نام شهر یا مکان
Generic filters
جاذبه های گردشگری آذربایجان غربیمقبره

آرامگاه شمس تبریزی در خوی

مطالب مرتبط

آرامگاه شمس تبریزی در خوی استان آذربایجان غربی ثبت میراث ملی ایران می باشد که برخی آن را با لقب مناره شمس تبریزی در خوی می شناسند، داستان مولانا با شمس تبریزی از جالب ترین روایت های تاریخی ایران زمین است، این عارف بزرگ با اشعارش خارق العاده اش نام خود را برای همیشه در دنیا به یادگار گذاشت، در کنار مقبره شمس تبریزی مناره شمس تبریزی هم به شکلی زیبا دیده می شود که در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این مطلب با راهنمای بازدید از آرامگاه شمس تبریزی در خوی آشنا خواهید شد، همراه من در این تودی باشید.

  • آدرس آرامگاه شمس تبریزی در خوی : استان آذربایجان غربی، خوی، محله امامزاده، کوچه شمس
  • ساعات بازدید : شبانه روزی
  • میانگین بازدید : 1 ساعت
  • هزینه ورودی : رایگان
  • قدمت : قرن هفتم قمری
  • ثبت ها : با شماره 996 در آثار ملی ایران
  • امتیاز : 4.1 از 5
  • امکانات : آنتن دهی موبایل، سرویس بهداشتی، فضای تاریخی قدیمی، محل پارک خودرو
  • لوازم سفر : وجه نقد، کارت بانکی، موبایل، کفش پیاده روی
  • در نزدیکی : شهر خوی در 3 کیلومتری، دروازه سنگی خوی در 6 کیلومتری

آرامگاه شمس تبریزی و منار شمس تبریزی در خوی

آرامگاه شمس تبریزی

هر ساله در ماه آذر علاقه مندان به شمس تبریزی به آرامگاه شمس تبریزی در خوی مراجعه می کنند تا نام این بزرگ مرد را زنده نگه دارند، کنگره شمس تبریزی هم همه ساله در شهرستان خوی برپا می شود و خود منار در با شماره 996 در فهرست آثار ملی ایران برای همیشه ثبت گردیده است، از لحاظ جغرافیایی مقبره شمس در فاصله سه و نیم کیلومتری خوی واقع شده و منار 15 متری هم در جوار آرامگاه براحتی رویت می شود.

بخوانید  غار سهولان مهاباد سومین غار آبی بزرگ ایران | راهنما

آرامگاه شمس تبریزی و منار شمس تبریزی در خوی

تاریخچه منار شمس تبریزی

منار شمس تبریزی به گواه تاریخ دانان با دستور شاه اسماعیل صفوی یکم ساخته شد، وی پس چندین روز شکار قوچ های وحشی دستور داد با سر این حیوانات و ترکیب آنها با آجر سه منار در اطراف آرامگاه شمس تبریزی ایجاد کنند که امروزه فقط یکی از آنها سالم باقی مانده است، این منار به شکل استوانه با ارتفاع 15 متر با یک پلکانی آجری مارپیچی ساخته شد که در آن قرنها موذنین اذان گو در بالای آن اقامت اذان را اجرا می کردند، امروزه سپ از گذشت قرن ها هنوز شاخ قوچ ها و جمجمه این حیوانات براحتی قابل دیدن است.

آرامگاه شمس تبریزی و منار شمس تبریزی در خوی

بیوگرافی شمس تبریزی

شمس تبریزی لقب محمد بن علی ملک داد تبریزی از برجسته ترین صوفیان ایرانی قرن هفتم قمری می باشد، البته شهرت او بیشتر بابت شکسته نفسی خودش بوده است، یعنی در آن سالها کمتر کسی از وجنات و خصوصیات شمس آگاهی داشت و همیشه از نظر مردم غایب بود، وی مراحل طریقت و سلوکیت را نزد اساتید مطرحی همچون پیر سله باف و پیر سجاسی گذراند تا به درجاتی از عرفان رسید.

وی که عاشق سفر و سیاحت بود در یکی از گشت و گذراهایش وارد قونیه امروزی شد و با مولانا آشنا گردید، به قدری شخصیت شمس روی این شاعار ایرانی تاثیر گذاشت که وی را وادار به اقامت در قونیه در کنار مولانا کرد، مریدان مولانا با مشاهده نزدیکی این دو شخصیت احساس حسادتشان گل کرد و سرانجام با توطئه شمس را فراری دادند، مولانا غم زیادی از فراق دوستش تا انتهای عمرش تحمل کرد.

بخوانید  مجتمع تجاری امیر کبیر ارومیه در خیام جنوبی

آرامگاه شمس تبریزی و منار شمس تبریزی در خوی

امکانات رفاهی

امروزه در محل آرامگاه شمس تبریزی در خوی امکانات رفاهی نظیر محل پارک خودروهای سواری، سرویس های بهداشتی تعبیه شده است، معمولا در نیمه اول سال گردشگران برای بازدید به منار و مقبره سفر می کنند.

نحوه دسترسی

برای رسیدن به مقبره در استان آذربایجان غربی به شهرستان خوی بروید، از آنجا با دنبال کردن تابلوهای راهنمایی یا پرسجو از بومیان براحتی با طی کردن مسیری سه کیلومتری به ورودی این مجموعه خواهید رسید.

آرامگاه شمس تبریزی و منار شمس تبریزی در خوی

سخن پایانی

حال که با آرامگاه شمس تبریزی خوی آشنا شدید در بخش زیر می توانید نظرات، سوالات و تجربیات خود را از این جاذبه تاریخی کامنت کنید.

بیشتر بخوانید

مهری شاپوری

تا سال 95 یه زن خونه دار عادی بودم ، خیلی دوست داشتم کار کنم و همزمان به کار خونه برسم تا اینکه به تیم بزرگ این تودی آشنا شدم ، واقعا کار گردشگری بی نظیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن