کاربران گرامی، سایت این‌تودِی در حال بروزرسانی می‌باشد در این هنگام ممکن است شما با خطا هایی مواجه شوید لطفاً تا پایان اصلاحیه سایت ما را همراهی کنید. باتشکر
خانه / آرامگاه سید علی کیا لاهیجان

آرامگاه سید علی کیا لاهیجان

آرامگاه سید علی کیا لاهیجان

آرامگاه سید علی کیا یکی دیگر از مقبره های سادات کیایی واقع در مسجد چهار پادشاهان لاهیجان می باشد که مورد توجه بومیان و گردشگران این شهر زیبای گیلانی است، این آرامگاه بعد از ۱۴۴ سال از فوت سید خور کیا یعنی در سال ۷۹۱ هـ.ق سید علی کیا، رحلت کرد و در طرف چپ حجره آرامگاه آقا سید خور کیا ، حجره دیگری ساختند و او را در آن به خاک سپردند. در سال ۸۲۹ هـ.ق (سی و هشت سال بعد)، ابوتراب ابن سید علی امیرکیا که نسبت او تا حضرت رسول (ص) به استناد کتیبه‌ای که در صندوق قبر دوم آمده است، می‌رسد و از بزرگان سادات صحیح النسب و از اولیاء زمان خویش بوده است که به پانزده پشت به امام اول، علی‌ابن ابی‌طالب(ع) می‌رسیده است (جد ششم او علی غزنوی است.).

بایوگرافی سید علی کیا

تاریخ وفات سید علی‌ ابن سید امیرکیا، روز دوشنبه اول جمادی الاول سال ۸۲۹ هـ.ق است. از عجایب روزگار این‌که، سید رضی کیا ـ پادشاه وقت گیلان ـ در همین سال و ماه و روز به عالم باقی شتافت که مرقد مطهر آن در اتاق شماره یک این بقعه است. درهای ورودی چوبی است و کنده کاری دارد. وروی قبرها صندوق هایی از چوب وجود دارد که در امتداد یکدیگر قرار دارند و روی یکی از انها کنده کاری های زیبایی است که قديمى‌ترين صندوقچه، در سال ۷۹۱ هجرى قمرى و جديدترين آن‌ها در سال ۱۰۱۵ هجرى قمرى ساخته شده است.

دیدنی های مقبره سید علی کیا

در کتيبهٔ اين صندوقچه، شجرهٔ سيد خرم‌کيا و نام اهدا‌کنندهٔ آن، يعنى قاضى محمدخان آمده است. کتيبه به خط محمدبن داودکيا نوشته شده و سازندهٔ آن عبدالفتاح لاهيجى است و برای محافظت بیشتر در محفظه شیشه ای قرار دارد. این مزار دو قرآن قدیمی دارد که به خط کوفی است و چند صفحه‌ای از اول و آخر آن افتاده‌ است و قرآن دیگر مورخ سال ۸۸۳ ه. ق است که بر روی هر کدام از قبرها و داخل محفطه شیشه ای قرار دارد. درِ جنوبى بقعه، چوبى منبت‌کارى شده و داراى کتيبه است. نماى ديوار شمالى با صحنه‌‌هاى مذهبى نقاشى شده است و سقف آن صاف و چوبی است. در کنار دیوار بقعه الم جهت مراسم عاشورا قرار دارد.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=68728

فاطمه سادات حسینی

مطالب مرتبط
امامزاده زید تهران
الناز ایل بیگی
0 دیدگاه
تکیه میرفندرسکی اصفهان
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
دخمه زرتشتیان اله آباد
فاطمه سادات حسینی
1 دیدگاه
روستای سطل سر لاهیجان
مهری شاپوری
0 دیدگاه
آرامگاه سیبویه شیراز
شهره مقصودی
3 دیدگاه
آرامگاه وصال شیرازی
شهره مقصودی
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس