زندگینامه پیر پالاندوز | Tomb of Pir Palandouz

پیر پالاندوز در کتب مختلف تاریخی جز یکی از شخصیت های مشهور و معدود کیمیاگران تاریخ نام برده شده، به طوری که در یکی از روایت های ماورایی پیر پالاندوز آمده است که روزی شیخ بهایی از کنار پیرمردی در نزدیکی حرم عبور می کرده است و دلش به حال آن شخص میسوزد.

شیخ بهایی با یک تمرکز ظرف پول وی را پر از سکه طلا می کند و آن پیرمرد شاکی می شود که چرا ظرف من را از سکه ها پر کرده ای ؟ من این سکه های بی تلاش را نمی خواهم، شیخ بهایی به پیرمرد می گوید که آوردن این سکه ها بر عهده من بود اما از بین بردن آنها از قدرت من خارج است.

مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد

آن پیرمرد خود با یک تمرکز تمام سکه ها را غیب می کند و رو به شیخ بهایی می گوید کاری انجام بده که در صورت پشیمانی بتوانی جبران نمایی، آن پیرمرد پیر پالاندوز بوده که به گفته اسناد تاریخی جز معدود شخصیت هایی است که کیمیاگری را به راحتی انجام می داده.

در مجموعه پیر پالاندوز یا شیخ محمد عباسی در سال 985 هجری قمری از این دنیا رخت بست و به دیار باقی شتافت.

مقبره پیر پالاندوز مشهد مقبره پیر پالاندوز مشهد

تاریخچه مقبره پیر پالاندوز | Tomb of Pir Palandouz

پس از فوت پیر پالان دوز یکی از عرفا و بزرگان مشهدی در سال 985، که در دوره حکومت صفویان در ایران بود، به دستور فرزند شاه عباس یک مقبره 4 ضلعی به همراه یک گنبد زیبا برای گرامیداشت این عارف بزرگ ساخته شد، در طراحی نمای بیرونی و داخلی مقبره پیر پالاندوز از کاشی کاری های زیبا، گچ بری های هنرمندانه و آثار نقاشی مینیاتوری استفاده شده است که در نوع خود در سطح مشهد مقدس کم نظیر می باشد.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

البته اگر تصاویر قدیمی مقبره پیر پالاندوز را مشاهده کنید خیلی زیباتر و بزرگ تر از شکل کنونی اش بوده، به علت گذشت زمان و جنگ های مختلف صورت گرفته در منطقه خراسان قدیم، بیش از نیمی از آثار و نقوش مقبره پیر پالاندوز از بین رفته است.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

با ورود به آرامگاه پیر پالاندوز مشهد، با بررسی سبک معماری و کاشی های آبی رنگ منقش به آیات قرآنی و اشعار فارسی متوجه می شوید که سبک معماری مقبره پیر پالاندوز مبوط به دوره صفویه می باشد، در سالیان اخیر با کمک و پشتیبانی آستان قدس رضوی مقبره پیر پالاندوز مورد مرمت و بازسازی های تخصصی قرار گرفت که طی این ساخت و سازها، سردر زیبا، حوض و فضای سبز بیرونی، نقش های مینیاتوری و اسلامی به این مقبره افزوده شد که زیبایی آن را دو چندان کرد.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

مقبره پیر پالاندوز در سال 56 شمسی به عضویت اثار ملی ایرانی در آمد و از ان پس تا به امسال گردشگران فراوان داخلی و خارجی از این مقبره زیبا و آرامگاه پیر پالاندوز بازدید به عمل می آورند.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

امروزه مقبره پیر پالاندوز جز یکی از جاذبه های گردشگری مشهد بوده که در بین روایات مردمی این عارف بزرگ قرن دهم قمری، بسیار در برآورده کردن حاجات و نیازهای مردم سریع الاجابه است.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

چگونه به مقبره پیر پالاندوز بروم

آسان ترین راه را در پیش دارید، این مقبره دقیقا در حرم امام رضا (ع) قرار دارد و شما می توانید در حین بازدید و زیارت حرم امام هشتم، سری هم به مقبره پیر پالاندوز در ضلع خیابان نواب صفوی بزنید.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

سخن پایانی

شما می توانید تجربیات سفر خود را از بازدید از مقبره پیر پالاندوز در بخش زیر کامنت کنید و یا نظرات و سوالات خود را در انجمن گفتگوی این تودی با دیگران در میان بگذارید.

مقبره پیر پالاندوز مشهد

بیشتر بخوانید

مقبره پیر پالاندوز مشهد , عضو میراث ملی ایران , این تودی
5 (100%) 2 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب