خانه / قوانین حمل حیوان یا هواپیما با هزینه و مدارک لازم!

قوانین حمل حیوان یا هواپیما با هزینه و مدارک لازم!

قوانین حمل حیوان یا هواپیما با هزینه و مدارک لازم!

قوانین حمل حیوان یا هواپیما ، مدارک حمل حیوانات با هواپیما، شرایط بردن سگ با هواپیما و یا شرایط بردن گربه با هواپیما و به طور کلی قوانین حمل پرنده با هواپیما و اینکه اصلا چه حیواناتی را می توانیم با هواپیما ببریم را در این پست که جدیدترین قوانین حمل حیوان با هواپیما در سال ۱۴۰۲ خورشیدی است را بررسی می کنیم. یک راهنمای سفر جامع در زمینه هر آنچه که باید قبل از تهیه بلیط هواپیما و حمل حیوانات با هواپیما در سفرهای داخلی و خارجی بدانید را با کمک مشاوره از پرسنل فرودگاهی با تجربه و شرکت‌های دامزپشکی معتبر برای شما در این مقاله جذاب آورده‌ایم تا با کمترین جالش حیوان خود را با هواپیما به سفر ببری. همراه من در این تودی باشید.

حمل حیوان با هواپیما

حمل حیوان با هواپیما
حمل حیوان با هواپیما

به طور کلی برای حمل حیوان با هواپیما باید این نکته را بدانید که حیوانات اجازه ورود به داخل کابین پرواز و همراه مسافرین را ندارند! همچنین قوانین حمل پرنده و سگ و گربه کمی با هم متفاوت است، قبل از خرید بلیط هواپیما برای خودتان باید حتما با آن سایت یا آژانس تماس بگیرید و با اعلام تاریخ و روزی که قصد دارید سفر کنید، پرسنل پشتیبانی با استعلام به شما بگویند که پروازها در روزی که شما قصد سفر دارید قابلیت حمل حیوان با هواپیما و به نوعی قفس تنفس دارا هستند. بعد از آن شما می توانید طبق اعلام آنها یمی از آن پروازها را در سایتی که قصد خرید بلیط هواپیما دارید خریداری کنید تا با تهیه مدارک، مبالغ حمل حیوان و هزینه حمل حیوان با هواپیما را در فرودگاه مبدا و پای پرواز در حین تحویل کارت پرواز پرداخت کنید.

حمل حیوانات با هواپیما در ایران

متاسفانه حمل حیوانات با هواپیما در ایران کمی پیچیده و سخت‌گیرانه است، علت آن هم نبود زیر ساخت مناسب در پروازها و دردسرهای موجود در زمینه قفس تنفس و نگهداری آنها در بخش بار هر پرواز می باشد، البته قوانین بهداشتی هم خیلی در این زمینه تاثیر گذار بوده و از آنجایی که در فرهنگ و دین اسلام خیلی از حیوانات نجس و کثیف هستند، حمل آنها در ایران کمی برای مسافران و گردشگرانی که قصد دارند به صورت هوایی به سفرهای داخلی یا خارجی بروند چالش برانگیز است.

شرایط حمل حیوان با هواپیما

شرایط حمل حیوان با هواپیما
شرایط حمل حیوان با هواپیما

با توجه به اینکه شرکت‌های هواپیمایی مختلف بسته به مقررات کشورهای مبدا و مقصد، تزانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین متفاوتی برای حمل حیوانات دارند، بهتر است قبل از سفر قوانین و مقررات هواپیمایی که با آن پرواز دارید را مطالعه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید تا با اطلاع از جزئیات موقع جا به جایی حیوان خانگی‌تان به دردسر نیافتید. اگر قرار است خودتان هم در پرواز باشید و حیوان خانگی را با خودتان ببرید می‌توانید در پایانه مسافری حیوان‌تان را تحویل بدهید و در سالن دریافت بار در فرودگاه مقصد تحویل بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان با هواپیما

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان با هواپیما
مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان با هواپیما

مهم‌ترین بخش از قوانین حمل حیوان با هواپیما، دارا بودن مدارک لازم سگ، گربه یا پرنده شماست، هر مسافری که قصد دارد در سفرهای داخلی یا خارجی سگ، گربه یا پرنده خود را با خود به شهر مقصد منتقل کند باید مدارک لازم بهداشتی و فرم‌های مربوطه را در این زمینه تهیه کند و در حین مراجعه به فرودگاه آن مدارک حمل حیوان با هواپیما را که در زیر درج شده به کانتر مربوطه نمایش دهد.

مدارک حمل حیوان با هواپیما داخلی

مدارک حمل حیوان با هواپیما داخلی
مدارک حمل حیوان با هواپیما داخلی

اگر قصد انجام سفرهای داخلی با هواپیما دارید، باید مدارک حمل حیوان با هواپیما داخلی که در زیر لیست شده‌اند را همراه داشته باشید، البته اگر ابهامی در این زمینه دارید، می توانید با مراجعه یا تماس تلفنی به یک شرکت دامپزشکی معتبر و زیر نظر وزارت بهداشت سوالات خود را از آنها بپرسید تا دقیق شما را در زمینه تهیه مدارک حمل سگ با هواپیما، مدارک حمل گربه با هواپیما و مدارک حمل پرنده با هواپیما آشنا کنند :

 • شناسنامه یا گذرنامه حیوان
 • مدارک واکسیناسیون معتبر
 • اصل برگه پرداخت کرایه حمل حیوان
 • تکمیل فرم درخواست انجام امور حمل موجود زنده

مدارک حمل حیوان با هواپیما خارجی

مدارک حمل حیوان با هواپیما خارجی
مدارک حمل حیوان با هواپیما خارجی

مدارک حمل حیوان با هواپیما خارجی یعنی اگر مسافری قصد انجام سفر از مبدا ایران به کشورهای دیگر نظیر امارات، ترکیه و هر شهری خارج از ایران دارد، باید مدارک بیشتری نسبت به سفرهای داخلی برای حیوان خود تهیه کند، البته توصیه می کنیم برای اینکه در این زمینه دچار مشکل نشوید، یک دامپزشکی معتبر زیر نظر وزارت بهداشت در شهر خود یا مراکز استان پیدا کنید و با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری در این زمینه از آنها مشاوره تخصصی بگیرید، به طور کلی مدارک لازم برای حمل حیوانات خانگی در پروازهای خارجی به شرح زیر هستند :

 • شناسنامه حیوان یا گذرنامه با کد ۱۵ رقمی میکروچیپ
 • اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی از دامپزشکی دولتی کشور مبدا یا مقصد و تایید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه
 • مدارک واکسیناسیون معتبر با تاریخ اعتبار میلادی
 • مدرک انگل‌تراپی از دامپزشکی معتبر
 • گواهی تست خون جهت اندازه‌گیری تیتر آنتی‌بادی هاری
 • اصل برگه پرداخت کرایه حمل حیوان
 • تکمیل فرم سه‌برگه مربوط به حمل موجود زنده

هزینه حمل حیوان با هواپیما

هزینه حمل حیوان با هواپیما 
هزینه حمل حیوان با هواپیما

هزینه حمل حیوان با هواپیما، هزینه حمل سگ با هواپبما و حمل گربه با هواپیما و حتی هزینه حمل پرنده با هواپیما یکسان است، البته شما باید برای پرداخت هزینه حیوانات خانگی با هواپیما بعد از خرید بلیط هواپیما در بخش تحویل بار آن را پرداخت کنید، این حیوان به عنوان اضافه بار روی ترازو قرار می گیرد که با توجه به قوانین اضافه بار هر ایرلاین، این نرخ‌ها کمی متفاوت می شوند، اما فرمول محاسبه قیمت حمل حیوان با هواپیما به شکل زیر است.

فرمول هزینه حمل حیوانات با هواپیما

فرمول هزینه حمل حیوانات با هواپیما
فرمول هزینه حمل حیوانات با هواپیما

هزینه حمل حیوان خانگی هنگام خرید بلیط روی مبلغ اضافه بار حساب می‌شود. محاسبه هزینه بر اساس وزن حیوان و وزن قفس است. برای محاسبه هزینه حمل پرنده‌های خانگی، وزن پرنده با قفس ضربدر ۴ می‌شود و در مورد حیوان‌های خانگی و اهلی مجموع وزن این حیوانات و قفس‌شان را در ۲ ضرب می‌کنند تا مبلغ اضافه بار مشخص شود. هزینه کارگزاری هم به این مبلغ اضافه می‌شود.

 • پرندگان خانگی: (وزن پرنده + وزن قفس) × ۴ = (… کیلوگرم) اضافه بار
 • حیوانات خانگی: (وزن حیوان + وزن قفس) × ۲ = (… کیلوگرم) اضافه بار

قوانین و هزینه حمل پرنده با هواپیما داخلی و خارجی

قوانین و هزینه حمل پرنده با هواپیما داخلی و خارجی
قوانین و هزینه حمل پرنده با هواپیما داخلی و خارجی

فرمول هزینه حمل پرنده با هواپیما کمی متفاوت از حمل حیوانات دیگر نظیر سگ و گربه است، اما مدارک حمل حیوان با هواپیما همان مدارکی است که در بالا ذکر شد و تفاوتی ندارد، فرمول بدست آوردن هزینه حمل پرندگان با هواپیماهای مختلف به شرح زیر است :

 • وزن پرنده + وزن قفس کلی * ۴
 • یعنی وزن پرنده شما ۱ کیلوگرم است، وزن قفس ۳ کیلوگرم می شود ۴ کیلوگرم کلا، حال ۴ در ۴ ضرب می شود ۱۶ کیلوگرم! حال طبق جدول اضافه بار همان ایرلاین که به طور میانگین اضافه بار ایرلاین‌های داخلی بین ۹۰ تا ۱۵۰ تومان است باید مبلغ را در فرودگاه مبدا و همان پای پرواز پرداخت نمائید، در این مثال چیزی حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای حمل پرنده با هواپیما باید پرداخت کنید.

لیست حیوانات مجاز قابل حمل با هواپیما کدامند؟

شاید خیلی از مردم قصد داشته باشند به غیر از سگ، گربه یا پرندگان که بیشترین درخواست جا به جایی با پرواز دارند، برخی گونه‌های دیگر جانوری را با هواپیما حمل کنند، بیشتر قوانین حمل حیوان با هواپیما شامل سگ، گربه و پرنده می شود، اگر حیوان شما گونه‌ای غیر از این موارد است، کمی چالش و دردسر بیشتری در این زمینه خواهید داشت، اما طبق دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشورزی و وزارت بهداشت، به طور کلی مسافران می توانند لیست حیوانات مجاز قابل حمل با هواپیما که در زیر آمده است را منتقل نمایند.

قوانین حمل حیوان با هواپیما به صورت کارگو و همراه مسافر

قوانین حمل حیوان با هواپیما به صورت کارگو و همراه مسافر
قوانین حمل حیوان با هواپیما به صورت کارگو و همراه مسافر

ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر حیوان زنده، شرایط و قوانین سختی برای حمل ایجاد می‌کند و باعث می‌شود حیوانات با محدودیت‌های خاصی در هواپیما پذیرش شود. از این محدودیت‌ها می‌توان نوع هواپیما، دمای مورد نیاز و قفس مخصوص هر حیوان نام برد. به‌طور کلی، حیوانات با توجه به امکانات ایرلاین‌ها و قوانین حمل حیوانات با هواپیما کشور مبدا و مقصد، مجاز به حمل با هواپیما به‌صورت همراه یا غیر همراه (کارگو) هستند.

 • حیوانات خانگی مانند سگ، گربه، خرگوش، سنجاب، پرنده و… (به‌صورت همراه یا غیر همراه کارگو)
 • حیوانات دریایی مانند میگو، خرچنگ، ماهی آکواریوم و… (به‌صورت کارگو)
 • حیوانات زینتی خاص مانند طوطی، قناری، کبوتر، ماهی زینتی و… (به‌صورت کارگو)
 • چهارپایان مانند گوسفند، گاو، اسب، شتر و… (به‌صورت کارگو)
 • نمونه‌های خاص جانوری برای نگه‌داری در باغ‌وحش مانند شیر، خرس، پلنگ، فیل و… (به‌صورت کارگو)
 • حیوانات سیرک‌های بین‌المللی (به‌صورت کارگو)
 • حیوانات رو به انقراض (به‌صورت کارگو)
 • دوزیستان با خواص درمانی مانند زالوها (به‌صورت کارگو)
 • سگ‌های آموزش‌دیده پلیس یا سگ‌های زنده‌یاب (به‌صورت کارگو)

قوانین ابعاد قفس برای حمل حیوانات با هواپیما

قوانین ابعاد قفس برای حمل حیوانات با هواپیما
قوانین ابعاد قفس برای حمل حیوانات با هواپیما

اگر قصد خرید باکس یا قفس برای حیوان خانگی خود دارید تا بتوانید آن را با هواپیما منتقل کنید، باید ابعاد قفس برای حمل حیوانات در هواپیما برای گونه‌های مختلف سگ، گربه یا هر حیوان دیگری را بدایند، در قوانین حمل حیوانات با هواپیما، تمام حیوانات خانگی باید درون قفس باشند. به توصیه شرکت‌های هواپیمایی، باید این نکات را در زمینه قفس حیوانات خانگی در نظر داشت:

 • قفس باید دارای ابعاد مناسب و برای ایستادن حیوان به‌اندازه کافی بزرگ باشد.
 • قفس باید به‌اندازه کافی محکم، مطمئن و دارای منافذ تهویه هوا باشد.
 • درب قفس باید دارای قفل باشد تا به‌طور تصادفی باز نشود.
 • قفس فاقد چرخ باشد.
 •  قفس حیوان لبه‌ها و گوشه‌های تیز و برنده نداشته باشد.
 • قفس را از قبل تهیه کنید تا حیوان به آن عادت کند.
 • پوزه حیوان باید داخل قفس آزاد باشد.
 • بستن قلاده درون قفس ممنوع است.
 • قفس باید به‌گونه‌ای باشد که مانع از نشت مایعات شود.
 • قفس باید دارای ظرف آب کوچکی تعبیه شده روی درب قفس باشد.
 • قفس باید برچسب اطلاعات شامل نام کامل، نشانی و شماره تماس مسافر یا گیرنده حیوان باشد.
 • در هر قفس حداکثر سه حیوان که با هم به دنیا آمده باشند با شرط سن کمتر از ۶ ماه و وزن حداکثر ۴ کیلوگرم برای هرکدام، می‌توانند در کنار هم باشند. در صورت سن یا وزن بیشتر باید در قفس‌های جداگانه قرار بگیرند.
 • در هر قفس حیوان مادر و حداکثر سه فرزند با شرط سن کمتر از ۱۲ هفته و وزن حداکثر ۲ کیلوگرم برای هرکدام از فرزندها، می‌توانند در کنار هم باشند.

ارسال حیوانات بدون مسافر با هواپیما

خیلی از مسافران قصد دارند که حیوان خانگی خود را نظیر سگ، گربه و برخی پرندگان به شهری دیگر ارسال کنند، در این روش که خود مسافر در پرواز حضور ندارد می توانید از شرکت‌های کارگو و باربری موجود در فرودگاه‌های ایران نظیر فرودگاه امام خمینی تهران، فرودگاه مشهد، فرودگاه شیراز، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه اهواز، فرودگاه رامسر، فرودگاه قشم، فرودگاه استانبول و یا هر فرودگاه دیگر تماس بگیرید تا امور پذیرش حیوان در بخش بار پرواز انجام شود. حمل حیوانات با هواپیما به حیوانات خانگی محدود نمی‌شود و ممکن است که مسافر در پرواز نباشد و بخواهد حیوانات خانگی یا وحشی به شهر دیگری فرستاده شوند. در چنین شرایطی حیوان اهلی یا وحشی در پایانه باربری پذیرش می‌شود و در فرودگاه مقصد هم به کسی که نام او در بارنامه مشخص شده است تحویل داده می‌شود.

سوالات متداول حمل حیوان با هواپیما

در این قسمت که بخش پایانی راهنمای فرودگاهی این تودی در زمینه جدیدترین قوانین حمل حیوان با هواپیما در سفرهای داخلی و خارجی است، لیست سوالات متداول حمل حیوان با هواپیما و پاسخ کارشناسان گردشگری را برای شما نوشته‌ایم تا کامل‌ترین اطلاعات در زمینه حمل سگ و گربه و سایر حیوانات در ایرلاین‌های مختلف را بدانید :

کدام ایرلاین حمل حیوانات دارد

کدام ایرلاین حمل حیوانات دارد
کدام ایرلاین حمل حیوانات دارد

مهم‌ترین سوال در زمینه حمل حیوان با هواپیما این است که کدام شرکت‌های هواپیمایی یا کدام ایرلاین حمل حیوان دارد تا قبل از رزرو بلیط بدانید این موضوع را! در ادامه لیست شرکت‌های هواپیمایی که قابلیت حمل حیوان و پرندگان را دارند برای شما درج کرده‌ایم :

 • شرکت هواپیمایی ایران ایر تور
 • شرکت هواپیمایی ایران ایر
 • شرکت هواپیمایی آسمان
 • شرکت هواپیمایی ماهان
 • شرکت هواپیمایی قشم ایر
 • شرکت هواپیمایی کیش ایر
 • شرکت هواپیمایی سپهران
 • شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز
 • شرکت هواپیمایی امارات
 • شرکت هواپیمای قطر
 • شرکت هواپیمایی معراج
 • شرکت هواپیمایی آتا
 • شرکت هواپیمایی کاسپین
 • شرکت هواپیمایی فلای دبی
 • شرکت هواپیمایی لوفت هانزا
 • شرکت هواپیمایی آرمنیا

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات

باید بدانید چیزی به عنوان اینکه شما بتوانید در سایت‌های رزرو بلیط یا آژانس‌ها برگه‌ای به عنوان بلیط هواپیما برای سگ یا بلیط هواپیما برای حیوانتان بخرید نداریم! شما باید تمام هزینه‌ها را در فرودگاه مبدا و حین تحویل بار پرداخت کنید، مهم‌ترین نکته قبل خرید بلیط هواپیما برای خودتان این است که قبل از اینکه اقدام به خرید اینترنتی بلیط هواپیما کنید با آن سایت یا شرکت تماس بگیرید و آنها به شما بگویند در روزی که قصد پرواز دارید، کدام پروازها و کدام ایرلاین‌ها دارای قفس تنفس و قابلیت حمل حیوان را دارند!

خرید بلیط هواپیما برای سگ ، گربه و پرندگان

خرید بلیط هواپیما برای سگ ، گربه و پرندگان
خرید بلیط هواپیما برای سگ ، گربه و پرندگان

به هیچ عنوان اگر قصد دارید سفرهای داخلی و خارجی خود را با هواپیما و همراه حیوان خانگی انجام دهید بدون تماس تلفنی با آن آزانس اقدام به تهیه بلیط نکنید! چون اگر اول بلیط هواپیما برای خودتان بخرید و بعد تماس بگیرید و یا همینطوری به فرودگاه بروید برای انجام سفر، شاید به شما بگویند که اصلا این پرواز قابلیت حمل حیوان را ندارد! پس دقت کنید برای خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی مختلف ، سگ ، گربه یا پرندگان قبل از خرید با آژانس یا سایت مورد نظرتان تماس بگیرید تا آنها لیست پروازهایی که دارای قفس تنفس هستند را به شما اعلام کنند و پس از آن شما برای خودتان بلیط را تهیه کنید و هزینه حمل حیوان را با تحویل مدارک در روز پروازتان و فرودگاه مبدا پرداخت نمایید.

هزینه حمل پرنده با هواپیما

همانطور که در بالا ذکر شد، هزینه حمل پرنده با هواپیما تفاوتی با هزینه حمل سایر حیوانات ندارد، اما چون پرنده ریز و خاص است، باید در خرید باکس و قفس مورد نیاز پرندگان در پروازها دقت کنید که ابعاد لازم که در بالا گفتیم را داشته باشد، همچنین پرنده‌های نادر نظیر عقاب، شاهین، طوقی و برخی دیگر ممنوع بوده و دارا بودن این گونه‌ها در کشور جرم تلقی می شود، همچنین بیشتر قوانین حمل پرنده با هواپیما در ایران برای کفتر، عروس هلندی، طوطی، فنچ، قناری و مینا تنظیم شده‌اند.

چه تعداد پرنده و حیوان می توانین در پروازهای داخلی و خارجی ببریم؟

شاید برخی از مسافران چند تعداد حیوان داشته باشند، مثلا مسافری یک سگ و یک گربه دارد و مسافر دیگری یک طوطی و یک سگ، و یا شخصی ۵ پرنده دارد! باید بدانید تعداد مجاز حیوانات در هواپیما و تعداد مجاز حمل پرنده در پروازها بدینگونه است، مثلا بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی در ایران، هر مسافر مجاز به همراه داشتن حداکثر دو قلاده سگ یا گربه و ۱۰ عدد پرنده است (برای تحویل به باربری هواپیما). البته در ایرلاین‌های داخلی شما اجازه ندارید که حیوان خانگی خود را به داخل کابین ببرید.

هزینه حمل سگ با هواپیما داخلی

بیشترین درخواست مسافران در بخش حمل حیوانات  خانگی با هواپیما، هزینه حمل سگ با هواپیما در سفرهای داخلی است، هزینه حمل سگ به صورت اضافه بار بوده و اجازه ورود به داخل کابین را ندارد، از همین رو وزن سگ + وزن قفس در ۲ ضرب می شود و این وزن که مثلا ۲۰ کیلوگرم است به صورت اضافه بار محاسبه می شود، اگر اضافه بار شرکت ماهان به طور مثال ۱۲۰ هزار تومان باشد، مبلغ پرداختی شما در فرودگاه ۱۲۰ ضرب در ۲۰ کیلوگرم می شود، یعنی ۲ میلیون و چهار صد هزار تومان!

حمل سگ با پرواز قشم ایر

یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی در زمینه حمل حیوانات با هواپیما، ایرلاین قشم ایر است، شرایط حمل سگ با پرواز قشم همان قوانین کلی بود که در بالا ذکر شد، اما هزینه حمل سگ با هواپیمایی قشم ایر که در محل فرودگاه باید پرداخت کنید، فرمولی این چنینی دارد :

 • وزن سگ + وزن قفس * ۲ می شود. البته این فرمول برای پرندگان با ضریب ۴ محاسبه می شود.
 • حال مثلا حیوان شما ۸ کیلوگرم دارد، باکس شما ۲ کیلوگرم وزن دارد، می شود ۱۰ کیلوگرم! ۱۰ در ۲ ضرب می شود یعنی هر کیلو گرم اضافه بار در کلاس‌های مختلف پرواز قشم ایر ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد! مبلغ پرداختی شما در نهایت می شود یک میلیون تومان در ایرلاین قشم ایر

حمل حیوان با هواپیمایی ماهان ایر

اگر برای سفرتان اقدام به خرید بلیط هواپیما از ماهان کردید، باید قوانین و شرایط هواپیمایی ماهان برای حمل حیوانات خانگی را رعایت کنید، اگر پرواز شما دارای قفس تنفس باشد می توانید حیوان را با خود منتقل کنید، اما اجازه ورود حیوان به داخل کابین هواپیما را نخواهید داشت، فرمول قیمت حمل حیوان با هواپیمایی ماهان به شرح زیر است :

 • وزن حیوان شما + وزن کلی قفس * ۲ ، البته این فرمول برای حمل پرنده با هواپیمایی ماهان در ۴ ضرب می شود!
 • به عنوان مثال حیوان شما ۵ کیلوگرم است، قفس هم ۲ کیلوگرم می شود ۷ کیلوگرم! ۷ در ۴ ضرب می شود! می شود ۲۸ کیلوگرم ، حال باید به ازای هر کیلوگرم شما مبلغ اضافه بار یعنی ۱۲۰ هزار تومان را در ۲۸ ضرب و پرداخت می کنید!

بردن حیوان خانگی به دبی

قوانی بردن حیوان خانگی به دبی کمی سخت‌تر نسبت به بردن حیوان خانگی با ترکیه است، علت آن هم این است که کشور امارات همچون ایران دید خوبی نسبت به حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه ندارد و حتی ورود حیوانات خانگی به خیلی از سواحل و هتل‌های دبی ممنوع است، طبق آخرین اطلاعات حمل حیوان خانگی به دبی از دوران شیوع ویروس کرونا و کوید ۱۹ ممنوع بوده و فقط برای انجام پروازهای ترانزیتی مسافران ایرانی که قصد دارند چند ساعتی در فرودگاه دبی منتظر بمانند تا با پرواز بعدی راهی کشور دوم یعنی مقاصد اروپایی یا امریکایی شوند مجاز است، قوانین حمل حیوان به دبی با همان فرمول و مدارک بالا بوده و فقط هزینه اضافه بار در پروازهای اماراتی برای این موضوع مقرون به صرفه نیست! در حال حاضر هر کیلوگرم اضافه بار در هواپیمایی امارات یا فلای دبی ۳۰ درهم بوده که با توجه به نوسانات ارزی داخل کشور شاید هزینه آن برابر با یک بلیط هواپیما برای مسافر عادی شود!

حمل عروس هلندی با هواپیما

در سال‌های محبوبیت پرنده عروس هلندی در بین ایرانی‌ها زیاد شده است، از همین رو درخواست‌های زیادی برای حمل عروس هلندی با هواپیما از دفاتر خدمات مسافرتی و ایرلاین‌های داخلی و خارجی می شود، بعد از دریافت پاسپورت برای عروس هلندی که شرایط آن در بالا ذکر شد، باید هزینه حمل عروس هلندی با هواپیما که با فرمول زیر محاسبه می شود را پرداخت کنید :

 • وزن عروس هلندی + وزن قفس * ۴ 
 • مقلا عروس هلندی شما ۲ کیلو است، وزن قفس هم ۳ کیلوگرم که جمعا می شود ۵ کیلوگرم! حال ۵ با ضریب ۴ می شود ۲۰ کیلوگرم! حال شما در پای پرواز باید به ازای هر کیلوگرم هزینه اضافه بار همان ایرلاین را پرداخت کنید، به طور میانگین در سال جاری، هزینه اضافه بار ایرلاین ۱۰۰ هزار تومان است که هزینه حمل عروس هلندی با هواپیما در این مثال می شود ۲ میلیون تومان که در حین تحویل کارت پرواز در فرودگاه مبدا باید پرداخت کنید.

حمل گربه با هواپیما داخلی و خارجی

یکی دیگر از حیوانات خانگی پر طرفدار در ایران، گربه است، حمل گربه با هواپیما فرمول و مدارکش دقیقا مثل حمل سگ می باشد، بعد از تهیه مدارک ، پاسپورت، شناسنامه و کارت واکسیناسیون و دریافت میکروچیپ باید به فرمول زیر هزینه حمل گربه با هواپیما را پای پرواز در فرودگاه مبدا پرداخت کنید :

 • وزن گربه + وزن باکس * ۲ 
 • حال وزن گربه شما ۴ کیلوگرم است به طور مثال، وزن باکس شما هم ۳ کیلوگرم است، می شود مجموعا ۷ کیلوگرم! حال ۷ در ۲ ضرب می شود! ۱۴ کیلوگرم! حال که این وزن کشی پای پرواز انجام شد، شما باید به ازای هر کیلوگرم مبلغ جریمه اضافه بار همان ایرلاین را پذداخت کنید، به طور میانگین هر کیلوگرم اضافه بار در ایرلاین‌های داخلی ۱۰۰ تا ۱۵ هزار تومان بوده که در مثال فوق شما در نهایت باید مبلغ ۱.۴۰۰.۰۰۰ هزار تومان در همان پای پرواز پرداخت نمائید.

حمل حیوان با هواپیما داخل کابین

باید بدانید هیچ کدام از ایرلاین‌های ایرانی اجازه حمل حیوان با قفس داخل کابین را نمی دهند! از همین رو ناچارن باید حیوان خانگی خود را همراه قفس در حین تحویل بار و مقابل کانتر دریافت کارت پرواز به باربری تحویل دهید تا در انتهای سفر و بعد از رسیدن به فرودگاه مقصد، حیوان شما توسط پرسنل فرودگاه یا ایرلاین به شما تحویل داد شود، البته در پروازهای خارجی نظیر هواپیمایی ترکیش، هواپیمایی فلای دبی، هواپیمایی قطر، هواپیمایی لوفت هانزا، هواپیمایی سنگاپور و تایلند در برخی کلاس‌های پروازی در مسیرهای زیر ۴ ساعت مسافرین می توانند حیوان خود را نظیر سگ، گربه یا پرنده را همراه خود به داخل کابین پرواز ببریند!

حمل حیوان با هواپیمایی آسمان

یکی دیگر از ایرلاین‌های خوب برای حمل حیوانات خانگی، شرکت هواپیمایی آسمان است، برای حمل سگ، گربه و پرنده با هواپیمایی آسمان بعد از تهیه مدارکی در بالا عنوان شد، باید طبق فرمول زیر مبالغ را در همان پای پرواز و موقع سوار شدن به هواپیمایی آسمان پرداخت کنید :

 • وزن حیوان + وزن قفس ضرب در ۲ برای سگ و گربه و ضرب در ۴ برای پرندگان
 • حال مثلا سگ شما ۶ کیلو است، وزن باکس آن ۴ کیلو می شود ۱۰ کیلوگرم! حال ۱۰ در ۲ ضرب می شود ۲۰ کیلوگرم! حال باید به ازای هر کیلوگرم مبلغ هر کیلو اضافه بار در هواپیمایی آسمان که ۱۱۰ هزار تومان است را پرداخت کنید، مبلغ نهایی در مثال فوق ۲ میلیون و دویست هزار تومان!

حمل حیوان با هواپیما به کیش

یکی از بهترین مناطق برای انجام سفر همراه حیوانات، جزیره کیش است، برای حمل حیوان با هواپیما به کیش می توایند از شرکت هواپیمایی کیش ایر و ایران بلیط خود را تهیه کنید، البته قبل از رزرو باید با تماس تلفنی مطلع شوید که کدام پروازها در آن روز قابلیت حمل حیوان یا دارای قفس تنفس هستند، مدارک و هزینه حمل سگ، گربه و پرنده به کیش همان فرمولی بود که در بالا گفتیم و باید مبلغ اضافه بار بدست آمده را طبق هزینه اضافه هواپیمایی کیش ایر در همان روز پرواز و پای پرواز و در حین دریافت کارت پروازتان پرداخت کنید، این نکته را بدانید که امکان بردن حیوان داخل کابین هواپیما نوبده و شما بعد از اتمام سفر و رسیدن به فرودگاه کیش، حیوان خود را از پسنل ایرلاین و فرودگاه در سالن چمدان دریافت می کنید. در پایان می توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود را درباره حمل حیوان با هواپیما برای ما و سایر مسافران کامنت کنید.


بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
https://intoday.ir/?p=85144

مریم عبداللهی

چهار سال تور لیدر در مناطق مختلف بودم که فهمیدم علاقه بیشتری به سفرنامه نویسی و مقاله های توریستی دارم ، یکی از بزرگان می گفت ما درخت نیستیم که یجا بشینیم همش، پس سفر کنیم .

مطالب مرتبط
برند پاریس هیلتون
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
بندر چارک و لندیگراف چارک به کیش
پروانه ماندگار
0 دیدگاه
بلیط برج میلاد و راهنمای بازدید برج میلاد 1402
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
ایستگاه مترو برج میلاد
پروانه ماندگار
4 دیدگاه
سبک معماری برج میلاد
ترلان کمیلی
0 دیدگاه
مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد
پروانه ماندگار
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال چی می‌گردی؟
جزئیات مکان :
توضیحات بیشتر
اطلاعات تماس